Audiohobby.pl

Elektrostaty - wątek ogólny

all999

  • 10 / 4170
  • Nowy użytkownik
08-08-2016, 21:17
Ale tu spokój:)

  Panowie,  moje Lambdy Pro trzeszczą przy najmniejszym ruchu głową. Gorzej jest z prawą,  ta delikatnie  trzeszczy nawet "na sucho",  sytuacja pogarsza się z czasem odsłuchu,  po pół godziny nie mogę nawet przełknąć śliny,  bo strzela. Pod siatką w prawej muszli widzę dwa włosy,  nie potrafię ich wyjąć,  czy to może mieć znaczenie?.  To moja druga para Pro,  w pierwszej problem również występował,  ale w dużo mniejszym stopniu,  dało się komfortowo słuchać,  teraz jest znacznie gorzej. Trochę ostatnio podróżowały po znajomych,  bardzo dobrze zapezpieczone,  ale jednak. Po ostatniej podróży problem się mocno nasilił. Żadnych zniekształceń podczas odsłuchu nie zauważyłem.

Jakieś pomysły? 
« Ostatnia zmiana: 08-08-2016, 21:32 wysłana przez all999 »

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
10-08-2016, 20:21
Nie jest łatwo jednoznacznie określić przyczynę, ale jeśli miałbym zgadywać na podstawie Twojego opisu to winne są słabo naciągnięte folie ochronne.
Mogły tez ulec rozciągnięciu jeśli ktoś z wielką siłą naciskał na muszle zmieniając gwałtownie ciśnienie powietrza między przetwornikiem a uchem.

Od strony technicznej przetwornikowi to nie szkodzi, ale komfort słuchania wyraźnie spada.
Nie mam żadnych Staxów aż tak bardzo trzeszczących.
Jeśli mogę cokolwiek poradzić to np. próba lekkiego rozszczelnienia padów.
Mam na myśli stworzenie szparek między padami a obudową - pady są przymocowane dwustronną taśma klejącą.
Może jeśli w czasie ruchów głowy, przełykania itp.  powietrze będzie miało gdzie ujść na zewnatrz to z mniejszą siłą będzie oddziaływać na tą folię ochronną?

To wszystko powyżej to oczywiście pod warunkiem, że trafnie określiłem przyczynę zakłóceń oraz, że szparki zrobisz nie duże i najlepiej kilka malutkich.
Zbyt duże rozszczelnienie odbije się na brzmieniu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

all999

  • 10 / 4170
  • Nowy użytkownik
10-08-2016, 21:00
Dziękuję Krzysztof.

   Sprawa wyjaśniła się chwilę po zamieszczeniu tu postu. Postanowiłem jeszcze raz obejrzeć dokładnie siatkę i okazało się,  że jest zniekształcona i dotyka folii. To powodowało trzaski. Zagiąłem końcówkę cienkiej agrafki i poodginałem delikatnie siateczkę. Poza tym,  żeby uniknąć wyginania siatki w przyszłości zdjąłem pady i założyłem pomiędzy je,  a obudowę dystansy z pianki z tworzywa.  Słuchawki grają jak nowe:)

Docelowo dystanse wymienię na  czarne i zastosuję lepszą taśmę dwustronną. Macie jakiś pomysł na materiał na dystans?

« Ostatnia zmiana: 10-08-2016, 21:04 wysłana przez all999 »

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
10-08-2016, 22:40
Zmieniasz kubaturę zamkniętej przestrzeni w muszli podczas odsłuchu.
Zmieni się brzmienie. W jaka stronę i w jakim stopniu to pewnie sam nam najlepiej opiszesz, ale stawiałbym na utratę najniższego basu w jakimś stopniu, może tez na utratę nad nim kontroli.
Ale zgaduję teraz, jednak przetworniki były obliczone na konkretną zamkniętą o0bjetość i zagrają inaczej.
Może nawet lepiej w subiektywnym odczuciu?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
25-08-2016, 11:50
Czy ktoś z was miał okazję tego słuchać? Wzmacniacz do każdych nauszników "(...)  is able to drive all standard headphone loads, starting from 3 ohm up to 145.000 ohms", również elektrostaty.




http://www.audiovalve.info/to/luminare.php


features:

power consumption: 60 VA nominal -  100 VA full load
power switch ON / OFF
headphone protector
auto gain switch for STAX
2 x switchable inputs 1+2
input 1: set XLR jacks with parallel RCA 
input 2: RCA only 2 pair jacks as  signal IN / OUT loop
1 x RCA PRE - OUT, 20 :1
2 x NEUTRIK Combo jacks 6,3mm + XLR
1 NEUTRIK 4 pin headphone jack
1 x STAX Teflon female connector
1 x ALPS Potentiometer
1 x 3 mode switch, LI - OTL - STAX
and more ...

ductus

  • 1247 / 4809
  • Ekspert
25-08-2016, 15:28
Wygląda dobrze. Co do napędzania Staxów to pojawiają się wątpliwości - w specyfikacji konstruktora jest 300V jako normal BIAS, co jest w sprzeczności z zaleceniami Staxa - 230V. Poza tym nie ma żadnego przełącznika BIAS przy 6 pinowym gnieździe. A to oznacza jakieś cudeńka w środku. Bo w przypadku słuchawek starych, w urządzeniach Staxa, pin środkowy jest łączony z pinem zewnętrznym BIAS. A w wersji Pro BIAS ma 580V. Czyli, żeby nie było "dymu" w starych Staxach - obłożenie pina BIAS PRO 580V (zewnętrznego) musiałoby być wyłączane przez wtyk pośrodku, a do tego ten musiałby dawać 230V, a nie 300V. Coś tu chyba nie gra, a może ktoś potrafi wytłumaczyć jak to genialnie zostało rozwiązane.  Ten aparat biega po eBayu, ale go nie słuchałem. Poza tym konstrukcja wzm. do słuchawek dynamicznych różni się raczej mocno od takowej do elektrostatów.

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
26-08-2016, 11:37
Wygląda dobrze. Co do napędzania Staxów to pojawiają się wątpliwości - (...)

Podobno Audeze korzysta z tego sprzętu m.in. przy prototypowaniu (jeśli można tak powiedzieć) ale to info niepotwierdzone, niemniej jednak t dość daleko od elektrostatów. Ciekawe jakie elementy toru są wspólne? W sumie pomysł godny uwagi i z chęcią bym usłyszał go w praktyce np. 009 vs HD800 z tego samego wzmacniacza :-)

Road To Nowhere

  • 1032 / 5867
  • Ekspert
26-08-2016, 13:29
A ile to to kosztuje ?
Bo wymienione przez Ciebie słuchawki napędzam z dwóch oddzielnych wzmaków
a miejsca nie mam za dużo .

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
26-08-2016, 21:46
A ile to to kosztuje ?
Bo wymienione przez Ciebie słuchawki napędzam z dwóch oddzielnych wzmaków
a miejsca nie mam za dużo .

Nie wiem ile nowy, szczególnie że wchodzi nowa wersja z jakimś specjalnym DAC USB. Używane chodzą po około 2.200 Euro
http://www.head-fi.org/t/808885/audiovalve-luminare-the-only-amplifier-for-any-headphone-included-stax-october-2015
« Ostatnia zmiana: 26-08-2016, 21:48 wysłana przez asmagus »

Road To Nowhere

  • 1032 / 5867
  • Ekspert
26-08-2016, 23:04
Dzięki za info.
To jednak trochę kasy i przed zakupem warto było by posłuchać u siebie w systemie.
Może kiedyś w Polsce będzie dystrybucja ,jakieś niezależne recenzje i wtedy łatwiej
będzie podjąć decyzję .

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
26-08-2016, 23:36
Dzięki za info.
To jednak trochę kasy i przed zakupem warto było by posłuchać u siebie w systemie.
Może kiedyś w Polsce będzie dystrybucja ,jakieś niezależne recenzje i wtedy łatwiej
będzie podjąć decyzję .

Może koledzy wybierający się do Berlina posłuchają i nam coś napiszą.

ductus

  • 1247 / 4809
  • Ekspert
29-08-2016, 17:41
Jak znajdą tą czarną skrzynkę, to posłuchają i coś skrobną. ;)

ductus

  • 1247 / 4809
  • Ekspert
07-09-2016, 15:10
I nie skrobnę. Bo na IFA nie poszedłem z prostej przyczyny - nie było rozsądnych słuchawek, nie mówiąc o wzmacniaczach do nich. Może coś napisze pmcomp.

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
08-09-2016, 15:48
I nie skrobnę. Bo na IFA nie poszedłem z prostej przyczyny - nie było rozsądnych słuchawek, nie mówiąc o wzmacniaczach do nich. Może coś napisze pmcomp.


Szkoda.

Tak na pograniczu elektrostatów i dynamików temat.

Ktoś tego słuchał?

Enigmacoustics Dharma D1000
Przetworniki: dynamiczny 52mm + elektrostatyczny SBESL™ (Self-Biased Electrostatic)
Pasmo..... 5Hz - 40kHz



http://www.enigmacoustics.com/prod-in-finale.asp?idno=97


« Ostatnia zmiana: 08-09-2016, 15:50 wysłana przez asmagus »

pmcomp

  • 225 / 4888
  • Aktywny użytkownik
08-09-2016, 22:03
Dzięki za info.
To jednak trochę kasy i przed zakupem warto było by posłuchać u siebie w systemie.
Może kiedyś w Polsce będzie dystrybucja ,jakieś niezależne recenzje i wtedy łatwiej
będzie podjąć decyzję .

Może koledzy wybierający się do Berlina posłuchają i nam coś napiszą.

Na IFA sie ogląda, a nie slucha.
Orfeusz 2 nie grał ... KARWA !!!

Pozdro
pmcomp