Audiohobby.pl

Elektrostaty - wątek ogólny

ductus

  • 1247 / 4832
  • Ekspert
26-11-2014, 21:57
Mirku, robię te urządzenia dla własnej satysfakcji i radości kolegów, a nie zarobku. Manufakturowo, ale staram się, żeby było wszystko profesjonalnie jak z firmy audio.
Dla wszystkich podaję orientacyjnie koszt bazowego TS - jest to ok. 1.500 EUR, plus minus w zależności od życzeń jak jedno czy dwa gniazda, inne terminale, itp.  Za LRT u Petera zapłacisz podobnie.
A wersja ekonomiczna to około połowy ceny TS.

mirek10

  • 1210 / 4387
  • Ekspert
26-11-2014, 23:09
Ductus-dziekuje bardzo,zawsze bylem zainteresowany mozliwoscia podlaczenia do mojego Carego 300B takiego ustrojstwa, aby moglo grac z elektrostatami.
Wspaniala wiadomosc,po zrobieniu kolumn bedzie nastepny wydatek na przyszlosc,jak oczywiscie bedzie to super gralo.

lok

  • 432 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
27-11-2014, 08:04
Ductus a czy taki Cary 300B jest wstanie dobrze napędzić elektrostaty.

-Pawel-

  • 4724 / 5492
  • Ekspert
27-11-2014, 08:53
Jako, że dopiero jestem na przedbiegach wejścia w elektrostatyczne towarzystwo nadal chodzą mi po głowie rożne pomysły, by nie wykosztować się przesadnie, ale mieć też dobrą bazę pod przyszłą rozbudowę. Mam zamiar rozpocząć przygodę od oryginalnego setu Staxa, później może jakieś wydajniejsze rozwiązania, przyjemności trzeba stopniować :)

Jeśli chodzi o słuchawki to tutaj nie mam wielkich dylematów, myślę tylko o tym jaki zakupić amp, aby nie mieć dużej straty przy ewentualnej odsprzedaży w dalszej przyszłości, ale też żeby dał mi wiele radochy w najbliższym czasie. W grę wchodzi nowy lub używany SRM-007tII, lub 007t.

Zastanawiam się nad tą ofertą:

http://www.ebay.pl/itm/201143630667?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2648

Z opłatami powinienem zmieścić się w 6500zł, nie ma szału, ale ostatnio ciężko znaleźć cokolwiek w dobrej cenie, ta wersja ma przełączane napięcia więc problem konwertera odpada, zastanawiam się tylko - czy warto?

mirek10

  • 1210 / 4387
  • Ekspert
27-11-2014, 09:07
brodacz-czy mam rozumiec ze twoj zachwyt jest z polaczenia WZM Cary 300B+LST+ELEKTROSTATY?mozesz w takim razie obszerniej napisac jak to wszystko gra i wyglada,jakie kable i wszystkie polaczenia musza byc zastosowane i z jakimi sluchawkami elektrostatami sluchasz?

alghar

  • 639 / 5599
  • Ekspert
27-11-2014, 10:37
@Paweł  porozmawiał  z  właścicielem  o  Eurydice Dubiel Accoustics Electrostatic Amp.  :)

Sim1

  • 1829 / 5851
  • Ekspert
27-11-2014, 11:06
[..]
Z opłatami powinienem zmieścić się w 6500zł, nie ma szału, ale ostatnio ciężko znaleźć cokolwiek w dobrej cenie, ta wersja ma przełączane napięcia więc problem konwertera odpada, zastanawiam się tylko - czy warto?
Ciężko mi się wypowiadziać odnośnie ceny.
Mam taki własnie wzmacniacz. Nie bawiłem się w wymianę lamp a mam w nim chyba jakieś GE. Jestem zadowolony, gra b. dobrze, technicznie perfekcyjna konstrukcja, żadnych brumów czy szumów... w końcu to Stax :).
Jedyna niedogodność w moim to potencjometr, który już szumi przy kręceniu gałką ale ponieważ ostanio mniej słucham a generalnie zawsze słuchałem na tej samej głośności więc nie był to problem zbyt często dający o sobie znać. Poza tym mam nowy potencjometr Staxa, który czeka aż się w sobie zbiorę i przyjdzie czas wymiany.
Nie powiem jak gra w stosunku do innych konstrukcji bo dawno nie uczestniczyłem w żadnych "sparingach" więc nie pamiętam. Ja jestem zadowolony i nie szukam innych rozwiązań.
Dla mnie plusem jest to że posiada jeszcze normal bias, czego w nowych już nie ma a jestem raczej z tych co zamiast gonić na współczesną perfekcją wolą czasem coś "vintage" na uszy założyć :).

-Pawel-

  • 4724 / 5492
  • Ekspert
27-11-2014, 11:11
@Paweł  porozmawiał  z  właścicielem  o  Eurydice Dubiel Accoustics Electrostatic Amp.  :)


Z nim pewnie nawet się spotkam, może i posłucham przy okazji :)

@Sim dzięki za kilka konkretów, lampami nie mam zamiaru żonglować, zależy mi na oryginalnym stanie, aby nie trzeba było go stroić. Najbardziej skłaniałem się ku tII z uwagi na to, że można kupić nowy i nie będzie na pewno grzebany, jednak ponoć te starsze brzmią lepiej. Teraz jeszcze pojawiła się Eurydyka Brodacza, zwariować można :)

brodacz

  • 1780 / 3822
  • Ekspert
27-11-2014, 11:24
brodacz-czy mam rozumiec ze twoj zachwyt jest z polaczenia WZM Cary 300B+LST+ELEKTROSTATY?mozesz w takim razie obszerniej napisac jak to wszystko gra i wyglada,jakie kable i wszystkie polaczenia musza byc zastosowane i z jakimi sluchawkami elektrostatami sluchasz?

Dokladnie tak Miras!!!
Bede zasilał elektrostaty z Cary CAD300SEI i wyciagne z niego najwiekszą uniwersalność jakiej jeszcze świat nie widział.
Jeden wzmak zasili mi kolumny ,K1000 i wymagające ortodynamiki,reszte słuchawek dynamicznych i ortodynamicznych oraz wreszcie elektrostaty i to wszystko w najwyższej jakości o pięknym wyglądzie już nie wspominając.

Opis brzmienia i fotki ,wszystko będzie Mirek muszę tylko to poukładać bo narazie jest na "roboczo".

brodacz

  • 1780 / 3822
  • Ekspert
27-11-2014, 11:28
@Paweł  porozmawiał  z  właścicielem  o  Eurydice Dubiel Accoustics Electrostatic Amp.  :)


Z nim pewnie nawet się spotkam, może i posłucham przy okazji :)

@Sim dzięki za kilka konkretów, lampami nie mam zamiaru żonglować, zależy mi na oryginalnym stanie, aby nie trzeba było go stroić. Najbardziej skłaniałem się ku tII z uwagi na to, że można kupić nowy i nie będzie na pewno grzebany, jednak ponoć te starsze brzmią lepiej. Teraz jeszcze pojawiła się Eurydyka Brodacza, zwariować można :)

Eurydyka prawie sprzedana ,czekam na przelew.
Takie wzmaki nie czekają.Że Ty Paweł wybrałeś tego kwadraciaka od Staxa ponad Eurydykę :-)

-Pawel-

  • 4724 / 5492
  • Ekspert
27-11-2014, 11:45
Przemek, no problem, ja na razie i tak jestem na etapie rozglądania się oraz w trakcie sprzedaży własnych gratów ;)

ductus

  • 1247 / 4832
  • Ekspert
27-11-2014, 11:58
Krystian M.: To jest raczej pytanie do Przemka. Ja wyłożyłem już, że wersja LST TS potrzebuje więcej mocy. Natomiast LST S mający trochę lepsze przełożenie step-up będzie bardziej odpowiedni dla małych wzmacniaczy. Nie sprawdzałem akurat z Cary, ale teoretycznie pasuje do 15W/4 ohm lepiej.  Taki LRT robiony przez Petera, ale już z paru moimi ulepszeniami, ma Janek (johny).
Paweł: Akurat będę wstawiać mojego SRM 007t II do zatoki na sprzedaż. Stan idealny, technicznie i optycznie. Lampy mało używane NOS RCA (raczej do testów, bo mam trochę innych możliwości odsłuchu ;)) plus komplet prawie nowych lamp fabrycznie montowanych w 007tII. Kupiony w Anglii rocznik 2010. Za szóstkę z dowozem do Poznania.
Brodacz: Jeszcze co do mocy. Super, że Ci pasuje. Dużo zależy od tego czego i jak głośno słuchamy. Większa moc nie jest potrzebna do głośniejszego słuchania! Założeniem jest, że elektrostaty potrzebują częściej duże błyskawiczne impulsy mocy, nawet jeżeli nie słuchamy głośno! O tą rezerwę we wzmacniaczu i szybkość podania impulsu chodzi - albo wzmak potrafi albo nie. Może Cary potrafi - nie wiem...

majkel

  • 7476 / 5887
  • Ekspert
27-11-2014, 13:07
Z tego co czytam, to zależy Wam na zmaksymalizowaniu parametru prędkości narastania sygnału, z angielskiego slew rate. Mierzy się to w V/us i maksymalna moc nie musi być wcale gwarantem tego parametru, szczególnie gdy pasmo wzmacniacza jest niewiele wykraczające poza akustyczne. Pomocna jest natomiast w sytuacji, gdy obciążenie ma charakter pojemnościowy, bo zapewnia wydajność prądową. Z drugiej strony - nie jest problemem naładować pikofarady przy impedancji na statorach 500k-1Momów.

ductus

  • 1247 / 4832
  • Ekspert
27-11-2014, 13:26
Dokładnie tak, chodzi o slew rate, Majkel. Ten parametr jest w lampowcach przeważnie bardzo dobry, ale słaby wzmacniacz, jak mówią inni, nie jest w stanie dostarczyć ilościowo potrzebnego napięcia. 

mirek10

  • 1210 / 4387
  • Ekspert
27-11-2014, 14:13
brodacz-jaka wersje masz LST? do Carego 300B