Audiohobby.pl

Elektrostaty - wątek ogólny

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
01-09-2014, 14:17
Jeszcze jedno pod gniazdem zasilania w moim modelu jest 220V w środku nie ma przełącznika !! nie wiem gdzie tego szukać , chyba że trzeba coś przerabiać wewnątrz?
Dla mnie to trochę niejasne oznaczenia chyba że mówią nam o możliwościach przeróbki wewnątrz wzmacniacza!

Robeeert1

  • 722 / 5528
  • Ekspert
01-09-2014, 14:40
Jeszcze jedno pod gniazdem zasilania w moim modelu jest 220V w środku nie ma przełącznika !! nie wiem gdzie tego szukać , chyba że trzeba coś przerabiać wewnątrz?
Dla mnie to trochę niejasne oznaczenia chyba że mówią nam o możliwościach przeróbki wewnątrz wzmacniacza!

Jak nie ma nigdzie przełącznika w środku urządzenia, a jest informacja o różnych napięciach zasilania tzn, że  trafo ma wyprowadzenia pod te napięcia...  (zmiana poprzez przelutowanie kabli dochodzących do trafa w inne miejsca i ewentualnie jakieś zworki)
a po co chcesz zmieniać napięcie?

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
01-09-2014, 14:43
Marku,

na dolnej płytce powinien być przełącznik. Musisz odkręcić obudowę od strony nóżek.

Tak dziękuję Wiktorze nawet bym nie przypuszczał że od dołu będzie .
Bo przecież jeśli jest adnotacja na płytce to musi być możliwość przełączenia :)

Dziękuję bardzo za pomoc wszystkim

Robercie to pytanie zadawałem sobie od dawna ale dzisiaj firma Stax potwierdza e nie ma u nich zbędnych rzeczy a napisy potwierdzaj wszystko to co dany produkt zawiera jestem pod ogromnym wrażeniem jakości .
« Ostatnia zmiana: 01-09-2014, 14:46 wysłana przez MAG »

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
06-09-2014, 00:28
Jakoś na początku roku, Johny zaprosił mnie do siebie, mniej więcej tymi słowami:
  -  "chcesz posłuchać jak mogą zagrać SR-009, to przyjedź do mnie".
Ochotę miałem wielką, ale ponad 500 km w zimowej aurze nie zachęcało do wizyt.
Okazja nadarzyła się ponad tydzień temu i grzech było nie skorzystać.

Od razu powiem, Johny nie przesadzał. Bardzo mi się spodobało to, co usłyszałem.
Dziewiątki zagrały wspaniale, tzn.:
 bardzo detalicznie, dźwiękiem z dużym rozmachem, ogromną ilością szczegółów i dobrą barwą.
Na razie to nic niezwykłego. Dziewiątki tak grają!
Co tam było takiego niezwykłego? Co mi się tak podobało?
Często można spotkać takie stwierdzenia:
 SR-009 nie mają sceny, grają blisko i bez oddechu.
Na torze Johny-go to bujda, nieprawda i zwykłe kłamstwo.
Dziewiątki Staksa zagrały z dużym rozmachem, szeroką sceną na całkiem sporej przestrzeni, z dużą ilością powietrza między instrumentami, z rozległym budowaniem planów w głąb, przy tym klarownie i bardzo przejrzyście.
Jeśli chodzi o barwę, to jest tak po elektrostatycznemu, w trochę jasnym odcieniu.
Sama barwa i klimat są podobne do tego co można usłyszeć na AKG K1000. Sposób podawania basu też jest podobny.
I to jest być może tajemnica tego, że Johny-emu AKG K1000 dosyć szybko przypadły do gustu.
Jeżeli chodzi o SR-009 to grają bardzo dobrze kontrolowanym, choć dla mnie, może trochę zbyt suchym basem.
Ale nie ma się co czepiać. Bas jest dobrze zdefiniowany i jest go wystarczająco.
Nie schodzi tak nisko jak np. w Audeze LCD-3, nie wspominając o Yamahach YH-1000.
Niemniej był to najlepszy bas, jaki słyszałem na słuchawkach Staksa.
Na Johny-ego torze nawet moje SR-007MK1, zagrały dobrze, choć jak to one mają w zwyczaju, bardzo okrągło i w kolorze sepii.
Pierwszy raz nie brakowało mi na nich dynamiki i basu. Mgiełka też jakby była mniejsza.
Ale jeżeli miałbym wybierać to zdecydowanie wolę dziewiątki! Ten typ grania bardziej mi odpowiada.
Z perspektywy czasu, po zastanowieniu, znalazłem jedną rzecz, do której mógłby się przyczepić.
SR-009 Johny-ego grały na jego torze, w większości słuchanych utworów, jakby grupami instrumentów rozlokowanymi szeroko, po lewej i prawej stronie sceny.
Nie za dobrze jest jak wszystko zlewa się środku sceny i praktycznie nie ma stereo.
Ale tu było, jakby trochę zbyt bardzo w drugą stronę. W środku powstawała, zbyt duża jak dla mnie, pustka.
Bardzo dobrze zagrały też moje SR-404. Grały dosyć podobnie do SR-009, tylko w każdym aspekcie, co nieco gorzej.
I to byłaby najogólniej mówiąc ta podstawowa różnica w graniu między SR-404 a SR-009.
Bardzo mi się podobał tor Johny-ego tzn. to, co oferuje dźwiękowo.
Dodam jeszcze, że z zacisków kolumnowych, moim zdaniem i Johny-ego chyba też, LCD-3 i AKG K1000 zagrały wybitnie.
Szczególnie te ostatnie. Tu mam 100% pewności, że ze strony Johny-ego obiekcji, co do tego stwierdzenia, nie będzie. :)
Co mogę dodać? Jako ciekawostkę powiem, że miałem nareszcie okazję posłuchać jak "grają" kable zasilające.
W torze Johny-ego, po podłączeniu wzmacniacza zwykłym kablem zasilającym, na górze pojawił się "brud", zniknęło sporo szczegółów, pogorszyła się przejrzystość, barwa i przestrzeń.
Jednym słowem było zdecydowanie i słyszalnie gorzej.

Aby wydobyć z SR-009 wszystko co potrafią, trzeba im toru na wzór i podobieństwo tego, co ma Johny.
Ten tor jest gruntownie przemyślany. Powstał w wyniku wielu doświadczeń i eksperymentów.
Efekt końcowy jest naprawdę godny polecenia.
Składa się na niego:
 - kondycjoner Mit Powerbar z kablem połączeniowym Mit Oracle AC2,
 - do kondycjonera podłączone są pozostałe elementy za pomocą sieciówek MIT Oracle Z III na wtykach oyaide P004, C004,
 - serwer multimedialny (składak Marcina z JPlay, z osobnymi zasilaczami Bakoon BPS-02 na kartę USB JPlay i z SSD na system),
 - DAC Maitner MA-1 podłączony do serwera po USB,
 - preamp (DIY na dobrych elementach i lampach w sygnale),
 - końcówka mocy Spectral DMA-150S2 i na końcu
 - energizer LRT v2 na lundalach 1630.
Tor jest tak dobry, że po powrocie do domu, bałem się przez chwilę czegokolwiek posłuchać na moim.
Całe szczęście, iż okazało się że nie jest wcale zły. Choć z żalem muszę przyznać, że jest słabiej niż na Johny-ego.
Po tym spotkaniu  jestem przekonany, że powinienem zainwestować w dobre zasilanie do swojego toru.
Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć.
Z torem Johny-ego dziewiątki mogą być spokojnie słuchawkami docelowymi.
Moim zdaniem, do audiofilskiego szczęścia,  kompletnie nie potrzeba nic więcej!
O szczegóły toru, jak też wrażenia dotyczące pozostałych słuchawek obecnych na spotkaniu, proszę dopytać Gospodarza.
Na pewno wie na ten temat, dużo więcej ode mnie! :)
Dzięki Johny za gościnę i możliwość posłuchania, tak świetnie dobranego pod SR-009 toru.
No i oczywiście samych SR-009. :-)
« Ostatnia zmiana: 06-09-2014, 10:26 wysłana przez Karol »

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
06-09-2014, 07:54
Karolu dziękuję serdecznie za relację tak trzymać koledzy najważniejsze w tym naszym hobby są spotkania nic tego nie zastąpi , porównania i dyskusja na temat przy spotkaniu zawsze będzie ciekawsza od samotnego bazgrania i wewnętrznego rozmyślania.
Johny mógłby coś więcej opisać bardzo ciekawi mnie ten pre.

Na podłodze dopiero teraz zauważyłem cała ciężka artyleria nono! super.
Mam nadzieję poczytać jeszcze o tych Yamahach YH 1000 Tak mnie ten niski bas zaciekawił.........



Pozdrawiam Marek
« Ostatnia zmiana: 06-09-2014, 07:58 wysłana przez MAG »

Synthax

  • 2323 / 4112
  • Ekspert
06-09-2014, 08:41
Świetna relacja, dzięki.
A prąd ważna rzecz.

brodacz

  • 1780 / 3828
  • Ekspert
06-09-2014, 09:19
Dzieki Karol,dzieki Johny.

Mity wyglądają groźnie,te puszki sa poważniejsze niż niejeden słuchawkowy wzmak :-)

Mam jedno pytanie.
Czy to nie jest jednak pierwsza wersja LRT?
Druga z wiekszymi trafami wygląda przecież tak:
« Ostatnia zmiana: 06-09-2014, 09:26 wysłana przez brodacz »

Synthax

  • 2323 / 4112
  • Ekspert
06-09-2014, 09:36
czy ja dobrze tam widzę przycisk BAS ? czy to rodzaj boostera?

brodacz

  • 1780 / 3828
  • Ekspert
06-09-2014, 09:45
czy ja dobrze tam widzę przycisk BAS ? czy to rodzaj boostera?

Fota w lepszej rozdzielczości:

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
06-09-2014, 09:45
czy ja dobrze tam widzę przycisk BAS ? czy to rodzaj boostera?

Raczej Bias przełącznik 580V i 660V :)
« Ostatnia zmiana: 06-09-2014, 09:48 wysłana przez MAG »

brodacz

  • 1780 / 3828
  • Ekspert
06-09-2014, 09:48
To jest chyba do zmiany Biasu z 580V na 660V.
Do czego używacie Biasu 660V,nie spotkałem się jeszcze z takim?

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
06-09-2014, 09:49
To jest chyba do zmiany Biasu z 580V na 660V.
Do czego używacie Biasu 660V,nie spotkałem się jeszcze z takim?

Do rozrywania membran Przemku hihi.............

brodacz

  • 1780 / 3828
  • Ekspert
06-09-2014, 09:57
Dziś mam chyba jakiś dzień ze znakiem zapytanią :-)


Kolejne pytanie tym razem do Ductusa.
Stefanie znalazłem na niemieckim forum obok naszej Eurydyki fotki elektrostatycznego wzmaka od Eddie Current ale nic tam nie rozumiem co piszą bo nie znam ichniejszego.
Czy miałeś okazje słuchać tego wzmaka?
Konstrukcje do dynamików tej firmy uchodzą za bardzo dobre.

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
06-09-2014, 10:57
...
Mam nadzieję poczytać jeszcze o tych Yamahach YH 1000 Tak mnie ten niski bas zaciekawił.........



Marek,
trochę na temat tego jak grają słuchawki, które Cię zaciekawiły napisałem w wątku "Yamaha YH-1000 - legenda ortho".
Żebyś nie szukał, to tu masz linka:  http://audiohobby.pl/index.php?topic=4859.195.
Zdaje się, że moje odczucia co do granie YH-1000, w całej rozciągłości podziela Intuos.
Mogę zdradzić, że dla odmiany Johny-emu za bardzo do gustu nie przepadły.
Powiem na usprawiedliwienie Yamach, że na tym wzmacniaczu jaki mieliśmy do dyspozycji, mnie chyba też by nie zachwyciły mimo, że jestem wielkim zwolennikiem ich grania.
Na Cary Sli-80, na którym zazwyczaj ich słucham, grają o niebo lepiej.
Aby zaciekawić Cię jeszcze bardziej, powiem z całą odpowiedzialnością, że dosyć trudno jest znaleźć słuchawki, które miały by lepszy bas. Może Abyss-y, o których teraz robi się coraz głośniej, ale ich nie słyszałem.
Z tego co miałem okazje posłuchać, przychodzi mi do głowy jedynie Orfeusz, z dedykowanym wzmacniaczem HEV 90.
Moim zdaniem, tylko na nim można usłyszeć lepszy bas niż ten, jaki jest na YH-1000 podpiętych do Cary Sli-80.
Marek, mam nadzieję, że dopiero teraz twoja ciekawość YH-1000, została tak naprawdę rozbudzona.
:-)
« Ostatnia zmiana: 06-09-2014, 12:03 wysłana przez Karol »

4m

  • Gość
06-09-2014, 12:07
A gdybyś miał wybrać jedne, jedyne słuchawki (elektronika dowolna) z opisanego spotkania na bezludną wyspę, które by to były? :)