Audiohobby.pl

Przedwzmacniacz VSPS (Very Simple Phono Stage, DIY)

Gustaw

  • Gość
09-07-2010, 20:21
Nie zaczyna się zdania od więc... ..więc......... ostatecznie w moim VSPSie pozostaje .........

OPA 2604.

Pozostałe kostki w pojedynczych aspektach były lepsze od OPA2604 ale całościowo najlepiej wypada jednak ta kostka.

ahaja

  • 513 / 5888
  • Ekspert
10-07-2010, 15:46
Nie wiem czy sprawdzałeś, ale można jeszcze popróbować ad8066.

Ahmed

  • Gość
10-07-2010, 18:46
>> ahaja, 2010-07-10 15:46:05
Nie wiem czy sprawdzałeś, ale można jeszcze popróbować ad8066.

Tego jeszcze nie sprawdzałem.

Ahmed

  • Gość
10-07-2010, 18:51
Kiedy w swoim systemie testuję wzmacniacze operacyjne to różnice są ale nie rewolucyjne. Może w przetwornikach DAC ma to większy wpływ na dźwięk. Powoli chyba już czas powoli porozglądać się za rozwiązaniem lampowym. Nie zmienia to faktu, że, jakem afgański terrorysta, uważam to pre za bardzo udaną konstrukcję.

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
10-07-2010, 21:39
Dla mnie AD8066 zbytnio ingeruje w dźwięk, żeby go używać w audio. Ma bombastyczny bas, zabarwioną po swojemu średnicę i przesadnie wycyzelowany sopran. Co do op ampów - nie wszystkie prezentują ten sam poziom. OPA2604 to taka ciekawa kostka, bo jej niedoskonałości mogą się w danym systemie zamienić w zalety, ale w DACu, gdzie chcę maksimum przeźroczystości, to nie jest szczyt, OPA2228 na pewno lepiej oddaje niuanse, a mniej dokłada swoich wtrętów. Nie używam op-ampów obecnie, ale top dla mnie to parka OPA228U, AD797BRZ albo LT1028ACN8. Niezły jest też OPA827, na pewno lepszy od OPA627.

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
03-09-2014, 00:47
Miarka się przebrała i VSPS w końcu dostaje jakąś budę. Tymczasową (czyli na jakieś 10-11 lat). O ile przy montażu na desce był duży hum to w obudowie w końcu błoga cisza. Prace jeszcze w toku. Część gratów (trafo i płytka przedwzmacniacza) zamocowane na miękko na piance neoprenowej czy jakoś tam.
Ponieważ u mnie we wzmacniaczu jest deficyt wejść (czyli jedno) a tymczasowa obudowa ma jeden niezagospodarowany przycisk kołyskowy (nic się nie może zmarnować) pre dostanie jeszcze przełącznik wejść na przekaźnikach bistabilnych.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • Gość
03-09-2014, 22:21
Bacek,

To trafo nie jest chyba zbyt wydajne. Miałem sugestię a proposs mojego aby jednak dać większe trafo. Podobno gra lepiej ze względu na wyższe napięcie.

Co tam za kostkę masz obecnie? Pytam bo mam u siebie kilka innych na podmianę. W moim chyba teraz siedzi OPA 2604 ale pewności nie mam.

Tak czy inaczej możemy potestować przy najbliższej okazji.

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
04-09-2014, 08:55
Jak dla mnie to gigantomania. To trafo zasila pojedynczy opamp, jak dla mnie każde będzie miało 100x za duży zapas prądu. W oryginale miało to zasilać trzy opampy bo jeszcze z PhonoClone co jak dla mnie i tak margines mocy jest olbrzymi.  Natomiast co do napięcia to insza inszość. To niestety ma napięcie takie samo jak oryginał czyli 12V co przy rozbudowanym zasilaczu może być za mało żeby dociągnąć do 15V DC (tzn. na mierniku pokaże 15V ale czy to będzie wtedy filtrowane to trzeba by zerknąć oscyloskopem).
Na razie u mnie jest ustawione 12V. Do 14 można spokojnie podciągnąć.

W Twoim vsps po mocnym podciągnięciu głośności (do poziomu takie że słuchać muzyki pewnie na tym by się nie dało) słychać lekki hum w moim jest cicho zupełnie. Może być taż że tu przenoszą się drgania mechaniczne z transformatora. Wiec wymiana na jakiś inny z lekko większym napięciem mogła by być pożądana (albo zamontowanie trafa bardziej na miękko, tak jak u mnie na jakiejś piance i przykręcenie przez gumy)

Opamp to stary dobry opa2604 nic lepszego co by się nadawało bezpośrednio do wciśnięcia w podstawkę nie mam  na stanie.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
04-09-2014, 09:02
To niestety ma napięcie takie samo jak oryginał czyli 12V co przy rozbudowanym zasilaczu może być za mało żeby dociągnąć do 15V DC (tzn. na mierniku pokaże 15V ale czy to będzie wtedy filtrowane to trzeba by zerknąć oscyloskopem).

Z drugiej strony przy takim małym obciążeniu napięcie może być po wyprostowaniu wyższe. Nic to trzeba wziąść miernik i zmierzyć.
LM317 może potrzebować do 3V narzutu. Nie patrzyłem co robi ta sekcja z tranzystorami w vsps ale dla bezpieczeństwa tak z 1-2V dla niej też trzeba by przyjąć. Czyli przed LM dobrze było by mieć jakieś 19-20V. Mam jeszcze jakiś 15V toroid w domu w razie czego można spróbować przełączyć.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES