Zakładam, że cewka 2,2mH może mieć nawet 1om rezystancji i nie powinno to znacząco wpływać na dynamikę - ale nie widzę wartości, którą przewidział projektant.
Możliwe że za dużo oczekujesz od projektanta :) a on wcale tego nie przewidywał.
Kiedyś tam miałem mocną zajawkę na budowę zestawów i trzeba było nauczyć się brać sprawy > z przymrużeniem oka.
Raczej przewidywał. W innych projektach poczynili takie założenia. Nawet w tych, które powstały tylko na papierze.
Ps. znalazłem gotową zwrotnicę do IDUNN na Mundorfach.
Przytaczam spis elementów, bo podawanie linku do sklepu we Francji nie ma sensu:
---
Un kit filtre passif pour l'enceinte SEAS Idunn, le kit comprend le support carte imprimée (CI-IDUNN) et les composants passifs avec le bornier de raccordements entrée/sorties.
Les composants inclus dans ce kit sont les suivants :
1 x Carte imprimée La-PDB.fr CI-IDUNN
1 x Bornier AB Sound BCI-6PPN
1 x Condensateur SCR PA 2.7 µF (C1)
1 x Condensateur SCR PA 15 µF (C2)
1 x Condensateur SCR PA 10 µF (C3)
1 x Bobine Mundorf L71 0,39 mH (L1)
1 x Bobine Mundorf H100 2,2 mH (L2)
1 x Résistance Mundorf MR5 1 ohm (R1)
1 x Résistance Mundorf MR5 10 ohm (R2)
Le kit est livré en pièces détachées, avec un plan électrique de montage avec position de chaque composant indiqué sur le schéma.
---
Wynika z niego, że jest tam rdzeniowa cewka Mundorf 2,2mH H100 nawijana drutem 1mm z rezystancją 0,2ohm i tolerancją 3%...
Dupy nie urywa.
Ps2. Znalazłem też filmik jakiegoś Teutona o ksywie Marman, który robił IDUNN i zastosował w zwrotnicy cewki Intertechnik.de (produkowane w Czechach od kilkudziesięciu lat).
Powietrzna 2,2mH wygląda jak nawijana drutem 1mm więc będzie miała co najmniej 0,9om rezystancji - jej oznaczenie to LU55/2.2/100
Dla przykłady LU78/2.2/140 czyli drutem 1,4mm ma 0,48om rezystancji i kosztuje w Teutonii 40EUR.
Od kilkunastu lat używam do filtrowania skromnego GDN 17/100 cewki rdzeniowej Intertechnik 2,2mH drutem 1,6mm o rezystancji pasożytniczej 0,1om HQ58/2.2/160 tolerancja 5%.
Nie wynikało to z fanaberii tylko z konieczności dopasowania do głośnika, który lepiej pracuje w małej obudowie, a wtedy wymaga niepodwyższania dobroci rezystancjami pasożytniczymi, by mógł dynamiczniej odtwarzać niskie tony.
Dobieranie rezystancji cewek do założeń konstrukcyjnych wynikających z możliwości głośnika to podstawa prawidłowego projektowania. Chodzi o to żeby nie strzelać z armaty do komara, bo się nie trafi.
.