Audiohobby.pl

DACi odporne na jakość transportu

mirhon

 • 429 / 3856
 • Zaawansowany użytkownik
14-01-2010, 11:45
Szukam DACa (tak do 1000 EUR), który będzie w miarę odporny na rodzaj transportu.
Mam squeezboxa, którego traktuję jako transport i jestem tak zadowolony z jego funcjonalności (wygody użycia), że nie zamierzam się go pozbywać.
Nie zamierzam inwestować w rozwiązania typu Genesis Digital Lens i inne tego typu.
Ne jestem fachmanem od elektroniki ale wydaje mi się, że chciałbym kupić DACa, który będzie odporny na jakość zegara w transporcie. Najlepiej (chyba?) jakby miał jakiś bufor pamięci i sam składał dane puszczając je ze swoim zegarem. Z tego co się orientowałem w moim zasięgu są:

Mytek Steroo96 - walczy z jitterem poprzez Superlock (192k z redukcją jitteru),
Benchamrk DAC - podczas gdy Mytek poosiada Ultralock (96 z redukcją jitteru),

Superlock czy Ultralock, cokolwiek to znaczy ciekawe na ile jest skuteczne...

jest jeszcze Lavry DA10 - ale nie wiem co on robi aby się uodpornić na jakość transportu.

DACi (wyższe modele )od AudioGD mają układ DSP do walki z jitterem, i na ich stronach piszą:

"This Device offers advanced features for high-performance digital signal processing (DSP) applications up to 250-MHz. Data and Master-clock in-phase processing are without jitters. So DAC-3DV can offer a clear and focused soundstage, apart from accurate and neutral reproduction of the recorded disc/music"

ale co jest ciekawe jednocześnie podają:

"Theoretically when using the DSP1, data will be running parallel, achieving near zero jitter state, no matter the level of CD transport attached, be it hypermarket grade or hi-end level, you will still be getting the best and similar sound quality! Practically, through some experiment, although we could perceive the sound quality difference between differently priced and level of CD transports (as an audiophile, you just can’t just follow pure theory, but you must also venture the practical side too), but final result shows that using entry level CD transport or hypermarket grade DVD player, the improvement of sound quality is huge compared to typical digital processor chip like PMD-100, DF1704 etc."

Z tego co gdzieś wyczytałem, daci typu NOS są bardzo wrażliwe na jakość transportu.

Jakie są wasze doświadczenia z DACami i różnymi transportami? Co polecacie (tylko DAC) do 1000 EUR - DAC, który dobrze gra i jest odporny (o ile to możliwe na jakość transportu)?

asmagus

 • 4439 / 3517
 • Ekspert
14-01-2010, 12:11
To już pisałeś - ale luzik, nowy wątek ogólny się przyda - podepnę się.

Rozważam zakup zintegrowanego DAC/AMP - nie jestem aż takim audiofilem jak niektórzy z Nas/Was ale oczywiście chciałbym by brzmiało to dobrze z słuchawkami nisko Ohm\'owymi

Na tapetę wziąłem 4 urządzenia - kolejność przypadkowa, w moim zamysle miało by to "grać" samo bez dodatkowego wzmaka słuchawkowego ze źródeł takich jak CD optyk, PC usb/coax -> czy to ma sens waszym zdaniem, czy wbudowane wzmaki w tych sprzetach to "atrapy" czy może wzmaki dopasowane tak by stanowiło to profesjonalne combo? Przykładowo Larry jest Potentiometer-free digitally controlled analog volume circuitry, High power discrete headphone output.

Greace m902
http://www.gracedesign.com/products/m902/m902.htm

Mytek stereo 96DAC:
http://www.mytekdigital.com/products/stereo96dac.htm

LavryBlack DA11
http://www.lavryengineering.com/productspage_comp_da11.html

Benchmark DAC 1 USB
http://www.benchmarkmedia.com/system1/digital-analog-converter/dac1-usb

ogorek

 • 855 / 3308
 • Ekspert
14-01-2010, 14:19
@mirhon - wydaje mi sie, ze popełniasz błąd.

Szukasz DAC-a do wyznaczonej kwoty, razem z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym.
Zakładasz, ze jak bedzie miał niski jitter to wystarczy ... NIE !!

DAC który ma bufor i Master Clock to lessloss i kosztuje 3k USD a i tak ludzie narzekają, że nie zgrywa się ze wszystkim.

Masz dobre słuchawki D2000. To "pod nie" musisz szukać sprzętu i testowac. Może się okazać, ze wbudowany amp nie zgra się z twoimi słucawkami lub nie tak jak lubisz. Chyba lepiej miec jakiś DAC i dobrać wzmacniacz słuczhawkowy pod swoje słuchawki.

Nie będę powtarzał swojej propozycji ale posłuchaj Fallow-a który testował mnóstwo sprzętu.
On przynajmniej zaproponował DAC ze wzmacniaczem któy najlepiej może pasować pod twoje słuchawki.

Ja sugerowałbym osobne komponenty. Jak zmienisz słuchawki to mozesz zmienić  tylko amp.
Ewentualnie konstrukcja w której łatwo można wymieniać op-ampy.

Druga opcja wypożyczanie i testowanie. Nikt Tobie nie doradzi bo nikt tak samo jak Ty nie odbiera muzyki.
Przy tej kwocie testy przed zakupem są koniecznością.

W ten sposób testowałem ostatnio amp-t, wspomnianego LessLossa (w tym coaxial LessLossa) i dzieki temu nie wydałem majątku bo oddałem je spowrotem (Luxmana z bólem serca ale i ulgą dla portfela). Jak kupisz, zostawisz sobie a po pewnym czasie dojdziesz do wniosku, ze to nie to to .. stracisz pieniądze.

Ostatnia mozliwosc to kupowanie uzywanych w atrakcyjnie cenie. Jak po pewnym czasie dojdziesz do wniosku, że to nie to -> odsprzedasz z małą stratą.

Jedyna bezstratna opcja to wypożyczanie i testowanie.

W DAC-ach oprócz jittera są rózne rodzaje przetworników, filtrów cyfrowych, odzszumianie zasilania, .... wiele róznych rzeczy. We wbudowanym amp-ie mozesz miec rozne op-ampy pasujące pod rozne słuchawki (kazde słuchawki mają swój świat przedstyawiania/budowania dzwieku)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

asmagus

 • 4439 / 3517
 • Ekspert
14-01-2010, 15:06
Każdy pisze testuj, testuj... a gdzie ja w Polsce mogę dostać do testowania np. Greace m902 czy LavryBlack DA11 ?? Kto Ci da do domu taki sprzęt do testów?

mirhon

 • 429 / 3856
 • Zaawansowany użytkownik
14-01-2010, 15:22
@ogorek,

Wyraziłem się może niezbyt precyzyjnie. Na DAC chciałbym wydać max 1000 EUR a wzmacniacz to osobny temat.
Na wzmak chiałbym wydać max tyle samo :-)
Nie wiem co ewentualnie kupić wpierw. Docolewo priorytetem dla mnie jest oczywiścia poprawa w aspekcie audio (i to nie w bok, ale do góry :-) ) w stosunku do tego co mam teraz czyli beresa.
Po prostu w tej chwili max na co mnie stać to 1000 EUR. A że mam beresforda to mogę:

1) kupić tylko wzmacniacz i podpiąć go na razie do beresa i przy następnej okazji (wpływ funduszy :-) ) zacząć rozglądać się za daciem.

2) Kupić jakiś DAC jeśli trafi się dobra okazja i wzmacniacz w takim dacu (jeśli będzie) będzie musiał mi posłużyć do czasu aż kupię jakiś osobny wzmacniacz - te daci, które mnie interesowały miały wzmacniacz, ale ja nie traktuję tego wzmacniacza w tym przypadku jako rozwiązanie docelowe (chyba że jest jakiś wybitny, albo mi całkiem przypasi :-) )

3) Kupić jakieś sensowne combo - problem w tym że obecnie mam na to max 1000 EUR - mam świadomość że tego nie da się podzielić... - z tego co mi wychodzi teraz to może być Meier Symphony, ewentualnie jakiś headroom (z wbudowanym daciem)

Dowcip polega na tym że ja nie chcę zmieniać transportu i chciałbym żeby sekcja DACa była maksymalnie odporna na jego jakość.

majkel

 • 7173 / 3968
 • Moderator Globalny
14-01-2010, 15:24
Apogee Mini DAC?

^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP (douszne),  Grado GS1000i, Sennheiser HD 565 Ovation

mirhon

 • 429 / 3856
 • Zaawansowany użytkownik
14-01-2010, 15:34
@majkel
Apogee Mini DAC?

Tak czytałem o nim i faktycznie mnie zainteresował - czytałem opinie że jest lepszy (tzn. przyjemniej brzmi) od Myteka, Lavry i Benchmarka.
Problem z tymi wszystkimi studyjnymi i poniekąd odpornymi na transport DACami polega na tym iż mają tylko wyścia zbalansowane a wzmacniacz, który mi chodzi po głowie (bardzo mnie zachęciły recenzje) Rudistor RPX-X33 jest SE ... a na zbalansowany od Rudiego raczej mnie nie stać :-( i jedyną alternatywą w cenie, która mi odpowiada byłby wtedy wzmacniacz od Lake People HPA V100 tyle że na jego temat nie praktycznie żadnych recenzji...
Sprowadzanie w ciemno i odsprzedawanie to kosztowna zabawa - jak już coś bym sprowadzał to przynajmniej coś co jacyś sensowni użytkownicy przećwiczyli.

majkel

 • 7173 / 3968
 • Moderator Globalny
14-01-2010, 15:38
Da się zrobić kabel z XLR na RCA. Nie wiem jak wtedy zagra Apogee, a opcja Violectric zawsze jest. Sprawdź czy SPL Auditor ma wejścia XLR, bo to też dobry wzmacniacz, 3400 PLN nowy.

^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP (douszne),  Grado GS1000i, Sennheiser HD 565 Ovation

mirhon

 • 429 / 3856
 • Zaawansowany użytkownik
14-01-2010, 15:42
@majkel
Da się zrobić kabel z XLR na RCA. Nie wiem jak wtedy zagra Apogee ...

I tu jest pies pogrzebany... ręki sobie nie utnę ale wydaje mi się że podpięcie takiego DACa do wyjść zbalansowanych wzmacniacza wyjdzie mu na dobre :-)
Nie wiem czy mój upór nie jest głupotą, ale raczej będę konsekwentny w podpinaniu SE do SE a Balanced do Balanced - żadnych przejściówek!

Kraft

 • 448 / 3930
 • Zaawansowany użytkownik
14-01-2010, 16:18
Antelope Zodiac, jeśli będzie równie dobry co masterclocki i oscylatory atomowe tej firmy, pozamiata wszystko. Podstawowa wersja ~1500$.

Road To Nowhere

 • 958 / 3971
 • Ekspert
14-01-2010, 16:59
A ja bym wypróbował TEGO:

SPECYFIKACJA TECHNICZNA


Opis
 Xindak DAC-8 jest wysokiej klasy przetwornikiem analogowo-cyfrowym o doskonałym brzmieniu bazującym na modelu DAC-5. Użycie technologii „Bias Technology for Avoiding the Dynamic Invalidation of Capacitor” sprawia, że eliminowane są zakłócenia wysokich częstotliwości przy lepszej jakości odtwarzanego sygnału. DAC-8 potrafi poprawić parametry przepływu danych aż do 24Bit/192kHz. Podczas przetwarzania CD, sygnał PCM jest najpierw nad-próbkowany, a dopiero później dekodowany aby uzyskać jeszcze lepszą precyzję, dynamikę oraz większą rozdzielczość częstotliwości wyższych.

Specyfikacja techniczna
Cyfrowe terminale wyjściowe 1 x coaxial, 1 x optyczne, 1 x USB
Analogowe terminale wyjściowe 1 para XLR, 2 pary RCA (lampowe oraz tranzystorowe)
Formaty nad-próbkowania 24Bit/96kHz, 24Bit/192kHz
Stosunek sygnał/szum 114 dB
THD mniej niż 0,0015
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz

czodaboy

 • 26 / 3295
 • Nowy użytkownik
14-01-2010, 17:38
Muse Dac Model Two, to "dziadek" ale zupełnie niewrazliwy na transport i kabel łaczacy go z Daciem, kiedys 2000 zielonych, teraz koszt ok 1800zł, dzwiek wysokiej proby, pozdro

ogorek

 • 855 / 3308
 • Ekspert
14-01-2010, 18:15
Tego się obawiałem, ze dostaniesz kilkanascie propozycji
Co więcej, wiekszosc z nich to propozycje sprzętu, którego proponujęacy nie słuchali :)

Z tego co słuchałem mogę zaproponować Audionemesis-a DC1 Upgrade i Lesslossa

Audionemesisa wypożyczysz z firmy VOXAL (voxal@voxal.pl -> dystrybutor AN)
Nawet ja mogłem wypożyczyć bo miałem 2 przez chwilę DC1 Upgrade i VLE

@Asmagus: Myteka wypożyczysz (kupisz z opcją zwrotu do 15 dni)
 - Audionemesisa też

Jest coraz wiecej sprzętu, który dystrybuowany jest w PL.

Na innym forum @fallow, który przemielił mnóstwo DAC-ów stwierdził, że trudno wskazać co jest jednoznacznie lepsze. I ja sie z nim zgadzam. Z opisu i uzytej technologii jakos wynika, ze kazdy jest najlepszy ...

Zamiast czytac, lepiej organizowac male spotkania forumowe i wtedy porownac sobie DAC-i ...
Jak ktos chce przyjechac do W-wa Wesoła i podczepic amp słuchawkowy do Audionemesis-a VLE to zapraszam
Transport to VIncent CD S1.1 lub PC ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

nygus

 • 217 / 3956
 • Aktywny użytkownik
14-01-2010, 18:42
Benchmark daje radę, jest odporny, nie potrafiłem odróżnić brzmnienia na różnych wejściach cyfrowych (optyk/USB)

"OBEY", "CONFORM", "MARRY AND REPRODUCE", "CONSUME", "WATCH TELEVISION"
"it is just a ride" - Bill Hicks

ogorek

 • 855 / 3308
 • Ekspert
28-01-2010, 20:54
Jednak będę się upierał przy wypożyczeniu Audionemesisa.

http://www.audionemesis.com/manuals/manual_dc1VLE_eng00.pdf

To jest dokumentacja do wersji VLE ale jest w niej schemat również DC1 Upgrade.
Teoretycznie jest to asynchroniczna transmisja z reclockiem ale najlepiej wypożyczyć i sprawdzić samemu.

Wersja DC1 Upgrade powinna kosztować obecnie poniżej 3k PLN. Najważaniejsze, ze nie ma problemu z wypożyczeniem. Piszesz na voxal@voxal.pl
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …