Audiohobby.pl

o krawędzi frezowaniu

  • Gość
29-12-2009, 14:31
W podanym linku, zamieszczone są pomiary głosnika zamocowanego w desce z frezem (tym od wewnątrz) i bez frezu.
http://www.troelsgravesen.dk/chamfer.htm

Myślałem, że różnice pomiarowe będą bardziej widoczne.  


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
29-12-2009, 15:16
I tak róznice są widoczne, w przypadku przetworników z metalowymi membranami mogą byc nawet większe - powlekany papier lepiej tłumi falę powracającą przez membranę. Dodatkowo w przypadku malych midwooferów pracujących bez high passu przy braku podfrezowania grubego frontu  może dochodzić do kompresji powietrza za membraną przy większych wychyleniach.

  • Gość
29-12-2009, 15:39
"Dodatkowo w przypadku malych midwooferów pracujących bez high passu przy braku podfrezowania grubego frontu może dochodzić do kompresji powietrza za membraną przy większych wychyleniach."

Na jednym ze zdjęć taki głośnik "utopił" się w podwójnym froncie. Myślałem, że podfrezowanie ma tylko uniemożliwiać kompresję powietrza.
Na falę powracającą to chyba nie ma bata (jak na Mariolę).

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
29-12-2009, 16:30
Żle się określiłem, chodziło nie tyle ogólnie o fale powracające na membranę, ale o odbicia od krawędzi otworu pod midwoofer lub sredniotonówkę. Właśnie te odbicia powodują róznice w zakresie średnich tonów na charakterystyce przetwarzania zamieszczonej przez Troelsa. Owszem nie są jakieś bardzo duże ale są, więc lepiej na zimne dmuchać i podfrezowywać otwory.