Audiohobby.pl

3SM - Seas STX Studio Monitor

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
25-01-2010, 11:17
Btw. na stornie STX jest już projekt na GDN 18-140-8 AWX oraz GDWK 10-250-8 AWX. Szczerze mówiąc nie przemawia do mnie obudowa z MDF 16mm i port br przy samej dolnej ściance ale robiąc skrzynki samemu, można bez wplywu na zwrotkę poprawić te elementy. Sama zwrotnica jest udostępniona, więc pozostaje spora swoboda własnej realizacji projektu. Z resztą za samą obudowę STX liczy sporo mniej niż w przypadku Nextona, więc bardziej oszczędne wykonanie jest w tym wypadku zrozumiałe.

  • Gość
25-01-2010, 11:27
Zwrotnica MX-140 jest bardziej rozbudowana od tej z 3SM. Jakiś komentarz ?

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
25-01-2010, 14:44
Jzagaja wykonał pomiar oscyloskopem wzmacniacza, którego uzywaliśmy do pomiarów 3SM. Jak widać na wykresie wzmacnaicz ma kondensator na wyjściu obcinający niskie częstotliwości. Ten pomiar klarownie wyjaśnia kwestię zbyt małej kompensacji baffle step na pomiarach gotowej kolumny, względem symulacji w Edge oraz symulacji zwrotki dla końcowych wartości elementów. W praktyce 3SM ma znacznie równiejszą charakterystykę i nawet porownanie z projektem Jay`a gdzie kompensacja ma ok. 5db nie wykazało zauwazalnych różnic odsłuchowych w tej kwestii. Na kolejny pomiar 3SM w otwartej przestrzeni nie ma teraz warunków (-10 stopni), jeśli nie sprzedam kolumn może na wiosnę podrzucę jeszcze skalibrowane pod kątem SPL i wykonane w oparciu o "płaski" wzmacniacz pomiary.

Po raz ostani w najbl;iższym czasie uzupełniam opis projektu 3SM. Starałem się żeby opis był na tyle pełny, zebym mógł zamknąć temat i pozostawić gotowy projekt bez niedomówień. Jak widać wyszedł spory błąd pomiarowy, aczkolwiek znając charakterystykę wzmacniacza pomiarowego można go sobie skorygować, gdyz dotyczy wyłącznie równowagi tonalnej, a nie samego uksztaltowania charakterystyki przenoszenia w wyższym  zakresie.

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
25-01-2010, 14:51
Jarek w skrócie, w gałęzi woofera jest więcej elementów dla odrobinę lepszej kontroli nad charkterystyką, możliwe też, że podział jest wyżej, nie symulowalem tej zwrotki wedlug własnych pomiarów, a na stronie nie ma indywidualnych charakterystyk przetworników ze zwrotką. Ja wybrałem inną drogę i ograniczylem zarówno koszt, jak i komplikację zwrotki, bez szkody dla zgrania fazowego przetworników. Nie twierdzę przy tym w żadnym wypadku, ze moje rozwiązanie jest lepsze.

W gałęzi wysokotonowca jest więcej elementów ponieważ sam tweeter jest inny. Ma wznoszącą charakterystykę, podzczas gdy Seas jest płaski. Jedyne co mi się nie podoba w tym projekcie to szeroki spadek efektywności w zakresie 1-7kHz, jak bardzo jest to slyszalne ciężko mi powiedzieć.

  • Gość
25-01-2010, 15:33
dzięki

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
26-01-2010, 09:44
Dostałem zapytanie na mialia odnośnie korekty zwrotnicy 3SM. W poście wyzej pisząc "skorygować" miałem na mysli wzięcie pod uwagę opadającej charkterystyki wzmacniacza, względem wykresów pomiasrowych 3SM. Mając takie informacje można założyć, że charakterystyka 3SM jest równiejsza niż na wykresie (nie opada w kierunku niskich częstotliwości, co sugerowały mi również symulacje) i nie potrzeba wprowadzać żadnych zmian do zwrotnicy.

Powtarzam jeszcze raz, ze ten błąd pomiarowy nie przekreśla użyteczności całych danych pomiarowych, wpływa wyłącznie na mylne przedstawienie rzeyczywistej równowagi tonalnej/poziomu kompensacji baffle step. Kolumny są ukończone i w rzeczywistości mają prawidłową równowagę tonalną.

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
10-02-2010, 13:16
Zmierzyliśmy 2way na ER18RNX/TBFCG. Niestety były problemy z mikrofonem w najwyższej oktawie, więc nie pokażę wyników. Mogę tylko powiedzieć, że niżej wszystko jest ok, impedancja rzeczywista zgadza się z symulowaną przez Jay`a, a charakterystyka na środku pasma jest w porządku (nie ma żadnych nieprzewidzianych zafalowań związanych z niezgraniem fazowym przetworników).

Zrobiliśmy też pomiar znieksztalceń nielinowych (SPL skalibrowany 90db/1m). 3-cia harmoniczna odrobinę przebija się na wyższym śrdoku, ale ogólny poziom znieksztalceń jest bardzo niski. Tych wyników tez nie mogę udostępnić ze względu na pewne problemy sprzętowe. Mogę jedynie wstępnie wywnioskować, że projekt Jay`a jest poprawny technicznie i Ci, którzy go zbudowali mogą spać spokojnie :)

Zamieszczam pomiar impedancji.

Cacek

  • 2 / 4927
  • Nowy użytkownik
21-11-2010, 22:07
Witam,
Zastanawiam się nad wykonaniem tej konstrukcji i w związku z tym mam pytanie. Czy można by było użyć OZ zamiast BR ? Czy spowodowało by to duże zmiany w dolnym paśmie? Podobno ten AWX dobrze radzi sobie w OZ.
Kolumny grały by w małym pomieszczeniu ok. 11m2

Wolałbym OZ ponieważ kolumny stały by blisko ściany. Mam też uraz do BR z powodu starych Tonsili. Przed zatkaniem portów BR miałem czasami wrażenie, że gra w pomieszczeniu wszystko tylko nie głośniki ;) Nie ukrywam, że wizualnie też lepiej prezentowała by się wersja nie "podziurawiona".

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
22-11-2010, 10:08
Zmiana w dolnym paśmie będzie duża ale dotyczy samego basu i nie trzeba nic zmieniać w zwrotnicy. Nawet nie rozważałem opcji OZ, gdyż uważam głośniki typu 18cm za zbyt małe do takich obudów.

Nie ma przy tym technicznych przeciwskazań dla takiego rozwiązania, więc poza ewentualnym niedostatkiem basu nie ma się czego obawiać i można w ten sposób budować (na wlasną odpowiedzialność).

Cacek

  • 2 / 4927
  • Nowy użytkownik
23-11-2010, 21:56
Dziękuje za odpowiedź. Zatem nie będę nic kombinował tylko zrobię BR z przodu. Mam nadzieje, że moje odczucia co do BR nie będą miały przełożenia w tym projekcie.

W prawdzie jeszcze trochę czasu minie zanim zabiorę się za wykonanie ale jestem już niemal na 100 procent pewny, że będzie to właśnie ten projekt.
Dzięki za udostępnienie.

Gotomik

  • 1 / 5324
  • Nowy użytkownik
27-11-2010, 22:18
Witam. A czy te monitory 3SM "bliskiego pola" będą w sam raz do pokoju tak ok. 8m2 (dość bliskie słuchacza) ?

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
30-11-2010, 09:10
Pozwolę sobię zacytować to napisałem w sąsiednim watku odnośnie tych kolumn:

Projekt był robiony głównie z myślą o odsłuchu w bliskim polu. Zgranie fazowe i sumowanie dźwięku z przetworników oraz portu jest bardzo dobre już z odległości około 1-1,5 metra. Kolumny potrafią też zagrać w klasycznym ustawieniu (sprawdzone).

W każdym razie optymalizacja pod odsłuch nearfield teoretycznie pozwala na zastosowanie kolumn w bardzo małych pomieszczeniach, myślę że te 9m2 nie powinno byc problemem, choć moze to zależeć od ustawienia i sposobu odsłuchu. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że 3SM odsłuchiwane nearfield brzmią tak samo w 22 i 14m2 (ten mniejszy pokój jeszcze ze skosem), z racji na niewielki udział odbić w końcowym dźwięku.

Nie mogę natomiast dać żadnych gwarancji i nie mam teraz jak sprwadzić tych w kolumn w tak małym pomieszczeniu.

globus1987

  • 1 / 5055
  • Nowy użytkownik
19-12-2010, 17:03
W jakiej odległości miedzy soba powinny stać aby uzyskać najlepsze efekty?. Ode mnie są oddalone o jakieś 170cm.

Krs47

  • 1037 / 5893
  • Ekspert
20-12-2010, 23:17
Dostałem też kilka tego typu zapytań (patrz wyżej) na PW ale odpowiem tutaj, bo już nie mam siły się powtarzać. Każdy kto chce sobie skopiować powyższy projekt powinen posiadać podstawowe umiejetności manualne, jak i podstawowe zdolności analizy treści pisanej oraz kojarzenia faktów.

Opis oraz moje późniejsze wpisy, zawieraja znacznie więcej informacji niż większość projektów na sieci i nie mam już nic do dodania. Jest przecież napisane, że kolumny były optymalizowane do odsłuchu nearfield, z odległosci 1-1,5m ale sprawdzają się rownież w klasycznym ustawieniu. Co jest tutaj nie jasne, czy mam podać odległość w stylu 1280mm od siebie i 1341mm od każdego ucha względem obu kolulmn? Ile razy mam pisać po co jest kilka rezystorów dla tweetera? itp. itd. etc...

Przykro mi Globus, że akuat na Ciebie trafiło jako przykład, jestem już zmęczony dziesiątkami pytań o rzeczy ZAWARTE w opisie i nie będę już do tego wracał.

Na koniec możecie mnie nazwać jak chcecie, straszny ze mnie człowiek, że zamieściłem darmowy projekt i nie odpowiadam na setki bezsensownych oraz wtórnych pytań.

lancaster

  • Gość
20-12-2010, 23:36
globus, dobierz odległosc eksperymentalnie, sporo bedzie zalezało od ustawienia kolumn w konkretnym pomieszczeniu. Rady w stylu 1,2m od bocznych ścian i 0,75m od tylnej jakie często mozna znaleźć w "profesjonalnych" instrukcjach dla klientów służa uspokojeniu osoby nie za bardzo wiedzącej o co chodzi w ustawieniu kolumn, a nie udzieleniu odpwiedzi na pytanie : jak optymalnie ustawić kolumny. Odpowiedź brzmi : EKSPERYMENTALNIE. Nikt tego za Ciebie nie ejst w stanie zrobic, chyba że na miejscu u Ciebie w domu, a i tak mze sie okazac ze dla Ciebe "najlepiej" będzie ciut inaczej :-)