Audiohobby.pl

Radioodbiorniki, radiomagnetofony itp.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
15-07-2023, 14:44
Ostatnio naprawiałem taką ładną Manuele 3. UNITRA Eltra RMS 818. Muszę przyznać, że całkiem fajnie to zagrało jak na takiego "jamnika"!
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
15-07-2023, 14:47
Standardowo wymiana zębatek i pasków. Mechanizmy trochę lipne, ale i tak "klasa" przy typowych "jamnikach". No i dlaczego zapakowali tam ten archaiczny silnik z MK 232, Finezji itp???... :( Dramat. :( Ale na szczęście dałoby się bez większego problemu na jego miejsce wstawić normalny i gdyby ten egzemplarz należał do mnie, pewnie bym tak zrobił. Te nie były uszkodzone, więc nie wymieniałem.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
15-07-2023, 19:05
Jakubie gratuluję przywrócenia życia Manueli ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
15-07-2023, 20:55
Dzięki :) Ogólnie żyła, tylko potencjometry i przełączniki przerywały. Zębatki zaraz by się rozsypały, jeden silnik był zatarty (wystarczyło naoliwić) no i paski luźnawe (ale po tylu latach jeszcze jakoś dawały radę!) i też je wymieniłem. Bardzo zadbany egzemplarz, więc nie było problemu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
17-07-2023, 10:01
piekny jamnik..gratulacje

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
21-07-2023, 14:17
Ostatnio przyszło mi naprawiać takie nowoczesne ustrojstwo stylizowane na boombox'y z lat 80-tych. Niestety, oprócz wyglądu, nie ma to z nimi nic wspólnego.
Magnetofon to oczywiście typowy jamnik (producenci od wielu lat już chyba nie wiedzą, że w ogóle istniały inne mechanizmy magnetofonów)...
Gałki od Volume, Balance, Bass, Treble są tak luźne, że kręcąc nimi ma się wrażenie, jakby miały zaraz odpaść.
Wskaźnik wysterowania (gdzie tutaj niby pełni rolę wskaźnika "output level" oraz licznik to pic na wodę. Wskaźniki latają jak chcą i już przy Volume +7 pokazują przester. Licznik chodzi non-stop po przełączeniu radiomagnetofonu na funkcję Tape - ale... Ma nawet przycisk RESET! Hahahaha
CD chyba żywcem wydarte z radia samochodowego.
Głośniki mają ogromne magnesy i wydają się dość mocne, ale co z tego, skoro sam wzmacniacz nie ma mocy? Nawet niewielkie głośniki bluetooth do telefonu potrafią zagrać głośniej. Do tego bas brzmi tak, jakby ktoś stukał drewnianą warzechą w drewniany stół.
Jedyny plus wykonania tego, że wszystko na złączkach, ale oczywiście wszystko to chińska lipa na SMD.
Do tego osobno dołączany zasilacz podobny do tych laptopowych (jakby jego zawartości nie mogli umieścić w tylnej obudowie, gdzie jest od cholery miejsca, a sami oszczędziliby sporo plastiku), co jest dodatkowym dyskomfortem dla użytkownika.

A co przy nim robiłem:
Mechanizm CD zablokował się, bo ktoś wepchnął dwie płyty naraz do środka...
W magnetofonie wyskoczył lewy talerzyk (segerek puścił, ale prawdopodobnie też ktoś mu w tym "pomógł").
Wyczyszczenie i przelutowanie przycisku "power", bo ponoć szwankował (choć sam nie zauważyłem).
Przed poskładaniem jak na złość zdechła dioda od podświetlenia wyświetlacza LCD, więc wstawiłem jakąś inną na szybko i działa.

Podsumowując: Pomysł fajny - wykonanie do d....
A najlepsze są ceny tego wynalazku - sięgają okolic nawet 1700 zł!!! :O To po prostu rozbój...
« Ostatnia zmiana: 21-07-2023, 14:22 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
21-07-2023, 20:38
O matko ... ale wytwornica hałasu.... ;-)
Jakubie uprzedzaj przed dodaniem takich rarytasów ludzi o słabych nerwach.
hahahaah
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
21-07-2023, 22:53
Hahahahahaha ok :D
A co do hałasu - to właśnie nie robi hałasu, tylko brzęczy...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
24-07-2023, 15:11
czyli wyciszacz sie przyda


i dla zony na  bzdryngole  zeby sie nie pogniewala

MinTax

  • 179 / 632
  • Aktywny użytkownik
19-10-2023, 21:56
Robię porządki ;)
Przy tej okazji mam pytanie: czy jest tu jakiś wielbiciel maszyn tego typu?
https://www.ebay.de/itm/335067059911
Może ktoś naprawia i brakuje mu części?
Temat rozwinę w przypadku gdy będzie z kim o tym pogadać ;)
Pozdrawiam.