Audiohobby.pl

Master Clock

Gustaw

  • Gość
25-11-2009, 12:23
Czy urządzenia typu Master Clock można wykorzystać w typowym połączeniu COAX, w układzie transport-przetwornik, czy raczej wymaga to zawsze dodatkowego
gniazda dedykowanego wyłącznie do obsługi zegara.
W urządzeniach tego typu widziałem złącza COAX i nie wiem czy to tylko złącze zegara czy raczej zwykły spdif.

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
25-11-2009, 15:03
Zegar musi iść osobnym kablem.
Inaczej jest odzyskiwany z SPDIF.
W Master Clock warto w transporcie zainwetsować bo jest to jego najbardziej istotny dla dźwięku blok.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Gustaw

  • Gość
25-11-2009, 15:08
>> Molibden, 2009-11-25 15:03:03
Zegar musi iść osobnym kablem.
Inaczej jest odzyskiwany z SPDIF.

Czyli w zasadzie można potraktować to alternatywnie tzn lepiej oddzielnym kablem a jak nie można to i tak poprawi odzyskując zegar z SPDIF ?

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
25-11-2009, 15:52
Jak masz dobry odbiornik SPDIF w DACu i/lub stabilny master clock w transporcie to te różnice się minimalizują. Jeśli nie masz dobrego odbiornika ani zegara w transporcie to możesz np. użyć master clocka w DACu do taktowania transporcie (zegar można przesyłać w obie strony, osobno, wtedy fekt jest taki jak w nie dzielonym CD czyli interfejs SPDIF przestaje nas obchodzić).
Tak naprawdę sygnał SPDIF nie zawiera zegara MCK, ale możliwa jest jego regeneracja z kobu bifazowego.
Wymagane jest do tego użycię generatora sterowanego pętlą PLL. Ma to zasadniaczą wadę - generatory PLL są znacznie mniej stabilne niż kwarcowe o stałej częstotliwości. PLL są to ukłądy przestrajane.
A co konkretnie chcesz zrobić?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Gustaw

  • Gość
25-11-2009, 16:07
>> Molibden, 2009-11-25 15:52:15
A co konkretnie chcesz zrobić?

Zastanawiam się w jaki sposób i dlaczego urządzenia typu Master Clock ( w tym zegary atomowe ) wykorzystywane są szczególnie w "Pro Audio".

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
25-11-2009, 18:14
Ponieważ jakość zegara ma kluczowe znaczenie, decydyuje o brzmieniu, zniekształceniach, maksymalnej uzyskiwanej rozdzielczości i jakości dźwięku. Jest to równie istotne przy konerrsji C/A jak i A/C - sygnał skonwertowany zakłóconym zegarem będzie już zawsze obarczony wynikającymi z tego powodu błędami czasowymi, które są słyszalne. Zegar to podstawa wszelkich konwersji A/C/A w takim samym lub większym stopniu niż DAC, gdyż efekt wyrównujący zegara obarczonego jitterem sprwadza je do wspólnego, miernego poziomu.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
25-11-2009, 19:58
moliden, rozglaaleś sie za kupnymi zegarami ? z tego co kojarzę dostępny jest tent ?
Moze warto pomyślec o takim projekcie ?
Nie wiem co teraz porabia Detom lub Lenny i czy byilby zainteresowani takim projektem....moze sam byś miał wene zeby sie na takie opracowanie szarpnać?
Myslę ze chętni by sie znalexli, jesli opracowanie bedizie wyatkowo udane to sami wicie rozumicie :)

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
25-11-2009, 23:05
Nie rozglądałem się bo nie wiem na ile takie zegary są lepsze (odsłuchowo, nie pomiarowo) od scalonych generatorów kwarcowych czy układu na bramkach. Na pewno taki układ na tranzystorach ma mniejsze szumy niż na bramkach CMOS/TLL, które podobno mocno szumią czyli to wprowadza jitter (przy normalnej pracy bez sprzężenie to nie ma znaczenia). Ewentualnie ciekawa jest koncepcja na układach ECL z serii MECL1000, np MCL10116, tylko skąd je brać?
Nie podoba mi się za bardzo montaż SMD, choć to jest do przejścia, z jednej strony te układy są nieco za bardzo rozbudowane i nie wiem czy łatwo się je uruchamia. Nigdy nie porjektowałem zegarów i raczej musiałbym się opierać na gotowym projekcie bo sam nic oryginalnego nie wymyślę a gotowych, w pełni skończonych projektów z których możnaby skorzystać jest już kilka. Póki co mam do sprawdzenia zwykły zegar, tylko muszę zapewnić mu w mairę czyste zasilanie i określić jego wpływ na pracę układu (obecnie korzystam z typowego scalonego generatora 16,9344MHz w postaci metalowej puszki z pinami na obwodzie DIL14).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
26-11-2009, 10:01
Molibden, kiedys tam dawno temu przymierzalem sie do zegara Elso Kwaka. Nawet klamoty kupiłem....jednoczesnie pojawil sie pomysl Lennego i De toma wiec skorzystalem.....wiem ze zegary potrafią"brzmieć" róznie. Kumpel złożyl swój i oceniał go raczej jako neutralny z tendencja do ochłodzenia dxwieku, zegar De toma/Lennego to raczej ciepło brzmiacy uklad.
Andy pisał ze z shigaclonem mu sie fajnie zgrał i to moze być to....tzn. shigaclone brzmi wyrafinowanie i bezpośrednio ale paradoksalnie z pewnym dystansem :) - polegajacym na niezobowiazujacym charakterze prezentacji. Pelna kontrola całego pasma, naturalność ale brakuje trochę vinylu w tym graniu :) Philipsy za to brzmią namietniej choć...w zasadzie musze jednego zrobic jak nalezy a nie w obudowie firmowej(plastikowej) Philipsa.
Tak że do Philipsa zegar DeToma to był nadmiar szczęścia i pozostalem przy oryginalnym kwarcu koneic konców. W innym napedzie kto wie....

Gustaw

  • Gość
26-11-2009, 10:50
>> Molibden, 2009-11-25 18:14:03
Dziękuję Molibden za odpowiedź.

lancaster

  • Gość
29-11-2009, 13:13
molibden, pisząc o montażu smd masz na myśli jakis konkretny zegar czy tak w ogole ?
Z tego co czytalem w przypadku urzadzeń pracujacych w domenie cyfrowej smd i idace za nim skracanie sciezek jest bardzo korzystne.

Andy777

  • 180 / 5884
  • Aktywny użytkownik
29-11-2009, 13:57

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
29-11-2009, 21:22
Lancaster,
pisałem ogólnie, chodzi o to, że taki układ ciężko poprawić lub zmontować przy bardzo małych elementach, ale dla takich ukąłdó generacyjnych pracujących na w.cz. to jest dobre rozwiązanie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!