Audiohobby.pl

Interkonekt do wzmacniacza słuchawkowego Holdegron MK 3 Dual Mono.

RP1969

  • 15 / 5315
  • Nowy użytkownik
06-11-2009, 11:28
Dzień dobry, witam wszystkich!

Jako nowy użytkownik tego ze wszech miar zacnego forum chciałbym się przywitać :-)
Mam na imię Romek, niedawno stuknęła mi 40 :-( od 3 lat mieszkam i pracuję w Anglii. Trafiłem tutaj poprzez forum audiostereo, na którym już jestem od jakiegoś czasu. Mój kolega polecił mi to forum z uwagi na najlepszy w Polsce wątek dotyczący słuchawek i osobę autora tego wątku Pana Piotra Rykę. Spędziłem już trochę czasu na lekturze tego wątku i przyznam szczerze, jestem pod wrażeniem jakości i profesjonalizmu dyskusji na ten temat. Inne wątki również wzbudziły moje niekłamane zainteresowanie. Nie chcę być tu posądzony o wazeliniarstwo, ale bardzo mi się tutaj podoba, ze względu na taki "niszowy" charakter tego forum.

Ale do rzeczy. Mam prośbę do doświadczonych słuchawkowców i użytkowników wzmacniaczy słuchawkowych. Posiadam aktualnie wzmak Holdegrona, obecnie chyba najwyższy dostępny model i słuchawki Sennheiser HD 650. Słucham na tym sprzęcie mojej ulubionej muzyki czyli rocka lat 70 i 80, Pink Floyd, King Crimson, Dire Straits, Marka Knopflera, ale również Norah Jones i Cassandrę Wilson. Do tej pory używam interkonektu Chord Crimson. Jestem z niego zadowolony, ale podświadomie mam wrażenie że można by z tego wzmacniacza i słuchawek wyciągnąć więcej. Stąd też moje pytanie jakich interkonektów używacie do wzmaków słuchawkowych i słuchawek tej klasy co HD 650. Noszę się z narazie luźnym zamiarem kupienia drugiej pary słuchawek, którymi na 95% będą DT 880 PRO, stąd opinie użytkowników Beyerów również będą dla mnie bardzo pomocne.

Dziekuję za pomoc i pozdrawiam - Romek
Monitor Audio Silver RS6 + Arcam A32 + Arcam P35 + Arcam CD36 + Denon TU 1800 DAB + Albedo Flat One WBT + QED Genesis WBT 0644 + Sennheiser HD 650.

majkel

  • 7476 / 5920
  • Ekspert
06-11-2009, 12:54
Witamy. Ja mam wrażenie, że do układanki najmniej pasuje wzmacniacz, a jeszcze mniej będzie pasował po zakupie DT880. Masz dobrze, ale niezbyt ciężko grające źródło, do tego sucho grający wzmacniacz i chcesz pójść w raczej jasne słuchawki. Samym kabelkiem tego wszystkiego nie ogarniesz. Do tej pory sprawę załatwiały u Ciebie słuchawki, które chowają niedociągnięcia toru pod płaszczem podkolorowania i ogólnie powolnej, ciemnej prezentacji.

Moje zabawy z interkonektami zakończyły się na DIY z Conducfil SPEAKFIL 8896. Kabel OFC w podwójnym ekranie, skrętka, płaszcz półprzewodzący, czyli w pełni profesjonalne podejście, i z kompletem wtyczek Neutrik ProFi i połączony według sposobu Oyaide jest pełna satysfakcja. Mam możliwość porównywać w domu kabel do braku kabla, bo mogę spiąć wzmacniacz ze źródłem na krótko drutami, i ten kabel jest najbliżej przeźroczystości, każdy inny komercyjnie konfekcjonowany coś zmienia, podkreśla, albo ujmuje z przekazu. Wiem, że czasem trzeba coś pobajerować kabelkiem, żeby pogodzić komponenty, ale mnie takie podejście nie bawi. Wolę dochodzić w kolejnych miejscach toru do stwierdzenia, że tu muzyka przechodzi bez strat i "zysków". Oczywiście jest to trudne i nie wiem, czy możliwe, ale temat kabli można sobie prosto załatwić, podobnie jak "sieciówek" i listew.

kopaczmopa

  • 786 / 5860
  • Ekspert
06-11-2009, 13:27
Nie wiem Majkel czemu masz obiekcje do Holdegrona ale akurat do HD650 pasuje swietnie, do 880tek podejrzewam nie bedzie.
ciekawosc brzmienia

majkel

  • 7476 / 5920
  • Ekspert
06-11-2009, 14:33
W sumie napisałeś to samo co ja. Konstruktor to potwierdził gdy nabył HD650. Dla mnie takie zestawienia to jest sposób na zmiatanie śmieci pod dywan, do czego HD650 się nadają, bo budżetowe źródła oparte o komputer też nie kaleczą w nich uszu.

aasat

  • 2263 / 5903
  • Ekspert
06-11-2009, 15:45
>> majkel, 2009-11-06 12:54:55
połączony według sposobu Oyaide

A co to za sposób? mozesz podać więcej informacji oraz jakies fotki?

asmagus

  • 4439 / 5469
  • Ekspert
06-11-2009, 15:48
Tu jest opis
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0609/oyaide.html

"zmniejszenie substancji szkodliwych, takich jak np. ołowiu czy halogenu. Interkonekt ma budowę pseudo-zbalansowaną, w wersji RCA ekran łączony jest z jednej strony z masą, a sygnał płynie dwoma identycznymi żyłami. Zewnętrzna powłoka została przygotowana przez firmę Furukawa, podobnie jak materiał na przewody. Jest to miedź PCOCC-A, czyli jeden długi kryształ OFC, z polerowaną powierzchnią. Kabelki zbudowane są z ciasno skręconych drucików - starano się wyeliminować w możliwie największym stopniu przerwy między nimi. Izolacja została wykonana ze spienionego polipropylenu. Kabel posiada impedancję charakterystyczną 120 Ω, może więc służyć także do transmisji cyfrowego sygnału AES/EBU (PA-02 dostępny jest albo z końcówkami, wtedy nosi dopisek TR - \'terminated\' - albo ze szpuli). Końcówki wykonywane są przez Oyaide i pomimo zwyczajnego wyglądu genialnie wpinają się i wypinają z gniazd. Kabel głośnikowy Tunami Nigo ma podobną strukturę, tj. posiada ekran i dwie wewnętrzne żyły, z tym, że ma znacznie większy przekrój. Składają się na to dwie rzeczy: większa średnica przewodów oraz znaczna ilość materiału izolacyjnego, który działa jak damper, tłumiąc wibracje. Jest to polietylen nakładany pod dużym ciśnieniem, w opracowanym przez Oyaide procesie, wypełniając wszelkie szczeliny i luki. Oprócz zewnętrznej folii z materiału PCOCC-A dodano trzeci przewód biegnący między izolacjami, który ma neutralizować ładunki powstające na styku różnych materiałów izolacyjnych. Wyposażony jest w widełki produkcji Oyaide SPYT wykonane z polerowanej miedzi OFC pokrytej grubą warstwą srebra i na zewnątrz palladium."

aasat

  • 2263 / 5903
  • Ekspert
06-11-2009, 15:50
Czyli chodzi o to, ze z jednej strony jest łaczony ekran z masą? pewnie od zródła

asmagus

  • 4439 / 5469
  • Ekspert
06-11-2009, 15:55
Chyba tak - wiem, że czasem ten człowiek http://interkonekty.pl/ tak lutuje kable, ktoś mi kiedyś pisał, ze tak lutowane są stare Audioquesty dlatego mają "strzałki" znaczące drogę sygnału by nie podpinać ich odwrotnie - nie wiem ile w tym prawdy.

violett

  • 786 / 5911
  • Ekspert
06-11-2009, 20:56
Każdy kabel będzie dobry. Tak w skrócie :)

Kraft

  • 448 / 5882
  • Zaawansowany użytkownik
06-11-2009, 22:06
Nie masz czego zmiatać pod dywan. Arcam 36 jest znakomitym źródłem pod repertuar rockowy, a Holdegron znika z systemu. Zamiast IC podmień bufory we wzmacniaczu na 2xOPA604, jeśli są inne. Do tego proponuję zakup DT880, ale wersję Manufaktur 600 Ohm. Zyskasz gładkość, zachowując spektakularną przejrzystość. To HD650 zaniża jakość przekazu, zmieniając struny gitarowe w nitki makaronu i gubiąc się przy zagęszczonych fragmentach.

majkel

  • 7476 / 5920
  • Ekspert
06-11-2009, 22:51
Holdegron znika z systemu wraz z połową informacji muzycznych. :) OPA2604 jako niedościgniony wzorzec przeźroczystości - kolejny dowcip. :) Pominę tu niestosowność używania op-ampów JFET na bufory wyjściowe, gdzie te wejścia JFET psu na budę są potrzebne. @kraft, radzę Tobie raz w życiu uważnie posłuchać toru słuchawkowego, w którym nie ma globalnych sprzężeń zwrotnych i szeregu op-ampów za grosze.

Romek, to chyba nie problem wypożyczyć za kaucją jakiś zacny wzmacniacz słuchawkowy i porównać? Może np. Lehmann Black Cube Linear, Naim Headline 2, SPL Auditor, Luxman P-1 lub P-200, albo PS Audio GCHA? Wymieniłem tylko tranzystorowce dla prostoty.

Cytat z highfidelity to stek bzdur. Byłem w posiadaniu Oyaide PA-02 TR, i on połączony był tak, że jedna żyła na masę, druga na sygnał po obydwu stronach, ekran na masę i też po obydwu stronach. Nie wiem skąd te rojenia o podłączaniu ekranu z jednej strony? To taki trick z książek o miernictwie elektrycznym, ale w systemach audio nieuzasadniony. Testowałem wiele kombinacji łączenia kabla dwużyłowego z ekranem, połączenie jak na początku akapitu najmniej psuje przekaz, tzn. nie psuje wcale przy dobrym kablu i wtyczkach.

Bednaar

  • 556 / 5879
  • Ekspert
06-11-2009, 23:13
>> majkel, 2009-11-06 22:51:30
Holdegron znika z systemu wraz z połową informacji muzycznych.

To niestety prawda. Posiadam model podstawowy od kilku miesięcy i przez ten czas wmawiałem sobie, że tak ma być, wszystko jest pod kontrolą i bez podbarwień. Ostatnio po kilku miesiącach przerwy powróciłem do mojej starej Integry Onkyo, która po prostu podaje słuchawkom więcej informacji muzycznych, niż Holdegron. Fakt że basik poluzowany, ale co z tego skoro z dziurki Onkyo po prostu słucha się przyjemniej, niż z Holdegrona. Holdegron pasuje na pewno bardziej do większości modeli Sennheisera (HD555, 650 itp), niż np. do moich AKG K530.

Kraft

  • 448 / 5882
  • Zaawansowany użytkownik
07-11-2009, 00:34
Mhm, włoży sobie wypaśnego bipolara od Nationala, a potem niech szuka basu w lesie ;) OPA604 sprawdzają się doskonale w roli buforów przed TPA w Holdegronie dual mono. Podobnie śmiesznie tanie i wykpiwane JRC2114 w wersji standardowej. Datasheety nie grają. Nie mam i nie miałem wzmaka ze sprzężeniem zwrotnym. Ale Ty mógłbyś się w końcu zdecydować, bo raz ośmieszasz stosowanie opków, by za chwilę bronić ich jak niepodległości. Wiem, że Bob zalazł Ci za skórę, ale bez przesadyzmu...

kopaczmopa

  • 786 / 5860
  • Ekspert
07-11-2009, 12:53
w Twoim przypadku Bednaar to akurat proste bo k530 graja dosc chudo, dla mnie one po prostu do Holdka nie  pasuja wiec pewno jak podlaczysz pod dziurke czegos co gra masywniej to zabrzmi to lepiej.

Majkel Ty zbyt mocno utozsamiasz szczegoliki, detale z informacja muzyczna. Takie Grado maja ich w nadmiarze a co mi z tego jak graja szczuplo i ze srednia dla mnie barwa. Podejrzewam ze Ty po zmianie z Senkow na Grado odczuwasz ulge bo slyszysz wiecej a ja po zmianie odwrotnej czuje sie lepiej bo slysze pelniej.

Holdegrony cenie - sam mam Mobile, nie sa to mistrzowskie wzmacniacze ale bardzo przyzwoite sprzety.
ciekawosc brzmienia

Bednaar

  • 556 / 5879
  • Ekspert
07-11-2009, 13:06
To fakt, w sumie niepotrzebnie kupiłem Holdka, za bardzo chciałem pójść w stronę brzmienia precyzyjnego. Myślałem, że się przyzwyczaję ale po kilku miesiacach mówię pass. Trzeba mi było zostać już od początku przy dziurce Onkyo - naprawdę przyzwoicie napędza słuchawki, dźwięk jest jak to wspomniałes masywniejszy, a przy tym nie ma utraty detali w porównaniu z Holdegronem. Testowałem Holdka podczas zakupu z Sennkami HD600 i z nimi grał bardzo ładnie, gdyż te słuchawki grają masywniej niż K530.