Audiohobby.pl

Brzmienie basu

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
16-10-2009, 17:37
Nieodgadnionym problemem jest wciąż zagadnienie ilości basu w basie. Np. w obudowie zamkniętej duże znaczenie ma to jak niski rezonans osiągnie głośnik w danej objętości. Odgroda to już bardziej kwestia Sd efektywności. To wszystko wpływa na zejście i wystepowanie rezonansów wynikających z samej konstrukcji obudowy.

Czy natomiast przy odcięciu głośnika basowego na ok. 80hz filtrem pierwszego rzędu pomijając powyższe kwestie można mówić o różnicach brzmieniowych? Jeśli faktycznie one wystąpią, to czy większa stromość filtra zmniejszy ten wpływ?
Niskie częst. są najtrudniejsze w poprawnej reprodukcji, ale czy znieksztacenia harmoniczne odpowiadające za brzmienie ( przy założonej idealnej liniowości SPLu), są przy niskich częst. warte zachodu?

Felieton Zapha "Low Qmax woofers sounds better" łdnie tłumaczy tytułowe zjawisko. Czy nie nalezy się bardziej tym sugerować niz THD? RS270 ma mniejsze zniekształcenia w basie niż 12' suba tej samej marki, pomimo wielokroć większego potencjału do produkowania basowych pomruków.

Czy poniżej 70-80hz lepiej zabrzmi mały sub w OZ na Daytonie RSS265HF czy odgroda w H-frame z 4 lub nawet 8 sztukami DRB 25/40/3 (woofer w 'typie" Tonsila) na stronę?
http://www.dexon.pl/index.php?p440,glosnik-drb-25-40-02-8-wyprzedaz



----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją.

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
16-10-2009, 20:19
Co do rozmieszczenia subwooferów i wzbudzania modów - ciekawie rozwiązał to RAAL w Eternity.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją.

WaldeK

  • 188 / 5399
  • Aktywny użytkownik
16-10-2009, 20:26
Witajcie!

Ja bym doradzał jednak opcje H- frame czyli OB.
Duza ilość subwooferów "klasycznych - czyli OZ czy BR)  powoduje wzajemne kasowanie się niektórych modów pomieszczenia a nie do wzbudzania ich większej ilości ( rożne rozmieszczenie strzałek i węzłów fal co przy długościach fal basu i ich korelacji z pomieszczeniem ma spore znaczenie)  . Duza ilość osobnych subow przybliża nas do tego co proponuje OB - czyli do reprodukcji  w miarę uporządkowanej pod względem kierunkowym


WaldeK

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
16-10-2009, 21:17
Co do samych wooferów - po pierwsze, to w pomiarach Zaph\'a 12" sub dawał ewidentnie więcej SPL na basie (czerwona krzywa na górze) a poziom poszczególnych harmonicznych miał podobny do woofera 10" o 2 razy mniejszym Xmax.

Tym niemniej rzeczywiście Xmax może przeszkadzać przy małych SPL, bo wymaga większych zawieszeń górnych, które z definicji są miętkie. Jak jeszcze zauważymy że instrumenty muzyczne podlegają podobnym ograniczeniom fizycznym co głośniki, stwierdzimy że może nie ma co się pchać w suby z Xmax=30mm albo i więcej. No i jeszcze mamy morał że lepiej inwestować w Sd woofera niż Xmax, a także że jeden woofer 15" jest lepszy niz dwa 10" o takim samym Xmax. Chyba że chcemy nimi jednak sięgnąć wyżej.

OB - jest problem dominacji jednego modu, można się naciąć. Chyba żeby dobrze rozpracować temat bass trapów strojonych w ten właśnie mod.

Tak czy siak z lekka frustruje mnie fakt że ciągle muszę odsuwać w przyszłość adaptację poddasza pod kopertowym dachem - całkowity brak równoległych ścian i 150m2. Byłoby idealne pole do popisu dla bezkompromisowych kolumn na wooferach 15" albo większych.

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
21-10-2009, 14:18
Ciekawy patent:
http://www.lautsprechershop.de/hifi/ridtahler_en.htm
http://www.lautsprechershop.de/hifi/index_en.htm?/hifi/aka_sub_sonder_en.htm

Wymaga niskiego cięcia, ale w przypadku subwooferów to chyba nie przeszkoda:)

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją.

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
21-10-2009, 14:28
Jeszcze jeden link z beżpośrednim porównaniem Ripola do H-frame i dużej OZ:
http://www.lautsprechershop.de/pdf/ripol/ridtahler.pdf

Na papierze wygląda to ładnie. Na AS ktoś zgłaszał, że znacznie spadła efektywność i bardziej pasowała mu opcja na prostej desce. Z tego co wiem to chodziło o głośnik w type "starego szerokopasmowca" i lampowy napęd, więc mależy wziac poprawkę na takie warunki.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją.

lancaster

  • Gość
21-10-2009, 17:26
Mam u siebie teraz TangBanda W4 1798s Głosnik sam z siebie brzmi super uważam, ale odnośnie basu konkretnie to nawet firma nie ukrywa że poniżej 200-300Kz wzrost thd jest skokowy i dość spory.
Czym to sie objawia przy odsłuchu ?
Jeśli chodzi o sam bas to nawet w małej OB wydaje sie byc szybki i punktowy....
swoja drogą fajny głośnik.

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
21-10-2009, 20:24
Lan, nie wiem czy masz możliwości, ale ja (i nie tylko ja pewnie) chętnie zobaczyłbym różnorodne pomiary: zwłaszcza off-axis i THD.
Tak czy inaczej pewnie ten głosniczek zagości u mnie, ale dobrze byłoby o nim wiedzieć ciut więcej.

Ponadto pisałeś o wooferach z duzym Qts do OB. Ogólnie zaleca sie 0,5-0,7, a gdzieś czytałem, że te z hier wysokim brzmią mułowato. Cokolwiek miałoby to znaczyć.
Może będziesz chciał tez spróbować tego panentu z linków które podałem - ciekawie to wygląda.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria

lancaster

  • Gość
21-10-2009, 20:35
Glosniki będą pomierzone oczywiście. Drugi komplet ma cadam - pisał ze pierwsze wrazenia OK....pewnie napisze wiecej.
Jeśli bedzie wiecej chętnych to sprowadze kolejne szt. Mam chętnych na 2 kpl w tej chwili....jak posuchali, bo w ciemno nikt nie chciał kupować  :)
Głośniki 30cm mam mieć w tym/poczatek przyszłego tygodniu(będę molestował)....nie wiem dlaczego np. qts w okolicach 1 w OB miałby brzmiec mułowato przez sam qts ?:)
No ale w kazdym razie jak już mogłem sobie zażyczyc to zażyczyłem qts ok 1, fs ok 45 i spl w granicach 90db...głośnik 30cm

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
21-10-2009, 20:45
Te głośniki, to rozumiem będzie STX robił? Będziesz miał własny głośnik jak Troels Graversen u Seasa? Pytam powaznie, bo brakuje takiej pozycji na rynku.

http://www.dexon.pl/index.php?p439,glosnik-drb-30-60-01-6-wyprzedaz
Qts trochę niższy ( dla niektórych iedalny), wysoki SPL i niski Fs. Cena tez bardzo OK.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria

mordensiur

  • 934 / 5814
  • Ekspert
21-10-2009, 20:47
http://www.dexon.pl/index.php?p435,glosnik-drb-18-250-01-8

A to wersja extremalna. Qts=2
Co ciekawe Dexon ma ten sam adres co Tonsil:)
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria

lancaster

  • Gość
21-10-2009, 21:36
mordensiur, zapytam czy mogę być tatą chrzestnym :)
Jednej konstrukcji znanej w kraju juz byłem.
....żeby ktoś(np. retorykxxx) nie dostał zapaści lub żeby "ludziom na poziomie" cukier nie skakał wyjaśniam - nic z tego nie miałem :D
...teraz może będzie inaczej....zobaczymy.

lancaster

  • Gość
21-10-2009, 21:39
....mordensiur, nie podoba mi sie zawieszenie tego Dexona. STX zrobi w zadanych parametrach zawieszenie harmonijkowe....jakos takie wolę.

bartek_z

  • 404 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
21-10-2009, 22:46
>>Czy natomiast przy odcięciu głośnika basowego na ok. 80hz filtrem pierwszego rzędu pomijając powyższe kwestie można mówić o różnicach brzmieniowych?

No własnie samo założenie jest błędne. Akurat męczyłem się sporo czasu z typowo subwooferowymi głośnikami i bardzo trudno było się pozbyć wyższych składowych z którymi tego typu głośniki sobie nie radziły, koniec końców poradziłem sobie w trochę inny sposob. Oczywiscie istnieją filtry subwooferowe które pozwalają skutecznie i nisko odciąć głośnik, ale tworzy się w ten sposób ograniczenia.

Druga sprawa - róznice w niektórych aspektach brzmienia są mimo wszystko. Dynamika i rozciągnięcie dołu to istotne sprawy, dość mocno powiązane z rodzajem użytego głośnika.

>>Niskie częst. są najtrudniejsze w poprawnej reprodukcji, ale czy znieksztacenia harmoniczne odpowiadające za brzmienie ( przy założonej idealnej liniowości SPLu), są przy niskich częst. warte zachodu?

Raczej nie (chyba,że są naprawdę duże), ale warte zachodu są aspekty o których pisałem wczesniej.

>>Czy poniżej 70-80hz lepiej zabrzmi mały sub w OZ na Daytonie RSS265HF czy odgroda w H-frame z 4 lub nawet 8 sztukami DRB 25/40/3 (woofer w \'typie" Tonsila) na stronę?

Zależy od pomieszczenia, ustawienia itp itd. Na pewno dynamika będzie zdecydowanie na korzyść OB i jeśli komuś na tym zależy to ne ma się co zastanawiać, ale słyszałem już różne cuda w wydaniu OB, co prawda nie przerabiałem przypadku,żeby zaczęło dudnić, ale takie, że w zależności od ustawienia bas potrafił być kompletnie anorektyczny to tak, i wcale nie było to błędne nie-osiowe ustawienie, raczej przypadek że albo z przodu albo z tyłu była za blisko ściana lub jakiś mebel. To jest dość istotna sprawa, jeśli masz zagracone pomieszczenie to możesz sobie odgrodą zrobić krzywdę...