Audiohobby.pl

Bypass elektrolitów - duże pojemności

Molibden

  • 1906 / 5899
  • Ekspert
13-10-2009, 17:32
Bocznikowanie kondensatorów elektrolitycznych foliowymi i ceramicznymi to powszechna praktyka służąca poprawie ich pojemności. Elektrolity stosuje się ze zwględu na dużą pojemność - gęstość ładunku na jednostkę objętości. Równorzędne kondensatory innych typów musiałyby być ogromne.
Niestety wadą elektrolitów jest lekko ograniczony zakres częstotliwości pracy, wzrost impedancji, większa stratność i słaba odpowiedź impulsowa.
Zwykle stosowane bypassy mają pojemności rzędu nanofaradów, rzadziej kilku mikrofaradów.
Ale czy ktoś stosował w tym celu pojemności rzędu dziesiątek mikrofaradów lub więcej, >100uF w postaci kondensatorów foliowych MKT, MKP? Szczególnie interesuje mnie użycie takich pojemności we wzmacniaczach, zasilaczach, gdzie powinno dać spore korzyści, pod warunkiem że ukąłd jest wtedy stabilny. Czy nie trzeba dostosować i pogarszać parametrów takiego kondensatora szeregowym rezytorem o wartosci np około 1 ohma (snubber)?
Przypuszczam, że oprócz wpływu na zakres wysokotonowy i średniotonowy możnaby uzyskać również pewną poprawę basu.
W końcu taki duży bypass foliowy przybliża elektrolit do kondensatora idealnego (dużo szybsza depolaryzacja dielektryka stałego) w zakresie powyżej pewnej częstotliwości. Przez złożenie np 100uF z kilkunastu mniejszych kondensatorów foliowych można uzyskać znaczącą pojemność w zasilaczu w stosunku do pojemności kondensatorów elektrolitycznych, których impedancja powyżej pewnej częstotlwości już tylko rośnie a nie maleje.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

smakismaki

  • 60 / 5337
  • Użytkownik
13-10-2009, 19:04
tak wielkich pojemności rzędu 100uF i więcej nie używałem głównie ze względu na rozmiary . Do bypasowania baterii elektrolitów używam we wzmacniaczach MKT 6,8uF ( 4*50tys mikro- stopień końcowy + 4 szt. 10tys mikro- wzmacniacz wstępny do niskich / po 2szt. 22tys. mikro do średnich i wysokich na kanał ) i przedwzmacniaczu ( 4*22tys. mikro + 4* 10tys.mikro)  + na płytce trochę polipropylenów różnej pojemności. na płytce wzmacniaczy tonów wysokich mam jeszcze cały rząd kondensatorów 1uF na obu gałeziach zasilania. Nie wiem czy to sugestia ale miałem wrazenie że po włożeniu tych 6,8 mikro dźwięk znacznie się poprawił, szczególnie wysokie i trochę średnie. Uważam że nie trzeba a nawet nie należy stosować rezystora szeregowego.

Molibden

  • 1906 / 5899
  • Ekspert
13-10-2009, 20:19
To nie jest sugestia, dałem kiedyś taki bypass (po 6,8uF na biegun) w zasilaniu przedwzmacniacza odczytu magnetofonu (napięcie było podawane przez 100 czy 180 ohm rezystory, dalej były elektrolity chyba 470uF) i to dało ogromną poprawę, oczyściło średnie tony, nadało im barwy i usunęło potworne szeleszczenie wysokich tonów.
Dużo uwagi i miejsca poświęca się na pojemności w zasilaczu,wielkie kondensatory elektrolityczne idące nieraz w dziesiątki mF, a proporcjonalnie nie zwiększa ich bypassu. Uważam więc że dawanie bypassu w postaci ok. 1-2% całkowitej pojemności nie jest przesadą, a nie znam żadnej konstrukcji gdzie by takie rozwiązanie zastosowano.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5899
  • Ekspert
15-10-2009, 22:23
Z tego co sobie przypominam w jakimś preampie gramofonowym stosowane były jako kondensatory w zasilaniu wyłącznie foliowe w dość dużej pojemności, chyba 100uF polipropylenowe, oczywiście za stabilizatorami.

Większość producentów wzmacniaczy nie daje tego typu pojemności zastępując je ceramikami, szczególnie to dotyczy chyba wzmacniaczy firmy na literę T. z hybrydą SVI gdzie ich dołożenie dałoby pewnie duży skok jakości.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!