Audiohobby.pl

Lutowanie czy skręcanie-dokręcanie?

marcow

  • 1045 / 5352
  • Ekspert
04-10-2009, 12:13
Czy wtyczki na kablach lepiej lutować czy stosować takie które, zaciskają się na drucie lub są doniego przykręcane?

marcow

AdamWysokinski

  • 358 / 5884
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2009, 12:24
Atlas (http://www.atlascables.com/) zaleca stosowanie końcówek zaciskanych dedykowanym przyrządem: http://www.atlascables.com/index.php?id=264



--
http://www.last.fm/user/AdamWysokinski
1) MacBook Pro -> Apple lossless -> iTunes -> Airport Express -> Heed Dactilus -> Heed CanAmp -> AKG K701
2) Sugden CDMaster -> Sugden HeadMaster -> Sugden AmpMaster -> Spendor S3/5R
Pozdrawiam,
Adam

Rafaell

  • 5033 / 5893
  • Ekspert
04-10-2009, 12:28
>> marcow, 2009-10-04 12:13:12
>Czy wtyczki na kablach lepiej lutować czy stosować takie które, zaciskają się na drucie lub są doniego przykręcane?



Te drugie rozwiązanie jest lepsze bo odpada jeden łańcuch w przewodzeniu (cyna). Należy tylko połączenie zabezpieczyć specjalną pasta przed wpływami atmosferycznymi. Tutaj akurat nie za bardzo wiem kto takie produkuje. W telefonii widziałem takie kulki które zaciskają się na przewodzie i w tym momencie gołe kable zalewa ten fluid.

W technice wojskowej używa się połączeń tzw owijanych ale do tego trzeba mieć już spory park maszynowy  

lancaster

  • Gość
04-10-2009, 13:04
marcow. niektore polacznie sa wręcz zalecane zeby ich nie utowac(wszelkie cyfrowe)
z doswiadczeń :)...kiedyś"oblutowalem" końcwki gołych przewodów gośnikowych, zeby sie nie siepało i zeby zabezpiecyć miedx przed utlenianiem - tak sobie to tumaczylem :)
Efekt byl taki ze dxwek sie usztywnił i osłabl jednoczesnie.
Tumaczę sobie że to przez powłokę cyny i mniejsze pole docisku do styku spowodowane sztywnoscią takiej końcwki kabla.
W przypadku IC nalezy dobrze oczyscic pole lutownicze i postarac sie by kabel dotykał sam z siebie styku a nie poprzez warstwe cyny(niedobrym pomysłem moim zdaniem jest cynowanie przed lutowaniem, choć sam czasami tak robiłem :))
Jezeli jakosć polączenia zaciskanego jest wystarczająca (mamy odpowiednie przyrzady) i możliwa(miejsce łaczenia) to nie widzę powodów do stosowania lutowanego

AdamWysokinski

  • 358 / 5884
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2009, 13:07
A czy są jakieś przyzwoitej jakości i niezbyt drogie zaciskane wytyki RCA?



--
http://www.last.fm/user/AdamWysokinski
1) MacBook Pro -> Apple lossless -> iTunes -> Airport Express -> Heed Dactilus -> Heed CanAmp -> AKG K701
2) Sugden CDMaster -> Sugden HeadMaster -> Sugden AmpMaster -> Spendor S3/5R
Pozdrawiam,
Adam

marcow

  • 1045 / 5352
  • Ekspert
04-10-2009, 13:43
Mam cyfrówkę za ok 700 PLN i chcę zaryzykować zmiane wtyków CINCH na BNC. Wkurza mnie stosowanie
przejśćówki. Po wczorajszych testach jestem gotów podjąć ryzyko tylko z odrobiną rozsądku.
marcow

L3VY

  • 224 / 5637
  • Aktywny użytkownik
04-10-2009, 13:52
BNC nie trzeba lutować. Wystarczy zaciskarka do BNC. Jak nie chcesz mieć zwykłych BeNCek to można i pozłacane kupić dla lepszego wyglądu, cena około 25zł ale nie pamiętam gdzie je widziałem.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

Molibden

  • 1906 / 5899
  • Ekspert
04-10-2009, 15:47
I co ma to BNC poprawić?
Połączenia zaciskane stosuje się w informatyce i telekomunikacji ze względu na szybkość i prostotę montażu.
Ciekawe jak by miało wyglądać lutowanie końcówek RJ-45 na końcu skrętki.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Savage

  • 889 / 5898
  • Ekspert
04-10-2009, 19:18
Jestem tego zdania co Molibden. Skoro cyna taka zła to w środku urządzenia zamiast lutów też trzeba zastosować połączenia zaciskane. Kto się podejmie? ;)

Rafaell

  • 5033 / 5893
  • Ekspert
04-10-2009, 20:15
>> Savage, 2009-10-04 19:18:31

Bez przesadyzmu :) Moim zdaniem wystarczy wyrzucić gniazdo i wtyk i bezpośrednio przylutować interkonekt do elektroniki urządzenia i będzie klawo jak cholera do czasu przestawiania lub wymiany klocków :)

                               

marcow

  • 1045 / 5352
  • Ekspert
09-10-2009, 10:03
Zachęcony testami odsłuchowymi postanowilem wymienić w mojej cyfrówce za 700 zl wtyki CINCH na BNC.
W odsłuchach wtyki BNC wypadły lepiej od CINCH.
Raz kozie śmierć!
W przetworniku nie mam gniazda CINCH (jest angolski) i muszę korzystać niepotrzebnie z przejściówki.
Najpierw wymieniłem tylko jeden wtyk na BNC ale poprawy nie było. Pojawiło się więcej sybilantów.
Po skasowaniu drugiego CINCH-a dzwięk jest OK.
Ale po tygodniu jeszcze raz sprawdzę bo czasami pierwsze wrażenia są błędne.Mam jeszcze inne cyfrówki
z wtykami CINCH
marcow

mikson

  • 4 / 5318
  • Nowy użytkownik
14-10-2009, 15:31
atlas nie zaleca tak jak audioquest lutowani
bo chcę swoją konfekcje wciskać ludzikom i żeb na tym kasę jeszcze zrobić

lutowanie zwykłą lc60 jest moim zdaniem lepsze nić zostawienie nasuwanej zaciśniętej np końcówki
wewnątrz samego głośnika, tam gdzie można ja lutuje tym bardziej że sama miedź pokrywa się tlenkiem
pogarszającym przewodzenie,
ja osobiście nie widzę tego żebym zrobił np wejście wewnątrz kolumny bez cyny, wyjście z terminala na zwrotniece, sama zwrotnica i dalej do głośnika, nie widze tego,

a swoją drogą

na innym forum zadałem pytanie czy jak kupujesz lepsze kable nawet z firmową zaciskaną konfekcją :)
to czy robisz też upgrejt tego samego kabla z metra do środka kolumny?
czy zostawiasz zwykły ofc za 2pln za metr?

:)

Gardenus

  • 1605 / 5883
  • Ekspert
14-10-2009, 22:20
>> Rafaell, 2009-10-04 12:28:20

..... "W telefonii widziałem takie kulki które zaciskają się na przewodzie i w tym momencie gołe kable zalewa ten fluid."


Te kulki jak to nazwałeś to łączniki żył pojedyncze. Techniczne oznakowane to :UY, UY 2 oraz UB 2 (łącznik równoległy) . Typy podane są dla danego przekroju żyły ( od 0,4 do 0,8 mm) oraz zastosowania na łączonym kablu telekomunikacyjnym.  Wspomniane łączniki wypełnione są specjalnym żelem chemicznie obojętnym, chroniącym złącze przed skutkami warunków atmosferycznych. To bardzo podstawowy materiał w telekomunikacji.
Dawniej wykonywało się tzw. skrętki i lutowało oraz zabezpieczało się  tulejką, najczęściej preszpanową.
Zastosowanie łączników żył  znacznie skróciło czas łączenia kabli telekomunikacyjnych oraz zmniejszyło awaryjność  wykonanych połączeń . W kablach powyżej 100 par stosuje się moduły łączeniowe 10 parowe lub rzadziej już stosowane 25 parowe. Na wykonane złącze wieloparowe zakłada się specjalna osłonę termokurczliwą.
Jakość elektryczna podanych sposobów łączeń dobrze wykonanych jest taka sama.