Audiohobby.pl

Okablowanie kolumn 3-w

  • Gość
14-09-2009, 10:14
Strugam kolumny 3-w (robię to po raz pierwszy). Zastanawiam się nad ich okablowaniem, tzn.:
- terminale - zwrotnica
- zwrotnica - tweeter
- zwrotnica - midrange
- zwrotnica - woofer
Czy stosować różne przekroje, kabli (jakie), czy kable powinny być ekranowane, itp. ...
Wszelkie uwagi mile widziane.


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
14-09-2009, 11:12
Z własnego doświadczenia mogę polecić solid core Jantzen Audio z polinku. Nie ze względu na właściwości soniczne, gdyż osobiście nie wierzę w specjalny wpływ kabli na dźwięk. Te kable mają to do siebie, że są w okrągłej izolacji, więc łatwo je przepuścić przez przegrody wewnątrz kolumny i zachować przy tym szczelność - wystarczy odrobina kleju poliuretanowego lub silikonowego. Dodatkowo są bardzo sztywne - w małych kolumnach to utrudnienie, ale w dużych nie trzeba ich mocować do ścianek obudowy.

W 3way możesz dać grubszy pojedyńczy kabel dla basowca (1mm2) i powójny w pojedyńczej izolacji (1mm2 + 0,5mm2) do komory średniaka i gwizdka.

http://polink.com.pl/pliki/cenniki/cennik_196.xls

L3VY

  • 224 / 5627
  • Aktywny użytkownik
14-09-2009, 11:13
W jakiej kwocie?

Ale tak ogólnie to ja bym dał srebro na górę, miedz na środek i grubszą miedz na dół. Co do terminale - zwrotka to tak samo jeśli będą trzy pary, jak jedna para gniazd to daj te ze średniotonowca.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

  • Gość
14-09-2009, 11:20
Tytułem uzupełnienia, zwrotnica jest podzielona na 2 części:
cz. I - dla woofera bardzo blisko terminali (terminale pojedyńcze)
cz. II - dla tweetera i midwoofera 0,5 m wyżej (czym połączyć obie części zwrotnicy ?)

Srebrny to znaczy ze srebra, czy posrebrzana miedź ?



Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Chruper

  • 143 / 5873
  • Aktywny użytkownik
14-09-2009, 12:30
W 3-way możesz stosowqać się do zasady, iż im niższe pasmo, tym szerszy przewód. Kiedyś w ramach szlaeństwa wyliczałem na poszczególnych przekroi granicę częstotliwościową efektu naskurkowości i w efekcie na górę poszło 1,5 mm2, środek 2,5 mm2, a na dół 4 mm2. Przewody montowałbym najprostsze, ale solidnego pochodzenia, na przykład od Cordial\'a, Sommer\'a albo Klotz\'a. Są w cenie od kilku do kilkunastu złotych za metr w zależności od przekroju, czystości i budwowy (mają też w ofercie posrebrzane miedziane - dla ortodoksów :).

Ze srebrem to trochę ryzyko na górę. W złożeniu z konkretnym głośnikiem możesz uzyskać "odstający" charakter brzmienia od reszy pasma (głośników). Ogólnie jest to niezły pomysł, ale doświadczałem kilka razy przypadków, iż pojawiała się szklistość brzmienia i rozejście się barwowe pomiędzy głośnikami, dlatego z reguły lepiej stosować jednorodne okablowanie, jeżeli nie wiemy jak się zgra. Czasem jednak rzeczywiście srebro daje niezły efekt (lepiej gra). Przed ostatecznym zmontowaniem zostawił bym sobie w tym przypadku możliwość poeksperymentowania.


Solid core to niezły patent na wysokotonówki. Nie wiem dlaczego, ale dobrze brzmią w takim podłączeniu. Najlepsze doświadczenia mam ze stosowania takiego przewodu jak antenowy (równoległY), gdzie pomiędzy żyłami jest odstęp.

lancaster

  • Gość
14-09-2009, 15:05
Jarek, a ja zaproponuję skrętkę CAT5(cena 1zł/m za 4pary 0,4mm:))
Tam gdzie "trzeba" dokałdasz po prostu wiecej wiązek. Na basowca dałbym po 4-6 żył, do tweetera i średniotonowego wystarczy po 1 prze(na + i 1 parze na -).
Poszukaj o CAT5 info w necie.

  • Gość
14-09-2009, 21:22
Niedawno w Mediamarkcie nabłem drogą kupna zresztą posrebrzne przewody Vivanco. Są w przekrojach 1,5 i 2,5 mm. Cena około 10 zl może taniej. Wersje grubsze są miedziane. Te posrebrane sa też charakteryztyczne tym, że składają się z dużej liczby cienkich jak włos i bardzo elastycznych drucików.

  • Gość
15-09-2009, 14:35
>> lancaster, 2009-09-14 15:05:45

czy inne kable firmy Cabletech są również dobre, czy tylko ten CAT5 ?

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.