Audiohobby.pl

Stagnacja/śmierć 2+n ?

Gustaw

  • Gość
23-07-2009, 16:08
Pamiętacie ten szum kilka lat temu w sprawie dźwięku wielokanałowego high-end ?
Co takiego się stało, wszystko w tej kwestii się zes.....ło (upss, aby się rymowało)  ?
Marketing nie wypalił ? Pamiętam te ochy i achy na niektórych portalach audio a teraz cichutko...oj cichutko, prawie jak makiem zasiał.
Czyżby kolejny niewypał na miarę DAT (w domu), DCC, DVD Audio ? Wszystko wskazuje, że tak właśnie jest.

Czy ktoś tutaj słucha wielokanałowo ?
Może jestem w błędzie a podziemie wielokanałowców aż kipi od nowych, tajnych projektów i konstrukcji.

Oczywiście nie mam na myśli kina domowego. Z oczywistych względów moje pytanie nie jest skierowane do słuchawkowców :)))

przechujamix

  • 4 / 5537
  • Nowy użytkownik
24-07-2009, 00:11
Ja słucham ,co prawda nowości niedżezowo-powagowych jak na lekarstwo ale coś tam od czasu do czasu kapie jak chociażby to:
http://www.king-crimson.com/news.htm?entry=2529
Mam kilkadziesiąt SACD ,DVDA multichannel i nie ukrywam ,że bardzo mnie cieszy takie słuchanie. Poza tym na relatywnie tanim sprzęcie można mieć taką przestrzeń i scenę że ho ho.
Ale co fakt to fakt multichannel przynajmniej w Polsce zdechł co widać choćby po superaudio.pl za to quadraphonicquad.com w miarę działa.

Gustaw

  • Gość
24-07-2009, 10:26
>> przechujamix, 2009-07-24 00:11:24

Czyli jednak się nie myliłem co do schyłku wielokanałowości.

Na ostatnim AS słuchałem systemu Lipiński Sound z dźwiękiem wielokanałowym chyba z Blue Ray. Muszę powiedzieć, że akurat dźwięk mi się podobał.
Podejrzewam, że głównym problemem jest jednak dostępność nagrań wielokanałowych oraz jednak większe koszty postawienia systemu.

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
24-07-2009, 10:35
A po co więcej niż dwa kanały? Człowiek ma tylko dwoje uszu. Dobrze, że nikt nie myśli na wizją wielokanałową, a 3D się kończy na dwóch obrazach oglądanych każdy innym okiem.

Gdyby tak problem przenieść na słuchawki, gdzie mam sobie przyłożyć, tudzież włożyć trzeci, czwarty, i kolejne przetworniki?

Gustaw

  • Gość
24-07-2009, 11:00
>> majkel, 2009-07-24 10:35:49
Gdyby tak problem przenieść na słuchawki, gdzie mam sobie przyłożyć, tudzież włożyć trzeci, czwarty, i kolejne przetworniki?


O to chyba należy zapytać m.in proktologa :)

przechujamix

  • 4 / 5537
  • Nowy użytkownik
24-07-2009, 12:07
Majkel widzę ,że wyznajesz zasadę typu "jakby Bóg chciał żeby ludzie latali dał by im skrzydła" mam dwoje uszu płyt stereo mam setki albo i więcej ale cieszy mnie dźwięk wielokanałowy bo dobrze zrealizowany daje mi niespotykane w stereo doznania np lokalizacja instrumentu nie tylko lewo prawo ale także bliżej dalej. Nie zamierzam tu specjalnie się kłucić bo każdy ma swój gust, tylko lubiąc muzykę człowiek szuka coraz to nowych doznań żeby się nią cieszyć.
A multichannel zdechł z powodu Sony które najpierw wykosiło DVDA a potem samo zarżnęło swój format SACD wycofując się z promowania. Powodów jest więcej jak chociażby problem wielu głośników, nie każdy ma miejsce na właściwe ich rozmieszczenie. No nic ,widać od czasów kwadrofonicznych taki rodzaj słuchania służy tylko grupkom zapaleńców ,no i dobrze.

Gustaw

  • Gość
24-07-2009, 12:14
>> przechujamix, 2009-07-24 12:07:29
daje mi niespotykane w stereo doznania np lokalizacja instrumentu nie tylko lewo prawo ale także bliżej dalej

To nie jest cecha zarezerwowana tylko dla systemów wielokanałowych.

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
24-07-2009, 12:23
Dokładnie. Ja w słuchawkach stereo mogę mieć też góra dół, a także z tyłu. Wszystko sprowadza się do tego, żeby do jednego ucha coś trafiało i do drugiego, i żeby to nie było to samo. Polecam słuchawki i nagrania binauralne. W systemie wielokanałowym nadal nie ma góra-dół rozumując w sposób kolegi p-ch-m.