Audiohobby.pl

Dobre kolumny do MF - już mam dość

Mrok

  • 15 / 5860
  • Nowy użytkownik
12-04-2008, 20:52
Jezu wreszcie jakieś normalne forum audio bez kwarantanny. ;) Dlaczego tam trzeba czekać aż 7 dni ?! Po 7 dniach aureola mi automatycznie zaświeci nad głową i wtedy zostanę namaszczony ?

Krótko. Prawdopodobnie jestem chory. Mam po wyżej dziurek w nosie urządzeń CA. Nienawidzę tych zabawek. Nienawidzę całym swoim sercem tej "dokładnej" i jednocześnie świszczącej góry.

Kolega ze USA ma mi za jakiś czas przysłać Musical Fidelity X-150. Mam nadzieję że to coś zmieni. Zaczaynam rozglądać się za kolumnami do tego wzmacniacza i szczerze mówię że wymiękam. Przeczytałem na audiostereo chyba z milion wpisów i gubię się w tym maksymalnie. Wiele opinii jest sprzecznych.

Chciałbym żeby dźwięk był szczegółowy, z ładną średnicą lekko ocieploną, dobrą, szczegółową górą, ale w żadnym wypadku nie drażniącą, no i bas żeby się nie rozłaził. Kasa w przybliżeniu 3 kzł. +/- 500 pln.

Co mi wpadło na razie w oko:

1. ESA Ostinato 2005 - dobre opinie, tylko nie wiem czy ten wzmacniacz je napędzi ma 70W / 8Ohm i 100W / 4Ohm - a one mają o ile wiem 8 Ohm

2. Audio Academy Hyperion - ponoć dobre, ale opinie czytałem różniste włącznie z taką, że grają efekciarsko, a tego bym nie chciał.

3. Acoustic Energy Aegis Beo Three - recenzja w gazetce rewelacyjna, ale jak to gra w rzeczywistości tego nie wiem.

4. Mission M66 - opinie zróżnicowane, od bardzooo dobrych do stwierdzenia że Mission to były dobre kiedyś

Wszelkie sugestie i ewentualne inne propozycje mile widziane. Może mnie w końcu ktoś nie związany z komerchą uczciwie oświeci.

Z góry dzięki.


Mrok

npl

  • 246 / 5893
  • Aktywny użytkownik
12-04-2008, 21:01
w usa kef współpracuje z musicalem może to jest pomysł?

clo2

  • 1702 / 5898
  • Ekspert
12-04-2008, 21:03
witaj w klubie Musical Fidelity;).
Gdybyś mógł wrzucić to co tu napisałeś do wątku "Klub miłośników Musical Fidelity" (jest trochę niżej, poszukaj) byłoby w temacie Musicala w jednym miejscu na forum. A jednocześnie "zapiszesz" się do klubu;)

Ja osobiście nie pomogę bo mam MF E-11 i też zresztą będę szukał kolumn, ale chętni mający do czynienia z takim wzmakiem jak twój się pewnie znajdą.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

folab

  • 297 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
12-04-2008, 21:15
Z musicalem dobrze graja BiW

folab

  • 297 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
12-04-2008, 21:22

clo2

  • 1702 / 5898
  • Ekspert
12-04-2008, 21:27
>Folab

Zależy też sporo od reszty i od ... tego czy dane kolumny nie będą ciut przy trudnym obciążeniem dla wzmacniacza.
Dla przykładu wydawało mi się, że np u mnie MF E-11 był odrobinę za słabowity dla Elaków BS103.2 (choć grało, nawet fajnie ale mogło by być jeszcze fajniej) i mimo iż Musical był trochę ciepły a Elaki w miarę neutralne, to źle spasowane cd "rozpirzyło" tę całą konfiigurację i muszę szukać innych głośników.
Czy Bowersy czasem nie "piłują" (przynajmniej te tańsze modele?) i czy są łatwie do napędzenia? Przypuszczam (może mylnie), że ten wzmak którego ma otrzymać kolega to jakiś szczególnie wydajny prądowo chyba nie jest?

Niech kolega poda jeszcze jakie ma cd.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

folab

  • 297 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
12-04-2008, 21:28
Specyfikacja Produktu• System 2-drożny, otwarty
• Głośnik 1x25mm wysokotonowy z aluminiową kopułką
• Glośnik 1x30mm średnio/niskotonowy z membraną z plecionego Kevlaru®
• Pasmo przenoszenia: 45Hz - 50kHz
• Maksymalna moc wzmacniacza: 100W
• Skuteczność: 84dB (2.83V, 1m)
• Impedancja: 8 Ohm
• Wymiary (WxSxG): 280 x 165 x 276 mm
• Waga: 6.7kg
    Historia
    Produkty
    Katalogi
    Porównywarka
    Technologie
    Archiwum
    Strona Producenta

folab

  • 297 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
12-04-2008, 21:29
Aktualnie najlepsze kolumny do trzech tyśięcy zł.

clo2

  • 1702 / 5898
  • Ekspert
12-04-2008, 21:40
>Mrok

A może za te pieniądze coś z DIY. Jakiś sprawdzony projekt na dobrych przetwornikach? Jak się nacieszę już właśnie budowanym zestawem słuchawkowym to wrócę pewnie do tematu kolumn do mojego Musicala i skłaniam się chyba raczej ku zmajstrowaniu czegoś samodzielnie. Przypuszczam, że za te same pieniądze powinno zagrać znacznie lepiej. Ja pewnie będę się rozglądał w podobnym przedziale cenowym co ty (2kzł, ale ja myślę o monitorach, podłogówki o podobnej klasie wychodzą drożej niż analogiczne monitory więc pewnie poziom głośników zbliżony).
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

  • Gość
12-04-2008, 21:44
Audio Academy Hyperion (ta ostatnia wersja) nie tyle sa efekciarskie co zwyczajnie za drogie jak na swoje mozliwości. Zastosowane w nich Vifa TC maja poziom Tesli - zapewne z Tesli uda się uzyskac podobne brzmienie. Efekciarsko grały pierwsze wersje Hyperionów - choc moim zdaniem grały jak kolumny które każdy może sam zbudowac w zaciszu domowym bez potrzeby wykonywania pomiarów akustycznych ;)

Acoustic Energy (Beo) nie słyszałem chyba - słyszałem Aegis One (nie mylić z ich pierwszą wersją podstawkowca na czarnym głośniku metalowym) - takie małe z metalowymi jasnymi membranami oraz ich rozwinięcie podłogowe na 3 drogach (chyba o nazwie Three)... To dopiero było efekciarstwo. Aż w uszy dźgało :)
Krótko - drogie gówno.

Dlaczego MF X-150 ma nie pociagnąć ESA Ostinato? Jeśli się nie mylę to jest nadal na papierowej Vifie, która raczej nie była bardzo trudna. Przynajmniej wersja PL18W0-09-08 z Ostinato^2 była bardzo uniwersalnym głosnikiem. Producent zaleca stosowanie Ostinato 2005 ze wzmacniaczami od 15W - czy ten MF ma mniej??? Wygląda jak z miniwieży Yamahy... - no z tym że Yamaha robi ładniejsze.

A poza tym MF też wypuszczał jakieś pierdziawki wygladające jak z tej samej chińskiej fabryki co CA ;) Trzeba na nich uwazać. Zasada jest taka że jeden dobry produkt i drogi, ma robic renome dla całej reszty oferty - także części śmietnikowej...

clo2

  • 1702 / 5898
  • Ekspert
12-04-2008, 22:03
>Qubric
>Producent zaleca stosowanie Ostinato 2005 ze wzmacniaczami od 15W - czy ten MF ma mniej???

Ja mam Musicala - 2x60W przy 8omach, i bodaj 2x105W przy 4.
Producent Elaców do BS103.2 zalecał wzmacniacze od 20W. Ale tę wartość można traktować z  dużym przymrużeniem oka. Spięte z miniwieżą Denona F-101 (2x35W) grały, spięte z Musicalem też (choćraz gdy było głośniej wzmak dostał "czkawki", ale Elaki miały spory spadek na impedancji). Ale wydawało mi się, że "oddychały" prawidłowo a nie grały na "pół gwizdka" dopiero z wydajniejszymi wzmakami Marantaz PM-64 oraz Sony TA-F555ES (do tych podłączałem). W tych japońcach inaczej było rozwiązane zasilanie. Np. MF E-11 ma na pokładzie jako takie trafo toroidalne ale sekcja zasilania jest cieniutka. O dużych kondensatorach jak wielu piecach w środku zapomnij. Myślę, że ta 150tka chyba zasilaniem E-11 nie przebija.

Nie wiem nic o Ostinato, zwróciłem jedynie uwagę na jedną ze spraw, którą należy wziąć pod uwagę dobierając kolumny do MF-a. Dodam, że Annawroc na AS wspominał o sporych problemach z doborem odpowiednich kolumn do MF-a A2. Ale paradoksalnie Annawroc jako posiadacz MF-a A1 (klasa A, moc bodaj 2x20W) pisał, że to zaskakujący wzmacniacz i potrafi sobie poradzić z kolumnami, z którymi  średnio sobie radzi wiele znacznie mocniejszych piecyków.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5898
  • Ekspert
12-04-2008, 22:05
sorry, wyżej powinno być Sony TA-F505ES a nie jak pomyłkowo wklepałem 555ES.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5898
  • Ekspert
12-04-2008, 22:19
>Qubric
>A poza tym MF też wypuszczał jakieś pierdziawki wygladające jak z tej samej chińskiej fabryki co CA ;) Trzeba na >nich uwazać. Zasada jest taka że jeden dobry produkt i drogi, ma robic renome dla całej reszty oferty - także części >śmietnikowej...

Ja mam 10-letniego MF-a z budżetowej linii. Bardzo mi się podoba. Potrafi grać przestrzenie, bardzo ładnym dźwiękiem. Dokończę temat słuchawkowy i będę szukał do niego czegoś, co by pokazało jego zalety (Elaki wiele tych zalet już pokazały a więc wiem, że wzmacniacz ma potencjał).
Stareńki brzydal A1 też jest bardzo szanowanym urządzeniem. Z tymi Musicalami chyba nie było tak źle. Nie wiem jak z nowymi modelami, może się coś zmieniło.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

  • Gość
13-04-2008, 09:15
Dawno temu słyszałem tego starego A1 (to był ten w płaskiej obudowie wyglądającej jak radiatorowa?). Grał z tak samo wyglądającym CD na lampach w stopniu wyjściowym podłączony do 3-droznych Infinity w zamkniętej obudowie.
I ... muliło. Jeśli to ma być ta słynna MF „gra średnicą” czy tzw. „lampowe brzmienie”, to chyba dla użytkowników aparatów słuchowych.

W czasach produkcji A1 było dużo znacznie lepszych wzmacniaczy. Choćby Yamahy, Pionera, Rotela, Haflera, Adcoma - wszystkie za jego cenę były bardziej wypasione, uniwersalniejsze i grały prawdziwszym dźwiękiem.

Dlatego teraz nie mam zaufania do Musical Fidelity. Zwłaszcza gdy słysze ze wzmacniacz o mocy 100W moze mieć problemy z wysterowaniem kolumn na papierowej Vifie PL ;)

magus

  • 20990 / 5898
  • Ekspert
13-04-2008, 09:28
Qubric,

mam ostatnią (prawdopodobnie) ze starej linii wersję A1 - czarny radiator u góry, ale czołówka niklowana.

Zapewniam cię, że NIE MULI. :)) A na pewno nie muli w porównaniu do innych wzmacniaczy tej klasy...

Gra 15 lat i poza pryskaniem potencjometrów "przez dziurkę" alkoholem izopropylowym nic nigdy w nim nie było robione - nie był nawet otwierany. Ale izopropylen otworzył i wyostrzył odczuwalnie dźwięk, więc może to kwestia potencjometrów (zastanawiam się własnie, czy mu nie wymienić, ale musiał by mi ktoś podpowiedzieć...)

A może mulił CD? np. trochę mulił mój Marantz CD-50 przed lampizacją

Może niech Lancaster powie coś na jego temat, bo go słyszał, a ma na pewno lepszy przegląd...

U mnie gra ze stareńkimi i taniutkimi Celestion 7 (18 lat temu 200 funtów :) ) i mulenia nie stwierdzam :)

------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.