Audiohobby.pl

Kuzma Stabi Reference + Airline tonearm (gramofon+ramię)

unick

  • 28 / 5849
  • Użytkownik
12-04-2008, 02:18
Kuzma Stabi Reference waży 40 kg. Konstrukcja warstwowa wykonana z aluminium i akrylu. Wyposażony w system tłumienia silikonowego, dwa silniki  a także regulację zawieszenia za pomocą 4 pokręteł. Gramofon jest nie do zarżnięcia - używam go ok 6-7 lat, czasem zapominając wyłączyć na noc czy na weekend. Nie wymaga konserwacji i wymieniania czegokolwiek (mam na myśli sam gramofon, ramię to inna hisoria ..). Przełączanie 33/45 przełącznikiem w zasilaczu (żadnych przekładań paska lub nitki). Może stać prawie na czymkolwiek (bo jest "suspended") - więc żadne platformy stabilizujące niepotrzebne. Można koło niego skakać (ale z umiarem) i igła nie będzie przeskakiwać. Łatwe poziomowanie za pomocą 4 pokręteł.

O walorach dźwiękowych samego gramofonu trudno mi się wypowiadać, gdyż nie porównywałem go z żadnym innym (nie licząc Regi ale Regi liczyć nie można ..) ale to ponoć ścisła czołówka bez względu na cenę. Używałem go z dwoma ramieniami Stogi Reference i od jakiegoś czasu Airline.

I właśnie Airline jest bardziej powiedziałbym "medialnym" elementem tego zestawu. Ramię tangencjalne na poduszce powietrznej. Powietrze doprowadzone jest z kompresora (który powinien być umieszczony w innym pomieszczeniu) cienką plastikową rurką. Po drodze jeszcze stoją oczyszczacze powietrza (dryers). Są to 2 pojemniki wielkości słoika półlitrowego każdy umieszczone około 2 metry od ramienia.

Kompresor jest cały czas włączony do sieci. Podczas pracy gramofonu (gdy pompuje powietrze) włącza się i wyłącza co około 2 minut. Poziom głośności pracy kompresora znośny (niewiele głośniej niż lodówka). Ale jest jedna upierdliwa cecha o której mniej wiadomo (bo, że kompresor musi hałasować to wiadomo) - podczas tego wyłączania  "spuszcza się" i wydaje odgłos "Psiiii" - stosunkowo głośny - słychać w sąsiednim pomieszczeniu (no, ale dzieki niemu nie zapomianam wyłączyć ramienia - wyłącza się przy gramofonie, tzn. zamyka się odpływ powietrza). Przy okazji tego "Psiii" powstają zakłócenia w obwodzie elektrycznym i mogą objawić się to trzaskiem w głośnikach. Piszę może, bo zależy to od konkretnego obwodu a właściwie połączenia. Na początku gdy miałem jeden obwód w całym mieszkaniu nie zauważyłem tego zjawiska przez kilka miesięcy. Potem, gdy zrobiłem dodatkowy obwód dla audio a jeszcze inny dla kompresora - o dziwo, pogorszyło się i słychać to bardziej. Jest specjalne urządzenie które eliminuje to zjawisko ale ja jego nie zamawiałem (trochę kosztuje).

Jeszcze inną niedogodnością jest to, że oczyszczacze powietrza po podłączeniu muszą się "zasklepić" - po pierwszym podłączeniu są nieszczelne - należy zatkać wyloty powietrza na góze pojemników i gwałtownie puścić. Ta czynność nie zawsze wychodzi od razu. Czynność tą wykonuje się co prawda tylko raz po montażu (oraz po każdorazowym odłączeniu kompresora.

Ramię ma jednak też zalety z punktu widzenia użytkowego - jest wygodne w obsłudze (można obsługować nawet po ciemku - w dodatku bezpieczne dla wkładki - kilka razy ręka mi się "omskła" i potrąciłem ramię - przesunęło sie w powietrzu do końca szyny (przy tradycyjnym ramieniu igle by się oberwało). W porównaniu z tradycyjnym ramieniem podstawowe czynności przesuwu ramienia w odpowiednie miejsce i jego opuszczenie jest łatwiejsze.

Unikalną cechą jest regulacja VTA - można to robić na upartego nawet podczas gdy gra (o ile robi się to delikatnie, bo może przeskoczyć igła). Ja co prawda nie słyszę specjalnej różnicy na VTA lub moja wkładka jest na to nieczuła - ale jeśli ktoś się lubuje w takich regulacjach to ma łatwo ..

Łatwo wymienia się wkładkę - można to zrobić w ciągu 2-3 minut i już jest w zasadzie prawie wyregulowana (można jeszcze zmieniać VTA). A gdy wiemy jak ją bardzo wysunąć - to właściwie 2-3 minuty i to wszystko.

Co do dźwięku - w porównaniu z poprzednim ramieniem różnica jest spora. Przede wszystkim wrażenie jest takie, że dźwięk jest bardziej "realny" i prawidłowy (muzyka ma naturalną "teksturę"). Słychać też mniej ocierania igły o rowek a także mniej słychać trzaski (choć oczywiście słychać - tego nie da się nigdy wyeliminować niestety). Większa precyzja dźwięku. Ogólne wrażenie jest takie jakby grał magnetofon a nie gramofon.

Słyszałem opinie, że ramiona tangencjalne mogą mieć słabszy bas (mniejszy impact). Akurat przy tym ramieniu ja tego nie zaobserwowałem jak również tak twierdzi paru innych posiadaczy tego ramienia. Powiedziałbym nawet, że w tym zakresie pasma jest największa poprawa ale nie polega ona na tym, że jest większy "impact" (choć pewnie trochę jest) ale na bardziej realistycznym oddaniu tego zakresu.

Poniżej opinia KUZMY w TEJ KWESTII (Porównanie pivot z mocnym basem do Airline):
-
 

unick

  • 28 / 5849
  • Użytkownik
12-04-2008, 02:27
NIE WIEM CZEMU URYWA SIĘ KOŃCOWA CZĘŚĆ TEKSTU:

Does maybe more impact, also means stronger pivot tonearm cartridge resonance, giving maybe false filling of more impact- like putting loudspeaker in corner, for recordings with not strong bas or using smaller speakers which are short of bass anyway. Or using not enough powerful amplifiers or using very "transparent" cables with makes sound thin, or using cartridge with not enough bass and extra help from tonearm resonance helps.
 

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
12-04-2008, 03:05
Na te załączanie częste kompresora jest sposób trzeba sobie  załatwić większy zbiornik buforujacy powietrze i wtedy kompresor po doładowaniu nie powinien się załączać często (np. ze starej gaśnicy do której najlepiej dospawać gazowy zawór kulowy który możemy zamknąć po skończeniu grania i powietrze zostaje na następną okazję
Rafaell

unick

  • 28 / 5849
  • Użytkownik
12-04-2008, 11:17
Może i można tak zrobić. Kuzma w USA sprzedaje coś takiego:
http://www.themusic.com/detail.cfm?id=9002580
Zdaje się, jest to większy kompresor z dużo większym pojemnikiem (ok 30 litrów, u mnie 4 litry). Mój jest mały (rysunek poniżej). Jest to SIL-AIR 15D (http://www.compressorsolutions.co.uk/Product/371/silair-15-d-model-with-cover.aspx)

Ten większy kompresor też głośniej pracuje (ok 3dB). Podobno nawet nieco poprawia dźwięk:  "It does improve the sound slightly due more stable air flow."

Nie wiem czy tak można podłączyć duży pojemnik pod mały kompresor? Zawór w dodatkowym pojemniku nie jest potrzebny, po skończeniu słuchania zamyka się zawór umieszczony przy ramieniu. (tak trzeba by iść do innego pomieszczenia). Wręcz nie można tak zrobić, bo rozkompresowały by się "oczyszczacze"  i byłaby zabawa aby je z powrotem "zasklepić".

Walery

  • 79 / 5867
  • Użytkownik
15-04-2008, 17:08
Rafaell dobrze sugeruje - dodatkowy zbiornik pomoże na pewno i spowoduje to spadek częstotliwości załączania się kompresora. Tak z ciekawości - możesz podesłać zdjęcia tych oczyszczaczy?

unick

  • 28 / 5849
  • Użytkownik
16-04-2008, 17:51
Załączam fotki oczyszczaczy. Wysokość oczyszczaczy ok 22cm.
Producentem jest chyba http://www.wilkersoncorp.com.

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
04-05-2008, 23:29
Te oczyszczacze to sobie możesz kupić i u nas, naszej produkcji (popieraj rodzimą gospodarkę to ona Cię też wspomoże) i za ok 150zł może ciut taniej

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
04-05-2008, 23:30
http://www.prema.pl/scripts/produkt.dll/runquery?SYMB=50.0502.1407.05&KLIENT=user
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
04-05-2008, 23:32
http://www.prema.pl/index.html  też spółka aukcyjna ale oni nie kradną tylko uczciwie pracują

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

unick

  • 28 / 5849
  • Użytkownik
06-05-2008, 01:03
Oczyszczaczy nie musiałem kupować, były w pakiecie ..

A rodzimą produkcję popieram, mam CD  znad Wisły ...i jeszcze kable sieciowe będą ..też chyba znad Wisły..

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
25-03-2009, 09:16
=> unick
Mam Pytanko

Czy masz możliwość zmiany ciśnienia zasilania ramienia i czy próbowałeś słuchać na wyższym ciśnieniu-czy ma to jakiś wpływ na brzmienie wkładki (teoretycznie cała wkładka osiąga niższą podatność mimo ze powietrze jest dosyć ściśliwe a co za tym idzie lepiej są tłumione rezonanse wprowadzone przez igłę na wkładkę )

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

unick

  • 28 / 5849
  • Użytkownik
20-08-2009, 08:28
Nie ma możliwości zmiany ciśnienia, ustawione jest bodajże na 4 (atmosfery?) - nie pamiętam a teraz nie ma mnie w domu.

Road To Nowhere

  • 1032 / 5867
  • Ekspert
20-08-2009, 21:19
Czy jest dostępny tradycyjnie wyglądający gramofon typu Technics 1200 lub ostatnio Pro-Ject X-tension ,a nie jak większość dostępnych "kosmicznych czajników" ze wspomaganiem a grający lepiej od nich ???????????

ahaja

  • 513 / 5867
  • Ekspert

Road To Nowhere

  • 1032 / 5867
  • Ekspert
20-08-2009, 22:03
Mam Pro-Jecta RPM 9X ,a marzę o jakimś w drewnie z pokrywą i ramieniem 12 calowym takim jak wymieniony  wcześniej Pro-Ject X-tension ,który już "wygląda" a jeszcze nie "gra".