Audiohobby.pl

Monitory do małego pokoju.

zolt

  • 28 / 5608
  • Użytkownik
10-06-2009, 22:07
Witam,

przymierzam się niedługo do zakupu jakiś monitorków do mojego pokoju, małego pokoju, bo ma 9m2, a nawet nie całe. Póki co moją uwagę zwróciły monitory Usher S-520. W tej chwili w tym niewielkim pokoju stoją Altony 80 po pewnych modyfikacjach.
Jednak mam pewne obawy co do takiej zmiany, nie tyle co do jakości, bo to nawet nie ma co porównywać, tylko nie wiem jak wygląda zakres niskich tonów z tak małego głośniczka. Ogólnie od dźwięku oczekuję nie kującej w uszy góry, aczkolwiek dobrze słyszalnej, nie za ostrej. Dość szczegółowej średnicy, nie zbyt mocno wycofanej, lubię słyszeć różne smaczki i inne tego typu :) oraz basu, który nie będzie odstawać od reszty i jak będzie trzeba to i swoje pokaże, ale tu właśnie problem, bo nie wiem jak to wygląda w takich i innych monitorach. Oczywiście dobra scena jest pożądana.
Zastanawiam się czy jest coś prócz tych Usherków jest warte polecenia. Ze względu na mój mały pokój nie jestem w stanie sam dokładnie określić jaki sprzęt będzie pasować, bo obecne Altusy pomijając to, że już ząb czasu zdążył swoje zrobić, technologia poszła do przodu, to są po prostu za duże do tak małego pokoju.
Zródłem póki co jest Audiotrak HD2 po zmianie opamów oraz wzmacniacz BASF D-6360. Większość muzyki mam w formacie bezstratnym. W przyszłości planuję zmienić wzmacniacz oraz możliwe, że zakupić CD, ale póki co fundusze wprowadzają pewne ograniczenia i pierw chcę wymienić kolumny.

Jestem otwarty na propozycje oraz mini recenzje, własne odczucia itp itd.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
11-06-2009, 12:17
Jako konstruktor polecałbym raczej coś o możliwie łagodnym spadku basu - który zostanie podbity przez małe pomieszczenie.

Ushery - niestety ich średniotonowiec ma poważny mod własny przy 1.5k (za tę cenę można na to przymknąć oko), a BR jest strojony wysoko - powyżej 50Hz. Tak więc 50Hz w 9m2 pomieszczeniu może być podbite, za to przy 40Hz będą charczenia i przestery. Takie strojenie ma w zamyśle dostarczyć jakąś namiastkę basu w większych pomieszczeniach (przy ograniczonym repertuarze - niektóre nagrania moga przesterowywać kolumny), za to w małym pokoju może być jednak dalekie od optymalnego.

http://stereophile.com/standloudspeakers/1205usher/index3.html

Można spróbować przeróbki - zaszpuntować BR i umieścić na bocznych ściankach po dwie membrany bierne Peerless SDS-5 i ew. dociążyć je lekko (niestety nieodwracalna przeróbka budy). Można też spróbować jakoś wydłużyć BR, choć nie wiem jak długi jest w oryginale i czy starczy miejsca.

Innym wyjściem mogłaby być jakaś konstrukcja na solidnym głośniku 18cm w obudowie zamkniętej - chociażby to:

http://akustyk.com.pl/projekty/CC135C.html

zolt

  • 28 / 5608
  • Użytkownik
11-06-2009, 16:22
Jestem jak najbardziej za propozycjami. Tak więc Ushery odpadają. :)
Również dziś pomyślałem o obudowie zamkniętej i z większym głośnikiem. Lubię basik, ale nie taki, który dudni i zagłusza całą resztę. Jestem zwolennikiem dobre słyszalnego basu, ale proporcjonalnym do reszty pasma średnich i wysokich tonów. Ten drugi link to bardzo interesująca propozycja. Jak cenowo by to wyglądało?

Jeśli ma Pan jeszcze inne, ciekawe propozycje? Jestem otwarty również na towar używany, wtedy za te same pieniądze, czyli do około 2k zł można zakupić dużo lepsze kolumienki. :)

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
11-06-2009, 16:38
Po pierwsze - wcale nie uważam że Ushery są złe, tym niemniej w małym pomieszczeniu mogłyby skorzystać na przestrojeniu BR niżej

W sprawie CC135C to bym się z AkustyK\'iem skontaktował, ja nimi nie handluję, ani zresztą żadnym innym sprzętem. Można też rozejrzeć się za używkami, jednak tu ostrożność jest wskazana jako że to jest kit i ktoś mógł go spartaczyć.

Może inni się wypowiedzą w sprawie monitorków na 18cm midwooferach, które mogą pracować z zatkanym BR i są dostępne na rynku wtórnym w atrakcyjnych cenach. Tym niemniej 18cm Scany będzie trudno pobić w dziedzinie basu uzyskiwanego w OZ.

Arek_50

  • 1130 / 5868
  • Ekspert
11-06-2009, 16:45
Poszukaj NHT Super One.....

zolt

  • 28 / 5608
  • Użytkownik
11-06-2009, 17:14
W sumie powolny spadek w obudowie zamkniętej chyba nawet jest bardziej przyjemny w słuchaniu, nie odczuwa się nagle tak mocno braku basu jak w przypadku BR. A czy coś więcej o brzmieniu tych zaprezentowanych mi monitorków mógłby Pan więcej powiedzieć? Słyszał może je pan, bądź jakieś opinie o tych
CC135C?

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
11-06-2009, 23:15
>> zolt, 2009-06-11 17:14

Staram się unikać wyrażania swoich subiektywnych opinii o brzmieniu. Tym niemniej CC135C są zrobione według recepty - solidne przetworniki, o niskich zniekształceniach (potwierdzonych w niezaleznych pomiarach), przez doświadczonego konstruktora. Jako rozwiązanie bezkompromisowe do 9m2 mogą być niezłe, choć na pewno nie będą tanie.

zolt

  • 28 / 5608
  • Użytkownik
12-06-2009, 07:14
Tak, zauważyłem. Koszt samych przetwroników to ponad 2000 zł... Dużo, ale zastanawiam się czy nie lepiej się wstrzymać i dołożyć więcej, ale zrobić takie porządne monitory.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
12-06-2009, 11:14
Poszukałbym jeszcze firmowych monitorów z głośnikami 18cm, mających opinie mocnych na basie - może zatkanie BR w takiej konstrukcji da to o co chodzi, a kupno używek może być rozwiązaniem znacznie tańszym niż budowa tych AkustyK\'ów.

Krs47

  • 1037 / 5865
  • Ekspert
12-06-2009, 11:39
Od siebie mogę polecić jeszcze takie rozwiązanie:

http://zaphaudio.com/SR71.html

Ceny przetworników o połowe niższe niż SS do CC135, a zniekształcenia na bardzo podobnym poziomie. Również sam projekt, ze względu na pełny zakres pomiarów i doświadczonego konstruktora nie budzi zastrzerzeń. Po zestrojeniu niżej BR dostjemy łagodny, zbliżony do OZ roll off. Miałem u siebie ER18RNX w 17litrach z fb 35Hz i w pokoju 14m2 bas był bardzo kulturalny.

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
12-06-2009, 21:14
Arcus AS4. Szczególnie wersja z B-R z przodu. Niskotonowy 20cm. Basu nie brakuje.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Siejca

  • 2 / 5450
  • Nowy użytkownik
13-06-2009, 19:09

Witam;
Proponuję zakup Magnat Quantum 903 lub oczko niżej po zatkaniu bassrefleksu orzymasz neutralne monitory, które nie będą dudnić. Ja tak słucham na 11 m kw;

Pozdrawiam wszystkich
Paweł

Siejca

  • 2 / 5450
  • Nowy użytkownik
13-06-2009, 19:22

Chociażby te http://allegro.pl/item651445803_magnat_quantum_703_bialy_lakier_tylko_2299zl_pa.html
Porozmawiaj ze spzredającym o zakupie poza allegro-może sprzeda za 2000 zł
Paweł

zolt

  • 28 / 5608
  • Użytkownik
17-06-2009, 19:43
Co do tych http://akustyk.com.pl/projekty/CC135C.html
Pytałem i koszt całej produkcji to 4500 zł. Drogo biorąc pod uwagę, że sam koszt głośników to koło 2200 zł. Czy może zna ktoś projekt tej obudowy pod te głośniki? Myślę, że wykonanie u stolarza byłoby dużo tańsze...

Krs47

  • 1037 / 5865
  • Ekspert
18-06-2009, 00:45
Przecież u akustyka nie trzeba kupować gotowych obudów. Kupując komplet głośników dostajesz zwrotkę i projekt skrzynek, a gotowa obudowa jest tylko dodatkową opcją, w dodatku dostępną tylko do niektórych konstrukcji.