Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

lancaster

  • Gość
30-11-2015, 21:22
uuuu, no to rozejrzyj sie za spawarka bo pod takie wzmaki jest ten glosnik projektowany. Aktywna korekcja z 500W i król będzie musial oddać Ci rekę Arabelli :-)

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 21:55
Akurat miałem w robocie odpady osb o tej grubości i otrzymałem je za free to sam rozumiesz. Dostępna jest też płyta wiórowa o grubości16-22 mm ale nie uśmiecha mi się jej klejenie celem uzyskania grubszej. Możliwości są: równe podłoże i możliwość położenia tony czy dwóch celem dociśnięcia. Na razie chcę "obaczyć co i jak" i trochę nauki przez zabawę. Już sobie wykombinowałem , że zaprzęgnę na początek bezrobotne dsp z mojej karty. Obecnie to nie mam weny bo mnie stopa boli i chyba jutro nie odwiedzę "majstra" w poszukiwaniu grubszych płyt.

czyli nie najlepsze, tylko najtańsze :)
Rób ze sklejki lub kompozytu MDF+HDF. Nawet w odgrodzie wszystko gra i nie ma co brać byle czego na panele :)

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 21:57
do dipola jest fajny patent, kiedys chyba Linkwitz tez pisal na ten temat.
Glosniki chwycone rama za magnesy (zeby zlikwidowac efekt wahadła) a sam dipol jako autonomiczna konstrukcja dosuniety tylko do glosnika przez jakis filc np. Wtedy drgania praktycznie nie przenosza sie na konstrukcje i scianki nie musza byc grube.

Estradowcy robią to tak że samą membranę/głośnik przykręcają do deski/skrzyni na podkładkach.

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 22:00
im mniejsza tym szybciej zwarcie akustyczne, poza tym nie widze przeciwskazań.
Jak popedzisz towarzystwo aktywnie od dolu z kompensacja i woofery wytrzymaja amplitudowo moze byc mega.

No właśnie, Rumbi, to już tam nie jest żadne OB, bo po to są 2x15" żeby to aktywnie pędzić i kompensować dół. To i tak za mała  ścianka na OB. OB to szerokopasmowiec i 2m' deski na stronę :)

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 22:01
Gruba sklejka kosztuje sporo a teraz szkoda pchać się w nią. Na razie można ćwiczyć na darmowej. A teraz proszę o linki bym mógł wybrać te najlepsze.
No jako ćwiczenie to OK. Ale punkt rezonansu każdego materiału jest inny. I to słuchać. MDF sam zamula, OSB nie wiem co robi, sklejka ma ok 400hz chyba punkt rezonanzu. A odpowiedni kompozyt dobrany doświadczalnie jest optymalny.

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 22:18
No jako ćwiczenie to OK. Ale punkt rezonansu każdego materiału jest inny. I to słuchać. MDF sam zamula, OSB nie wiem co robi, sklejka ma ok 400hz chyba punkt rezonanzu. A odpowiedni kompozyt dobrany doświadczalnie jest optymalny.
No właśnie: co robi OSB ? Tak sobie domniemywam, że sklejenie kawałków drewna różnej wielkości może dać efekt w postaci braku wyraźnego, dużego rezonansu. Może być tak, że tych rezonansów nie będzie jeden a kilka, za to niezbyt wyrazistych.

Teraz pytanie: skąd masz wiedzę, że MDF zamula a sklejka ma rezonans 400 Hz ? Z tymi kompozytami to może być ciężko: raz z dostępnością, dwa że można by się nimi bawić w nieskończoność.

Robiłem eksperymenty z wkręcaniem membran w różne materiały. Punkty rezonansu są akurat dostępne w katalogach/tabelach. Dobrze jest też przed robieniem otworu zwyczajnie opukać materiał :) OSB to ma chyba małą gęstość względem choćby sklejki... Powszechnie w audi dobrze spisuje się sklejka brzozowa.

MDF producenci lubią, łatwa obróbka, tanie. Ale to jest trochę śmieć :) No a kompozyty mogą być proste. Najprostszy to choćby płyta meblarska... Niezła i sensowna cenowo względem sklejki...

Piszę tak intensywnie bo mi też pisali, i część rzeczy olewałem i przez to straciłem trochę czasu. Lepiej dobrze zacząć. Bo temat piękny i dający satysfakcję. Ale jak widzę co ludzie dają na fronty OB to nie dziwię się że potem idą w jakieś DSP... A ostatecznie i tak rezygnują :) 15" potrafi zatrząść całym ustrojem. PURE AUDIO PROJECT fajnie do tego podchodzą, ale żeby to zadziałało to zwróć uwagę na detale u nich. Sporo kruczków tam siedzi. A i profile sam zasypałbym piaskiem kwarcowym bo taki profil prostokątny pusty to dzwonnnni :)

Nie zniechęcam, zdecydowanie zachęcam do bezskrzynkowców :)

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 22:21
OB to szerokopasmowiec i 2m' deski na stronę :)
Bez przesadyzmu ! Mój pokój ma 4,1x6,7m ! Ale mogę Was skasować na starcie. Mogę wbudować głośniki w dłuższą ścianę pokoju :D Za ścianą jest skośne poddasze z 20 cm wełny mineralnej na połaci dachowej i to jest moje poddasze , takie gospodarcze. Miałbym więc odgrodę wręcz nieskończoną :D

Infinite Baffle to ideał dla basu. Więc przemyśl to :)


Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 22:23
o rezonansie:

https://www.usc.edu/CSSF/History/2013/Projects/S1809.pdf

jak możesz zrobić IB dla basu to wsadź 18" w ścianę x 2, jedno dla midbasu drugie dla subbasu.

A w pokoju na cienkich deskach (wąskich) jakieś hi-endowe szerokopasmowce Feastrexa i będziesz mieć czad i piękną przestrzeń, poobracasz sobie to do swoich uszu, dobierzesz wysokości i będzie miód malina.

Aż się rozmarzyłem na myśl o takim dźwięku. Potęga i wyrafinowanie w jednym.
« Ostatnia zmiana: 30-11-2015, 22:26 wysłana przez Synthax »

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
30-11-2015, 22:41
Tylko na tej ścianie chciałbym zrobić szafę wnękową. Cała ściana na szafę.

Co do PAP. Na tej fotce co podlinkowałem to fronty chyba jakaś pleksi. Na krawędziach widać światło i cienie śrub. Ja na razie profile zrobiłem drewniane, ale mam w razie czego stalowe 20x40. Na tej fotce profile są drewniane. Czy OSB ma mała gęstość ? No nie wiem, ciężka jak diabli. Wiórową jak pisałem też mam, ale to nie to co kiedyś. Teraz mało kleju dają i trwałość jest zdecydowanie mniejsza. Nową płytę kopniakiem złamiesz, na starej złamałbyś nogę ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/OSB_%28p%C5%82yta%29

sklejka 25mm 2500 x 1250   -  48,80 kg/szt
Płyta OSB-3 Proste KRAWĘDZIE - 25 mm [1.25 x 2.5 m] - Waga produktu:    46.90kg / szt.

To z ramą zostań przy drewnie.
OSB w istocie cięższe wedle netu (sprawdzałem chwilę temu) ale to jeszcze chyba nie wszystko? Chodzi o to jak się energia rozchodzi w układzie. Tutaj nie będę wchodzić w obszary w których nie mam wiedzy fachowej. Kolejne OB robiłbym i tak w sklejce. Bądź płycie meblarskiej, bądź klejonce a la IKEA blat kuchenny - czyli z deszczółek dębowych.

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
01-12-2015, 20:44
Hehe. Wstawiłem na testy głośniki wygrzebane na strychu i przy testach niskotonowego całość przesuwa się po podłodze. Trzeba będzie podkleić gumą krawędź płyty. Jeden kanał waży coś około 20-25 kg i zmiana miejsca zestawu daje wyobrażenie o siłach przenoszonych na "obudowę".
Ja doszedłem ostatecznie do 45kg na kanał :)

selphy

  • 235 / 5469
  • Aktywny użytkownik
06-03-2016, 22:05

Synthax

  • 2323 / 4102
  • Ekspert
08-03-2016, 11:50
Koledzy, czy ten tripath http://www.ebay.pl/itm/New-LP-2020A-Tripath-Class-T-HIFI-Steoro-Audio-Amplifier-20x2W-AMP-Power-Supply-/181832433324?hash=item2a560ebeac:g:aIwAAOSwu4BVzD1f będzie dobry do Fostexów FE126En ?
Szukam czegoś taniego i małego ;)

Tanie i małe na pewno będzie. Ale ja z tymi tanimi cyfrowymi wzmakami to jakoś dogadać się nie mogłem. Niby grały dobrze, ale lepiej mi się słuchało pełnowymiarowych klocków. Brakuje spójności, podtrzymania frazy muzycznej w tanich cyfrowych wzmakach. Nie wiem jak sie to fachowo opisuje ale takie miałem wrażenia...

To tak jakby Leganza Daewoo miała konkurować z Mercedesem S500

tetejro

  • 2745 / 2975
  • Ekspert
12-03-2016, 19:57
Czytałem ze do OB wymagane są duże gósniki o wysokim współczynniku dobroci. Ciekawe czy wystarczyłyby jakieś tanie estradowce 15-18" - no name o nieciekawych parametrach. Na przykład jakieś Form Focusy czy Dexony?

lancaster

  • Gość
12-03-2016, 22:25
optimum jesli zalezy Tobie na rozciagnieciu 0,6-0,8, ale impulsowo to nie jest optimum, robilismy kiedys testy i wyszlo ze najlepiej "spawa" basrefleksowe 0,3-0,35
Np BG40 visatona z wyzszym qts odpadl przy monacorze neo z qts mniejszym od 0,3. wrazenia czyto subiektywne ale bylismy dziwnie zgodni

simon19

  • 256 / 4875
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2016, 21:49
Jak dla mnie 0,6 dobroci z customowego STXa wypadło dobrze przy Sigmie pro18,Stx miał więcej wyższego basu,to znaczy dwie pietnastki STX, natomiast jedna Sigma spokojnie dotrzymywała im kroku.

Tylko Stx i wgórę.


Mam pytanie: Czy z wyjść głośnikowych wzmacniacza można poprzez mały kondensator sterować kolejną końcówkę mocy?

Potrzebuje zasilić basy odgród a brakuje mi preampa.