Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

bartek_z

  • 404 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2008, 18:59
No, ja akurat w czasy ZG-10C to pamięcią nie sięgam. Co do parametrów - czy ja wiem czy takie z kapelusza... Wszystko wynika z podatności zawieszeń, siły magnesu i masy drgającej, można je dowolnie "poukładać"

digi58

  • 70 / 5843
  • Użytkownik
04-10-2008, 19:14
Miałem duzo tych głosników magnes nie jest mocny głosnik sztywno zwieszony efektywność jest duża to się zgadza .Popatrz na częstotliwość rezonansową 25hz to już jest kompletny żart .W tamtych czasach nie podawano tak szczegółowych parametrów .taki sam głośnik z tym magnesen ale z pianowym zawieszeniem miał rezonans około 35hz .

Pz

  • Gość
04-10-2008, 20:12
Bartek_z – kiedy z Altusów byłeś w stanie usłyszeć burczenie basu którego nie miały? :)))


Co do podanych parametrów głośników z Aledrogo należałoby zacząć od pytania do sprzedającego skąd wziął parametry które zamieszcza na stronie, zamiast filozofować nad czymś co może być wyssane z palca.

GDN 30/60/1 rzeczywiście znajdował się w Altusach – nie wiem czy w 140 ale w tych które były poprzednikami Altusów 300. Pasmo odcięcia w nich nie było „typowe” bo Altusy 140 miały efektywność na poziomie 94 db czego nie da się uzyskać tnąc głośnik bardzo nisko. W jednej z serii Altusów czy Altonów były także GDN 30/80/2 – głośniki typowo bas-refleksowe doskonale się sprawdzające pod względem impulsu w obudowach 60-70 litrów.

Głośnik do OB. Powinien mieć wysoka dobroć i bardzo dużą powierzchnię membrany. Dexon sprzedaje głośniki estradowe DBR 15’ i 18’ o wysokim QTS. Na kolumnę trzeba ze dwa takie głośniki żeby zrównoważyć wysoko występujący spadek charakterystyki na basie spowodowanym zwarciem akustycznym obu stron membrany. W takim przypadku kolumna nie musi mieć nawet dużej odgrody bo same głosniki będą odgrodą. http://www.dexon.pl/sklep/index.php?p435,glosnik-drb-18-250-01-8
Ale zapomnijcie o zrobieniu OB za „grosze”.  Na razie tylko próbujecie zrobić kołchoźnik i wmówić sobie że dobrze gra ;)

Zdzislav

  • 256 / 5891
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2008, 20:26
te moje odgrody to tez kołchoźniki?

  • Gość
04-10-2008, 21:19
spotkałeś gdzieś 4 drożne kołchoźniki?

bartek_z

  • 404 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2008, 22:59
>> digi58, 2008-10-04 19:14:12
Miałem duzo tych głosników magnes nie jest mocny głosnik sztywno zwieszony efektywność jest duża to się zgadza .Popatrz na częstotliwość rezonansową 25hz to już jest kompletny żart .W tamtych czasach nie podawano tak szczegółowych parametrów .taki sam głośnik z tym magnesen ale z pianowym zawieszeniem miał rezonans około 35hz .

Pz


Zgadza sie, że nie podawali szczegółowych parametrów, ale mozna takowe zmierzyć, w co naiwnie uwierzyłem ze miało miejsce. Fs 25 Hz można uzyskać nawet z głosnika 18 cm, vide SS 18W 8535.

To że górne zawieszenie jest piankowe czy gumowe czy papierowe to nie robi za pecjalnej różnicy, może poza tym, ze papier ne pozwala na zbyt duże wychylenia, najważniejsze jest dolne zawieszenie i to głównie od jego sztywnosci zależy Cms. Zawieszenie dolne można dać jakie się chce bez względu na rodzaj membrany i zawieszena górnego, również bez względu na siłę magnesu. Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce tak jak od razu pisałem - dziwne.

Qubric - no, obiektywnie to nie mialy, ale dudnienie było i to fest i w obiegowej opinii to własnie był ten bas ;-)

Zdzislav

  • 256 / 5891
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2008, 23:11
no ta nakładka przeciwpyłowa mnie zdziwiła, wygląda jak by była seryjna. Wiem ze altusy 120 miały 30cm głośnik z kobaltowym magnesem. Moze to ten, tylko ze z wymienioną membraną i zawieszeniem np z głośnkia gds30/30 cz gd 30/50 ( bo A120 miały zawieszenia górne z pianki)i do tego te nakładki. Z tego wiec wynika ze głosniki nie są oryginalne.

Qubric nazwa kołchoźniki bardzo mi sie podoba jako słowo zastępcze za OB czy odrody.  :) - tylko dla wtajemniczonych.

lancaster

  • Gość
05-10-2008, 01:36
Qubric, z parametrami T-S w OB na dwoje babka wrózyła. w zasadzie istotny jest spl i fs.
Ten woofer który polecasz(dexonowski) lyszałeś moze ? wygląda niexle, ale za tą kase(ok 200-300zł) to jest juz calkiem niezly wybór wooferow....mniejsze(30cm) dexony są teraz w cenach śmiesznych(ok 50zl)...tylko znw to amo pytanie....słuchał ktoś tego ?
testwałem kilka glośników ktore niby mogłyby pasować, mialem w domu np. selenium i dupa. Do OB to sie nei nadaje..choć fakt ze qts na poziomie 2 moze okazać sie wybawienie :)
....sluchalem natomiast gośników z qts 0,3> (Altec 15cali), które w  OB grają super.

Fakt, ze Altec tanie nie sa wiec tak jak piszesz za grosze to to nie jest....prawdę mowiac dobry woofer za rozsadną kasę jest problemem. w takie konstrukcji


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

digi58

  • 70 / 5843
  • Użytkownik
05-10-2008, 09:19
bartek_z, 2008-10-04 22:59:14

Zgadza sie, że nie podawali szczegółowych parametrów, ale mozna takowe zmierzyć, w co naiwnie uwierzyłem ze miało miejsce. Fs 25 Hz można uzyskać nawet z głosnika 18 cm, vide SS 18W 8535.

To że górne zawieszenie jest piankowe czy gumowe czy papierowe to nie robi za pecjalnej różnicy, może poza tym, ze papier ne pozwala na zbyt duże wychylenia, najważniejsze jest dolne zawieszenie i to głównie od jego sztywnosci zależy Cms.

Witam ,oczywiście że z małych głosników mozna uzyskać niską częstotliwość rezonansową.Mam w domu też monitory na tych SS.Natomiast co do zawieszenia i górne i dolne jest ważne bardzo ważny jest ich stosunek podatności .Pomiar rezonansu jest w zasadzie najłatwiejszy w warunkach domowych wystarczy generator.W przypadku głośników rezonans przede wszystkim zależy od masy membrany ,sztywności zawieszenia i siły magnesu.Jeżeli miałeś w ręce SS 8535 to wiesz jak wygląda górne zawieszenie .Kiedyś robiłem kopie kolumn AR-9ls miałem znajomego inżyniera który pracował w tonsilu to były lata 86-87 załatwiał mi głośniki nisko i średniotonowe i nic nie grało co głośnik to inny rezonans to był jedyny pomiar który mogłem zrobić taka była powtarzalność w tonsilu.Na koniec załatwił mi wszystkie elementy do głośników kosze z magnesami i osobno membrany cewki zawieszenia zabawa z zrobieniem dobrego głośnika basowego i średniaka trwała prawie 1 rok cały czas miałem dostęp do orginalnych kolumn.Kupiłem kiedyś nową 30 za nic nie chciała grać tylko dla tego że ktoś kto wklejał membrane z zawieszeniem posmarował klejem górne zawieszenie.

Pz

  • Gość
05-10-2008, 10:37
Lancaster – nie słyszałem tych Dexonów, nie wiem kto je stosuje. Nie wiem czy Qts 2 jest dobre czy nie. Ogólnie idea OB jest taka że obudowy nie ma wiec jej niską dobroć należy zastąpić odpowiednio wysoką dobrocią głośnika – ale nie wiem z jak wysokim Qts i nie wiem czy jest to jakiś krytyczny parametr.
Fs nie musi być niskie bo w OB i tak spadek charakterystyki przenoszenia następuje bardzo wysoko (o ile nie zabudujesz deskami połowy pokoju). Z tego samego powodu dobrze by głośnik był wytrzymały bo w OB łatwo go obciążyć częstotliwościami poniżej pasma przenoszenia (głośnik się wtedy wychyla ale nie produkuje dźwięku) no i powinien mieć przede wszystkim wysoką efektywność.
Podałem ten akurat przykład Dexona bo to najtańszy z dużych głośników jakie widziałem (tańsze były już tylko Alphardy). Dexon ma w sprzedaży także bardziej zaawansowane konstrukcje estradowców ale oczywiście cena także jest znacznie bardziej „zaawansowana”.





Bartek_z - GDN 30/60/1 ma te 25 hz i nawet 93 db. Rzeczywiście pomierzone. Tonsil nawet warunki pomiaru przedstawił pod wykresami na swojej stronie internetowej.

Głośniki niezależnie od firmy mają dość duże rozbieżności parametrów zazwyczaj zależne od serii produkcyjnej. Tańsze firmy z tych lepszych np. Tesla podają parametry dla określonego przedziału tolerancji i niektóre z nich są +/- 20%

Te głośniki zrobione dokładniej trafiały do kolumn Tonsila. Pozostałe miałeś właśnie pozostawione do „załatwiania” przez ludzi z Tonsila. Tonsil nie produkował samych głośników do sprzedaży detalicznej – a wyłącznie duże serie i na potrzeby produkcji gotowych wyrobów.
Dlatego kiedyś popularny był zakład krótkich serii wykonujący zamówienia na mniejsza skalę – głównie na potrzeby rynku Pro.
Najłatwiejszym sposobem wyposażenia się w głośnik o wymaganych parametrach było w tamtych czasach zakupienie części w Tonsilu i poskładanie go własnoręcznie. Robiły tak małe warsztaty naprawcze obsługujące muzyków i firmy nagłaśniające imprezy.




PS. A bas z Altusów naprawdę nie dudnił :) Wręcz przeciwnie – łupał prawie jak na estradzie i też głęboko nie sięgał dzięki czemu głośnik nie produkował dużych zniekształceń, szybko reagował i dawał dobre poczucie odtwarzania impulsów... Ale nie w ośmiometrowych pokoikach gierkowskich M3 do których je wstawiano tylko dlatego że były „najlepsze”.

bartek_z

  • 404 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
05-10-2008, 11:09
digi58 - górne zawieszenie ne jest aż tak istotne moim zdaniem jak dolne. Oczywiscie , wspomniany SS ma miękkie oba zawieszenia, ale też jest niewielki, więc zmiękczać trzeba wszystko, w takiej 30stce to wystarczy że miękki będzie dół.  Np Tesla ARN 312, u góry jest chamska guma, a FS - 22 Hz. Co do posmarowania klejem górnego zawieszenie w 30stce Tonsila - no cóż, jeśli drastycznie je usztywnisz to rzeczywiście i ono może zablokować pracę membrany, ale moim zdaniem wystarczająco miękkie to mozna je zrobić z czegokolwiek w tak duym głośniku, ważniejsze jest, żeby dolne nie trzymało aż tak mocno.

Qubric - w sumie masz rację, bardziej łupanie niż dudnienie, zwał jak zwał, w każdym razie nic dobrego. Zamykając obudowępozbywasz się tego łupania, ale sama szybkość narastania impulsu zostaje - d tego własnie zmierzam.

Zdzislav

  • 256 / 5891
  • Zaawansowany użytkownik
05-10-2008, 11:39
Z tym łupaniem i pokojem to prawda. Altusy w 15m2 grały do dypy. Ale w ok 50m2 właśnie super waliły basem i całkiem nisko schodziły.

Mój kumpel ma  w warsztacie ( grubo ponad 50m2) kolumienki na gdn 30/60 w obudowach ok 100-120l, i bas schodzi  nisko, ale ma już posmak subwooferowy.

lancaster

  • Gość
05-10-2008, 11:51
Qubric, pytalem bo sam sluchalem kilku jezeli nie kilkunastu glośnikow ktore niby w OB powinny grac a nie graly za cholerę. Niby qts np. 1 a radzil sobei gorzej(przy tej samej powierzchni mambrany) co glośnik z qts ponizej 0,3.
Glośnik do takiego projektu musi być szybki. Bez sensu robic odgrode jezeli bas ma przypominac burczybura :)
Taki kaliber glosnika jak zaproponowal Waldek(30cm)+ 27tbfc szyty 1,2-1,5K wydaje mi sie bardzo sensowny i przy okazji ekonomiczny.
Moze jakiejs techniawki sie na tym nie poslucha, ale do klasyki, jazzu, bluesa i wielu innych gatunków nie używających elektronicznie generowanych tąpnieć jak znalazl.
Mam na myśli 30cm woofer w OB.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

bartek_z

  • 404 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
05-10-2008, 13:12
lan, trzeba zacząć od tego, skąd się bierze wysoki Qts. Bierze się on miedzy innymi z małej sprawnosci napędu w odniesieniu do masy drgającej, to właśnie dlatego głośniki które nie schodzą nisko dają dużą dynamikę i są prawie zawsze bez względu na cenę szybkie. To samo tylko że na odwrót działa w przypadku hardcorowo duzego Qts - taki głośnik zawsze będzie wolny. Około 1 to jeszcze ma sens, ale 2? Po co?! Żeby rozciągnąć sobie pasmo do 20 hz? Komu to potrzebne?

Oczywiscie na to wszystko należy "nałożyć" jakość napędu, bo w drogich głosnikach nawet słaby napęd jest zrobiony tak, że pracuje w miarę liniowo, w efekcie moze nie ma jakiegoś superszybkiego ataku, ale też nic się nie ciągnie, ale jeśli mowa o tanich głosnikach to raczej nie należy się spodziewać cudów w tej materii. Oczywiście w razie czego niby zawsze można dokleić magnes, ale przecież to bez sensu kupować głośnik z Qts 1,5 i potem kombinować, żeby zmniejszyć jego wartość o połowę, ale jak mamy 1 to można zawsze takie wybiegi zastosować. W przypadku tanich głośników szukałbym coś w przedziale 0,5 -0,75 (oczywiscie orientacyjnie), jeśli mialoby to być coś do układu 2-drożnego to może nawet poniżej 0,5, chociaż nikt się chyba nie zdziwi jeśli powiem, ze dla mnie to jest kombinowanie na siłę - jest kilka nawet tanich głośników, które można zastosować jako ogniwo pośrednie, woofer nie musi wtedy być gitarową/estradową szerokopasmówką ze wszystkimi swoimi specyficznymi cechami, a koszt w rezultacie i tak może być niski.





 

mordensiur

  • 934 / 5810
  • Ekspert
05-10-2008, 13:28
A jak ocenilibyście przydatność tego woofera
http://www.dexon.pl/sklep/index.php?p839,glosnik-brb-12-300-01-8 do 3-way w OB?

W razie wysokiego WAFu można takie coś
http://www.dexon.pl/sklep/index.php?p841,glosnik-brb-15-400-01-8 96db przy 40 Hz...