Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

Peter Daniel

  • 118 / 5943
  • Aktywny użytkownik
26-03-2008, 18:29
>>Peter mógłbyś opisać zmiany jakie zaszły po zastosowaniu tego cone kit?
Czy również fiberglass spyder był do niego dołączony i też go zmieniałeś?<

Spider jest czescia cone kit, stary kit wyglada jak na zdjeciu.

Po zmianie, glosnik gral ostrzej, mniej organicznie. Poczatkowo ciezko mi bylo sie przestawic i mialem watpliwosci czy jest to rzeczywiscie zmiana na lepsze. Pozniej jednak zaczal sie docierac i wykazywal lepsza rozdzielczosc gory pasma, detalicznosc. Takze bas jest lepiej zdefioniowany i schodzacy nizej. Ogolnie jestem zadowolony, chociaz poprzednia wersja wcale nie byla zla.

fistulator

  • 348 / 5951
  • Zaawansowany użytkownik
26-03-2008, 21:32
dzięki Peter za zdjęcie. Ja chyba się będę decydował na Fertin 20s carbone bo niestety model 7 za dobry jest do mojego wzmacniacza.

fistulator

  • 348 / 5951
  • Zaawansowany użytkownik
28-03-2008, 11:02
>> Peter Daniel,

Peter wiem że jesteś bardzo zapracowany i pewnie aktywny na wielu forach ale jakbyś mógł znaleźć chwilkę czasu i napisać trochę o swoich doświadczeniach z Fertin 20Ex byłbym bardzo wdzięczny. Chodzi mi głównie o to jak sprawują  sie one w górnym rejestrze, jak się ich dźwięk ma do tradycyjnych High Enowych kolumn czy tez konstrukcji OB na np supravoxach? A może słyszałeś jakąś konstrukcję opartą na Faestrexach?


pozdrawiam

lowend

  • 24 / 5954
  • Użytkownik
01-04-2008, 14:54
>Jzagaja
>jak zwykle chwala Open Baffle (czy ktos widzial negatywne opinie pomijajac male pomieszczenia?)

Dziwne ale slyszalem negatywną opinię. Wypowiedzial ją rasowy fizyk i (chyba) do tego zaawansowany konstruktor kolumn.  Moze tak gadal z zazdrosci, czy jak..  Potem trochę jakby spuścił z tonu... ze prawdziwa odgroda zabudowana w scianie to tak.. to on też by chcial..

Ja slyszalem na razie pseudo bafla.. w starym radiu no i zrobionego z szerokopasmowego glosnika tv wstawionego w karton - niby takie nic   a jednak  miód w gębie (uchu).
low-end

lowend

  • 24 / 5954
  • Użytkownik
01-04-2008, 21:00
>jzagaja
dokladnie nie odtworze co podnosil, ale bpdaj po pierwsze uposledzenie niskich basow (pewnie to ograniczona wielkosc przegrody), potem impedancja wynikajaca z rezonansow czestotliwosciowych (chyba kwestia odbic wtornych w pomieszczeniach, ale moze cos krece niechcacy); i to ma glownie powodowac w efekcie niekontrolowane (niegasnace jakby) transjenty.  Dla niego idealna jest ob. zamknieta i ta ewnetualnie "obudowa scianowa".  Tubowce chyba jedank toleruje.
Czy mozna zaprojektowac  ob zamkn. aby spadek krzywej basu nie byl "zbyt uposledzajacy" odbioru muzyki? (pewnie pytanie retoryczne)

low-end

lowend

  • 24 / 5954
  • Użytkownik
02-04-2008, 09:49
>graf
fakt, nawet z tego malego glosniczka tv w OB punktualnosc mnie porazala. Ciagle mam w uszach relacje czasowe, i do tej pory nie mam lepszego wzorca w tym wzgledzie (tak calkiem niespodziewanie). Mimo ciecia gory i dolu dzwiek mnie zawojowal
low-end

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
03-04-2008, 08:07
>> graaf, 2008-04-02 23:32:10

człowiek ten narzeka na ograniczenia na basie i w dynamice oraz na przekłamania barwy, ogólnie - "brak równowagi tonalnej"
jednak z drugiej strony przyznaje, że jest pod ogromnym wrażeniem realistycznej namacalności obrazu muzycznego:

Mam podobne spostrzeżenia po wczorajszych odsłuchah systemu mojego brata ciotecznego. Kolumny to Fostexy fe 126 w bass reflexie. Wzmak - grzebniety T-amp zasilany akumulatorem, a cd Philips 610.
W przyszłym tygodniu mu je zabieram i posłucham ze swoją lampowa elektroniką.

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
03-04-2008, 08:07
Wybaczcie byka:) Pisałem na biegu...

lowend

  • 24 / 5954
  • Użytkownik
03-04-2008, 09:14
> a_men > Kolumny to Fostexy fe 126 w bass reflexie.

wobec tego to chyba nie OB, co?    tyle ze na jednym glosniku wszystko, a to tez nieźle
low-end

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
03-04-2008, 09:18
Uważam, ze trzeba próbować różnych rzeczy. Te fostexy sa bardzo fajne. Pomimo, ze sie dopiero wygrzewają to juz słychac sporą bezpośredniośc dźwięku. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla basoluba, bo ich ograniczenia sa oczywiste. Maja za to sporo innch zalet.
W przyszłości planujemy je połaczyc z basem w OB.

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 09:55
Z moich dotychczasowych zabaw w sumie dwa wnioski dla mnie odnosnie fullrange....jezeli gra w obudowie innej niż horn czy OB to chwała mu za to :) Plusem jest nieosiągalna gdzie indziej spójność brzmienia, ale przy umiarkowanej wielkosci drivera(do 25cm tak by i góry pasma brutalnie nie cięło) basu w wiekszych pomiezczeniach może brakowac(nie pisze o hornie)....przynamniej z dotychczasowych doświadczeń.
....co do odgród ....jak do tej pory najlepszy bas jaki słyszałem pochodził z obudowy ala Linkwitz(2 drivery odwrócone wzgledem siebie).....i tu dochodzimy do miejsca w którym kazdy już wie dlaczego burczybasy nosza (dzięki graafowi zdaje się)swą dumna nazwę :))))

marko3T

  • 421 / 5956
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2008, 10:44
Na jedną rzecz wciaż nikt nie zwraca uwagi. Bass reflex przez swoje rozciągniecie  często przysparza problemów... dudnień , ale czy jest to wina typu obudowy , oczywiście pomijając błąd w strojeniu, bład w konstrukcji skrzynki, błąd w doborze głosnika , czy wina pomieszczenia w którym słuchamy kolumn z niskim basem? Niski bas jest wymagający.


Wszelklie szerokopasmowce nie maja niskiego  basu wiec tym sposobem omija je problem wzbudzania sie niskich częstotliwości. Trzeba o tym pamietać.
__________________
Tylko V2!

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 10:49
marko, serio myślisz ze słup powietrza który chcac nie chcac est wypchnięty przez otwór rezonansowy lekko nie  wtej fazie co woofer i do tego nie jest bezpośrednio elementem drgania głośnika tylko "efektem" drgania skrzynki w ktroej ten glosnik pogrywa ma szanse wiernie oddać impuls i barwę np. drewnianego pudła ? sam teraz dłubie skrzynki b-r ale nie posadzam ich o to ze będa iay do OB jakikolwiek start....choc stawiajac je przy klasycznych paczkach będą pewnie cakiem OK :) ....zreszta postawie to sie pochwale przy czym i jak wypadły....albo i napisze że sabo....trzeba posuchac :)

marko3T

  • 421 / 5956
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2008, 11:29
Lan w hornie tez masz słup powietrza efekt pracy tyłu membrany.
 Jeżeli natomiast w BR ten słup powietrza to efekt drgania obudowy, a nie wychyleń membrany , to znaczy tyle że obudowa jest za słaba lub żle wytłumiona.
Można zbudowac obudowe tak że nic nie drży , a z portu powietrze "dmucha" tylko przy dużych poziomach głośności i wtedy kiedy faktycznie jest w nagraniu bas.

Widzisz Ty idziesz w BR , który uważasz na starcie za przegrany i tak sie to może skończyć , bo głośnik który bedzie u Ciebie przetwarzał niskie częstotliwosci ma parametry predysponujące go bardziej do OZ.
__________________
Tylko V2!

  • Gość
03-04-2008, 15:12
jak ma cos dudnic czy burczec na basie jak tego niskiego basu wogole w wiekszosci pokoi nie ma? nie wiem czy to wiec zaleta skoro nie ma dzwiekow ponizej 55 hz i nie dudni? co ma dudnic? zalety sa chyba inne, realnosc obrazu muzycznego, namacalnosc, barwa itd.dynamika w skali mikro, jednak przy szerokopasmowych glosnikach typu lowther czar pryska jak z muzyki w malych skladach , wokalistyki przerzucmy sie na tzw, muzyke rozrywkowa, rock, pop...po prostu brakuje uniwersalnosci, sa magiczne, realistyczne wokale, a przy wiekszym skladzie glosnik sie zatyka i gubi, ja tak rto nieraz odczuwalem...







.................................................................................................
wszystkim nowym polecam wątek:http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=10363&all=1