Audiohobby.pl

Pierwszy gramofon.

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
30-12-2014, 22:18
Jakość części jest dobra tylko nie dopasowane do siebie. Np. talerz jest za wysoko i ramię jest lekko zadarte do góry nad nim. Na początek do eksperymentów z modyfikacjami powinien być OK.
Jaki gramiak możesz polecić jako samą mechanikę do wyposażenia w nową elektromechanikę i elektronikę?

Jaką wkładkę do gramofonu w cenie do 300zł możesz polecić? Myślałem o którejś od Audio-Technica, bo mają niską indukcyjność uzwojenia.
« Ostatnia zmiana: 30-12-2014, 22:20 wysłana przez cadam »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
02-01-2015, 09:50
No to jak robisz totalną demolkę to pytanie czy w ogóle gotowca potrzebujesz czy tylko części składowych. Do kompletnej przebudowy pewnie wystarczy i Unitra. Ja mam odchył w stronę DD a tam elektrycznie za dużo byś nie podziałał chyba że jesteś biegły w elektronice.

A co do wyborów to popularne polecane wybory z wszelkich FAQ nie znalazły się tam przez przypadek. Ich konstrukcja je jakoś wyróżnia. Przykładowo jak Gustaw do swojego Thorensa założył za mały pasek to tylko ślizgała się ośka na wyższych obrotach. Ja jak to samo zdobiłem z Dualem to po chwili z silnika zaczęło się coś dymić.

Co do tanich wkładek to AT-95e. Całkiem przyjemna a przy takich totalnych przebudowach to pewnie i bezpieczniej tańszą wkładkę męczyć bo w razie wypadku mniej boli.

« Ostatnia zmiana: 02-01-2015, 09:54 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Chaos

  • 844 / 4978
  • Ekspert
05-03-2015, 00:37
http://www.onkyo.pl/pl/Produkty/Hi-Fi/Gramofony/CP-1050

co o tym sadzicie?
wydmuszka? waga tylko 8,5 kg. czy onkyo ma pojecie o napedzie bezposrednim? a moze to kolejny chinczyk w przebraniu?
ktos juz mial okazje dotknac i posluchac to cudo?

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
05-03-2015, 10:45
Czy wydmuszka to nie wiem bo bywały drzewniej i w miarę lekkie przyzwoite gramofony. Natomiast z danych technicznych jak na napęd DD to równomierność obrotów podła, gorzej niż fura paskowców. A w zasadzie powinno być odwrotnie. W każdym razie mojej sympatii nie budzi.
Takie ramię widziałem w jakimś klonie Technicsa 12x0 chociaż wygląd pozostałości zmieniono na duży +. Ale zasada że od klonów 12x0 trzeba trzymać się z daleka jest nadal aktualna.

Za te 2500 PLN wolał bym poszukać zadbanego Technics 12x0.
« Ostatnia zmiana: 05-03-2015, 10:49 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
15-04-2015, 10:37
witam skrobne tutaj poniewaz pasuje do tematu

musze ostatnio transportowac ten moj gramofon technics sl 1500 ( moj sprzet na fotce ) do przeroznych mieszkan :-)
i wkurza mnie  tzw

kabel masowy

pytanie  jest jakis sposob  ,bo nie mam pojecia  ,  po prostu sie nie znam
zeby  podlaczac na stale  mase do jakiegos przenosniego modulu z masa ?

chodzi mi o to ze   wzmaki bucza i nie  zawsze  maja mase
wtedy mam problem

dzieki za pomoc


« Ostatnia zmiana: 15-04-2015, 10:42 wysłana przez nano »

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
15-04-2015, 10:58
W pre gramofonowym powinien być oddzielny zacisk do masy.
Jeżeli jednak ciągle buczy to prawdopodobnie uwalony może być kabelek masowy.

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
15-04-2015, 11:13
witam
dzieki
nie nie o to mi chodzi

z technicsa leci 1 m kabla  massa
i musze za kazdym razem obracac sprzet  u kogos  tam
szukac w roznych wzmakach  masy
raz jest sruba   srubokret nie   pasuje
raz jakis tam przycisk
nastepnym wyrwane cos jest we zmaku ...

chcilbym ta mase juz zrobic  jakos w technics-ie
jakas ? przystawka ?

kabel 4 m  przedluzylem  do koloryfera     ale  to nie pomaga  mial wsio zamalowane


------

uzywa ktos tego ???

Ground-Loop-Isolator Gl-205


« Ostatnia zmiana: 15-04-2015, 11:42 wysłana przez nano »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
15-04-2015, 13:19
W teorii taką masę można po prostu podłączyć pod masę sygnału bezpośrednio w gramofonie ale  zawsze lepiej mieć to oddzielnym kabelkiem.

A ten izolator na coś Ci potrzebny?
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
10-06-2015, 12:44
Jaki kupić headshel do Foniki? W oryginalnym guma spróchniała.

Kasia01061987

  • 122 / 4038
  • Aktywny użytkownik
07-07-2015, 20:41
Witam Was Wszystkich z nadzieją, że mi pomożecie :)

Od kilkunastu lat jestem melomanką.
Przez kilka lat, słuchałam muzyki poważnej, w radiu, internecie i na płytach CD.
Jednak ponad rok temu stwierdziłam, że mi to nie wystarcza (według mnie, podczas słuchania muzyki w internecie i na płytach CD nie "czuć" duszy).
Dlatego w prezencie od Taty, otrzymałam graofon Camry CR 1101.
Jednak w miarę, gdy moja kolekcja płyt się zwiększała, poczułam że potrzebuje "choć trochę" lepszego sprzętu.
Czy moglibyście mi pomóc w wyborze gramofonu?
Kwota, którą mogę wydać, to ok. 1200 zł.


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)
Kasia
Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego.

Claude Debussy

fubb

  • 98 / 4970
  • Użytkownik
08-07-2015, 11:10
1200 na gramofon?
czy 1200 na gramofon +wkładkę + phono
że grzecznie zapytam.
pozdr.

Kasia01061987

  • 122 / 4038
  • Aktywny użytkownik
08-07-2015, 14:40
fubb: Najlepiej, byłoby gdyby w kwocie, do 1200 zł zmieściła się całość.
Choć wiem, że z tym może być problem i najchętniej zaproponowaliścieby mi gramofon z gurnej półki, za wiele większą kwotę (który najchętniej sama kupiłabym) jednak nie ma na sprzęt więcej, niż ok. 1600-2000 zł.
Może z czasem będę zmieniała gramofony na coraz to lepsze (tak, jak jest ze słuchawkami) ale teraz sprzęt z takiej półki musi mi wystarczyć.
Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego.

Claude Debussy

Kasia01061987

  • 122 / 4038
  • Aktywny użytkownik
08-07-2015, 15:13
Zapomniałam dodać, że najlepiej, gdyby gramofon miał już wszystko, co niezbędne.
Chcę czerpać przyjemność ze słuchania, bez dodatkowych nerwów podczas składania i dobierania czegokolwiek do sprzętu.
Może ewentualnie, poza dobrych głośników
Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego.

Claude Debussy

Synthax

  • 2323 / 4105
  • Ekspert
08-07-2015, 15:17
Zapomniałam dodać, że najlepiej, gdyby gramofon miał już wszystko, co niezbędne.
Chcę czerpać przyjemność ze słuchania, bez dodatkowych nerwów podczas składania i dobierania czegokolwiek do sprzętu.
Może ewentualnie, poza dobrych głośników

Kupujesz używanego:

Lenco 75 ,78
Thorens od 324, 125
88 Goldring
S500/600 telefunken

+ wkładka za 200pln np.: Ortofon lub Grado Black
+ preamp tranzystorowy np.: Bugle lub jak lampa to Feliks Audio preamp phono (750pln)
« Ostatnia zmiana: 08-07-2015, 15:20 wysłana przez Synthax »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
08-07-2015, 15:55
Zapomniałam dodać, że najlepiej, gdyby gramofon miał już wszystko, co niezbędne.

Zacząć trzeba od tego że Twój aktualny gramofon to zabawka. W zasadzie jest jak Chuck Norris, nie potrzebuje rowków w płytach, w trakcie grania robi swoje.

Co do tego co gramofon powinien mieć to jest zazwyczaj tak że przyzwoite gramofony nie posiadają wbudowanych przedwzmacniaczy gramofonowych. Dla tego zakup jest wymagany no chyba że przedwcmacniacz gramofonowy już znajduje się w pisadanym przez Ciebie wzmacniaczu  (takie wejścia opisywane są Phono). Pytanie jaki wzmacniacz masz i co on posiada?

Jeżeli przedwzmacniacz za w nim brak to może nie trzeb a iść aż tak drogo jak koledzy tu radzili. Budżetowo wystarczy coś takiego jak ART DJ PRE II

http://www.ceneo.pl/17357159

Co do gramofonu w tym temacie jest tak że najlepsze efekty można osiągnąć tylko gdy wejdzie się w temat, opanuje trochę teorii i samemu dokładnie poustawia się wkładki i ramienia.
Z tego co piszesz nie wygląda mi na to że jesteś osobą która miała by ambicje cokolwiek takiego robić.

W związku z tym polecał bym Ci szukać gramofonów z wkładkami w standardzie T4P. Wada tych wkładek jest taka że ich wybór jest ograniczony, zaleta taka że w gramofonach z nimi nic  albo prawnie nic nie trzeba ustawiać (dale mnie to w zasadzie wada ale ja jestem masochistą).
Ogólnie są pogardzane przez audiofilów i innych filów więc gramofony z nimi są zazwyczaj tańsze.

Kolejna sprawa to źródło zakupu nowe kontra używane. Jak byś trochę poczytała to byś wiedziała że większość tego co dobre w temacie gramofonów już było. Także w cenie nowego gramofonu (mówię o gramofonach a nie tego typu zabawkach którą masz aktualnie) da się kupić dużo lepszej klasy gramofon używany.

Przykład z dołu stawki Thorens 170 który ceniony jest za nowy coś koło 1,7K PLN to tak naprawdę włożony w inną obudowę a może i nawet nie Dual 435 który na aukcjach można wyrwać pewnie za coś koło 500 PLN albo mniej.

Z drugiej strony kupno używki (szczególnie wysyłkowo) to ryzyko mo można dostać sprzęt uszkodzony i albo walczyć ze sprzedawcą albo samemu doprowadzić go do stanu używalności (do czego trzeba posiadać oczywiście rozległą wiedzę w temacie).

Jeżeli chciała byś kupować na alegro to w miarę mogę polecić sprzedawce esdarek

http://allegro.pl/show_user.php?uid=1467673

znanego szerzej na froum winyle.net , remontuje gruntownie gramofony i sprzedaje z jakąś chyba gwarancją.

Z tego co aktualnie ma sugerował bym

Technics SL-Q5

http://allegro.pl/gramofon-technics-sl-q5-po-renowacji-gwaran-n-igla-i5525625590.html

Gramofon o napędzie bezpośrednim (nie trzeba bawić się z paskami) z wkładkami T4P czyli brak potrzeby jakich kolwiek ustawień oraz ramieniem tangencjalnym (co ma zarówno zalety jak i wady). Gramofon jest automatyczny wiec po jednym wciśnięciu przycisku wszystko wystartuje, bez potrzeby jakiejkolwiek manualnej obsługi.

Także z gramofonem i pre zmieścisz się poniżej 1000 PLN. Nawet w tym budżecie pewnie dało by się znaleźć lepsze propozycje (chociaż ta jest całkiem przyzwoita) ale nawet najlepszy gramofon źle ustawiony zagra gorzej od tego.


« Ostatnia zmiana: 08-07-2015, 15:57 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES