Audiohobby.pl

Pierwszy gramofon.

microb1987

  • 131 / 5818
  • Aktywny użytkownik
16-10-2014, 10:55
Wczoraj wymieniłem układ sas560 na nowy i przy okazji wymieniłem 4 kondensatory, na razie nie tykałem reszty lutów.
Wcześniejsze objawy minęły, ba teraz znacznie łatwiej i szybciej ustawiam obroty.
Dzięki za podpowiedzi.

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
17-10-2014, 10:59
Najważniejsze że gra.

Ja u siebie po pierwszym zachłyśnięciu i zachwycie już zaczynam czuć powoli że jednak są rzeczy które można poprawić. Na początek kabelki z mniejszą pojemnością bo są płyty które mimo za na pierwszy rzut ucha brzmią bardzo efektownie ale potrafią trochę zmęczyć przy słuchaniu. Kabelki kupione, docięte, montaż na dniach.

W sumie w kolejce też jest jakaś lepsza wkładka ale to jeszcze trochę na oswojenie się z całością.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

microb1987

  • 131 / 5818
  • Aktywny użytkownik
20-10-2014, 12:09
Po jakim czasie przychodzi chęć na takie zmiany? ;)
A jak porównanie sl1210 z td320? Doszło do skutku?

Ja zanim zacznę ingerować w gramofon wezmę się za lepszy preamp, ale to plan na przyszły rok kalendarzowy, do tego czasu planuję zgromadzić nieco więcej wiedzy w temacie.

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
20-10-2014, 20:36
Po kupionych i przesłuchanych kolejnych 30 płytach. Czyli dość prędko. Ale to u mnie, Ciebie nie musi to dopasc. Ją po prostu lubię się w takich rzeczach gzebac.

Niestety sparing jest przekladany z tygodnia na tydzień a aktualnie to nawet na po Audioshow. Ale co ma wisieć nie utonie. w długie jesienne wieczory coś trzeba będzie robić.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Feliks999

  • 1 / 3459
  • Nowy użytkownik
27-10-2014, 09:52
Witam, szukam gramofonu na prezent dla osoby, dla której to miałby być pierwszy gramofon. Z tego względu chodzi mi o cos nowego, prostego ale w miarę dobrze grającego w tej cenie - niestety budżet jest ograniczony i wynosi max. 500 zł. Co polecilibyscie ? Zastanawiałem się nad DENON dp 29f. Co sądzicie ?

microb1987

  • 131 / 5818
  • Aktywny użytkownik
27-10-2014, 19:27
Nie jestem żasnym ekspertem, ale sam niedawno szukałem gramofonu dla siebie.
U mnie skończyło się tak, że nabyłem 40 latka za niemal 3 krotność założonej przez Ciebie sumy.
Nowy, sensownie grający i 500zł, obawiam się, że musisz zrezygnować z 2 na 3 założone opcje... ;)

marcinz

  • 184 / 4681
  • Aktywny użytkownik
27-10-2014, 20:27
Pro-ject niedawno wypuścił stosunkowo niedrogi gramofon. Nowy, ładny, nie wiem czy dobry bo nie znam się na gramofonach ;)
http://www.project-audio.pl/home,elemental_line,0,65.project
« Ostatnia zmiana: 27-10-2014, 20:29 wysłana przez marcinz »

microb1987

  • 131 / 5818
  • Aktywny użytkownik
29-10-2014, 12:57
Dzisiaj zamontowałem nową iglę (niby poprzednia grała, ale nie wiedziałem jaki ma przebieg, ani czy to oby na pewno oryginalna VN35). Mój nowy nabytek to VN35E od JICO, na szlif SAS się jeszcze nie rzucałem.
I tak, mam więcej muzyki w muzyce, niby bez spektakularnych zmian, ale jakoś tego wszystkiego więcej i jeszcze przyjemniej się słucha.

Teraz pora na kolejne pytania.
- Gdzie można nabyć płytki do VSPS?
- Bacek, jakie kable planujesz wsadzić do ramienia? (Już mnie korci ;) )

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
29-10-2014, 13:30
Co do VSPS to albo dręcz Ahaję albo poluj na AS (tak wiem zuo) w wątku sprzedażowym (kostki do wzięcia czy jakoś tak) czasami się pojawia. A jak poszukasz po necie to i innej produkcji coś znajdziesz.

Kabelki korcą mnie takie robione przez siebie z cienkiego drutu nawojowego (wg przepisu też od Ahai).

Widzisz ty kupiłeś ze starą wkładką a ja nową a i tak chyba będę kupował do niej oryginalną igłę bo jak zmierzyłem to rezonans mi paskudny na dole na 27Hz wyszedł (w sumie podejrzewałem że coś tam będzie nie bardzo ale nie że aż tak). Swojego czasu dałem się naciągnąć na wkładkę która miała być wersją AT95E z polepszonym uzwojeniem (sygnowana inną marką). Może i uzwojenie polepszyli ale igłę nie koniecznie.
Chociaż i ta wybrzuszona na bardziej anemicznie nagranych płytach całkiem fajnie wychodzi. Od takie małe oszustwo coś jak korektor.

Ogólnie to docelowo chyba wejdę w AT440MLa ale nie wiem czy już ryzykować bo praktyki jeszcze mało a sprzęt delikatny.
« Ostatnia zmiana: 29-10-2014, 13:38 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

microb1987

  • 131 / 5818
  • Aktywny użytkownik
30-10-2014, 11:35
Właśnie trafiłem na "przepis" kolegi ahaja na przewód do ramienia i drut DNE-0,05 zamówiony.

Ja o zmnianie wkładki na razie nie myślę, w necie same och-achy na temat mojego shure, więc nie czuję ciśnienia żeby zmieniać, choć nie powiem, że chętnie bym porównał w moim systemie z inną.
Ponoć mój gramofon świetnie daje radę z wkładkami MCLO, ale ich ceny...

Tak czy siak u mnie wąskim gardłem zapewne jest pre (phonobox s) i jego wymiana jest priorytetem, choć bez ciśnienia.

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
31-10-2014, 09:04
Raczej takie mody zostawiam na później. Na początek chcę ogarnąć podstawowe tematy dokładniej i bardziej naukowo. Jedyne co na początek z tej dziedziny chcę zrobić to podmiana IC w celu zminimalizowania pojemności. To przy wkładkach MM jak dla mnie podstawowa sprawa. Aktualnie razem z pre i ramieniem mam tam jakieś 180 pF a chciał bym zejść tak do 100-120.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
15-12-2014, 09:26
A jak porównanie sl1210 z td320? Doszło do skutku?

Z dziennikarskiego obowiązku obowiązku muszę napisać że test się odbył. 1210 dostał trochę po tyłku. W zasadzie w zakresie średnicy, była bardziej szczgółowa i taka bardziej analogowo wysycona na Thorensie.
Na usprawiedliwienie Technicsa napiszę że wkładka w Thorensie była warta mniej więcej tyle ile dałem za Technicsa i dodatkową wkładkę w nim. Gustaw nie dał się namówić na przełożenie wkładki do Technicsa. Obydwa systemy jak dla mnie wypadły bardziej angażująco i ciekawiej niż tor cyfrowy na Benchmark DAC ale już bez takiej masakry jak u mnie na TDA1543.

Nie wątpliwie motywuje mnie to do zmiany wkładki bo aktualna i tak była zakupiona tylko na rozruch i oswojenie się z całością.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

cadam

  • 4401 / 5885
  • Ekspert
30-12-2014, 19:09
Raczej takie mody zostawiam na później. Na początek chcę ogarnąć podstawowe tematy dokładniej i bardziej naukowo.

To polecam zapoznać się z tym co na temat gramofonów napisał Leśniewicz w "Domowe systemy audio" (nie mogę się nachwalić tej książki). Rozwiązania jakie tam podaje są na zasadzie likwidować przyczyny a nie skutki.

« Ostatnia zmiana: 30-12-2014, 19:10 wysłana przez cadam »

cadam

  • 4401 / 5885
  • Ekspert
30-12-2014, 19:23
Mam stary gramofon Unitra Fonica GS-470 który chciałbym ulepszyć według wskazówek podanych we wspomnianej książce. (gramofon powstał w ostatnich latach istnienia Foniki i wygląda jakby został złożony z przypadkowych części jakie były w fabryce).
Ma dwie części do wymiany: nierówno odlany aluminiowy talerz i w części dołączanej do ramienia, trzymającej wkładkę, rozpuściła się guma. Warto inwestować w te elementy czy lepiej poszukać innego taniego gramofonu do przeróbek?
« Ostatnia zmiana: 30-12-2014, 19:34 wysłana przez cadam »

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
30-12-2014, 21:29
Co kto lubi. To wariacja G-8010. Sztywne zawieszenie na "desce" ale bez żadnego dodatkowego tłumienia. Paskowiec nie koniecznie mój ulubiony napęd. W gramofonach liczy się precyzja więc jeżeli Twój jest dodatkowo złożny z przypadkowych i kiepsko zrobionych części to odpowiedź jest chyba oczywista. Ale z drugiej strony dłubanie to tylko hobby więc jak ma wartość sentymentalną to już inna sprawa.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES