Audiohobby.pl

Zwrotnice Cauer-Elliptic

Lenny

  • 70 / 5834
  • Użytkownik
10-04-2008, 18:55
misiomor - Twoje porównanie jest trochę niesprawiedliwe. Wiadomo, że przy 3 way zawsze będzie łatwiej zrobić zwrotnicę, niż w dwóch drogach. Break up będą "bardziej oddalone" i faza łagodniejsza. Tym bardziej, że jako przykład podałeś 8 calowca. :)

Myślę, że sam pomysł C-E jest bardzo trafiony, zwłaszcza z twardymi membranami. Jeśli ma się farta i częstotliwość notcha wypada w okolicach częstotliwości break-up to nic lepszego nie można sobie wykombinować. Jeśli dobrze pamiętam, to ktoś nawet pisał na "tym złym forum" że najfajniej brzmiał mu Excell Seasa właśnie z jedną cewką + LC równolegle.



PS Mój pierwszy post na forum bez reklamy na pół ekranu. :)
Lenny

Lenny

  • 70 / 5834
  • Użytkownik
10-04-2008, 19:07
hmmm...  chyba się jednak zgalopowałem. Bo jeśli notch jest w "C-E" używany zaraz za kolanem to raczej nie będzie w okolicach break-up (w rozsądnie odcinanym głośniku). Chyba czas odpalić LT Spice\'a i się pobawić.



PS2 - dlaczego to forum też nie ma edycji postów ?? :)
Lenny

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
10-04-2008, 19:18
Lenny:

Gdzie tu niesprawiedliwość - porównuję dwie kolumny i jedna jest lepsza od drugiej w każdym aspekcie. No może poza wielkością budy - choć nic nie stoi na przeszkodzie żeby zbudować 3-way na 8-calowcu z dwoma kopułkami i podziałami 4th.

Takie 2-way 8th C-E przypomina trochę wykręcanie ponad 100HP z 1000ccm pojemności silnika wolnossącego - można ale po co?

Poza tym - "prawdziwy" C-E wymaga notch\'a blisko podziału a więc jeżeli break-up jest w tym miejscu, będzie i tak przydzwaniał na harmonicznych i IM.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
10-04-2008, 19:21
PS. Odpowiadałem na post z 2008-04-10 18:55:09