Audiohobby.pl

TDA1543- jak zrobic NOS

magus

  • 20990 / 5888
  • Ekspert
03-10-2008, 16:42
arek,

>Wlasnie skladam DAC 8xTDA1543. Na co zwrtocić uwagę przy odpalaniu ?

Podstawowa zasada - lufą w kierunku ziemi - spytaj Gustawa.. :)

sorry za debilne żarty, ale z pewnego powodu trochę dziś tracę kontrolę na swoimi poczynaniami :)))

ale 8 DAC-ów?!?!?! Toż to prawie Katiusza!!! :))
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
03-10-2008, 16:55
Juz zalaczylem, ale coś mi szumi....tyle ze wstawilem tam mimo wsyztsko 7808 - 8V
stabilizator grzeje sie jak cholera - zalozyłem radiator


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Gabriel

  • 1229 / 5682
  • Ekspert
03-10-2008, 17:30
Stabilizator 7808 bez radiatora w miarę stabilnie dostarczy do 200mA.  Drobne różnice wynikają choćby od producenta.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

lancaster

  • Gość
04-10-2008, 15:15
Grzeje sie calosć jak w piekarniku. Strach włacac an dużej choć gra calkiem obiecuaco.
Moze coś sie wzbudaza...TDA nie byly parowane itp. Kazdy z nich spisuje sie bez zarzutu(sprawdzałem rzed zlozeniem "wiezy" z 8szt)

W projekcie Kimury widzialem kondensatory 1nF odsprzegające na wyjściach AOL i R

Jeszcze srawdzę z nizszym napięciem...na razie mam całosć podpiętą 8V

W projekcie DDDac 8szt TDA zasilanych jest z 5V


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
04-10-2008, 18:25
Pobawilem się troche ilościami TDA1543 zrownoleglonych(dobieranie wartości Rref i RI/U  wg kalkulatora: http://www.diyhifi.org/forums/viewtopic.php?t=104 )

Testowalem przy napięciu zasilania 5V, przy 8V powyżej 4szt TDA grzaly sie juz niemilosiernie a chcialem zeby warunki pracy byly mozliwie zbliżone.

Wnioski:
- im więcej TDArownolegle tym bardziej się grzeje.
- im więcej TDArownolegle tym bardziej wpadamy w Accuphasowo-McIntschowe klimaty. Pojawia się większa gestość, ale przysiada nieco bezpośredniosć. 4 szt graja jeszcze akceptowalnie, 8 to już zdecydowanie nie moj typ prezentacji.
- optymalne jak na moje ucho jest użycie np. 2-3 chipów....gra to juz dojrzalym dxwiekiem, nie tak lichym jak z pojedynczego TDA, ale jeszcze nie slychac zbytnio "obrobki" i "charakteru"

Myślę ze prywatnie pozostane przy 2 TDA. D ato mozliwosć zabaw z napieciem 5-8V. Nie ukrywam ze przy wczesniejszych eksperymentach z TDA zasilanie 8-9V nad 5V miało przewage w postaci żywości przekazu.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
05-10-2008, 12:00
OK, DAC mam już od strony ukladowej mysle dograny(zamieszczę schemat przy czasie, ale  w sumie to tak banalne ze az glupio rysować :))
Pozostala kluczowa byc moze kwestia zasilania.

No i seria pytań:

- dlawiki wewnatrz. Ma to sens ? Obecnie uzywam 1 rdzen toroidalny na ktorym w ukladzie CLC mam nawiniete kilkanascie zwoi na + i kilkanaście na - Myśle ze moze zostac. Jego wpływ na dźwiek jest niewielki, niemniej jednak po zwarciu dlawika dxwiek sie neico osusza. z dławikiem dźwieku nie odbnieram przy tym jako zmulonego.
Wieksze wartosci dlawików kaszanily....taki mały to pomysł kolegi rekina jeszcze z czasów audiostereo i pomysl uważam bardzo dobry.
- stabilizacja napiec....widzialem ze ludzie robią dla kazdego punktu zasilania ukladu dodatkowe stabilizowanie np. na TL431.
Próbowaliscie moze ? Czego można sie spodziewac ? Obecnie uzywam najprostszych 78/79xx możliwie blisko nózek ukladów, za nimi tylko kondensator(na samej nóżce)



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Gabriel

  • 1229 / 5682
  • Ekspert
05-10-2008, 19:44
TL431 to "programowalna" dioda zenera. Można sobie ustawić wartość napięcia.
Ogółnie - ma niskie szumy, świetną stabilność temperaturową - stąd chętnie wykorzystywana jako źródełko napięcia odniesienia.Tylko jedna uwaga - najwyższy prąd jaki radziłbym z niej pobierać to max 100mA - tak, jak jest w jej notce katalogowej, czyli:1 TL431 na 1 TDA1543.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

lancaster

  • Gość
13-10-2008, 19:53
Jakie mogą być przyczyny ze 7808 przy 2 TDA1543 se nadprogramowo grzeje ?

Niedaleko tego stabilizatora mam dlawik zasilacza(taki jak zaproponowal Junji Kimura i Peter Danie w swoich rozwiazaniach - czyli po uzwojeniu na mase i na + nawinięte na 1 rdzeniu toroidalnym)

Spokonie mozna sluchac, ale zalożylem na niego radiator, który i tak jest bardziej niż cieply. To w koncu tylko 2 szt TDA....


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
13-10-2008, 21:02
Za duże napięcie na wejściu, zbyt niskoimpedancyjny i małej pojemnościu kond na wyjściu.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
17-04-2014, 01:18
Pytanie dotyczyło przeróbki CD 8150 Grundiga.Otóż ten model jest bez oversamplingu Z TDA 1543.Tak samo jak CD8100 na TDA1541.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
21-04-2014, 23:36
Włąśnie z wielkim sukcesem udało mi się dzisiaj poprawić takiego Grundiga CD 8151.Zastosowałem tą swoją modyfikację generatora kwarcowego,skróciłem tor audio i wyrzuciłem kondensator filtrujący,zasilające i wyjściowy kondensatory PIO tzn wyrzucić elektrolity i bypassy smd.Dźwięk powala.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
21-04-2014, 23:46
Za 100 złotych uzyskamy laser prowadzony gramofonowo,non oversampling i tda1543 z czystym wyjściem.Wygląda poczciwie,szkoda,że plasticzany taki,no ale czegóż wymagać więcej za stówkę?

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
23-04-2014, 13:07
Rozkłada Azura 640 na łopatki.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
16-09-2016, 01:54
Wracam do starego tematu TDA1543 ponieważ odkryłem,a w zasadzie uświadomiłem sobie jego cudowną cechę brzmieniową.Pomimo,że nie daje takiej detaliczności,dynamiki i stereofonii jak CX20152 to robi coś,czego nie potrafi CX,ani żaden z testowanych przeze mnie DACów.TDA1543 pozwala na miłe dla ucha odtwarzanie płyt ewidentnie spieprzonych przez realizatora nagrania.Potrafi te wszystkie wyostrzenia,przestery i trzaski złagodzić do poziomu nie tylko akceptowalnego,ale nawet miłego dla ucha!
Ograniczenie detaliczności jest jego atutem.Potrafi uratować muzykę!Płyty które brzmieniowo już skazałem na niepamięć słucham na tym Grundziu z zaskakującą przyjemnością!
Brzmienie jest ciepłe,analogowe,może bez fajerwerków,ale bardzo,bardzo miłe.
Zwłaszcza źle nagrane płyty rockowe idą na nim bez zarzutu!
Coś jak malarstwo impresjonistów.
Plama,a cieszy...

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
16-09-2016, 02:02
CX jest jak lupa,albo mikroskop.Jak zrobić mu dobrze,to nawet jak elektronowy.
TDA jest jak natłuszczony obiektyw,którego używali fotografowie do portretów.
Dzisiaj używają fotoszopa pracza.
Dlatego te dwa skrajnie różne sposoby prezentacji powinny móc funkcjonować równolegle.
« Ostatnia zmiana: 16-09-2016, 02:06 wysłana przez almagra »