Audiohobby.pl

Fanklub Grado

mirek10

  • 1210 / 4365
  • Ekspert
27-01-2020, 14:51
Moja miłość do Grado generalnie nie osłabła :) Są specyficzne i pewnie kupię sobie SR80e do telefonu oraz do bardziej plebejskich sesji odsłuchowych, chociaż dla czystej przyjemności z słuchania również. No i na wypadek jakby goście przyszli. Pioneery będa chowane bo np mój kolega Piotrek słuchawki za 10 000 zł traktuje tak samo jak słuchawki za 10zł z kiosku, jak leżą na biurku. Kabel przygniecie łokciem, rzuci na biurku, wygina te słuchawki, burdel zrobi i idzie, zawsze mi naporazpierdala jak przyjdzie. Zawsze chce posłuchać jak przyjdzie ("może tym razem usłyszę różnicę"), ładuje się przed kompa a jak już słucha to: "ja różnicy nie słyszę", "a ten kabel to do dupy sobie można wetknąć", "masturbujesz się tym że masz takie drogie słuchawki a inni takie tanie?" itd. Dlatego będą chowane :) Tacy goście dostaną Superluxy HD330 do słuchania ;) 
Jeśli chodzi o wątek to dziwię się że pastwa ma tyle czasu je i tam żadnych wpisów nie ma. Ale coś naskrobiemy na pewno :)
Grado  dla mnie z tanszych to tylko jedyny wybor RS1e a z drogich to GS3000e,te pierwsze takie studio monitory BBC rozkladajace muzyke i instrumenty na czynniki pierwsze a drugie to obecnie najlepiej spojnie grajace sluchawki na swiecie...

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
27-01-2020, 15:03
Słuchałem SR60e ostatnio z telefonu, uwierz Mirek za te 80 dolarów to jest wypas. Jakbym miał ograniczony do minimum budzet to wziąłbym SR80e i cieszył się muzyką bez udziwnień nawet ze smartfona. No problem. Poza tym musisz PS500e posłuchać jeszcze. One są inaczej nastrojone niz cała reszta. GS3000e nie słuchałem.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 15:20
Na podstawie długoletnich doświadczeń z SR80 i SR60i nie mogę polecić tych słuchawek (a nie chce mi się wierzyć, że w linii "e" ulepszyli je znacznie). Mają momenty, że grają dobrze, ale porównując do innych słuchawek za tę cenę słychać z lepszym źródłem, że mają mało przejrzysty, zabrudzony i ziarnisty dźwięk. Po prostu przetworniki w nich są słabe. KSC75 za 80zł są o wiele lepsze.

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 15:47
Dzisiaj dla Was specjalny prezent z okazji tego ze nie ma żadnej okazji. Pomiary flagowych słuchawek Grado PS2000e. łaziłem łaziłem po tym internecie i znalazłem. Łapcie:
https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/grado-ps2000e.php

Faktycznie słabo to wygląda w basie. Tutaj porównanie kilku modeli:



Co z tego można wyczytać?:
- GS3000e i PS2000e mają praktycznie takie same pasmo (GS3000e wygląda po prostu na drewnianą wersję PS2000e)
- stare PS1000 grają najbardziej w U i mają największy bas i zejście (GS1000 nie było na tej stronie ale wg Innerfidelity mają jeszcze trochę większy bas od PS1000). Spadek względem średnicy w PS1000 zaczyna się w 45Hz, a w PS2000e/GS3000e w 70Hz.
- szczyt górki basowej PS1000 mają w 85Hz, a PS2000e w 150Hz. Oznacza to, że PS1000 wzmacniają łomot basowy, a PS2000e ogólne pogrubienie dźwięku.
- odczuwana czystość i klarowność RS2e po przesiadce z dużych Grado to pewnie w dużej mierze peak na 2-4kHz

Czy takie analizy na podstawie wykresów mają większy sens? Moim zdaniem nie bardzo, dlatego nie skreślałbym Grado. Droga od surowego przebiegu częstotliwości do tego, jak to zinterpretuje mózg, jest daleka. Np. @Alucard pisał że PS500e mają o wiele lepszy bas niż DT150 mimo, że na wykresie jest odwrotnie.

Ja jakiś czas temu słuchałem sobie muzyki z analizatorem widma i tam widać, że zakres poniżej 50Hz jest bardziej potrzebny w klasyce symfonicznej niż w elektronice i reszcie muzyki rozrywkowej, gdzie praktycznie nie występuje.
« Ostatnia zmiana: 27-01-2020, 16:10 wysłana przez gruesome »

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
27-01-2020, 16:19
Alucard pisał że PS500e mają o wiele lepszy bas niż DT150 mimo, że na wykresie jest odwrotnie.

Na wykresie nie widac nic w temacie rozdzielczosci basu, jego rozkladu przestrzennego, zszycia ze srednica, no i wreszcie barwy, a tymi aspektami wlasnie PS500 wygrywaja jednoznacznie z niskimi skladowymi z DT150, wiec wszystko sie zgadza ;')

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
27-01-2020, 16:24
(a nie chce mi się wierzyć, że w linii "e" ulepszyli je znacznie)
Nie wiem czy ulepszyli je względem starych 60 bo starych nie słuchałem ale wiem co słyszałem z SR60e u znajomego. I to był dobry dźwięk. SR80e mają ten sam przetwornik co PS500e czy RS2e. Jak cała linia Prestige zresztą. 44mm, czerwony. Opinie że SR80e to są zupełnie inne słuchawki niż stare SR80  mi się powtarzały non stop jak szukałem informacji. Słuchałem Kossów Porta PRo dość dawno temu ale nowe 60 są raczej lepsze. Obejrzyj ten filmik, gościu tu mówi jak jest ogólnie. Pod koniec mówi o tych 80 nowych i generalnie dość dobrze opisuje PS500e.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
27-01-2020, 16:33
Na wykresie nie widac nic w temacie rozdzielczosci basu, jego rozkladu przestrzennego, zszycia ze srednica, no i wreszcie barwy, a tymi aspektami wlasnie PS500 wygrywaja jednoznacznie z niskimi skladowymi z DT150, wiec wszystko sie zgadza ;')
Nie tylko tym. Ten z DT150 to buczenie w porównaniu do tego skupionego uderzenia z PS500. Jest twardość, faktury, głębia, kop. Ja sobie dziś dałem spokój z słuchaniem w ogóle, chociaż słuchałem wcześniej odrobinę na DT150. Musze powiedzieć że da się z tych słuchawek wyciągnąć całkiem niezła holografię o co ich nie posądzałem ale nie prezentują one aż tak wysokiego poziomu o jaki neiktórzy je posądzają.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 16:57
wiem co słyszałem z SR60e u znajomego. I to był dobry dźwięk.

Dla mnie główny problem z niskimi Grado to że odbiór ich dźwięku mocno się zmienia w zależności od aktualnej kondycji psychofizycznej, długości sesji odsłuchowej, utworu itp. To, jak u mnie grały, to było:
- 10% mniej więcej równe granie
- 40% granie zamulone
- 50% granie ostre, telefoniczne

Nie miałem tak z innymi słuchawkami (z RS2e też nie, choć te też mają wahania między graniem wypełnionym a wyostrzonym, choć o wiele mniejsze). Najlepiej jest, jak grają równo albo zamulają, bo jak wejdą w granie telefoniczne, to tego nie da się długo słuchać.

SR80e mają ten sam przetwornik co PS500e czy RS2e. Jak cała linia Prestige zresztą. 44mm, czerwony.

Skąd takie rewelacje? Kolor i wielkość to nie wszystko :). Gdyby tak było, można by niskim kosztem zrobić sobie np. PS500e z SR80e przekładając do innej obudowy. Na pewno zmiana kabla nie wystarczy, mam zmieniony w SR60i i znacząco nie polepszyło to brzmienia.

Tutaj porównanie Grado z tej samej serii "i": https://www.innerfidelity.com/images/GradoSR60i.pdf https://www.innerfidelity.com/images/GradoSR325i.pdf. I choć pasmo wygląda podobnie to droższe mają niższe zniekształcenia, i odpowiedź impulsowa też wygląda mocno inaczej.

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
27-01-2020, 17:46
Gooby please, to ten sam driver tylko inaczej zaimplementowany. W PS500e masz np inna wentylację drivera i strojenie niż w RS2e, wiem bo patrzyłem u siebie jak miałem. Dochodzą jakieś tam zmiany od samej konstrukcji jeszcze. Z SR80e nie zrobisz PS500e nawet jak przełożysz driver bo ma inne strojenie i był strojony na pracę w innej obudowie z innymi padami, a przede wszystkim SR80e są tańsze i dostały taki dźwięk na ile w Grado uważali że im sie opłaca w nie wsadzić. Tak to działa. Przecież dopóki nie weszła seria E zawsze wkładali tego starego 40mm chińczyka obojętnie w duże czy małe.  Myślisz że filozofia starego wygi się zmienia z dnia na dzień? Plis. Weź sobie do domu nowe SR60e albo idź do sklepu ze swoimi RS2e i porównaj. Ja doskonale wiem co wyjdzie.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 19:15
W PS500e masz np inna wentylację drivera i strojenie niż w RS2e, wiem bo patrzyłem u siebie jak miałem. Dochodzą jakieś tam zmiany od samej konstrukcji jeszcze.

No to nie bardzo jest to ten sam driver. Całkiem możliwe, że bazowy driver jest ten sam, i driver PS500e różni się np. jakimiś zabiegami tuningowymi, które kosztują np. 5$. Jednak w efekcie dźwięk jest dużo lepszy. Osobiście nie mam z tym problemu, kupując droższy sprzęt audio płaci się w większości za wartość intelektualną projektu, a nie jakieś super technologie.

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2020, 06:19
Moja miłość do Grado generalnie nie osłabła :) Są specyficzne i pewnie kupię sobie SR80e

Może chcesz moje?

Tytus1988

  • 148 / 1690
  • Aktywny użytkownik
28-01-2020, 23:26
@Alucard: jak dają nie można odmówić :D

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
29-01-2020, 10:21
Teraz się troszkę wypłukałem z kasy akurat ;) Musze złapać oddech.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Tytus1988

  • 148 / 1690
  • Aktywny użytkownik
29-01-2020, 11:21
Teraz się troszkę wypłukałem z kasy akurat ;) Musze złapać oddech.

Rozumiem :) Jednak jeśli byłby to prezent od Sekatora, to warto się zgłosić po jego odbiór :)

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2020, 14:24
Teraz się troszkę wypłukałem z kasy akurat ;) Musze złapać oddech.

Rozumiem :) Jednak jeśli byłby to prezent od Sekatora, to warto się zgłosić po jego odbiór :)
Aż tak dobrze to póki co nie ma.