Audiohobby.pl

Fanklub Grado

nsk

  • 549 / 4865
  • Ekspert
23-11-2019, 17:12
Te nowe Denony to nie jest przetwornik od Fostexa, to jakiś ich własny wymysł, w którym ominęli kilka ograniczeń tych z Fostexa. Przetworniki te są zrobione z jakiegoś włókna. Nie wydaje mi się, aby to była bioceluloza.

Vali to też nie jest raczej bioceluloza, to jakiś papier.

gruesome

  • 778 / 5833
  • Ekspert
23-11-2019, 17:58
Posłuchałem sobie SR60i przed wysyłką na rekabling (zaczęło przerywać) i zdziwiłem się, jak to fajnie gra z Earstreamem. Całościowo w porównaniu do RS2e dźwięk jest dwuwymiarowy i mało przejrzysty, ale świetna barwa z dużą ilością firmowego przypalenia, sporo więcej niż w RS2e. Basu ilościowo też więcej. Przypomniało mi się jak ktoś pisał na jakimś forum że zdowngradeował RS1 do SR60 bo są muzykalniejsze.

Jeżeli tak by te SR60i grały długofalowo to byłoby super, niestety niskie Grado mają tendencje do przełączania się w tryb grania "słuchawka telefoniczna".

gruesome

  • 778 / 5833
  • Ekspert
24-11-2019, 00:32
Przypominają mi się jeszcze jedne słuchawki które ponoć grały fajnie, a zostały pominięte. Kennerton Vali, na biocelulozie, Piotr polecał na swoim portalu bardzo mocno.

Dziwna nazwa i wygląd, ale przeczytałem recenzję i faktycznie wyglądają na świetne słuchawki. Takie trochę w stylu Grado pod względem bezpośredniości, tylko z dociągniętym basem. Za mało jest słuchawek "z jajami", większość słuchawek gra zdystansowanym, delikatnym dźwiękiem.

A jaki wykres ładny mają: https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/kennerton-vali.php

@Alucard mam pytanie w sprawie Twojego DACa, Chord Qutest, szczególnie w kontekście Grado. Jak z nimi gra? Z czym porównywałeś?

Alucard

  • 2551 / 3603
  • Ekspert
24-11-2019, 09:19
Na Qutesta miałem okazję przesiadać się z mojego starego DACa, to znaczy z Arcama rDac. Dość przyjemnie grający staroć który gościł u wielu ludzi ale po takim odsłuchu jakiś rok temu gdzie za źródło robił Hugo2, zdecydowałem się na Qutesta jako że to to samo sonicznie, a  nie potrzebowałem dopłacać za baterię i ten półprodukt wzmacniaczowy w Hugo2. Wtedy ten Hugo2 wywarł na mnie wrażenie spójnością, czystością, rozdzielczością i dynamiką, wyważeniem i czytelnością pokonał inny hajendowy DAC - Woo Audio WA8. Kiedy dotarł Qutest jasne się stało że rDac nie ma żadnych szans jako żródło, Qutest miał większego kopa, lepszą stereofonię, wszystko robił po prostu lepiej. Ale najbardziej morderczą bronią DACów Chorda jest szybkość i dynamika, nic się nie równa, to jak jazda 200 na godzinę non stop przez muzykę. Najbardziej lubię go słuchać z Grado na czerwonym filtrze ścinającym wszystko po 20 khz i ocieplającym dźwięk. Z Grado to bardzo ładne i bezpieczne granie.

Ostatnio jak wiesz maiłem okazję być we Wrocławiu i słuchałem tam Moona HD230 z moimi już sprzedanymi RS2e ale ten DAC jest taki bardziej "zwykły", nie wczuwałem się w niego jakoś specjalnie. Na pewno dużo powietrza ale nie ta holografia i trójwymiar co Chordy. O szybkości i dynamice z Qutesta nie ma mowy. Generalnie to DAC, on ma przerabiać cyferki na muzykę i wyciągać wszystkiego jak najwięcej przy jednocześnie jak największej przyjemności i plastyczności, myślę że to robi właśnie jak należy.

Jeśli chodzi o Grado to moim zdaniem najważniejszy jest tu wzmacniacz, te słuchawki po prostu stawiają wygórowane oczekiwania wobec wzmacniaczy, szczególnie nowa seria w której ciężko zapanować nad pasmem powyżej 2khz. Zmieniłeś wzmacniacz na taki już właśnie odpowiedni, więc sam wiesz co się stało w tych rejonach, a co było wcześniej. Te słuchawki lubią szaleć i dodają wyjątkową ekstra energię i trzeba to nie tyle piłować tylko odpowiednio podać. Problem w tym że Qutest niczego nie ułatwia bo wypluwa z siebie dźwięki tak szybkie i obrobione z każdej strony że bez odpowiedniego wzmacniacza i kabli zrobi się festiwal szczegółów i wesołego wariactwa. Aby zapobiec temu, zgłosiłem się do naszego fachmana od spraw trudnych i niemożliwych - majkela, i teraz wszystko trybi.

Na te pytanie czy on dobrze gra z Grado jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo tu inne czynniki dochodzą. Wydaje mi się że źródło powinno być jak najlepsze, i ten Qutest z gatunku takich dobrych jest i wszystko z nim może grać, aczkolwiek chyba lepiej wypadają z nim słuchawki planarne. Myślę że takie LCD3 to może być perfekcyjne połączenie z nim. Wysokiej klasy dynamiki na czerwonym filtrze oczywiście też będą dawać radę. To jest naprawdę ostry zawodnik i zasługuje na nauszniki z górnej półki, ale koniecznie takie co grają muzykę a nie dźwięki bo on sam w sobie jest fest analityczny i jasny, nie potrzebuje tego za wiele od słuchawek.

Reasumując on gra mi bardzo dobrze już od początku, ale po ostatnich ulepszeniach reszty toru udało się wydobyć najwięcej muzyki. Wiesz, Grado plus Qutest to jest trochę jak zderzenie z pociągiem, dynamika zmiata i jesteś w trochę takim wyimaginowanym dziwnym świecie Grado. Zagrać z nową serią Grado zagra, ale ze wzmacniaczem nastawionym na absolutną kulturę, gęstość i wypełnianie inaczej będzie za sucho i krzykliwie. To czym popisuje się nowa seria Grado, Qutest ma we krwi i daje to ot tak, na wejściu każdym słuchawkom. Wzmacniacz już masz raczej odpowiedni, posłuchać można.

Uwaga do Qutesta - dla mnie to jest DAC narzucający swoje granie reszcie toru, nie ma taryfy ulgowej. Jak się nie spodoba gdzieś na słuchaniu to w domu raczej też nie. On zasługuje po prostu na słuchawki z ekstraligi dlatego wystawiłem swoje Grado. W moim torze po prostu nie mają sensu już, bo to co mi dawały słuchawki teraz właśnie daje DAC,  a przerobiony wzmacniacz  ma jeszcze pewnego asa w rękawie w postaci zagęszczania i obciążania średnicy o co prosiłem majkela, więc mam duże pole do popisu przy wyborze nowych puszek bo żadne dynamiki mi nie odpadają, nawet  HD800. I to bedziesz musiał zrobić jak się zdecydujesz na Qutesta - strzelać w naprawdę drogie puszki. Inaczej nie ma sensu kupować tego DACa.  RS2e to dla niego wąskie gardło. Jak nie zamierzasz iść w coś takiego co ma Karol czy pastwa, to można zostawić temat tego DACa. No chyba że chcesz koniecznie wycisnąć z tych RS2e maksimum ale kupować DAC żeby wymaksować z słuchawek cechy które już posiadają, w sumie bez sensu. U mnie zakup Qutesta to był taki na wyrost właśnie, z myślą o dalszej rozbudowie toru, inaczej bym go nie bral. Chciałem zostać przy Grado ale na dłuższą metę to nie ma sensu skoro sprzęt poszedł w stronę w jaką poszedł.

Tak na sam koniec co do nowej serii Grado - im dłuzej ich słucham, wydaje mi się że te słuchawki zostały pomyślane zupełnie na odwrót niż znaczna część tych podobnej klasy. To znaczy zrobili je tak jakby miały pokazać zawsze  co mają do zaoferowania i dać z siebie 100 % nawet w słabym systemie, jeśli chodzi o pęd muzyki i emocje. Czy to dobre podejście to niech sobie samo Grado to rozkmini, ja nie mam głowy ;) A może się mylę.
« Ostatnia zmiana: 24-11-2019, 09:28 wysłana przez Alucard »
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5833
  • Ekspert
24-11-2019, 15:46
@Alucard dzięki za opis, wszystko wiadomo. Faktycznie to chyba nie jest styl grania dla mnie na tą chwilę.

Ogólnie zastanawiam się, na ile to co słyszę teraz pochodzi od DACa, a na ile od wzmacniacza. Z Grado mam teraz bardzo gęstą, ciemną, gładką, analogową średnicę. Gra super jeśli chodzi o muzykalność. I myślę że ta analogowość pochodzi w sporej mierze od DACa, i fajnie byłoby ją zachować, choć z drugiej strony nie jest to granie w pełni neutralne.

Niedawno dokupiłem iFi Defender + iPower, sporo ludzi twierdzi, że zasilanie USB jest ważne. I słyszę, że to dość wyraźne wpływa na dźwięk, wygładza, uspokaja i zagęszcza. Choć niekoniecznie tą zmianę można zinterpretować na plus, właśnie się zastanawiam, czy wolę granie z iFi czy bez. Bez jest mniej muzykalnie, ale neutralniej, i chyba przestrzenność jest lepsza. @Alucard to też uwaga do Ciebie, jak chcesz ucywilizować Qutesta to taki zestaw od iFi może to zrobić, Piotr Ryka recenzował te urządzonka więc warto poczytać.

Alucard

  • 2551 / 3603
  • Ekspert
24-11-2019, 16:52
Ten Qutest już był cywilizowany HiFace Two M2Tech więc coś więcej niż cięcie pętli masy i czyszczenie szumów jak ifi, bo do tego własny zegar i osobne sterowniki. Ta pierdoła poprawiała starego rDaca masakrycznie. Testowałem na przemian z kablem z zestawu od drukarki za 2zł i wyszło że i tak go spiąłem USB z kompem i jest lepiej, muzykalniej, dynamiczniej, trzeba było tylko pogrzebać przy kabelkach i wzmacniaczu. Nic nie potrzeba do niego bo ma izolację galwaniczną portu USB w środku na pokładzie i robi to co ten ifi defender tylko na wejściu do DACa. On nawet przez zwykły USB z zestawu grał dobrze i w końcu uznałem że dokupię mu lepszy kabel USB bo wszelkie dodatkowe zabawki od strony wejścia sygnału nie mają dla mnie  sensu w obecnej konfiguracji z PC jako źródłem. Może lepszy zasilacz by coś dał. Chyba żebym transport zmienił na jakiś streamer albo CD ale się nie zanosi. Audionanik z forum mp3 też go testował na różne sposoby i w końcu doszedł do tego samego wniosku, jemu już nic więcej nie trzeba dodawać, jest ready to go z pudełka. Pastwa swojego Hugo2 miał spiętego jakimś optykiem z lapsem.

Czytałem forum headfi, wypowiadał się Rob Watts, twórca. Odpowiedział gościowi że sonicznie Qutest po USB z laptopa np plus JRiver czy tam Foobar, to będzie to samo co z osobnego transportu po optyku. Po tym wpisie i po tym jak kabel za 2zł zagrał żwawiej jak konwerter za 600zł po coax, odpuściłem sobie trenowanie wariata od strony wejścia cyfrowego. Zamówiłem kabel USB Extreme od majkela który napowietrzył scenę i wprowadził soprany w trzeci wymiar pokazując lepsze obrysy i warstwy, dłużej wybrzmiewające pogłosy i deczko wszystko ożywił. Konwerter w sumie tylko podmulał względem kabla. 
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5833
  • Ekspert
24-11-2019, 18:05
Ok, nie wiedziałem, że tak masz przebadany temat. Ale ten HiFace Two M2Tech bierze ciągle zasilanie z komputera?

Ja jednak zostawiam z urządzeniami iFi podłączonymi (z M2Tech Hiface Dac). Nie wiem czy to do końca pozytywna zmiana, określiłbym ją jako analogowe zabarwienie i zaokrąglenie w stylu lampowym, ale barwa robi się na tyle fajna, że ciężko z niej zrezygnować.
« Ostatnia zmiana: 24-11-2019, 18:17 wysłana przez gruesome »

Alucard

  • 2551 / 3603
  • Ekspert
24-11-2019, 20:16
Ten HiFace Two nie miał zasilania zewnętrznego, w środku były jakieś stabilizatory napięcia i jakieś różne pierdoły dzięki którym wypluwał na DAC już przerobiony dźwięk (jakieś Xmosy czy coś). Poczytaj sam, ja już nie pamiętam, ale dobrze grał. Piotr bardzo chwalił. Sprzedałem takich dwie sztuki, poszły szybko. Im gorszy DAC tym bardziej poprawiał. Qutesta już nie dał rady, choć na początku jak nie miałem tego Hedonica i okablowania to z tym Włochem było lepiej. Teraz tylko by zamulił wszystko a żadnej czystości, braku szumów itd, żaden poprawiacz tego typu względem wejścia galwanicznie izolowanego raczej nie wniesie.  U mnie nic nie wniósł a barwę podaje Hedonic, Qutest jest taki neutralno jasny, więc obniżyliśmy mu jeszcze tonację kablami na innych wtyczkach. Kultura brzmienia bez zmian, ale to co Qutest ma najlepsze do zaoferowania idzie przez sam kabelek spokojnie. Spójność i muzykalność jest kompletna, bez żadnej ingerencji.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

mirek10

  • 1212 / 4395
  • Ekspert
29-11-2019, 13:51
Jednak na AVS sluchalem Grado RS1e i to one mnie zaskoczyly,trzeba porownac z RS2e ale ich tam nie bylo a szkoda,no i GS3000e do odsluchow trzeba wypozyczyc i zobaczyc.Grado graly z moim Carym 300B tak jak tu na zdjeciach...

Alucard

  • 2551 / 3603
  • Ekspert
29-11-2019, 18:51
Recenzent szczerze zaskoczony Grado. PS2000e zebraly pierwsze miejsce razem z Audeze LCD3. Wyglada na to ze cos tam jeszcze slysze ;) Oj te moje PS500e chyba trzeba sciagnac jednak komisu bo moge zrobic srogi blad sprzedajac je. I znowu mi powrocil dylemat, SeMaster 1 czy PS2000e. Te kwestie trzeba rozstrzygnac.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

-Pawel-

  • 4724 / 5500
  • Ekspert
29-11-2019, 19:08
Ty posłuchaj RS1 i Stelli, to jest Twój kierunek ;-)

pastwa

  • 3815 / 5895
  • Ekspert
29-11-2019, 19:40
Alucard, nawet patrzac wylacznie na cennik tych wymienionych ja bym raczej nie mial zadnego dylematu ;')

Karol

  • 2011 / 4325
  • Ekspert
29-11-2019, 21:06
Recenzent szczerze zaskoczony Grado. PS2000e zebraly pierwsze miejsce razem z Audeze LCD3. Wyglada na to ze cos tam jeszcze slysze ;) ...

@Alucard, ująłbym to inaczej.
Wygląda na to, że recenzent coś tam słyszy. ;)

Też polecam Focal Clear i ewentualnie patent z pełnymi padami od Dekoni.
« Ostatnia zmiana: 29-11-2019, 21:27 wysłana przez Karol »