Audiohobby.pl

Fanklub Grado

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
03-10-2019, 21:00
to jednak te 20kHz da się usłyszeć/odczuć w dobrych warunkach

Musisz być bardzo młody i mieć wyjątkowo sprawne uszy :)



Ja zrobiłem test i słyszę do 15kHz, czyli akurat średnia dla mojego wieku.

Sekator

  • 447 / 3309
  • Zaawansowany użytkownik
03-10-2019, 21:14
poziom ogólnego złudzenia
No własnie. Poziom złudzenia. Bardzo obiektywne. Jaka jednostka to wyraża?

-Pawel-

  • 4724 / 5497
  • Ekspert
03-10-2019, 21:18
Musisz być bardzo młody i mieć wyjątkowo sprawne uszy :)
20kHz trochę bardziej się czuje niż słyszy, dla pewności warto wrzucić pauzę kilkukrotnie gdy leci ton. Poza tym potencjometr mocno w górę. Ale fakt, jakiś mocno stary to nie jestem... jeszcze.

Ale z tego wykresu wynika, że jestem jeszcze młodzik w szkole, albo źle go czytam... Ewentualnie Ty masz mniej więcej tyle lat co ja i słyszysz już tylko do 15k? No way. Nie biorę zbytnio takich badań do siebie. Ciężko o dobry test, poza tym co innego nie słyszeć w ogóle danego tonu, a co innego słyszeć go o wiele ciszej. Powiedzmy, że na "uśrednionym" poziomie głośności też nie usłyszę więcej niż 15k, a nawet niżej. Z tego wykresu wynikałoby, że 10-cio latek ma już ubytek słuchu nie pozwalający mu na doświadczanie pełnego pasma słyszalnego.

Sekator

  • 447 / 3309
  • Zaawansowany użytkownik
04-10-2019, 07:08
Ja słyszę mniej więcej zgodnie z normą DIN 45500 w odniesieniu do tunerów, do tego nadmiar basu odbieram jako okropne dudnienie. Najgorzej ze słuchawek doświadczyłem tego na Momentum i którymś modelu audeze, a z kolumn na MBL.

Swoją drogą ta stara norma zakłada odchylenie od impedancji znamionowej o 20% w całym pasmie. Różnica charakterystyk zestawów stereo   maks. 3 dB w zakresie częstotliwośco 250 Hz - 8 kHz. Efektywność min. 96 dB   odpowiada ciśnieniu akustycznemu 12 µBarów w odległości 1m. Itp. Ciekawe ile kolumn spełnia tą starożytną normę. Ile kolumn jest hifi???
« Ostatnia zmiana: 04-10-2019, 07:15 wysłana przez Sekator »

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
04-10-2019, 21:33
20kHz trochę bardziej się czuje niż słyszy, dla pewności warto wrzucić pauzę kilkukrotnie gdy leci ton. Poza tym potencjometr mocno w górę. Ale fakt, jakiś mocno stary to nie jestem... jeszcze.

Ale z tego wykresu wynika, że jestem jeszcze młodzik w szkole, albo źle go czytam... Ewentualnie Ty masz mniej więcej tyle lat co ja i słyszysz już tylko do 15k? No way. Nie biorę zbytnio takich badań do siebie. Ciężko o dobry test, poza tym co innego nie słyszeć w ogóle danego tonu, a co innego słyszeć go o wiele ciszej. Powiedzmy, że na "uśrednionym" poziomie głośności też nie usłyszę więcej niż 15k, a nawet niżej. Z tego wykresu wynikałoby, że 10-cio latek ma już ubytek słuchu nie pozwalający mu na doświadczanie pełnego pasma słyszalnego.

Zgadzam się, że testy mogą się różnić i dawać różne wyniki. U mnie 15kHz wyszło na prostym teście http://onlinetonegenerator.com/hearingtest.html na głośnikach na średnim poziomie głośności, bez kombinowania "czy może jednak coś słyszę albo odczuwam" wyżej.

Kiedyś czytałem o tym temacie więcej, jest to ciekawe bo np. powszechnie podawany zakres 20-20k jest przesadzony, większość ludzi nigdy w swoim życiu nie usłyszy więcej niż 18kHz. Prawdą jest to że zakres z wiekiem gwałtownie się kurczy (i tak, już nastolatek ma "ubytek słuchu"). I nie tylko zakres, także głośność wyższych tonów. Teraz już wiadomo, dlaczego słuchawki projektowane przez starszego Grado mają tylko wysokich :).

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
04-10-2019, 21:36
Apropos RS2e vs RS1e ciekawostką jest że dopiero RS1e mają 50mm przetwornik, RS2e mają 44mm.

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
04-10-2019, 21:55
Wszystkie male Grado z nowej serii maja 44mm czerwony driver. Nawet serie limitowane wlaczajac Grado White ktore sa w sumie jakby duze.  Tylko RS1e maja 50mm ktory dziela z GS i PS1000e. Musze koniecznie ich posluchac bo zdania sa mocno podzielone.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
04-10-2019, 22:31
Pawel z jakim headbandem sluchales RS1e? Z brazowym czy z czarnym?
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
04-10-2019, 22:42
Białe mają duże pady G i 50mm driver. Rs1e to chyba jedyne z małymi padami i 50mm driverem.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
04-10-2019, 22:44
Musisz być bardzo młody i mieć wyjątkowo sprawne uszy :)
20kHz trochę bardziej się czuje niż słyszy, dla pewności warto wrzucić pauzę kilkukrotnie gdy leci ton. Poza tym potencjometr mocno w górę.
Trzeba brać poprawkę na to, że przetworniki elektroakustyczne, którymi testujecie swoje uszy, mają roll-off nieraz już zaraz za 10kHz, więc zwiększając częstotliwość trzeba podjeżdżać z głośnością niezależnie od poruszania się po własnej krzywej progu słyszalności. Mając lat 30 testowałem słuch na Grado RS2 i myślałem, że gdzieś na 16-17kHz kończy się zabawa ze słyszeniem. Dwa lata później sięgnąłem po Beyerdynamic T1 i metodą podkręcania urządzenia co 100Hz oraz zwiększania głośności doszedłem, że na każdym uchu mam 18600Hz, tzn. to jest próg, gdzie jeszcze słyszę, a raczej odbieram, że coś jest w powietrzu, albo nie ma (po wyłączeniu). Od 18,7kHz nie obserwowałem żadnej zmiany puszczając i zatrzymując sygnał, i nic tu nie dawało dalsze podnoszenie głośności.

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
05-10-2019, 00:18
Trzeba brać poprawkę na to, że przetworniki elektroakustyczne, którymi testujecie swoje uszy, mają roll-off nieraz już zaraz za 10kHz

To fakt, przejrzałem kilka wykresów z innerfidelity.com i większość słuchawek wygląda źle powyżej 10kHz, Grado szczególnie.

Dwa lata później sięgnąłem po Beyerdynamic T1 i metodą podkręcania urządzenia co 100Hz oraz zwiększania głośności doszedłem, że na każdym uchu mam 18600Hz

Tylko jak takim podkręcaniem dojdziesz do >100dB to i dziadek usłyszy, że "coś jest w powietrzu" :):



Praktyczniejsze pytanie to czy przy normalniejszych poziomach dźwięku, powiedzmy 80dB, jest się w stanie to usłyszeć razem z resztą muzyki, na tyle głośno aby wzbogacało całość. Niestety dość bolesna prawda jest taka że dla człowieka w średnim wieku ten próg jest zazwyczaj tak niski jak 10-12kHz.

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
05-10-2019, 01:38
Czyli coś przeciwnego do Zyzia
Wręcz przeciwnie. Mogą sobie podać ręce. Przeczytaj jego recenzję chociażby D8000 czy Hugo 2, zobacz jaki wynik dostały a potem ich posłuchaj przy najbliższej okazji. I już będziesz rozumiał Alucarda ;)

Dziwne oceny sprzętu audiofilskiego w mediach nie-audio to dość częsty przypadek. Jak ktoś nie ma "audiofilskiej wrażliwości" to nie odróżnia za bardzo sprzętów.

Ale dziewczynom z Playboya Grado się podobało :)




gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
05-10-2019, 01:55

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
05-10-2019, 12:33
Wklejałem to ostatnio. Murzynka powiedziała że najlepszą wartość stosunkiem cena/jakość mają PS2000e dal niej :D Grubaśnie.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5830
  • Ekspert
05-10-2019, 19:20
A to przepraszam, można skasować.

Fajne te obrazki z fabryki, ale z drugiej strony mam opory przed wydaniem 12kzł na słuchawki w niej składane i naprawiane (sądząc np. na podstawie wylewającego się kleju w RS2e czy nieidealnego wycięcia muszli). Zestawmy to z obrazkami z linii Focal Utopia - gość w białym kitlu jak w NASA.

Ktoś porównywał bezpośrednio PS2000e z Utopiami i D8000? To ten sam poziom?