Nawinąłem wtórne 4-filarnie tylko ze wzgledów praktycznych. Chciałem uzyskać ponad 200zw. na wtórnym i nie udawało mi się to przy tej srednicy drutu pojedynczo. Mam więc nawinięte tak jak w przykładzie, do którego podałeś link - tyle, że ja nawinąłem w ten sposób wtórne.
Musiałbym się zastananowić jak połączyć uzwojenia, aby zmniejszyć ind. i nie powodować znoszenia się strumienia w rdzeniu od poszczególnych sekcji. Nie to było jednak moim zamiarem przy nawijaniu. Wydaje mi się, że zasadnicze znaczenie będzie to jednak miało w przypadku uzwojenia pierwotnego. Ja nastawiłem się w pierwszym podejściu na zmaksymalizowanie przekładni.
Dopiero pomiary pasma trafka dadzą powód do dalszych poszukiwań i usprawnień. Niestety chwilowo nie mam pomysłu jak wykonać miarodajny pomiar?
Wydaje mi się, że najlepiej byłoby wykorzystać jako sygnał wejściowy szum dla całego zakresu pasma o tej samej amplitudzie i wrzucić to przez jakieś buforki na pierwotne, natomiast wtórne obciążyć (zewrzeć) jakimś rezystorkiem o wartości równej w przybliżeniu rez. wejściowej pre z którym ma to pracować. Zebrać napięcie z tego rez i zbadać widmo tego sygnału w kontekście amplitudy.
Tak byłoby najprościej - nie mam pojęcia jaki programik umożliwia wykonanie tego zadania z wykorzystaniem linout i linein karty dźwiękowej? Nie bawiłem się w nic takiego dotychczas,a pewnie czas zacząć - jesli chce sie ocenić rzetelnie efekt swoich działań.
Zabawę (w tym przypadku) z generatorem i oscyloskopem raczej odpuściłbym sobie, chociaż dla kilku wybranych częstotliwości możnaby zrobić coś takiego, bo wtedy zobaczymy też jak odkształca nam się sinusik na wy pod wpływem nieliniowości ch. magnesowania rdzenia.
Cała zabawa wymaga jednak troszkę czasu, którego jeszcze przez 2 tygodnie mieć nie będę.