Audiohobby.pl

PROBLEM Z ODTWARZANIEM MUZYKI - WINDOWS XP

reactor

  • 1649 / 5335
  • Ekspert
22-09-2011, 00:48
Sprawa wygląda następująco:

Od pewnego czasu mój komputer cierpi na osobliwą dolegliwość. Zupełnie niespodziewanie przestaje odtwarzać muzykę.

Sprawa dotyczy wszystkich odtwarzaczy jakie mam zainstalowane na komputerze. Dzwięk nie jest odtwarzany nawet w przeglądarce internetowej (You Tube itp) Po kliknięciu na listę utworów playery nawet nie zaczynają grać tylko "myślą" przez dłuższą chwilę i nic z tego nie wynika, nie ma żadnych oznak odtwarzania (oscyloskop itp.....)

Mam zainstalowane wszystkie sterowniki, podłączenie kabli też jest w porządku. Co dziwne po umieszczeniu płyty w napędzie mogę ją odtworzyć za pomoca windows media playera i śmiesznego odtwarzacza od karty dzwiękowej, przy pomocy foobara i innych programów nie jest to możliwe. Dopiero resetując komputer ponownie uzyskuję możliwość słuchania muzyki, problem powraca nieregularnie, czasem po 15 minutach czasem po kilku dniach.

Może ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją?

tosiek

  • 1 / 4669
  • Nowy użytkownik
27-09-2011, 17:28
Tak, również spotkałem się z tym spotkałem. Problem tkwi w zablokowanym dostępie do karty dźwiękowej i jest wywoływany przez aplikacje z niej korzystające. Zwykle jest tak, że jedna z aplikacji korzysta z urządzenia w trybie wyłączności, a druga próbuje mu to prawo odebrać(dochodzi wtedy do awarii aplikacji i blokady urządzenia).

Musisz namierzyć który program powoduje błąd. U mnie jest to foobar z wtyczką ASIO/WASAPI (korzystam z Windows 7) + dowolona aplikacja korzystająca z dźwięku(np. program mailowy robiący \'beep\' po odebraniu wiadomości). Najlepiej zacząć od playerów (szczególnie tych obsługujących ASIO i podobne technologie) oraz programów do montażu/obróbki/produkcji dźwięku (zwłaszcza tych profesjonalnych).

Jeżeli jest to foobar to niestety nic nie da się zrobić(oprócz wyłączenia ASIO). Ja na co dzień korzystam z drugiego playera bez obsługi ASIO(Jakość dźwięku jest trochę gorsza ale wtedy i tak nie jestem skupiony na muzyce) a foobara włączam wtedy kiedy wiem że nie wywoła konfliktu z innymi programami.

Tak na marginesie, restart komputera nie jest konieczny.
1.Musisz wyłączyć wszystkie odtwarzacze i programy korzystające z dźwięku np. przeglądarkę/grę
2.Wchodzisz w Mój komputer ->Właściwości -> Sprzęt -> Menadżer urządzeń -> Urządzenia audio -> Twoja Karta Dźwiękowa -> Prawy klik wyłącz ->Prawy klik włącz

Lub

jeżeli masz zewnętrzną kartę dźwiękową/dac/dowolny wynalazek wystarczy włączyć i wyłączyć urządzenie.


Ciekawi mnie jak inni użytkownicy radzą sobie z tym problemem.

domzz

  • 1113 / 5811
  • Ekspert
27-09-2011, 19:40
W XP dobrym rozwiązaniem jest też "STADS" System Tray Audio Device Switcher.
Moim zdaniem jeden z najlepszych, jaki powstał na XP ;D

http://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/STADS.shtml

W Win7 można sobie przełączać urządzenia domyślne przy pomocy systemowego mixera audio.
Poza tym nie chcę Cię martwić, ale to może być np. uwalona karta dźwiękowa, lub skopany XP.

reactor

  • 1649 / 5335
  • Ekspert
05-10-2011, 11:43
>> tosiek, 2011-09-27 17:28:25
>> domzz, 2011-09-27 19:40:46

Panowie wielkie dzięki za odzew!

Odinstalowałem foobara i zainstalowałem ponownie - problem chwilowo nie występuje co potwierdza, że to raczej foobar był inicjatorem problemu.