Audiohobby.pl

Izolatory.

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
13-05-2009, 01:00
Czy zastanawialiście się kiedyś nad izolatorami i ich cechach sonicznych ( ich wpływie na dźwięk ) ?
Ładny izolator na przewodzie to nie tylko walor estetyczny , jego właściwości tak fizyczne jak też elektryczne wywierają wpływ na to co skrywają w sobie , przewodnik , czy raczej jego działanie .
Takim głównym parametrem charakterystyki izolatora jest liczba określająca ile razy osłabnie nam pole elektryczne pochodzące od jakichkolwiek ładunków względem pola od tychże samych wspomnianych ładunków , ale po usunięciu izolacji - czyli : przenikalność elektryczna .
Największych tutaj wpływów powyższego upatruje się w IC , a to ze względu na niewielkie przesyłane przez nie prądy .
A co o tym wszystkim sądzą inni ?

mark11

  • 356 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
13-05-2009, 11:38
Dudeck jeśli chodzi o IC to jakoś mam wrażenie, że zdecydowanie większy wpływ ma materiał przewodnika i jego budowa. Izolacja stanowi tylko dodatek, chociaż teflon jest uważany przez niektórych za materiał optymalny "dźwiękowo".
Nawiązując do powyższego użytkuję w systemie zasadniczo 4 IC: 2 Anti Cables Hi-rez (nośnik srebro solid core + Bullety srebrne i miedziane - izolacja emalia), ELCO Gold (nośnik złoto solid core 0,3mm + izolacja teflon), Kondo Vx (nośnik miedź w konfiguracji multilitz + izolacja bodaj PE). Materiał do porównań "słuchowych" mam więc dość przekrojowy. U mnie srebro gra jak powszechna opinia głosi szczegółowo, otwarcie, z oddechem i.t.p. ale bas i barwa są tylko średnie lekko monochromatyczne. Złoto gra jak podobnie jak srebro ale z nieco ciekawszą, pełniejszą barwą, a przy tym równie przestrzennie i rozdzielczo. Kondo też gra dokładnie i szybko, z jakby mniej podkręconym "tempem" ale za to z większą dozą dodanej "gęstości i słodyczy".
Mam wrażenie, że wpływ izolacji praktycznie jest pomijalny ze względu na dominujący i odczuwalny wpływ materiału przewodnika z jakiego wykonano IC. Dodam jeszcze, że mój system jest bardzo przejrzysty, co ułatwia sprawę porównań, a jednocześnie daje fory takim kablom miedzianym jak Kondo :)
Markus

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
16-05-2009, 14:15
Coś dla wysokozaangażowanych :

"Polichlorek winylu - przenikalność elektryczna 4,0 - 8.0 (przenikalność próżni wynosi 1) . Najpopularniejszy izolator, stosowany w tańszych kablach. Może być miękki i twardy. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko przy produkcji kabli. Twardy używany jest do produkcji rur, obudów akumulatorów, naczyń kwasoodpornych, folii a nawet włókien. Po dodaniu plastyfikatorów PCW staje się plastyczny i miękki. Produkuje się z niego niektóre zabawki, miękką folię, ceraty, torby, węże do wody, wykładziny podłogowe i kable. Jako izolator posiada dość dużą stratność, przez co upływ prądu może być znaczący. Wpływa to niekorzystnie na wydobywanie subtelnych szczegółów słuchanej muzyki.
Poliuretan (PU) - przenikalność 4.0 - 8.0. Posiada szerokie zastosowanie - włókna odzieżowe, folie, kształtki, lakiery, kleje, zabawki. Po dodaniu spieniaczy - izolacyjne gumy piankowe, pianka w budownictwie. Jako izolator w kablach może występować w wersji spienionej i niespienionej. Ma wady podobne do polichlorku winylu.
Polietylen (PE) - przenikalność 2,6. Polietylen znany jest od 1936 r. W dotyku jest woskowaty, o barwie mlecznej, pływa po powierzchni wody, daje się barwić, topić, źle przyjmuje druk, źle się lakieruje i klei. Odznacza się brakiem zapachu, smaku, wysoką odpornością chemiczną i bardzo dobrymi własnościami elektrycznymi. Bardzo często stosowany. Produkuje się z niego folie, także do celów spożywczych, włókna, liny, rury, butelki, naczynia itp. Jako izolator daje jasne, czyste wysokie tony, dobre średnie. Obfity, średnio kontrolowany bas. Wersja spieniona daje dokładniejsze odtwarzanie średnich tonów (o 40% lepsza przenikalność).
Polipropylen (PP) - przenikalność 2,25. Nieco podobny do polietylenu, jednak ze względu na inną budową wewnętrzną charakteryzuje się lepszymi parametrami wytrzymałościowymi i cieplnymi. Zastosowanie także podobne do PE, lecz ze wskazaniem na wytrzymałość. Jest często stosowany do produkcji membran głośników niskotonowych. Jako izolator charakteryzuje się ostrzejszymi wysokimi tonami, dokładnymi średnimi, zwartym basem. Dźwięk jest delikatniejszy przy zastosowaniu wersji spienionej.
Twardy teflon (PTFE) - przenikalność 2,1. Wytworzono go po raz pierwszy w 1946 w USA. Produkcja jego jest kosztowna. W wersji technicznej teflon jest biało szarym, woskowatym proszkiem. Jest odporny na temperaturę do 260o C, niezwykle odporny chemicznie, ma jeden z najniższych współczynników strat dielektrycznych i zachowuje go aż do 3000 MHz. Nie chłonie wody, jest doskonałym izolatorem. Obróbka jego jest bardzo trudna, gdyż podgrzany nie staje się termoplastyczny. By uzyskać z niego wyrób, prasuje się go wstępnie na zimno lub na gorąco a następnie spieka w temperaturze 350o C. Stosowany jest tam, gdzie ze względu na jego szczególne właściwości opłaca się ponieść wysoki koszt wytwarzania. Przykłady: zawory do kwasów i zasad, uszczelnienia, izolatory w technice wielkiej częstotliwości. Na co dzień spotykamy go jako powłoka na patelniach i naczyniach kuchennych, ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę, a żywność nie przywiera do naczynia. Jako izolator daje mocny bas, swobodne i relaksujące średnie, nieograniczone wysokie tony. Używany w drogich i bardzo drogich kablach.
Piana hybrydowa TPR - jest to doskonała izolacja. Bardzo dobrze kontrolowany bas, przyjazne średnie, krystalicznie czyste wysokie tony.
W wyższych klasach cenowych używa się wiele innych, często egzotycznych materiałów, tak przewodników jak i izolatorów."

Arek_50

  • 1130 / 5898
  • Ekspert
17-05-2009, 21:22
Najlepiej jest bez izolatora niestety.

Paszeko

  • 1277 / 5464
  • Ekspert
18-05-2009, 23:04
A laminat z którego zrobione są wszystkie płytki drukowane - mata szklana przesycona żywicą epoksydową? Marny jest!
Gdyby tak zastapić go płytką porcelanową? Planuję ostrożnie (pęsetą?) zerwać epoksyd, zachowując mozaikę w moim Cd-playerze i nakleić ją "Kropelką" na porcelanę! Najlepiej niskostratną, na jakiej były cewki w wojskowych radiostacjach.

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
18-05-2009, 23:33
Jakość kabelka zależna jest od jego indukcyjności , rezystancji , pojemności i wspomnianego właśnie wyżej izolatora , a w zasadzie tzw. wskaźnika strat  , który go cechuje .
Summa summarum .

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
18-05-2009, 23:47
Zależy od tego,czy wymienione parametry wykazują zmienność w funkcji amplitudy i częstotliwości.Wówczas dochodzi do intermodulacji.

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
18-05-2009, 23:49
Najlepsza próżnia reszta zawsze gorsza...

Paszeko

  • 1277 / 5464
  • Ekspert
19-05-2009, 14:41
Gdyby tylko było mnie stać na pompę odpompowałbym powietrze w pokoju odsłuchowym. Trochę musiałbym zainwestować we wzmacniacze (próznia słabo przenosi dxwięk z kolumn i trzeba mocno łoić) - no ale jaka izolacja!