Audiohobby.pl

Modyfikacja DACa - wymiana kondensatorów

Switch

  • 191 / 5823
  • Aktywny użytkownik
31-03-2009, 15:44
DAC to zhaolu D2.5C na CS4398. Taki trochę bliźniak lampucery.

Analogówka pójdzie w niepamięć, a sygnał z DAC-a będzie przepuszczony tylko przez kondensatory. Myślałem, że można jeszcze to i owo poprawić w zasilaniu wymieniając kondensatory. Zastanawiam się jakie użyć w których miejscach. Może istnieją pewniaki, które na pewno się sprawdzą w niektórych miejscach bądź chociaż warto spróbować.

Tak wygląda cały dac:
http://elektrozlom.org/zhaolu.jpg

I jeszcze tutaj kilka zbliżeń:



Switch

  • 191 / 5823
  • Aktywny użytkownik
31-03-2009, 15:47
.

Switch

  • 191 / 5823
  • Aktywny użytkownik
31-03-2009, 15:50
Dwie największe czerwone Elny to 3300uF 35V
Fioletowy w rogu to 2200uF 25V
i kolejne dwie czerwone elny wysokie ale chude to 2200 16V.

madly

  • 118 / 5831
  • Aktywny użytkownik
01-04-2009, 13:23
Całkiem ładnie, przynajmniej w widoku z góry wygląda ta elektronika.
Oddzielne zasilanie dla cyfrówki, nawet mikrokontroler nie sieje na cyfrówce odbiornika i DAC\'a, ma oddzielny mostek i stabilizator, zasilanie do części analogowej zdaje się, że używa regulacji opamp i tranzystor, więc jeszcze bardziej koszerne.

Z tego, co widzę i co mi się rzuca w oczy, to zabawa w wymianę kondensatorów na płytce zasilacza będzie miała mniejszy wpływ, niż... dołożenie przy czipach cs8416 i cs4398 dla każdego z napięć (zajrzyj do not katalogowych) dodatkowego kondensatora klasy OSCON (patrz np. wątek o lampucerze, czy lampucera u Łukasza Fikusa). Przy samych kościach są tylko odsprzęgające ceramiki, a zasilacz z regulatorem jest stosunkowo daleko.

Można spróbować na ceramikach "nalutować" (wiem, lekki hardcore) oscony SMD lub małe przewlekane, wystarczy na napięcia 6,3V, seria SP lub SVP w SMD. Nie wiem, jaki raster mają SMDziaki odsprzęgające (tylko zidentyfikuj właściwe, nie wszystkie wymagają takiego kondensatora). Ten manewr podejrzewam będzie zauważalnie słyszalny.

Jeśli analogówka ma pójść w niepamięć, to zastanów się nad wykorzystaniem zasilania dodatniego i zmodyfikowania go tak, by dać 5V, bo na pewno będzie grać lepiej, niż zwykły stabilizator (nawet LT1117 :-)).

A tak na marginesie, jak gra ten ZH 2.5?

Switch

  • 191 / 5823
  • Aktywny użytkownik
01-04-2009, 14:04
Gra to zdecydowanie za ostro, za lekko, zbyt zwiewnie. Brakuje masy i wypełnienia. Płytki bas.

To są moje główne zarzuty.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
01-04-2009, 14:45
osobne sekcje zasilania nie zawsze muszą pomóc gdy zasilanie jest z jednego uzwojenia trafa (tu nie widzę jak jest). ostatnio w moim nadwornie grzebanym cedeku robiłem mod który oddzielał zakłócenia od newralgicznych części. Był tam taki myk że sekcja wyświetlacza brała zasilanie z tego samego uzwojenia co sekcja cyfrowa daców. Oczywiście każde z nich miało własny prostownik i stabilizację mimo to szumy bez problemu siały po wszystkich obwodach.  Wylutowałem jedną zworkę i wyświetlacz (i jego procki) zasiliłem przez mały dławiczek (4mH). Dało to naprawdę dobry rezultat. Szumy na zasilaniu daców zmalały zdecydowanie,  a sonicznie też na plus wzrosła rozdzielczość i wybrzmienia.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES