Audiohobby.pl

Hybrydy

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
08-03-2009, 20:35
Dobre i stosunkowo tanie są 12AX7 ElektroHarmonicsa.Cechy budowy:anody szare,wysokości 12mm,z dwoma poziomymi żłobieniami,miki czworokątne.

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
12-03-2009, 18:04
I co to już koniec tematu?

  • Gość
13-03-2009, 18:19
Może i nie koniec.
Jak coś zrobię to wówczas wkleję i zdjęcia i opisy, na razie drążę temat i szukam wszelkich możliwych rozwiązań.
Aby nie być posądzony o jakiś plagiat chcę opracować własne rozwiązanie hybrydy, bo jak się okazuje ilość możliwych rozwiązań jest naprawdę imponująca i wszystko można przekształcić, ale wiedząc jak to zrobić.
Nie rajcują mnie rozbudowane konstrukcje, ani robione na scalakach.
Tak jedne jak i drugie zawierają mnóstwo elementów w swojej strukturze, cała sztuka polega na możliwie najprostszym torze sygnałowym z możliwie małą ilością elementów, gdyż każdy dodatkowy odciska swoje piętno na wzmacnianym sygnale.

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
13-03-2009, 18:25
A próbowałeś modyfikacji układu Darlingtona w której lampa steruje tranzystorem bipolarnym npn ?

  • Gość
13-03-2009, 18:31
Mogę się tylko domyślać o jaki układ Ci chodzi, ale jak byś jakiś schemat wkleił można by podyskutować.
Niech układy proste nie noszą znamion prostactwa.

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
13-03-2009, 18:56
Układ zawiera dwa elementy:triodę i tranzystor npn.Katoda lampy połączona jest z bazą tranzystora.Anoda z kolektorem.Sterujesz siatkę .Z emitera pobierasz sygnał.

  • Gość
13-03-2009, 20:14
.... oczywiście przez kondensator separujący składową stałą napięcia zasilania.
Owszem konstrukcja z "zajęć elektroniki" w którejś tam klasie technikum, dobra do pomiaru stanów dynamicznych i statycznych wzmacniacza.

Łatwiej znaleźć te badane charakterystyki w Dataschet`ach wymienionych przez Ciebie podzespołów, lampy itranzystora.

W praktyce układ funkcjonuje jako ciekawostka, a dla mniej obytych z techniką jako wstęp do elektroniki.
Czyli jak napisałem wcześniej; układ ma być prosty, a nie prostacki.

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
13-03-2009, 21:01
I tu się Kolega myli...Taki lampowo-tranzystorowy Darlington jest idealnym zamiennikiem wtórnika MOSFETowego,ma bardzo dobrą liniowość i bardzo małą pojemność wejściwą.Wadą jest konieczność zasilania kilkudziesięciowoltowym napięciem.

  • Gość
13-03-2009, 23:16

Pomijając to wysokie napięcie zasilania, bo to żaden problem, to jakie parametry (moc wyjściowa) można oczekiwać po takim układzie?
Zakładam że układ pracuje w kl. A, to pytanie dodatkowe, jaka jest orientacyjna moc tracona na elemencie wykonawczym, mosfecie?
Sprawność układu na poziomie pewnie nie większym niż 25% i przyrost zniekształceń w funkcji mocy na poziomie 10%
to tak pobieżnie.
Stabilność polaryzacji bramki tranzystora też nie jest bez znaczenia, czyżby układ znacznie zaczął się rozbudowywać?

Ale nie powiem, kierunek myślenia Kolegi poprawny. :))

  • Gość
10-04-2009, 20:03
Ostatnie moje przemyślenia nad budową hybrydy, teraz po raz pierwszy tu i na tym forum, ale już działający układ.
Zasadniczo to widzę że mało jest pomysłów podobnych konstrukcji, bo to i Koledzy raczej na "gotowce" liczą.
Niemniej wydaje mi się że te klocki mało mają wspólnego z dobrym dźwiękiem, tym hi-end i wiele głośników sprawi że uklękną, zanim je wysterują.

lancaster

  • Gość
10-04-2009, 20:13
hekate, czy pisujesz moze na audiostereo jako "stary bej" ?
serdecznie pozdrawiam i witam :)
....mam pytanko...ten schemat "dziala", czy to na razie czytso teoretyczna propozycja ?

  • Gość
10-04-2009, 20:15
zawsze tu spokojniej :)

lancaster

  • Gość
10-04-2009, 20:18
No i fajnie.
A jak tam wzmak ?
Maiels okazje posluchac, czy dopiero zadzialamy ?:)

  • Gość
10-04-2009, 20:18
A to też prezent świąteczny dla Audiohobby i jego Forumowiczów :)

lancaster

  • Gość
10-04-2009, 20:22
Czekam, czekam  :)
Dobra hybrydka nie jest zla :)