Audiohobby.pl

KT88

Blue_Ocean

  • 9 / 5898
  • Nowy użytkownik
28-02-2009, 16:00
Chciałem się podzielić z Wami moim ostatnim odkryciem. Ostatnio wymieniły we wzmacniaczu lampy Svetlana na ruskie Gold Lion. Podejrzewam, że niewiele mają wspólnego ze słynnymi lampami NOS Genalexa. Produkcji wznowienia KT88 Gold Lion ma się podjąć także Western Electric, ale coś zwlekają (2017?), choć już cenę podali, naprawdę kosmiczną!! Gold Lion można kupić w cenie Svetlany, i to jest duży plus. No i jednak Ruscy trochę namieszali, bo wypuścili rzekomy reissue długo zanim zrobiło/zrobi to Western Electric, w sensie marketingowym to zawsze jednak pewien cios... W moim  systemie (Wzmacniacz Feder Maximus, dzielony CEC, Traingle Celius), różnica po wpięciu Gold Lion była olbrzmia w porównaniu do Svetlany. Poprawiło się praktycznie wszystko. Najważniejsza cecha to bardziej spójny dźwięk i "mniej muli". No bo Svetlana jest doskonała, ale chyba nie wszędzie, a szczególnie nie tam, gdzie dźwięk jest miły i cieplutki... Ruskie Gold Lion otworzyły całe pasmo, średnica się wypełniła, bas schodzi niżej i jest u mnie lepiej kontrolowany, a na uznanie zasługuję zwłaszcza góra, otwarta, ale nie skrzecząca. Naprawdę zaskoczony byłem tą zmianą, bo te Gold Liony mam już w domu dość długo i nie spieszyło mi się z wymianą, skoro Svetlany jeszcze dobre.. Teraz już bym nigdy nie wrócił do Svetlany. Generalnie stwierdziłem po wpięciu Gold Lion, że już nie chcę niczego zmieniać w moim systemie. Troszkę tylko wątpliwość ostatnio zasiał mi znajomy, który przyniósł mi monobloki na 300B... Lepiej, żeby nie przynosił. Ale czy cierpię bardzo? Nie. Jest kryzys, i wymiana wzmacniacza jest poza zasięgiem. A nawet bez kryzysu, z Gold Lion można się cieszyć dobrym i uniwersalnym dżwiękiem.
Tube for ever!

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
28-02-2009, 21:15
Czy występują widoczne różnice w budowie tych lamp?

lancaster

  • Gość
01-03-2009, 08:48
Blue Ocean, jak dla mnie to watpliwosci zupelnie mozesz sobie odpuscic:)
To podobna klasa dxwieku a tylko inna jego prezentacja/styl.. Mozna cale życie biegac za czymś,mozna mieć tez kilka urzadzeń ktore się lubi:)
No ale przeciez słuchamy na jednym :)

dźwięk tak jak piszesz otwarty, ale tez plastyczny, zwarty i wciągający.
Nie mialem porownania bezpośredniego z poprzednim kompletem lamp....ale jedno co moge powiedziec ze gra to teraz bardzo dobrze(bez odnoszenia sie do czegokolwiek i wiecznych porownan).
Fajny system do słuchania muzyki z dobrze spasowanymi elementami.

MIKADO

  • 82 / 5541
  • Użytkownik
01-03-2009, 09:05
Czy może ktoś porównywał kt88 JJ z GoldenLion jakie są różnicew odsłuchu ?
MIKADO

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
01-03-2009, 09:27
A może Svetlany były poprostu już wypalone lekko?To co opisujesz to typowe właściwości kiedy wymieniamy stare lampy na nowe.

McGyver

  • 114 / 5899
  • Aktywny użytkownik
01-03-2009, 19:22
Odpowiadasz na wpis
>> MIKADO, 2009-03-01 09:05:41
Czy może ktoś porównywał kt88 JJ z GoldenLion jakie są różnicew odsłuchu ?

Ja. Wzmacniacze WAD KaT88, Yaqin MC100B i Music Angel XD800.

Miałem lampy KT88 JJ, Electroharmonix, Shuguang i Gold Lion a także 6550 Electroharmonix. Jak dla mnie Gold Lion grają tak jak Electroharmonix, może mają o włos lepsze wyrafinowanie, ale naprawdę o włos. Słychać to (dość słabo zresztą, na granicy autosugestii) przy bezpośrednim porównaniu łeb w łeb, ale w codziennym odsłuchu IMHO jest bez znaczenia. Jakoś mnie to nie dziwi, bo oba typy są produkowane w tej samej fabryce w Rosji należącej do koncernu New Sensor. Wobec różnicy w cenie sprawa zakupu Gold lionów w ogóle jest dyskusyjna. Uważam że lepiej zainwestować w dobre NOSy na pozycji lamp sterujących.
JJ to dobrze, równo grające lampy, dźwiękowo bez słabych punktów. Co niektórym może przeszkadzać,
to nieatrakcyjny kształt  baniek i fakt, że one w ogóle nie świecą i wzmacniacz nimi obsadzony wygląda "martwo".
KT88-98 Shuguanga trzymają poziom, jeżeliby oceniać na punkty, to w rankingu IMHO plasują się na równi z EH i JJ. Jeżeli ktoś ma chiński wzmacniacz nimi obsadzony to niech ich nie zmienia "dla zasady" bo szkoda pieniędzy.

MIKADO

  • 82 / 5541
  • Użytkownik
02-03-2009, 12:48
Dziękuję, fakt że różnice w lampach przedwzmacniacza są dość wyraźne a co do świecenia i wyglądu to po paru latach użytkowania nie odgrywa to żadnej roli zresztą moje obecne lampy sterujące też nie dają tyle światła co poprzednie/ może zużywają mniej prądu :) ?
MIKADO

McGyver

  • 114 / 5899
  • Aktywny użytkownik
02-03-2009, 14:59
Nie, raczej mają taką budowę, że mniej widać żarniki.

MIKADO

  • 82 / 5541
  • Użytkownik
02-03-2009, 16:35
Jeszcze jedno pytanie, a może ktoś odsłuchiwał reedycję 6550 Tungsola ?
MIKADO

Radek_71

  • 22 / 5683
  • Użytkownik
03-03-2009, 00:25
McGyver w swoim wzmacniaczu, w sekcji przedwzmacniacza mam 2 x 12ax7 i 2 x 12au7. jakie nos-y byś polecał?

McGyver

  • 114 / 5899
  • Aktywny użytkownik
03-03-2009, 01:28
Zakładam że 12AX7 to stopień wejściowy a 12AU7 driver. Nie mam za bardzo doświadczeń z 12AX7, nie przepadam za nimi. Jako driver 12AU7 lubię Sylvanie, RCA i General Electric. Niedrogie a świeytne są też Tungsramy.