Audiohobby.pl

Najprostsze wzmacniacze mocy

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
25-02-2009, 15:58
U mnie 1554 smiga bez kendziora w torze zasilania. Tylko jeden maly ceramik.

lancaster

  • Gość
25-02-2009, 16:13
a ja wlasnie wlutowalem 100uF BC Comp na samym chipie.
Potem posprawdamy jak to jest z mkp/mkt/ceramikami/tantalami itp
Zaraz odpalam brykę :)

szakunec

  • 110 / 5889
  • Aktywny użytkownik
25-02-2009, 16:15
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
##################################


Hehe
Odpalaj  --  zobaczymy ile dymu pójdzie  ;)
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
25-02-2009, 16:23
Jeszcze tylko mala uwaga, te kostki typu TDA 1554 1558 1516 etc sa bardzo wrazliwe na przegrzanie podczas lutowania. Tak ze lepiej lutowac na radiatorze :) Dwie juz kiedys uwalilem jak nie chcialo mi sie wyciagac lutownicy oporowej tylko transformatorem "spawalem" ;)

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
25-02-2009, 16:46
Panowie - pod TDA1554Q i nóżkę nr 14 - dołóżcie obwód stałej czasowej - kondensator elektrolityczny - powiedzmy 100 mikro na 25V do 50V i rezystor - powiedzmy 47k. Stała czasowa tego obwodu i czas narastania napięcia na tym obwodzie to automqatycznie wyciszenie wszelkich śmieci /choćby pre/ podczas załączenia TDA a działa to w taki sposób, że kondensator ładuje się do wartości napięcia zasilania /gdzie kombinacja rezystancji i pojemności ustala czas ładowania/Przy napięciu podawanym na nóżkę 14 układu i wartości tego napiecia do 2V - TDA 1554 pozostaje wyłączony, w zakresie 2V do 5V TDA1554 pozostaje w "standby", powyżej 5V następuje pełne załączenie stopni.Jeszcze jedno - na wejściu audio wstawcie kondensatorki /nie elektrolityczne ;) o wartości 1 mikro /na datasheet jest zdaje się 220nF/- tym samym wzmak nie będzie przytłumiony od dołu pasma. zasilanie - proponuję zrobić prosty stabilizator wtórnikowy - czyli jeden tranzystor większej mocy - powiedzmy BD911 i jako napięcie odniesienia - LM7815. BD911 ma wzmocnienie prądowe na tyle duże, że przy pełnym wysterowaniu TDA - stabilizator 7815 nawet nie powinien być ciepły. Spadek napięcia na BD911 to ok 0,7V więc napięcie zasilające TDA będzie ok. BD911 zamontować na radiatorze.W efekcie - zero szumu, zero brumu, efekt wyciszania przy włączeniu a dźwięk jest całkiem dobry.
 ^..^   ^..^   ^..^

a_men

  • 746 / 5884
  • Ekspert
25-02-2009, 16:46
>> Bacek, 2009-02-25 15:25:18
Jak źródło nie daje ofsetu to te kondensatory wejściowe są zbędne czy jak w tripathu robią jeszcze za filtr górno-przepustowy?

Przy pojedynczym zasilaniu te kondy wejściowe sa niezbędne. Bez nich wzmacniacz nie działa prawidłowo.

"Zdolność dokonywania szczegółowych spostrzeżeń jest powszechnie nazywana cynizmem przez tych, którzy tej zdolności nie posiadają".

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
25-02-2009, 16:49
Wspominałem o bezpieczniku?;) ^..^   ^..^   ^..^

lancaster

  • Gość
25-02-2009, 17:15
szakunec, dzięki brachu :)

Wzmak odpalony....uwagi :

- nozkę 13 mute nalezy pamietać dolutowac do zasilania :)
- kondensator wejściowy musi niestety być w te chwili u mnie PIO 0,22uF. Bez konda mam stale na wyjściu(chyba?)
membrana głosnika sie wychyla do przodu i tak jej zostaje :)


No i dźwięk....pirwsze wrażenie?
kop i mikrodetale....jeszcze poporównuję z 1875. Jest wiecej autentyyzmu/ruchu na scenia, dźwięki sa z 1875 sa bardziej statyczne i bardziej są to dźwięki.
Gain to spokonie 20 wystarczy:)
...teraz tak....nie do konca jestem przekonany do barwy -na razie przynajmniej wydaje się  lekkim nalotem zaraz wywalę tego BC comp.

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
25-02-2009, 17:34
Lancaster, ten wzmak trzeba koniecznie rozegrac i dobrze "ugotowac". Barwa z pewnoscia sie zmieni . A co do kopa? No coz, wydajnosc aku swoje robi, a wzmak z tego czerpie garsciami :)

lancaster

  • Gość
25-02-2009, 17:42
Odpialem konda w zasilaczu, zmieniłem kondenastor wejsciowy z 0,22 na 4uF

Mimo wielu zalet nie uwaam zeby to byl jakiś porywający dźwięk...nie muli, ma drive, prestrzeń swobodna, ale tez slychac lekką sygnaturę na olejnych nagraniach.
całośc podana dobitnie, ale tez z LM mam np. lepsza obecnośc choć dźwięk nie ma takiej potęgi.
....i na to wszystko wchodzi sąsiadka osoba ktora od czasu do czasu słucha u mnie i mówi że gra lepiej niz zwykle :))))
a tam slysze o claości lekkie ziarno. pokombinuje jeszcze z  kondem od stałych czasowych cokolwiek to znaczy -dobrze sie słyszy:)

lancaster

  • Gość
25-02-2009, 18:01
w tym wzmaku b.dużo zalezy od konda wejsciowego ....choiazzrobilem teraz 2 ruchy naraz, wiec ciezko powiedziec.
Wlutowałem Wimę mkp100n na zasilanie chipa i coraz bardziej mi sie podoba.
Przed momentem suchalem wzmaka na 1875 w ktrym na wejście wlutowałem identyczne kondy(dla testu)jak w tda i nie mam juz takich zastrzezeń...wyglada mi to na "robotę" kondensatorw wlaśnie....spróbuję BG ;)....a w sumie co tam...

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
25-02-2009, 18:09
niewatpliwie kondensator wejsciowy ma najwieksze znaczenie dla dzwieku TDA. Dzieki banalnej konstrukcji, mozna dosc szybko przetestowac rozne kondensatory i wybrac dla siebie najlepszy. Ja jednak dalej trzymam sie swojej koncepcji, czyli dual mono. Musza byc dwie kostki, w jednej kosci nie moze byc stereo. Cos sie dzwiek zbija do kupy i juz nie gra tak ciekawie.
Tak czy inaczej mysle, ze sama koncepcja jest godna uzytku. Przy kosztach jakie nalezy poniesc ( kilkadziesiat zl ) w stosunku do dzwieku jaki oferuje jest rewelka.

a_men

  • 746 / 5884
  • Ekspert
25-02-2009, 18:15
Zaczyna się robic coraz ciekawiej:)


"Zdolność dokonywania szczegółowych spostrzeżeń jest powszechnie nazywana cynizmem przez tych, którzy tej zdolności nie posiadają".

lancaster

  • Gość
25-02-2009, 18:33
a_men, zaczyna mi mieknąć audiofilska rura :)
Dxwiek robi sie naprawde bardzo fajny. Ma pełnię ktorej brakuje GC, o kontroli i potędze basu nie wspominając.
Teraz to ja już nie slysze tej sygnatury....albo sie przyzwyczaiłem....bardzo fizjologiczny dźwięk z kopem.
Detaliczność nienachalna ale obecna.
Dam mu sie pogrzac i porównam z lampa...

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
25-02-2009, 18:48
Więc tak, kilka lat temu naprawiałem znajomemu firmowe radio w aucie - jakiś model Blaupunkta. Zamiast naprawić oryginał na TDA2004, wstawiłem mu właśnie ten wzmacniaczyk na TDA1554QPłytka poniżej  - przy jej projekcie wzorowałem się na dostępnym wtedy kicie z AVT /niestety wtedy zapisałem obraz jako png, wektorowa była by najlepsza/.Może komuś z Was się ta płytka przyda. obok obrazek oryginalnego artykułu z AVT./lancaster - gdyby ktokolwiek z AVT miał pretensje o ten zrzut - proszę usuń go/Do tego prościutki stabilizator wtórnikowy do tego wzmacniacza. Pojemności takie jak w datasheet LM7815.Panowie - ;) TO nie może grać ;))
Gab   ^..^   ^..^   ^..^