Audiohobby.pl

Najprostsze wzmacniacze mocy

madly

  • 118 / 5928
  • Aktywny użytkownik
21-03-2009, 15:34
>> magus, 2009-03-20 21:28:19
>> teraz doczytałem że to ten cały squeezebox,
>> a jaką to ma jakość dźwięku na wyjściu i ile trzeba zapłacić za przyzwoity?

parę linków, może to zachęci :-)
http://www.slimdevices.com/pi_duet.html
http://pclab.pl/art32906.html
Na temat modyfikacji squeezeboxa jest sporo w sieci, nawet nasz ŁF zabrał ię za to :-)
http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/Squeezebox/squeezebox.html
ceny... zagoolglaj - wyskoczą, przy założeniu, że sprzedaje się to, co mamy, to nawet moiżna być do przodu ;-) i na płyty o przeznaczyć. Do tego 2x DAC lub ew. jeden (np. takie lampucery :-)).

Serwer na FreeBSD z obsługą SlimServera
http://freenas.org/
http://www.herger.net/slim/


Jeśli nie chciałoby się ciągnąć IC od jednego Receivera Squeezebox\'a lub ciągnąć kable głośnikowe, a zrobić to tak, jak opisałem (najkrótsza ścieżka sygnalowa i kabelkowa), wówczas kupuje się zestaw Duet (ma receiver i controller) oraz osobno już tańszy drugi receiver: http://www.slimdevices.com/pi_receiver.html.

konto_usuniete

  • 0 / 5481
  • Nowy użytkownik
21-03-2009, 17:33
 >> p.f.pawlikowski, 2009-03-20 19:14:01
Na taki układ znalazło by się wielu chętnych, także tych którzy np. używają choćby GC na "bateriach". Ktoś może wykona jakis projekt? ;)



Wertowalem akurat stare egzemplarze poczciwej Elektroniki dla wszystkich . W n-rze 12/2003 str.12 jest  rozwiaznie praktyczne takiego wskaznika. 3 tranzystorki  i kilka innych elementow.
Uklad ma 3 LED-y wskazujace napiecia :
-zbyt niskie
- dobre
-zbyt wysokie


WaldeK


PS

Jakby co moge podeslac PDF na maila

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
21-03-2009, 18:07
Jeżeli mamy jedno aku to najprostszym rozwiązaniem jest jakiś woltomierz tablicowy.

http://www.cyfronika.com.pl/mierniki_tablicowe.htm

Na dole strony są takie z zakresem do 15V
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5951
  • Zaawansowany użytkownik
22-03-2009, 12:40
>WaldemarK

fajnie jakby układ miał możliwość automatycznego załączania ładowarki przy zbyt niskim napięciu aku (zamiast zalączania diody, to trany mogą załączać samo zasilanie...?). chętnie zobaczę sam układ;
p.f.pawlikowski[małpa]gmail.com
dzięki i pozdrawiam!

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
22-03-2009, 13:36
Zmieniłem ten potencjometr pihera (jak się przyjrzałem to w BYOB ie jest taki) na małego zielonego alpsa. Alps idealny nie jest ale jest o niebo bardziej równo. Wimę mkp na wejściu zamieniłem na BGN (Marek nie krzycz zielone też spróbuje).

W każdym razie, drugie pierwsze wrażenia. Żywo, dynamicznie, plastyczna i wyrazista średnica. W porównaniu do GC więkwsza szczegółowość na niskiej średnicy i basie oraz szersza scena. Bardzo fajni brzmią gitary z metalowymi strunami. Natomiast jednak krótszy i nie tak nisko schodzący dół (mimo 10uF na wejściu). Poza tym najbardziej dolegają mi wokale, są trochę matowe, pozbawione emocji. Na wyższej średnicy i górze brakuje wybrzmień. Mam nadzieję że to ostatnie to kwestia kondensatorów na wejściu a bas problem za malej pojemności na zasilaniu. W każdym razie jeżeli uda się poprawić górę/wybrzmienia to układzik będzie maił szansę powalczyć u mnie  z GC. Jeżeli nie to niestety raczej nie zrobię zamiany. Chociaż jak za cenę to gra to bardzo ciekawie, mimo że w porównaniu do GC bardziej efekciarsko niż naturalnie.

Natomiast od strony użytkowej układ z opóźnieniem startu standby raczej obowiązkowy, przy podłączaniu akumulatorów stuka naprawdę głośno. Poza tym wzmocnienie 40 dba to jak na moje paczki (98dba) stanowczo za dużo. Przy takim wzmocnieniu użyteczny zakres potencjometru to mniej niż 1/5 obrotu (od zdecydowanie za cicho do zdecydowanie za głośno). Poza tym za bardzo wzmacniane są szumy z daca. Raczej spróbuję jeszcze 1516 lub 1521 z mniejszym wzmocnieniem, szum spadnie a więcej sygnału ze źródła wykorzystam zamiast tracić go na potku.

W każdym razie jeżeli chodzi o tda1518 czekam na większe pojemności do zasilania i pokombinuję z kondami na wejściu.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

konto_usuniete

  • 0 / 5481
  • Nowy użytkownik
22-03-2009, 13:41
> p.f.pawlikowski, 2009-03-22 12:40:33



Poszlo.




WaldeK

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
22-03-2009, 14:42
Ciekawie wygląda jeszcze TDA7375. Ma dość przyjazne dla pająka wyprowadzenia pinów.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
22-03-2009, 15:05
A gdyby ktoś chciał próbować z tda1518 to chyba lepiej wziąć TDA1519, wygląda na to samo a ma mniej nóżek i niektóre połączania zrobione już w układzie.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
22-03-2009, 17:11
Puściłem NIN The Fragile i na takim technicznym repertuarze TDA rozniosło w puch GC. Na GC gra to zdecydowanie za grzecznie, uczesane w równy przedziałek.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Music

  • 3 / 5965
  • Nowy użytkownik
22-03-2009, 17:17
Zarejestrowałem się na forum praktycznie zaraz po jego powstaniu, ale jakoś nie było okazji do pisania postów.

Temat jest ciekawy więc postanowiłem dodać parę słów od siebie.
Od jakiegoś czasu bawie się "Tadeuszem" 1558 dzięki koledze a_men ( dzięki ) i mam bardzo podobne odczucia jak Bacek, ale po kolei.

Całość gra jako dual mono, czyli po jednym 1558 na kanał, zasilanie to kwasiak 44 ah.
Za pasywke robi drabinka na rez. Dale.
Głośniki fullrange na deskach 98dB

Próbowałem całej masy konfiguracji kondów na wejściu i w zasilaniu.
Jako wejściowe różne pojemności, od 0.22 do 2.5uF, teflony, olejaki i PiO od FT-3 do MKV.
W zasilaniu różne pojemności, od zera do 64 000uF.
Wpływ na brzmienie jednych i drugich kondów jest bardzo duży w zależności od pojemności i typu.

Co do dźwięku  - w najlepszej moim zdaniem konfiguracji -  szczegółowość, rozdzielczość wysokiej próby, podobnie bas, dobrze kontrolowany i zróżnicowany, piękna stereofonia.
Dalej to już srednio, brzmienie jest nijakie, beznamiętne i bezbarwne - określiłbym je jako bezpłciowe - moim zdaniem brak mu klasy.
Po kilku dniach słuchania wzmacniacz zaczyna grać nudnie...
Punktem odniesienia jest tu dla mnie SET na 12AT7/EL84 - poprzeczka IMHO jest postawiona bardzo wysoko bo to bardzo "ekstremalna" konstrukcja ważąca 30kg :-)) i grająca zacnym dzwiękiem  ( nie będe opisywał budowy bo wątek jest o TDA ), ale oryginalny BYOB podobno kasuje monosy na 2A3.

Jeśli tak jest na prawdę to jest on moim zdaniem oparty na innej kości, no chyba że te 2A3 to w wersji "budget" ;-)

Podsumowując, jesli wziąć pod uwage cene całości to jest to rewelacja, jeśli jednak ktoś szuka emocji w dzwięku to raczej będzie ciężko...

Wydaje mi się że nadal szukamy kości na jakiej zbudowany jest oryginał, jakieś propozycje? :-))


______________________
Przede wszystkim Muzyka...
=================================
Przede wszystkim Muzyka...

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
22-03-2009, 22:55
Na wejście wstawiłem PIO2.2uF + teflon 0,1uF, jest jak by lepiej ale o ile BGN były sporo chodzone to ruski są świeże z paczki więc dam im trochę czasu.

Następny do wypróbowania na pewno będzie TDA1516 bo w sumie z osiemnastką zbijamy sygnał dużo na potencjometrze żeby potem on go bardziej wzmacniał, może tu jest pies pogrzebany.

Korci mnie też TDA7374 ale to już inny producent i niewiadoma, z drugiej strony przy takiej cenie spokojnie można powalczyć. Pomiarowo wygląda lepiej, szczególnie w obszarze > 10kHz.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5951
  • Zaawansowany użytkownik
22-03-2009, 23:11
>WaldemarK

Doszło, wielkie dzięki!

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
23-03-2009, 10:23
Najprostszy układ sygnalizujący konieczność ładowania. Poniżej 11.1-11.4V (w zależności od koloru) dioda led zgaśnie.

Jeżeli ktoś chciał by być bardziej na granicy to zenerkę należy zamienić na 8.2V i dodać w szereg zwykła diodę prostowniczą, wtedy próg powinien być 10,8-11,1V.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
24-03-2009, 21:30
Kolejny kandydat na nowym panelu czeka na złożenie i przetestowanie. Układ ma dwie wady na starcie, potrzebna podkładka bo układ nie izolowany, oraz potrzeba dwóch kondensatorów na wejściu (po jednym na normalne i odwracalne). Natomiast pomiarowo (według specyfikacji) wygląda dwie klasy lepiej od 1554/1558, czy to się przełoży na dźwięk zobaczymy.
Ale składanie i testowanie musi poczekać do weekendu.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

meloV8

  • 1552 / 5931
  • Ekspert
24-03-2009, 21:41
Jaka to kosteczka Bacek?