Audiohobby.pl

Najprostsze wzmacniacze mocy

a_men

  • 746 / 5959
  • Ekspert
20-03-2009, 12:10
Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście stosowanie osobnego akumulatora dla każdej kości jest najlepszym rozwiązaniem? Przecież będą sie rozładowywac nierównomiernie i wystapi róznica napięc pomiędzy kanałami.
A może się mylę?

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
20-03-2009, 12:19
A jeżeli wystąpi to w czym problem? Balans między kanałami/poziom sygnału na wyjściu?
W każdym razie przy jednakowych akumulatorach, używanych jednakowo i ładowanych wspólnie może aż tak źle nie będzie.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

madly

  • 118 / 5928
  • Aktywny użytkownik
20-03-2009, 12:44
Akumulatory żelowe są przystosowywane do częstego doładowywania. I tak, aby  nie zniszczyć i rozładować / przeładować akumulatora warto zastosować układ, który ma napięcia graniczne dolne, gdzie włącza mu się ładowanie, górne, gdzie przestaje ładować oraz timer, który takie doładowywanie robi między np. 3, a 6 rano ;-). Automat.  Wystarczy tylko zawęzić zakres napięć górnego i dolnego do obszaru indywidualnych preferencji, gdzie gra to odpowiednio energetycznie lub odpowiednio "gładko" :-). W czym problem?

meloV8

  • 1552 / 5931
  • Ekspert
20-03-2009, 19:01
Moim zdaniem stosowanie np 6 akumulatorow jest niezbyt dobrym pomyslem. Ladowanie tylu akumulatorow na raz lub w kolejnosci to spory problem. Natomiast uzycie tanich kostek do zasilania wielodroznej kolumny aktywnej jest pomyslem jak najbardziej swietnym.  Taki zestw 3, 4 czy nawet 5 drozny ma szanse zagrac znakomicie nawet w oparciu o wzglednie tanie ale przyzwoite glosniki.  (Nawiasem mowiac powoli przygotowuje sie do takiego projektu...)

Co prawda sam mam pomysl uzycia 3 akumulatorow w systemie ale do zasilania wszystkich wzmacniaczy oraz po to aby uzyskac wyzsze napiecie. Stosowanie kilku akumulatorow o napeciu 7ah jak dla mnie mija sie z celem. Osobiscie wole przytaszczyc do domu jednego, porzadnego kwasiaka o pojemnosci 50-70ah i miec spokoj z ladowaniem na tydzien dwa lub trzy w zaleznosci o ilosci scalakow.

Natomiast co do wypowiedzi o prostym ukladzie zabezpieczajacym rozladowanie akumulatora to jak najbardziej swietny pomysl. Taki uklad powinien byc w koncowym systemie.

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5951
  • Zaawansowany użytkownik
20-03-2009, 19:14
Na taki układ znalazło by się wielu chętnych, także tych którzy np. używają choćby GC na "bateriach". Ktoś może wykona jakis projekt? ;)

meloV8

  • 1552 / 5931
  • Ekspert
20-03-2009, 19:26
Moze Gabriel cos by podpowiedzial :) napewno ktos sie znajdzie, bo ja to ledwo odrozniam tranzystor od diody :P

madly

  • 118 / 5928
  • Aktywny użytkownik
20-03-2009, 21:03
Ależ zgadzam się, że 6 akumulatorków 7Ah to lekki hardcore ;-).
Według twórcy BYOBa kwasiaki "grają" lepiej ale to jest okupione koniecznością ładowania po za domem.

Taka przyzwoita zautomatyzowana ładowarka do dobry pomysł na projekt DIY. W sumie można wówczas zastosować 6V akumulatory do zasilania DAC\'ów i wybranych układów cyfrowych.

A teraz bardziej praktyczny przykład full dual mono:
- odgrody lub kolumny n-drożne,
- każda własne aku + zasilanie/ładowanie sieciowe,
- każda kolumna/odgorda ma własnego DAC\'a i squeezebox\'a (raczej widzę tutaj DUet + dodatkowa stacja bazowa na drugi kanał),
- zwrotnica aktywna,
- n-amping na takich TDA,
- serwer plikowy gdzieś na strychu lub w komórce,
- router WiFi lub switch i sieć doprowadzona ethernetem.

Ścieżka sygnałowa minimalna, brak IC, długich kabli głośnikowych,  gniazd do IC i głośnikowych, brak zwrotnicy - głośniki wpięte bezpośrednio w mostkowane TDA, zasilanie aku.

No niech mi ktoś powie, że to nie zagra... W dodatku koszt całego systemu nie będzie wysoki.
Do każdego kanału doprowadza się tylko kabel sieciowy, który na marginesie zasila ładowarkę :-).

Cała biblioteka pod ręką, wygodny wybór (DUET), brak jittera, itp, itd...

Jedyne, co się traci, to analog (squeezebox ma tuner radia internetowego), czyli ew. doprowadzenie z preampa i zrobienie przełącznika analogu.

Co wy na to?

magus

  • 20990 / 5965
  • Ekspert
20-03-2009, 21:12
madly,

zestawienie kuszące bardzo...

ale do tego twojego ustrojstwa chyba potrzeba jeszcze jakiegoś urządzenia, zamieniającego i podającego sygnał wi-fi na wzmacniacze? nie wiem jak to się nazywa i ile to może kosztować przede wszystkim....
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5965
  • Ekspert
20-03-2009, 21:28
teraz doczytałem że to ten cały squeezebox,
a jaką to ma jakość dźwięku na wyjściu i ile trzeba zapłacić za przyzwoity?
Odszedł 13.10.2016r.

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
20-03-2009, 23:31
Pierwsza fotka, podła bo z telefonu, nie mogę znaleść kabelka od aparatu.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

meloV8

  • 1552 / 5931
  • Ekspert
20-03-2009, 23:39
Bacek, fajnie Ci wyszedl  ten pogromca gejklona :)

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
20-03-2009, 23:58
Nie mogę za głośno teraz tego puścić ale z pierwszych wrażeń dość obiecująco. Żywo i dynamicznie. Od GC mniej dołu ale mam nie za dużo pojemności na zasilaniu, jakieś 1000 uF (mam nadzieję że nikt nie dopatrzy z tych zdjęć co tam wsadziłem ale był to jedyny kond o większej pojemności jaki miałem na stanie parzyście). Jeszcze miał bym obiekcje do wokali trochę sucho, ale tu podejrzewam że jak włożę jakiś lepszy kond na wejście to się poprawi.

W każdym razie w porównaniu do środowego sparingu 1558 z GC jest zdecydowanie lepiej, więc podejrzewam że wtedy słaby akumulator spsuł swoje.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

meloV8

  • 1552 / 5931
  • Ekspert
21-03-2009, 00:06
Wokale sie poprawia po zmianie na dobry kondziol, no i obowiazkowo solidne smazenie, kostka musi sie rozegrac, potem zmienia swoje oblicze.

Aha i sproboj na zdrowym akku kwasiaku takim z 50ah :)

Bacek

  • 2373 / 5958
  • Ekspert
21-03-2009, 00:22
Człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego. W GC mam drabinkę, natomiast potek tu przy dużym wzmocnieniu i efektywności moich paczek to masakra na małych głośnościach. Trochę pogłośnię gra mocniej z prawej strony jescze trochę pogłośnie i gra z lewej. Mam gdzieś jeszcze jakiegoś małego alpsa, może będzie lepiej. Zawsze wydawało mi się że piher to nie najgorsza marka a tu jednak wychodzi że mocno nic specjalnego.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

meloV8

  • 1552 / 5931
  • Ekspert
21-03-2009, 00:37
Slabsze potki tak maja, nierowne sa na malej glosnosci. U siebie mam niebieskiego alpsa i rowniutko lapie, no ale drabinka najlepsza :)