Audiohobby.pl

Sens wzmacniaczy małej mocy, przykład P10--5W/4R

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
20-04-2013, 04:42
Ale Yotomeczek to cenzor wiedzy i kretyn w swojej roli aby sobą w taki sposób ogłupiał ludzi.
Tylko na rezystancji dynamicznej Rcd=2R tranzystory mocy pracują czysto profesjonalnie i z dużą dynamiką prądową i na dodatek lepsze pod tym względem są tranzystory mocy o mniejszym wzmocnieniu, jak nie są dobre 2SA1216/2SC2922 to są inne -ale mało ich jest, bo firmy nie dają ludziom robić dobrych wzmacniaczy i praktycznie niema do zakupu takich tr.mocy.
Tranzystory 2SA1043/2SC2433 o wzmocnieniu b=25 muszą być dobre, bo poco były by na prąd Ic=30A.

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
20-04-2013, 04:49
Jeśli sprawa dotyczy Waszego kucharza, a na pewno ja tak nie traktuję wzmacniaczy, to następny kretyn nie dał mi tego poprawnie zapisać i czy sami nie widzicie że pieprzą ludzi co coś dobrze robią i pokazują i to wielu wspólnie robi i nie tylko sami robią ludziom błędy a nawet i na Wszym forum, mimo że niema dostępu do edycji też jak i gdzie indziej rzeczy się zmieniają -proste, Yotomeczek pokarz swoją głupotę nieczysty schemat wzmacniacza, a pewne że nic go na forum popieprzy.

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
20-04-2013, 05:48
Może Wojciechowski przekazał tą swoją inteligencję Yotomeczek-owi, bo on taki jest i tylko żeruje i ogłupia ze swoimi elektronikami kosmitami, tym bardziej że od razu Wojciechowski zgłosił się we mnie dają do zrozumienia -dlaczego Yotomeczek-owi tak odpisałem.
Rzeczywiście niema innych dobrych wzmacniaczy jak P20W1R i tylko te pracują dobrze na rezystancji dynamicznej tranzystorów sterujących Rcd<25R. Jest bardzo duża różnica jakości dla takiej liniowości jakby w wzmacniaczu były same tranzystory MOSFET i niczym się to różni i dlatego firma Yamaha dawno kiedyś zrobiła(koniec lat siedemdziesiątych) taki wzmacniacz, tylko na MOSFET-ach. Obecny schemat wzmacniacza przeczy tej firmie że jest też możliwość uzyskać normalną jakość i na zwykłych tranzystorach i czy ta firma wyprodukuje coś takiego drogiego do swoich cudownych instrumentów muzycznych?.

Mirek19

  • 688 / 4615
  • Ekspert
20-04-2013, 10:09
Miszczu cin157, lepiej napisz jakiej wartości jest DC na wyjściu tych Twoich wzmacniaczy, bo przy pojedynczym zasilaniu i braku kondensatora wyjściowego ... to coś musi być 1/2Ua

lancaster

  • Gość
20-04-2013, 10:29
cin, masz odblokowany dostep do pisania w pogaduchach. zapraszam :-)

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
20-04-2013, 11:09
Mirek19 /ja myślę że coś w ogóle jakoś źle działa na wszystkich i na tych co oglądają dobre rzeczy: DC jest na schemacie jak byk podpisane 2x 24.7V lub jeszcze inaczej, natomiast napięcie wyjściowe dla wzmacniaczy P20W/1R jest małe i wynosi jak w starych odbiornikach lampowych nie całe 7Vp. Ja liczę tylko napięcie impulsowe: 2xP/:Ro i z tego pierwiastek z dwóch i mam wyjściowy prąd impulsowy i nie problem go pomnożyć przez rezystancję wyjściową wzmacniacza Ro i wtedy Ip x Ro=Vp.

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
21-04-2013, 05:46
Kiedyś pisałem o tranzystorach mocy że można je zamówić bezpośrednio u producenta tranzystorów i wtedy zawsze pytają się o schemat wzmacniacza! w którym mają być zastosowane.  Określa się ich wzmocnienie i wymogi co do liniowości dynamiki prądowej lub tylko audio selekcji pierwszej klasy czy drugiej i dla ilości sztuk podaję się tolerancję wzmocnień i właśnie w zależności od ilości technicznych warunków do spełnienia to o tyle tranzystory są droższe, czyli trzeba się na tym znać. Jeśli nie chce się bubli to się niema i nawet specjalnie produkują takie tranzystory na zamówienie jakie się chce zamówić. Nie jest to problem takie tranzystory zamawiać jeśli mają służyć do najdroższych rzeczy i dlatego najlepsze Hybryd np. STK4044XI o największej mocy są dobre jako najtańsze źródło pozyskania tranzystorów mocy, ale trzeba taki hybryd otworzyć i sprawdzić wzmocnienie tr. mocy -czyli kto sobie różne hybryd kupi po jednej sztuce i posprawdza to sam wie co i jak może sobie na takim czymś dokładnie zrobić.

Yotomeczek

  • Gość
21-04-2013, 14:11
Tak się zastanawiam jaki sens ma ten temat w dziale DIY? Przecież to tylko jakies teoretyczne dywagacje typu wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej nocy... czyli pitu pitu jestm świetnym projektantem, ale nic z moich projektów nie działa (bo nikt nie zbudował nawet prototypu...)

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
21-04-2013, 17:48
Yotomeczek nie wiedziałem że aż Wojciechowski w Twojej sprawie zgłosi się w mojej mojej głowie i widocznie jakoś ma Ciebie w sercu, a może to jest sam Wojciechowski, mimo że od 2004roku n ie żyje.
Nie ma bzdur, a są pomiary jako jedyna prawda i wynika z tego że to całe audio to jakaś zbiorowa śpiączka lub cenzura do wysokiego stopnia i przez to jakaś komedia i Yotomeczek jest też ofiarą tej cenzury i nic rozumie.
Te informacje co piszę są ważne i jeśli ktoś rozumie pomiary tranzystorów to sam wie -to wszystko było i jest do tej pory komedią.

Yotomeczek

  • Gość
21-04-2013, 18:11
Skoro tylko pomiary sie liczą - to pokaż wyniki pomiarów Twoich konstrukcji... bez tego to jest tylko takie pitolenie.

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
21-04-2013, 19:41
Przecież pomiary tranzystorów robi się w układach zastępczych i bez różnicy jakby działały w wzmacniaczu, ale dla tranzystorów sterujących nie jest to takie łatwe i aby tak samo je mierzyć to trzeba do tego bez tr.mocy wyliczyć znacznie większe napięcia zasilające aby zmiana napięcia Uec tr. sterujących odpowiadała zmianom prądu kolektora i tak jak jest w wzmacniaczu. Niema co nie wierzyć skoro tranzystor sterujący na rezystancji dynamicznej Rcd>50R ma tylko dynamiką prądową 25mA minus liniowy prąd spoczynkowy tranzystora sterującego i BC313/211 ma Io min=4.5mA a tr.BD140/139 niektóre mają Io min=13mA ,czyli liniowo mogą sterować tr.mocy prądem tylko 12mAp, łącznie z stratami prądu na rezystorze Reb tr.mocy, wynikłymi ze zmiany napięcia bazy tr.mocy. Jeśli zrobisz liniowo sterujący się wzmacniacz na BD140/139 to np. dla Rcd=1.5k napięcie wzmacniacza osiągnie wartość Rcd x Icp=1500R x 12mAp= 18V, ale co z tym zrobić skoro dla tr.mocz Ib<12mAp i wtedy tr. mocy ma wzmocnie b=200 i rezystancja obciążenia wzmacniacza  Ro=8R i moc wzmacniacza jest P=10W, ale prąd kolektora tr.mocy dla Ro=8R jest za duży i nielinowy Ic=2,2Ap. Jak jest widać to wszelkie wzmacniacze są niedokładnym uproszczeniem i śmieciem.

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
21-04-2013, 19:53
Ale jeśli się da dwa równoległe tr. BD140/139 pracujące każdy jeden na rezystancji Rcd=1600R to wtedy wypadkowa rezystancja dynamiczna obu tr. jest dla wzmacniacza Rcd=800R, ale prąd sterowania jest 2x12mP=24mAp i wtedy tr.mocy ma wzmocnienie dwa razy mniejsze np. b=100, a nie b=200.

cin157

  • 2243 / 5101
  • Ekspert
21-04-2013, 19:55
O zrób sobie sam taki popieprzony wzmacniacz... . Ale nie mona tak mówić bo tylko małe przekroczenie liniowego prądu dynamicznego daje spadek amplitudy wzmocnienia 80% i więcej -dlatego wszyscy co mierzą lubią robić wzmacniacze dokładnie.

WaldeK

  • 188 / 5398
  • Aktywny użytkownik
24-04-2013, 13:54
>>> jjurek

2013-04-14 / 14:33
Zbudowałem cudo (sama końcówka) oparte o chyba jeszcze o czechosłowacką myśl techniczną:
http://www.volta.estranky.cz/clanky/zesilovace-a-predzesilovace/zesilovac-40w--aura-z1-.html

Gra tak jak lubię.



Jakich tranzystorów użyłeś? Oryginalne czeskie? Czy jakieś odpowiedniki?


WaldeK

jjurek

  • 2059 / 5826
  • Ekspert
24-04-2013, 14:55
Na starych philipsowskich BD-kach.