Audiohobby.pl

Bas w nagraniach.

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
28-02-2009, 08:39
Czy słuchając nagrań sprzed kilkudziesięciu lat ( np. lata 60-te ) zauważyliście  , że one bardziej ( więcej i niżej ) "basują" ?
Obecnie nie odczuwa się tego w takim stopniu , ba , nawet ma się wybitne wrażenie jego niedosytu .
To o co tu chodzi ?
Czy kiedyś bardziej się starano w technice realizatorskiej nagrania ( stosowano tylko "naturalne" instrumenty np. kontrabas ) czy może od tego czasu zmienił się gust odbiorcy tak wielce ?

hecttor

  • 402 / 5663
  • Zaawansowany użytkownik
28-02-2009, 13:33
nie jestem znawca, w temacie ale wydaje mi sie ze nagrywanie cyfrowe daje taki efekt, wiem ze nagrania z kaset byly szersze...
.........................................................................................................................................
w życiu jest bogaty repertuar sytuacji, który wszakże interpretuje się poprzez węższy repertuar sytuacji znanych

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
28-02-2009, 14:21
>> Dudeck, 2009-02-28 08:39:30
Za dużo słuchasz radia :) faktycznie tam tak jest. bas kończy się na 6oHz a jeszcze do tego z instrumentów z symfoniki jeszcze trochę brakuje.Po paru mailach do Trójki coś w tym temacie się poprawia posłuchaj Magielwagli we wtorek- to oni odblokowali ten filtr górnoprzepustowy ;) Może przyczyną blokady basu były zespoły druumbasowe niektóre elektronicznym mocnym basem schodziły na przykład dosyć nisko i to mogło być przyczyną niedomagań w torze a jak wiemy najłatwiej coś wypiąć niż inwestować w tor audio.
Nie wiem czy wiesz ale np w mikrofonach też jest zainstalowany filtr górnoprzepustowy-zalecany przy mowie i całkiem możliwe że ciężko ruszyć d4 z reżyserki żeby to sprawdzić w jakiej pozycji jest przełącznik.
Co do najniższego basu który mam możliwość odtworzyć 15"nisko tonowiec, dobre w te klocki AM250 oraz większe pomieszczenie prawie 40m2; to stwierdzam że tego najniższego poza płytami jest bardzo mało kiedyś co 1,5 dnia było to tąpnięcie a raczej odczuwalny słup powietrza teraz po prostu to jakaś rzadkość. Może faktycznie te radiowe MP2 coś na bakier są z tym basem. No ale są jeszcze audycje autorskie i muzyka leci wtedy z CD mimo to coś jest w tym co mówisz basu poniżej 50-40Hz jest bardzo mało o 30Hz już nie wspomnę.
Zresztą czego można się spodziewać po najnowszych epkach nagrywanych w garażu.

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kryzysu nie ma, to tylko paru cwaniaczków sięga po naszą własność

                     

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
28-02-2009, 21:48
To prawda , radyjka słucham dużo - lubię muzyczkę i jak coś pogada .
Klasykę wolę posłuchać jednak z płyt .
Dużo słucham Radia Ekspres - 3 dekady muzyki - lata 60-70-80-te ( lubię sobie powspominać kawałki , które dajmy na to dwadzieścia pięc lat temu były supernowościami ) .

Pozdrawiam miłośników muzyki "dawnej" .

AWS 303

  • 854 / 5897
  • Ekspert
28-02-2009, 23:22
>> Dudeck, 2009-02-28 21:48:54
>Dużo słucham Radia Ekspres - 3 dekady muzyki - lata 60-70-80-te

A czy ja słucham jakiejkolwiek innej stacji radiowej??? No może sporadycznie Trójki... :)