Audiohobby.pl

profesjonalne odgrody na glosnikach Visaton i Monacor

mordensiur

  • 934 / 5805
  • Ekspert
16-02-2009, 18:59
Jakbym miał kupować gotowego fullrange\'a to kupiłbym to :
http://www.bandor.com/products_frame.htm

61 funtów to jakieś 330zł za niecłe cacko. Prawie 7x mniejsze Mms, mniejsza cena niż b200 a do tego jest metalowy:) W 2 litrowej zamknietej schodzi do prawie 100hz. Przy niskim podziale mozna zastosować H-frame i mieć porządniejszy bas i lepszą ustawność w pomieszczeniu. Zaoszczędzone 200zł na stronę przeznaczyłbym  na końcówkę mocy ( symasym np. ) i filtry. Dokładając 200 zł do całości można kupić wzmaki od Irka - panel z osobnym zasileniem, wjścia nisko- i wysokopoziomowe 150watów przy 4 ohm. Linkwitz sugeruje 60 watów na kanał dla XXLSów w OB więc moc wystarczająca. Na górę bandorek i mozna do całości podpiąć dowolny wzmacniacz.

"Ale to wasz tron.." :)

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
16-02-2009, 20:10
wszystko brzmi lepiej niż obiecująco - ale to dla mnie za skomplikowane:) Dla mnie taki prosty projekt będzie sukcesem i na miarę moich możliwosci - aktywne podziały i bardziej zaawansowane rzeczy zostawię sobie na póxniej - jak się wkręcę w temat:) Zresztą - jak mówiłem kiedyś - nie jestem pasjonatem budowy głośników a raczej uzytkownikiem a to, ze robię to tylko dlatego, ze jamo r909 mi się nie zmieszczą do pokoju;) i są ciut za drogie;)

mordensiur

  • 934 / 5805
  • Ekspert
16-02-2009, 20:26
Uwierz mi, że łatwiej się nie da. Moge Ci nawet przepis przygotować:
-  kupujesz bandora i pakujesz go w 1-2 litrową OZ
-  wybierasz sobie woofer i pakujesz go w H-frame ( tu jest najtrudniejszy moment, bo trzeba trochę policzyć, ale im większa tym więcej basu, i tym niżej trzeba odciąć - rezonanse ) Można iść na skróty i zrobić pojedynczego XXLSa jak u Linkwitza na jego obudowie, lub poszperać na HTGuide - jest tam pełno odgród na Daytonach
- kupujesz panel od Irka. Podłączasz do niego swój wzmacniacz przez wejście wysokopoziomowe. Woofer podłączasz pod wyjście filtrowane, a szerokopsmówkę pod wyjście niefiltrowane.
- Bandor leci sobie niefiltrowany i ma łagodny roll-off jak to w OZ
- woofer można regulować bo masz w pocji foltry:
a) odcięcia częstotliwości, czyi zwrotka aktywne - pokrętłem ustalasz gdzie chcesz ustawić punkt odcięcia ( od 30Hz do 250hz )
b) ustalasz czy ma być filtr 1 czy 2 rzędu - również przełącznuk
c) regulacja fazy  - tu trzeba dobierać ekeperymentalnie - również pokrętłem
d) wzmocnienia - jako, że panel ma własny wzmacniacz można basówkę podgłośnic ile nam się podoba

Panel ma dzielnik rezystorowy, więc głośnością systemu regulujesz przez wzmacniacz stereo. Możesz w każdej chwili zmienić sobie ustawienia dla porównania  -przy pasywnym podziale zapomnij o takiej możliwości.
Oczywiście każdy woofer ma swój panel więc mamy doskonałą separację kanałów stereo:) A i wzmacniacz stereo jest odciązony. Woofery dostają prad prosto z wzmaka bez krązenia po cewkach i kondziołkach. Wykresy Bandora widziałeś - nie wymaga filtracji. Więcej pisał o nim Jacek Zagaja.

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
16-02-2009, 20:31
a można to coś zaadoptowac do projektu jednak na visatonie? rozumiem, ze wtedy raczej nie musze przejmowac się wielkoscią odgrody i ilością basu bo na aktywnym filtrze ustawiam sobie proporcje mocy?
Ile taki panel kosztuje z mołziwością zasilenia sygnałem wysokopoziomowym?

mordensiur

  • 934 / 5805
  • Ekspert
16-02-2009, 20:39
Żeby nie było - nie reklamuję Irka. Jego panel 150 kosztuje ok 300zł sztuka. Oczywiście, że mozesz to zaadaptowac do NoBoxa. Sprawa z głośnością wygląda tak, że ogdroda modeluje przebieg charakterystyki - najszęściej rozciąga pasmo w dół. Regulacja na panelu polega na zwiekszeniu równomiernie ccałeo pasma, więc zwiększą się tylo proporcje między głośnością woofera i szerokopasmówki. Trochę jak dodanie drugiego woofera.

Tak więc odrodę musisz przygotować solidną, ale nie musisz dokładać 2 woofera. W praktyce pogłośnienie pasma ok. 100hz znakomicie poprawia tzw. wykop i "masę" basu, więc efekt może byc więcej niz zadowalający. Jeśli na górze będzie szerokopasmówka to i w basie można trochę poczarować:)

mordensiur

  • 934 / 5805
  • Ekspert
16-02-2009, 20:42
aha - B200 w puszczoną przez panel też można filtrowac tradycyjnie, ale dopiero z nim:)

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
16-02-2009, 21:07
trochę się wyleczyłem z aluminiaków. Jednak chyba wolę zostać przy papierze - stąd nie do końca ufam temu bandorowi. Tu sprawdzony porządny papierowy klasyk - jakoś to bardziej do mnie przemawia. No a też trochę boję się wchodzić w te H farmy - bo jak mówiłem... może być tu problem z policzeniem czegokolwiek - musi być prosto:) Rozumiem, ze podział po prostu zrobię sobie powiedzmy przy 200 na takim filtrze aktywnym na eminesense, ustawię parametr proporcji głośności dla wyjść na niskotonowca - np eminecenca i na Vistaona - z tym, ze tu po prostu jeszcze stosuję prostą pasywną filtrację?

mordensiur

  • 934 / 5805
  • Ekspert
16-02-2009, 21:18
Dokładnie tak:) W sumie to wygląda tak, że panelem sterujesz woofer a ewentualnie pasywnie "góre".

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
16-02-2009, 21:21
no i ten temat już rzeczywiście wygląda obeicująco. Pozbywam się stresu, ze dołu będzie zbyt mało albo, że wzmak nie wydoli z w sumie niezbyt efektywnymi głośnikami.

  • Gość
16-02-2009, 21:32
jakiśs taki tendencyjny wątek.

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
16-02-2009, 22:02
z przyjemnoscią poczytam w nim o czymś nowym. Oświeć nas:P

  • Gość
16-02-2009, 22:10
sam sobie poświeć

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
26-02-2009, 12:51
mordensiur - możesz podac mi jakiś namiar na Irka z tymi modułami? prawie zdecydowałem się na taka koncepcję. I jeszcze jedno - czy na tym jego module robię cały dolny podział? czyli cięcie, stromość filtra itd? Chodzi o to czy płynnie w zalezności od upodobań mogę ten dolny podział rególować.

kursk

  • 20 / 5512
  • Użytkownik
17-04-2009, 16:08
Też poproszę namiar na Irka :)
Mam zamiar zrobić odgrody według takiego projektu:
http://www.lautsprechershop.de/hifi/index_en.htm?/hifi/ct229_en.htm
na górę myślę dać koaksjalnego seasa T18RE/XFCTV2 a za bas będą odpowiadać monacor SP-382PA zasilane tym panelem od Irka
Przy jakiej częstotliwości ustawić odcięcie dla tych głośników niskotonowych żeby zgrało to się z tym seasem?
Charakterystyka seasa:

kursk

  • 20 / 5512
  • Użytkownik
17-04-2009, 16:14
A to charakterystyka niskotonowego monacora SP-382PA