Audiohobby.pl

Sprzęt słuchawkowy - wątek dla początkujących

Makduf

  • 499 / 5482
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 12:52
>> Orfeusz1000, 2010-04-18 11:53:23

Czyli powoli zaczyna się gonienie króliczka :-) A tak na poważnie, to oczywiście fajna sprawa odkrywać coraz to nowe możliwości odnośnie tej całej otoczki sprzętowej. Z reguły na początku jest tak, że zadowalają nas stosunkowo niewyszukane urządzenia, ale z czasem percepcja wyrabia się na tyle, że chce się czegoś więcej. Przynajmniej u mnie tak było :-)  W każdym razie zdroworozsądkowe podejście jest tu bardzo ważne. A najważniejsza w tym wszystkim jest przecież muzyka. Choć przyznaję, że ja ciągle nie potrafię sobie odmówić dalszych poszukiwań, eksperymentów itp. To też jest część tej pasji i wcale nie mam (jeszcze) ochoty sprawić sobie takiego toru, dzięki któremu mógłbym tylko kupować coraz to nowe płyty i po prostu ze szklanicą ulubionego trunku, delektować się muzycznym spektaklem. Może dopiero na emeryturze tego właśnie będę pragnął :)

Z tym Marantzem byłoby naprawdę fajnie, szczególnie po rekablowaniu CAL. No ale tak jak piszesz...powoli do przodu :)


Makduf

  • 499 / 5482
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 13:20
>> Corvus5, 2010-04-18 11:59:07

>Ciekawe jak grają względem K701.

K701 słuchałem pewnie z dwa razy i to dość pobieżnie, więc nie wypowiem się, bo ich po prostu nie znam. Z kolei K1000 miałem przez pewien czas u siebie (niestety pożyczone), więc poznałem je na tyle, aby się nimi zachwycić. Szczególnie, że napędzał je Leben CS600 (też pożyczony) i to jeszcze po wymianie lamp na jakieś rzadkie cudeńka.

Pamiętam, że na początku grały dla mnie nazbyt ostro, w słabszych nagraniach bardzo przeszkadzały przestery i szum był trudny do zniesienia. Ale kiedy moja percepcja przywykła do ich sygnatury brzmieniowej, zrobiło się naprawdę przyjemnie. Absolutna niemal przestrzeń, a w niej wszystko ładnie poukładane, żadnego chaosu. K1000 potrafią zagrać dosadnie i to jest męczące, ale nie słyszałem żadnych innych słuchawek, które grały by tak prawdziwie, w sensie oddania rzeczywistego brzmienia instrumentów.

Na pewno chciałbym je mieć i do tego dobrany tor, ale co tu dużo mówić, po prostu mnie na nie, nie stać. Tym bardziej, że na pewno nie byłyby moim referencyjnym zestawieniem. Na co dzień wolę jednak inny rodzaj brzmienia, znacznie mniej prawdziwy, ale za to bardziej "magiczny" :-) Tym nie mniej fajnie byłoby od czasu do czasu zanurzyć się w tą dosadność K1000.

Makduf

  • 499 / 5482
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 13:26
>> Corvus5, 2010-04-18 11:59:07

>Szkoda. Bioceluloza zastosowana w CAL jest pewnym wyjątkiem. Samo z siebie gra to szybko i jasno, co pozwoliło konstruktorom zrobić ostre oszczędności: nietłumiona komora, słaby kabel, dodali pady skórzane i filtr przed przetwornikiem. Wszystkie cztery elementy w różnym stopniu przyczyniają się do podbicia basu.

Odnośnie CAL słyszałem też, że można wypchać po prostu muszle i w ten sposób uzyskać korzystne zmiany w brzmieniu. Ale i tutaj szczegółów nie pamiętam, ale chyba nie jest to zbyt trudne do zrobienia. Byle nie przesadzić z wypełnieniem :)

Corvus5

  • 2596 / 5363
  • Ekspert
18-04-2010, 13:53
>> Makduf, 2010-04-18 13:26:53
>Odnośnie CAL słyszałem też, że można wypchać po prostu muszle i w ten sposób uzyskać korzystne zmiany w brzmieniu. Ale i tutaj szczegółów nie pamiętam, ale chyba nie jest to zbyt trudne do zrobienia. Byle nie przesadzić z wypełnieniem :)

Przerobiłem z kilkanaście wersji wypchania muszli i mam to za sobą.

Makduf

  • 499 / 5482
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 15:50
>> Corvus5, 2010-04-18 13:53:02

>Przerobiłem z kilkanaście wersji wypchania muszli i mam to za sobą.

A tak z ciekawości mógłbyś napisać coś więcej? Czy i jakie zmiany w brzmieniu były po wypełnieniu muszli?

Orfeusz1000

  • 38 / 5131
  • Użytkownik
18-04-2010, 19:03
Makduf pisałeś ze do CAL użyłeś kabla od HD650.

Na zdjęciach widziałem że ma on na zakończeniach coś w rodzaju wtyczek i takie mam pytanie czy je obciąłeś i wlutowałeś kable tak jest to zrobione w oryginale czy w jakiś inny sposób to zrobiłeś??
BikO

Corvus5

  • 2596 / 5363
  • Ekspert
18-04-2010, 19:10
>> Makduf, 2010-04-18 15:50:28
>A tak z ciekawości mógłbyś napisać coś więcej? Czy i jakie zmiany w brzmieniu były po wypełnieniu muszli?

Opisywałem kilka modów na forum mp3store i trochę tutaj. Zmiany w brzmieniu są inne w zależności od sposobu wypełnienia muszli. Obecnie mam konstrukcję dwukomorową z odgrodą robiącą za lustro akustyczne. Nie jest to mod typu markl mod, ale też używa wypełnienia, tyle że innego dla każdej z komór.

Makduf

  • 499 / 5482
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 20:51
>> Orfeusz1000, 2010-04-18 19:03:42

>Na zdjęciach widziałem że ma on na zakończeniach coś w rodzaju wtyczek i takie mam pytanie czy je obciąłeś i wlutowałeś kable tak jest to zrobione w oryginale czy w jakiś inny sposób to zrobiłeś??

Ja akurat sam nie rekablowałem swoich CAL. Kupiłem je już z wymienionym przewodem od jednego z forumowych kolegów. Oczywiście przed takową operacją trzeba kabel wybebeszyć, aby móc go wlutować. Niektórzy twierdzą, że zmiana brzmienia z kablem od HD650 jest raczej subtelna, zaś znacznie lepsza z innymi kablami. Osobiście wyraźnie słyszę różnicę na plus, ale nie słuchałem CAL z innymi przewodami (prócz badziewnego firmowego), więc nie mam punktu odniesienia. Zresztą jak już pisałem, nie interesuje mnie już eksperymentowanie z tymi akurat słuchawkami.

Co do szczegółowych kwestii technicznych to nie będę bardzo pomocny, bo nie zajmuję się rekablowaniem słuchawek, więc nie mam wiedzy empirycznej :) Są natomiast na forum wątki z lektury, których dowiesz się więcej o wymianie przewodu, szczególnie w CAL :)

Makduf

  • 499 / 5482
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2010, 20:55
>> Corvus5, 2010-04-18 19:10:22

W takim razie w wolnej chwili uruchomię wyszukiwarkę, bo choć CAL idą u mnie w odstawkę, to ciekawy jestem tych modów. Kto wie, może jeszcze się nawrócę:)

Orfeusz1000

  • 38 / 5131
  • Użytkownik
11-05-2010, 18:44
Witam ponownie.
Tym razem szukam bardzo prostego schematy wzmacniacz słuchawkowego.
Chce go zbudować by się po pouczyć i zobaczyć co takie "coś" ma w środku.
Zależy mi żeby części potrzebne do budowy były łatwo dostępne w sklepie z elektroniką.
BikO

rayzas

  • 20 / 5091
  • Użytkownik
25-05-2010, 17:07
Witam. Na początku napisze zaraz ze jestem kompletnym laikiem w sprawie słuchawek. Chce kupić słuchawki jakieś że tak się wyraże "dobre, na lata".
 Słucham "Trance\'u", psychodelic trance, drum & bass\'u, rocka, i troche ciężkich klimatów miedzy innymi takich jak Korn etc. lecz głównie "Trance\'u"
i tego typu muzyki i chce właśnie dopasować odpowiednie słuchawki do tego. Raczej chodzi mi o słuchawki zamknięte. Zastanawiam się nad Bayerdynamic DT 770 lub dt990.
 Co o nich powiecie, dobre do tego typu muzyki ? jakie inne polecacie. Cena do około 600,700 zł., narazie moim źródłem będzie zewnętrzna karta dźwiękowa
 sound blaster, pozniej będę kupował jakiś wzmak.

I jeszce takie pytania.
Co to słuchawki studyjne czym sie różnią od dj\'skich. I na co zwracać uwagę w moim przypadku na charakterystyki słuchawek.

josef

  • 536 / 5899
  • Ekspert
25-05-2010, 18:58
990 są otwarte
co do pasowania do typu muzyki - oba będą dobre (770 mają mocniejszy bas)

konrad

  • 850 / 5533
  • Ekspert
07-06-2010, 18:56
Panowie, poszukuję projektu słuchawkowego wzmacniacza diy do ok 100zł. Nie musi być to jakaś rewelacja. Teraz gram na laptop>maudio transit>hd380pro, ale niskiego basu to z tego nie ma. :-(

konrad

  • 850 / 5533
  • Ekspert
07-06-2010, 20:33
O! Właśnie o takie proste mi chodziło, dzięki.