Audiohobby.pl

Sprzęt słuchawkowy - wątek dla początkujących

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 09:06
Niniejszym inicjuję taki wątek aby służył osobom, które dopiero w świat słuchania przez słuchawki wchodzą, lub też mają zamiar wejść. Co prawda początkujący mogą pytać pewnie w wątkach o wzmacniaczach i słuchawkach "wysokich lotów" jednak myślę, że może to niepotrzebnie dezorganizować te wątki tak pięknie przez P. Piotra prowadzone. Mam nadzieję, że doświadczeni koledzy będą tutaj w miarę swoich możliwości służyli radami początkującym.

Teraz moje pytania;)
Dotychczas nie miałem praktycznie żadnych "poważnych" doświadczeń ze słuchawkami. Co więcej nie lubiłem słuchać muzyki w ten sposób, jednak niestety muszę się przełamać i zbudować sobie system słuchawkowy. Wstępnie zdecydowałem się na wzmacniacz Linnart . Chciałbym dobrać do niego jakieś ciekawe słuchawki do słuchania muzyki klasycznej. Czy są słuchawki, które w jakiś sposób sposobem prezentacji potrafią zbliżyć się do kolumn jeśli chodzi o przestrzeń? Chodzi o to, aby w miarę dobrze symulowały wrażenie oddalenia sceny od słuchacza i cechowały się dobrą lokalizacją źródeł?  Chciałbym np słuchając dawnej muzyki wokalno-instrumentalnej aby poszczególne chóry nie zlewały się w jeden, jak również aby instrumenty/grupy instrumentów znajdowały się we "właściwych" dobrze zakreślonych miejscach. Z racji tego, że do tej pory słuchałem na kolumnach, to nie wiem czy słuchawki potrafią stworzyć podobne wrażenia stąd też moje pytania. Proszę kolegów o jakieś sugestie i podpowiedzi.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 10:03
>lancaster

Doczytałem gdzieś, że ty masz Linnarta i słuchasz/słuchałeś go z Grado SR 325. Jak to połączenie może wypadać w klasyce?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
28-03-2008, 10:05
clo, napisz do vectora bo to jego zabawki...na klasyce wypada super tak jak i na wszystkim innym :)

foxbat

  • 1057 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 10:12
dobry watek! popieram!
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

lancaster

  • Gość
28-03-2008, 10:23
fox, planuję Creativki Aurveny + banalny 1 tranzystor nimi sterujacy :) ...zaden tam wielki preamp ;)

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 10:30
>lancaster

Tak czytałem o tych Creativach z zaciekawieniem (choć nazwa firmy obrzydliwie nieaudiofilska;)). Linnarta wezmę ale ze słuchawkami się zastanawiam. Są 2 opcje - albo kupić tymczasem jakieś tańsze "hity" (np. Philipsy 890 lub... może  właśnie Creativy) i trochę posłuchać a potem dopiero zrobić przesiadkę na wyższą półkę albo ... nie tracićczasu i pieniędzy jeśłi to nie najlepsze rozwiązanie i wydać od razu na słuchawki ok 1kzł.
Pytanie, co te Creativy są warte właśnie przy klasyce? (reckę rolandsingera czytałem i nie to abym mu nie dowierzał, jednak wolałbym informacji z większej liczby źródeł;))
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
28-03-2008, 10:36
clo, niebawe mosucham to napisze, ale coś mi mowi ze Roland dobrze je opisał :) ....dla mnie nawazniejsze żyby była muzyka...wtedy nie szukam juz wyzej....no moze dla eksperymentu, albo z nudow :)

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 10:39
Sorry, że zamęczam i zamęczać jeszcze pewnie będę pytaniami o słuchawki, ale innej metody wyboru za bardzo nie widzę. W salonie+MM trochę słuchawek do odsłuchu pewnie bym znalazł i najchętniej wybrałbym "na ucho", ale skoro - jak czytałem - niewygrzane słuchawki grają zdecydowanie inaczej, to czyni to wątpliwą tę najlepszą skądinąd w innych przypadkach metodę wyboru:(  
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
28-03-2008, 10:41
clo no i bardzo dobrze....zwlaszcza w MM sluchawy graja badziewnie....najlepiej posluchac u kogoś....ale mieć też inne nauszniki do porwnania....sporo wychodzi własnie przy bezpośrednim porównaniu i to nie tylko w temacie sluchawki ;)

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 10:45
Zapytam o różnice w brzmieniu pomiędzy tymi słuchawkami:

http://www.allegro.pl/item330814306_sluchawki_phlips_shp8900_hifi_wyprzedaz.html

a modelem o oznaczeniu 890 (chyba starszy. O obydwu wyrażano się dobrze.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 11:00
>lancaster
>...zwlaszcza w MM sluchawy graja badziewnie

I tu masz rację. Stosunkowo niedawno byłem bez wzmaka i pojechałem do MM kupić jakieś tanie (do 200zł) słuchawki na "tymczasem". Słuchałem od "dolnej" do nawyższej dostępnej półki. Ceny słuchanych w zakresie od 80zł do 1kzł.
Co ciekawe, te w granicach 1kzł wydawało mi się, że grają koszmarnie, bez życia i wogóle nie zniósłbym takiego dźwięku do normalnego odsłuchu. Sprawa się "rypła" jak poprosiłem gościa z obsługi na cofnięcie płytki na sampla przypominającego trochę klasykę;). Gość otworzył szafkę ze "sprzętem" napędzającym, patrzę a tu ... kino domowe Manty all-in-one (buhahaha). Dobrze, że zobaczyłem ten sprzęt i wziąłem na niego poprawkę przy wyborze słuchawek. Praktycznie był to totolotek i gdybanie jak mi to zagra w domu. Odłożyłem te słuchawki, które moim zdaniem najpełniej brzmiały na tej mancie i wziąłem pozornie mniej pełnie i żywo brzmiące. W domu okazało się, że te co pierwotnie wybrałem to by mnie chyba basem zabiły jak i resztę całego pasma. Te zresztą które wziąłem asekuracyjnie też nie okazały się w temacie basu ułomkami;).
Jedno można poradzić - omijać MM szerokim łukiem bo niby posłuchać można, ale chyba bardziej jednak można zostać wprowadzonym w błąd. Kolejna sprawa - wczoraj dzwoniłem do MM i pytałem o ceny potencjalnie interesujących mnie modeli (część do sprowadzenia). Gość intensywnie proponował mi AKG K601, których na mojej "liście" nie było. Ale skoro wciskał to jużdla pełnego obrazu spytałem o cenę. Odpowiedź - 1299zł. Prosiłem o potwierdzenie bo myślałem, że się pomylił i coś źle spojrzał lub też, że ja coś źle usłyszałem. Nie przesłyszałem się - w MM wołają za nie 1299 !!!!. Żeby nie być gołosłownym właśnie wchodzę na Allegro i ... ceny tych samych od 699 zł !!! (buhahahaha).
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

foxbat

  • 1057 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 11:14
Moj bestbuy na poczatek, to wzmak na TPA6120 plus jakies uzywane Beyerdynamic, AKG czy Gradi SR60 (sam mam AKG300M i Beyerdynamic DT770 i sobie chwale)
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

folab

  • 297 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
28-03-2008, 11:39
clo2,po co ci półśrodki,Linnart i HD600 to synergia zakladasz na głowe i jesteś w innym świecie głównie z powodu  wielkiego realizmu barwowego,drugie rozwiazanie  MF V3 i HD 650 to też para, lepsza przestrzeń i szczegółowośc niż w poprzednim zestawie ( głównie z powodu poprawek we wzmaku) ale słabsza barwa,słabsza to nie znaczy słaba.W to drugie rozwiazanie ja nie wchodze bo nade wszystko  cenie sobie realizm barwny ,moge za  to troche szczegółu oddać.Te zestawy to wstęp do HI-END i dobrze to zagra z twoim Rotelem 971 ewentualnie kiedys zmienisz źródło .Jeszcze jedno z tymi dwoma wzmakami dobrze współgra twój IC  musicala.

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
28-03-2008, 11:53
Dzięki folab. Zapytam, myślisz jednak o przesiadce na Linnarta czy jeszcze się wahasz co do modyfikacji MF-a?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
28-03-2008, 11:59
fox, SR60 w ciemno ie kupu....słuchaem 80-ek i byly takie sobie....mozliwe ze niewygrzane :) Za to 325 to już inna bajka...te suchawki już grają.