Audiohobby.pl

Słuchawki wysokiego lotu

saudio

  • 724 / 5272
  • Ekspert
04-05-2021, 18:05
Dzięki za relację, też byłem ciekawy coż taka płyta może dać, owszem są płyty które mają wycięty pewien zakres częstotliwości, a słucha się ich po to aby wyczulić słuch właśnie na nie. Ale tu ewentualnie coś z przetwornikami to tak, ale elektronika, no nie wiem jakoś mnie to nie przekonuje, aby dla sprawdzenia ryzykować, a tanio nie jest.

ptx

  • 651 / 5894
  • Ekspert
04-05-2021, 19:17
fallow czy miałeś kiedyś okazje posłuchać AWKT, ja ciągle jestem nimi zachwycony, grają inaczej niż adx5000, dominują nad nimi w kwestii subbasu i góry pasma, ciekawa jest także barwa środka, adx to z kolei więcej powietrza i przestrzeni, każde grają inaczej, do kompletu brakuje mi L5000 ( niestety już niedostępne )  ale te już wyprzedzają adx i awkt ...
« Ostatnia zmiana: 04-05-2021, 20:43 wysłana przez ptx »

Alucard

  • 2551 / 3600
  • Ekspert
04-05-2021, 19:37
Shakal i co tak wstępnie wzięte na celownik?
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
04-05-2021, 21:52
@Ptx:

Tak miałem okazję słuchać AWKT i AWAS.

Uważam jedne i drugie za słuchawki dobre. ADXy5000 mają u mnie notę b.dobre. L5000 nie znam - nigdy nie słuchalem. Natomiast pewne cechy wspólne wystepują zapewne w przypadku AWAS, AWKT, ADX5000 i L5000 - wszystkie opierają się na tej samej nowoopracowanej przez ATH technologii usztywnniania permendurem i kompozytami oraz redukcji drgań oraz tej samej rodzinie driverów.

Ja chciałem mieć odskocznię w słuchawkach zamkniętych w inny model grania, inny dźwięk, stąd z zamknięte u mnie robią Fostexy TH900mk2 i również nie zamierzam się z nimi rozstawac. Bioceluluza brzmi jednak inaczej i jest to dla mnie rozwinięcie szkoły starych Denonów jednak mniej neutralnie i z naciskiem na "V". Bardzo fanowe słuchawki ale wcale nie proste do ułożenia. Łatwo w nich u przewalony bas, uwypukloną górę oraz za suchą średnicę. U mnie, żeby zagrały dla mnie pociągająco-wciągająco jest lampowy pre, wyszukany pod nie interkonekt oraz tranzystorowa "końcówka" dająca już tylko prąd bez wzmocnienia, one są turbo wrażliwe na impedancje wyjściową wzmacniacza.

Suma Sumarum - tak znam, ale posiadając ADX5000 jako główne słuchawki otwarte, nie ciągmnie nie w stronę żadnych zamkniętych ze stajni ATH. Natomiast gdybym miał zamknięte ATH pewnie też analogicznie nie ciągnęłoby mnie w stronę ADX5000.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
04-05-2021, 21:54
PS. Fostexom TH900mk2 też wystawiłbym notę dobre, podobnie jak AWAS i AWKT, tyle że grają w diametralnie rózny sposób. A notę b.dobre wystawiłbym z kolei oprócz ADX5000 pewnie tylko kilku słuchawkom jakie znam.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
04-05-2021, 21:55
@Ptx czy ja dobrze zrozumialem, że wyprzedają już ADX5000? W sensie jakoby nie zamierzali już ich dalej produkować?

euter

  • 10 / 1589
  • Nowy użytkownik
04-05-2021, 22:11
@fallow Jakie jeszcze słuchawki oceniasz jako bardzo dobre? :)

Radical

  • 721 / 5195
  • Ekspert
04-05-2021, 22:24
fallow ja wiem że to bardzo filozoficznie postawione pytanie ale skoro trzeba wydziwiać z torem żeby th900 dobrze grały to czy to w takim razie jednak takie dobre słuchawki? ;) Takie D7000 grały mi super ze wszystkiego
- dosłownie.  Th900 napewno poszły do przodu względem rozdzielczości, przestrzeni i impaktu ale średnice to tam ciężko usłyszeć zza wybijającego zęby basu i dyskusyjnej jakości góry.

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
04-05-2021, 22:27
Male wyjasnienie. Zarowno ADX5000 jak i L5000 maja przetwornik o tej samej srednicy 58mm, ale w modelu ADX jest on utwardzony poprzez napylanie Wolframem, natomiast w L5k uzyto sztucznego diamentu. Wersja closed-back ma precyzyjniej zdefiniowana przestrzen, bywa ona tez rozleglejsza (jak nagranie pozwoli), gra czysciej i jeszcze przejrzysciej, bardziej realistycznie (o wiekszej gradacji dynamicznej a tym samym kolorystycznej), a takze daje mocniejszy impakt, zwlaszcza na basie.

Pierwsze co bym zrobil to zrezygnowal z kabla ktory daja razem z ADX, tego SE (taki sam jest tez w boksie z L5k), nawet ich firmowy XLR gra 'muzykalniej', to zdecydowanie lepszy kabel, choc mozna oczywiscie lepiej. Mozna sie tez bawic w inne pady, ale nie wiem jak to sie przelozy w przypadku otwartych ADX, prob dokonywalem jedynie na wersji closed back i tutaj mozna ugrac najwiecej i najtaniej.

Shakhal

  • 617 / 5585
  • Ekspert
05-05-2021, 00:19
Shakal i co tak wstępnie wzięte na celownik?

Jeszcze nie zdecydowałem, muszę na Head-Fi poczytać sobie watki o rożnych słuchawkach i wyciągnąć średnią w miarę obiektywna opinie na temat tych kilku propozycji. W oparciu o to da rade zrobić choćby zarys tego jak coś może grac.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
05-05-2021, 08:51
@fallow Jakie jeszcze słuchawki oceniasz jako bardzo dobre? :)

Nie robiłem rankingu, musiałbym się nad tym dobrze zastanowić :)

fallow ja wiem że to bardzo filozoficznie postawione pytanie ale skoro trzeba wydziwiać z torem żeby th900 dobrze grały to czy to w takim razie jednak takie dobre słuchawki? ;) Takie D7000 grały mi super ze wszystkiego
- dosłownie.  Th900 napewno poszły do przodu względem rozdzielczości, przestrzeni i impaktu ale średnice to tam ciężko usłyszeć zza wybijającego zęby basu i dyskusyjnej jakości góry.


To nie tak że z nimi jest coś nie wporządku. Jeżeli by tak sądzić to trzeba przekreślić z góry sporą ofertę Audeze bo tak samo daleko im do neutralności niż tym Fostexom i w zasadzie większość oferty słuchawkowej na rynku :) Napisałem, że to "Bardzo fanowe słuchawki ale wcale nie proste do ułożenia. Łatwo w nich u przewalony bas, uwypukloną górę oraz za suchą średnicę. U mnie, żeby zagrały dla mnie pociągająco-wciągająco jest lampowy pre, wyszukany pod nie interkonekt oraz tranzystorowa "końcówka" dająca już tylko prąd bez wzmocnienia, one są turbo wrażliwe na impedancje wyjściową wzmacniacza."

Chodziło mi o to, że są wrażliwe - to jedne z najbardziej wrazliwych na zmiany słuchawek jakie miałem. Wyobrażam sobie, że stąd też pewnie wiele opinii o nich na końcach spektrum. Natomiast na pewno nie grają neutralnie w perspektywie ch-ki częstotliwości, mają też dużo pogłosu. Natomiast mają przepiękną dla mnie barwę. Na tych pierwszych kryteriach oceny jak pasmo czy jest bardzo równe czy nie już dawno przestało mi jakoś wybitnie zależeć, barwa tembr, mają dla mnie znacznie większe znaczenie.

Przykład - na sąsiednim forum jest wątek o RME ADI DACu. Miałem ten DAC i pozbyłem się go bez większego zastanowienia się. To jeden z najlepszych produktów RME użytkowo i jednej z najgorszych sonicznie jak dla mnie. Ten DAC gra dla mnie wyegzaltowanym, monstrualnym impaktem na basie, nienaturalną barwą i tembrem. Sztucznie dopalona jest tam ta barwa. Kiedy podłączylem pod to TH900 to była karykatura, natomiast takie Edition5 zagrały znośnie bo same są dość karykaturalne, akurat z grubsza trafiło. ADX5000 zagrały również karykaturalnie z tym DACiem/wzmakiem.

Wracając do postawy pytania. U mnie TH900 są wyżej niż D7000 które grają faktycznie dostatecznie ze wszystkiego. Dobrze D7000 również zagrają ze zbudowanym pod nie torem. Co je różni, przede wszysktim TH900 są szybsze, bardziej szczegółowe, dają więcej smaku i wglądu w strukturę dźwięku. Nie mówiąc już o tym, że D7000 to dla mnie jedne z równiejszych słuchawek. Jednak o nie nie roszczepiają dźwięku w przestrzeni. One po prostu grają naprawdę dostatecznie ze wszysktiego, czasem dobrze. AWASy i AWKT są dla mnie na pewno w grupie "dobrze" i oceniam je wyżej, tak samo "TH900" ale TH900 to na pewno nie słuchawki dla każdego. Love or Hate.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
05-05-2021, 08:52
Dzięki Pastwa za wyjaśnienie, a co z tym niesamowicie twardym permendurem, jest we wszystkich: AWAS, AWKT, ADX5000 i L5000?

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
05-05-2021, 08:54
@Radical, tak mi jeszcze wpadło :)))

Bo zatoczymy koło, jak będziemy chcieli słuchawki które zagrają dobrze ze wszystkiego, z każdego toru i nic z nimi nie trzeba robić (no może oprócz rekablingu hehe) to wyjdzie nam na to, ze najlepsze sluchawki na swiecie to CAL :)

Radical

  • 721 / 5195
  • Ekspert
05-05-2021, 09:19
Budowanie toru i dobieranie synergii to podstawa i tutaj się w pełni zgadzam. Tyle, że trzeba sobie samemu odpowiedzieć na pytanie czy budujemy i dobieramy tor pod jakieś słuchawki aby wyciągnąć z nich to co najlepsze czy aby zamaskować poważne wady. Tak jak wspomniałeś np Audeze którego ficzerem jest dziura w wyższej średnicy. Nie dodasz sobie jej tam torem bo nie ma tak karykaturalnie grającego sprzętu aby to uzupełnić. W zależności od modelu zostaje equalizer i rozwiązania DSP od samego audeze w postaci reveal/cipher.

Z RME ADI-2 DAC wytrzymałem kilka dni. Użytkowo bajka, dźwiękowo mizeria. Opisałem bardzo niedawno swoje doświadczenia na forum mp3s w wątku RME. Powtarzać mi się nie chce a linka wklejać nie wiem czy wolno to sobie jak ktoś chce musi sam wyszukać. W skrócie jednak brzmienie RME to płaska ściana dźwięku.
« Ostatnia zmiana: 05-05-2021, 09:23 wysłana przez Radical »

euter

  • 10 / 1589
  • Nowy użytkownik
05-05-2021, 09:24
A słuchaliście Fostexów TH909? Z tego, co o nich piszą (bo sam ich nie słyszałem) powinno być łatwiej o dobrą synergię w porównaniu do TH900.