Audiohobby.pl

Słuchawki wysokiego lotu

-Pawel-

  • 4724 / 5491
  • Ekspert
04-11-2019, 18:12
Grado PS1000 na małych padach będą krokiem do przodu, ale na oryginalnych już będą zbyt nierówne na górze. Do metalu nada się też Focal Clear, na pewno nic nie będzie w nich strzelać, ani nadmiernie piszczeć. Będą trochę chłodniejsze od Audeze, ale bas schodzi w nich zdecydowanie niżej i jest bardziej zróżnicowany. Można dokupić im skórzane pady - wtedy zrobi się go więcej. A jak masz więcej kasy do wydania - Focal Stellia. W tych nawet kiepskie nagrania są niezwykle czytelne i ciekawe jeśli ktoś lubi mieć podany na talerzu ogrom detali i niuansów, bez iskrzenia i syczenia. Pytanie jak lubisz mieć podany dźwięk, bo to też jest bardzo istotne. Dla mnie zarówno metal, elektronika czy klasyka musi być podana bezpośrednio i silnie angażować. Dlatego Grado czy Stellię wybiorę ponad Clear, chociaż Clear są chyba najrówniejsze z całej stawki, a przenoszą prawie tyle informacji co Stellie, tylko nie mają takiej piekielnej dynamiki i szybkości.

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
04-11-2019, 18:23
Panowie jakie słuchawki najlepiej nadadzą się do metalu , czyli kupa źle zrealizowanych nagrań przesterów kompresji i bardzo gęstych kawałków , lekiem miały być Ether Flow ale w niczym nie przeskoczyły LCD-3 , a liczyłem że zagrają jeśli nie lepiej to inaczej i będę dawać radę z tymi gorzej zrealizowanymi kawałkami

Większość powtórzę za Pawłem, bo był pierwszy i mnie ubiegł. :) Ja też polecam Focal Stellia.
@blackromek, moim zdaniem Grado RS1, które ma Paweł też się nadają, ale Stellie nadają się bardziej. :)
Uważam, że Focal Clear też dadzą radę. Jakby komuś brakowało zejścia, można im zmienić pady na te pełne skórzane.
Z tanich słuchawek, całkiem nieźle z taką muzyką radzą sobie Mitchell & Johnson MJ2, ale trzeba mieć do nich cierpliwość.
Nowe, prosto z pudełka, graja tragicznie. Przynajmniej mój egzemplarz tak miał. Ale po jakimś miesiącu się rozegrały.
Zapewne jest więcej modeli słuchawek, nadających się do tego rodzaju muzyki.
Być może do takich należą takie: Final Audio D8000 i Audeze LCD-4z. Ja niestety ich nie słuchałem.
Jeżeli to prawda, to niech zarekomendują koledzy, którzy mieli okazję ich posłuchać. :)
« Ostatnia zmiana: 04-11-2019, 19:02 wysłana przez Karol »

blackromek

  • 39 / 3812
  • Użytkownik
04-11-2019, 19:33
Właśnie myślałem o final d-8000 lecz trzeba przyjrzeć się focalom , Grado podobno dobrze zgrywają się z moim wzmacniaczem Bryston bh-1

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
04-11-2019, 20:59
Odbieram go jak "trzepanie koca".

Świetne określenie typowego planarnego basu :).

Cytuj
Pytanie jak lubisz mieć podany dźwięk, bo to też jest bardzo istotne.

No właśnie, wiem że wielu lubi słuchać metal na małych Grado, jak dla mnie do takiej muzyki słabo się nadają, natomiast słuchawki planarne grają tutaj znakomicie. W metalu wg mnie potrzeba podania muzyki jako całości, dobrej makrodynamiki i dużej głośności. W Grado będzie ostro przy dużej głośności, mało wypełnienia i dzielenie muzyki na pojedyncze dźwięki - jak dla mnie daje to za duży ogólny zgiełk.

saudio

  • 724 / 5266
  • Ekspert
04-11-2019, 21:12
Mi w metalu najlepiej pasowały moje stare HD800.

blackromek

  • 39 / 3812
  • Użytkownik
04-11-2019, 21:21
Mi w metalu najlepiej pasowały moje stare HD800.
Pierwsza opinia jaką czytam o tym że hd -800 nadają się do metalu

Alucard

  • 2543 / 3594
  • Ekspert
04-11-2019, 23:34
Z nowych i w miarę tanich to Nighthawk spokojnie ogarną metal. Albo Nightowl. Szybkie detaliczne ale upłynnione i przyciemnione, nie poszarpią uszu. Wszelkie wrzaski i piski pokażą z kulturą, ale raczej nie większą niż LCD3. D8000 radzą sobie ze wszystkim bez zgrzytu, podają dźwięk gesty jak mleko a w perkusjach nigdy nei zabraknie ciężaru blach.
Co do LCD3 jestem strasznym basolubem a i te nowe zagrały elektornikę z kopem, bez  mułu planarów. Te stare Audeze mi się nie podobały, te nowe to bombastico. Te stare miały  tylko tonę mułu i masy na dole, te nowe wibrują, różnicują i poruszają tą masą, jest nawet siła uderzenia ze skupieniem znana z dynamików. Grają ogólnie spokojnie i płynnie a jak dla mnie starczyło kopa z dołu to nie wiem czy komuś by zabrakło. A D8000 uderzają jeszcze mocniej i są żywiołowe, mocniej kopią tylko Tribute 7 Piotra.  Jak ktoś słuchał tu Nighthawków to wie że uderzają z dołu mocno. Nowe LCD3 uderzają tak samo ale wypełniają znacznie lepiej i są organiczne. Nie ma żadnego problemu w usłyszeniu gdzie jest w kawałku sub, mid bas. Wysoki też bo faktury mają na pewno lepsze niż te stare. Mnie urzekły we Wrocławiu. Słuchałem na nich tych zwierzęcych elektronicznych miksów które kiedyś wrzucałem w temat o muzyce. Trochę za spokojnie ale magicznie. Moim zdaniem żadne z części pasma nie było słabe, bas na pewno był mocną stroną. Zastanawiam się jak grają LCD4z w takim razie. Z recenzji wygląda na to że spokojnie również, więc nie wiem czy złoją D8000 jeśli chodzi o dół, trochę wątpię.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2543 / 3594
  • Ekspert
05-11-2019, 00:04
Posłuchaj Paweł tych zwykłych LCD2 Classic co ma Shakal, zobaczysz o co chodzi. Słuchawki za 2800zł :) Chyba najlepszy deal jaki można teraz zrobić.  Nie mają tego specyficznego "czegoś" co lubimy w basie Grado ale są okej. Za to LCD3 kasują Grado dość sromotnie. Wszystko to co w RS2 np, plus wiele więcej. RS2 to jakbyś przepuścił LCD3 przez sito, wszystko co najlepsze zostało na sitku i ostał się tylko posmak tej najlepszości. Ale i tak chylę czoła przed Johnem. Ostatecznie jego śłuchawki zostały pokonane tym że tamte Audeze grają po prostu tak równo, naturlanie z prawdziwą masą,  i nawet jakby basu było więcej w Grado to ostatecznie nie ważne, z nowych LCD3 muzyka płynie o wiele szerszą rzeką. O WIELE.  Z tymi planarami dla mnie jest wielki plus, można na nich słuchać głośno. A na dynamikach tak nie da rady chyba że w ciemnych klimatach. Ale jak się da radośnie i na pełnej parze bez poświęcania niczego co się lubi, to dlaczego nie wysokie planary?

Jest jeszcze jeden taki detal który detalem nie jest. Te Audeze nie potrzebują adaptacji słuchu praktycznie w ogóle. Wynika z tego bardzo ważna kwestia ktróej nie zauważy nowy hobbysta. Od razu to rozbiłem na atomy choć Wy to wiecie. Jeśli coś gra tak równo to nie podkreśla nic i wtedy mamy cała muzykę szczególnie ze średnicy na wierzchu. To mnie ujęło, nie ilość detalu z góry, podkreślanie talerzy, wyrzucanie mid basu itd, ale wyciągnięcie muzyki z muzyki. I tu jednak Grado nie mogły się mierzyć. Ale na tle innych suchych dynamików robią i tak wiele. Diabły siedzą w tych detalach ;)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

-Pawel-

  • 4724 / 5491
  • Ekspert
05-11-2019, 12:31
No właśnie, wiem że wielu lubi słuchać metal na małych Grado, jak dla mnie do takiej muzyki słabo się nadają, natomiast słuchawki planarne grają tutaj znakomicie.
Sposób w jaki małe drewniaki podają brzmienie gitarowego pieca jest nie do powtórzenia nigdzie indziej :-) A większą gęstość i bardziej syntetyczne granie też da się uzyskać, tylko trzeba pokombinować z doborem sprzętu. Planarne mają gęstość już na starcie, przy solidnym napędzeniu ta gęstość wręcz ulega zmniejszeniu, w przypadku dynamików jest odwrotnie.

-Pawel-

  • 4724 / 5491
  • Ekspert
05-11-2019, 12:33
Taki problem zauważyłem z recenzjami - dla dużej części audiofili muzyka to tylko jazz i klasyka. A to oznacza że określenie z recenzji "świetny bas" w żaden sposób nie przełoży się na elektronikę, gdzie cyfrowo wygenerowany bas ze szczytem energii w 30Hz to zupełnie inny dźwięk i inne obciążenie przetwornika niż kontrabas czy bęben z orkiestry.
+

zyzio

  • 960 / 5780
  • Ekspert
05-11-2019, 12:57
Do elekroniki/metalu potrzeba słuchawek zdolnych do wytworzenia ściany dźwięku bez zniekształceń i bałaganu np. Technics Rp F30, HD 800, nawet na torze za trylion złotych, to przy nich w takiej muzie piszczałki ubogiego pasterza i nie ma w tych słowach krzty przesady......
« Ostatnia zmiana: 05-11-2019, 13:02 wysłana przez zyzio »

mirek10

  • 1210 / 4386
  • Ekspert
05-11-2019, 14:38
Widac ze nie ma takich kolumn glosnikowych co wszystko zagraja dobrze i nie ma tez takich sluchawk uniwersalnych co tez zagraja wszystko swietnie,akurat z nowosci mi tylko przypadly do gustu LCD4z najbardziej uniwersalne,calkowicie grajace inaczej od innych sluchawek LCD to przepasc,odsluchiwalem w roznych torach i zawsze graly swietnie no i RAAL to moje dwa przyklady top sluchawek oczywiscie z nowosci.

saudio

  • 724 / 5266
  • Ekspert
08-11-2019, 22:32
Niestety zawiodłem się na L5000, nie udało mi się ich dopasować a do tego były wyjęte z pudełka więc grały .... gdyby nie to że są dla mnie niewygodne może dałbym im jeszcze jedną szansę.
Raale to największy zawód AVS, ciekawe, ale takie zniekształcenia ??? na niskim basie wtf.
Nowe D8000 PRO krok w bok, poszli w większą liniowość i wolę stare D8000 z ich ekspresją i wciąganiem w muzykę pierwszym planem, a do tego staruszki na nowych padach od PRO są wygodniejsze i grają chyba jeszcze lepiej, albo już jestem zmęczony, trzeba podejśc na spokojnie do tematu, ale nie będę już zdejmował.....

nsk

  • 549 / 4856
  • Ekspert
08-11-2019, 22:49
Z czego pędzili RAAL?