Po długich tarapatach z dziadowską Pocztą Polską (obrońcy Poczty Gdańskiej przewracają sie w grobie za co a raczej za czyje dobre imię oni ginęli) przesyłki do polski szły krócej niż 4 dni np z takiego USA u nas na miejscu miesiąc to już jak kolejny raz widzę standard XXI wieku
Wracajac do tematu wątku,myślę że Piotr Ryka sie nie obrazi jak te słuchawki tu umieszczę.Dotarły do mnie słuchawki vintage firmy Pioneer z ich najwyższej wtedy półki, niektóre modele można jeszcze kupić inne już to faktycznie niesłychana rzadkość-czas robi swoje nie można sprawdzić nawet legendy ja zrobiłem coś w tym kierunku i może z pomocą kolegów dalibyśmy szansę ocenić wyroby z tamtych dawnych czasów.
Najstarszy model elektrostatyczny SE100 był produkowany od 1972 roku wraz ze wzmacniaczem którego nie udało mi się niestety skompletować :(. Według producenta 10 watowe słuchawki o efektywnosci 95dB/0,1V przenosiły pasmo od 20Hz do 35000Hz i mają dwudrożne przetworniki (wolałem nie rozbierać żeby nic nie uszkodzić) i waza 360g. Zewnętrznie są w bardzo dobrym stanie wraz z oryginalnym pogardzanym dziś kablem jak od żelazka;) brakuje tylko małych zaślepek na kabłąku są bardzo wygodne-milusie.
Młodszy model słuchawek Pioneera SE500 tym razem piezoelektrycznych z kablem jak wyzej ukazał się w 1974 roku słuchawki te tak jak i wcześniejsze posiadały membranę z nowatorskiego wtedy materiału High Molecural Polimer według producenta słuchawki te mające specyficzne wymagania co do zasilania napięcie do 30V oporność słuchawek wynosi 4-16 Ohm efektywnosci 103,5dB/3V dzięki najcieńszej membranie o grubości 6,5 mikrometra i pojemności 0,08mikrofarada miały najwyższą efektywność spośród produkowanych wtedy słuchawek Pioneera z zastosowanym HMP pasmo producent podawał wtedy oszczednie 20-20000Hz i nie był jeszcze to okres wyścigów marketingowych na Hertze po prostu ile przeciętnie słyszymy tyle mamy.Waga słuchawek 315 g.Te słuchawki mają najmniejsze poduszki które lezą bezpośrednio na małżowinach bardzo dobrze w nich słychać co jest na zewnątrz taki protoplasta dzisiejszych otwartych słuchawek.
W 1976 wyszedł topowy model dynamicznych słuchawek Pioneera Monitor10 z nowym wynalazkiem-membraną poliestro-mylarowa rozstaliśmy się wtedy zarówno z produkowanymi SE100 jak później powoli z SE500 w 1978 roku. Monitor 10 od 1976roku były traktowane jako ich topowa referencja słuchawek drugiej już nowej generacji-wynikało to z innych czynników brak jak na tamte czasy mody na wzmacniacze słuchawkowe, każdy chciał mieć słuchawki wpiąć je do tego co miał i żeby to grało, rynek jeszcze wtedy nie dojrzał a i dzisiaj jest to trochę nisza na wzmacniacze słuchawkowe. W Monitorach10 przy mocy700mw efektywność wyniosła 100dB/mW pasmo przenoszenia też :) 20Hz do 20000Hz I w sumie sa to u mnie najcięższe słuchawki aż 650g ! Ale spokojnie już raz w nich 8 godzin słuchałem ciężar nie daje się we znaki
No i teraz po prośbie Jedyne słuchawki które można poprawnie napędzić to Pioneery Monitor10 Piezoelektryczne słuchawki SE500 niestety wymagają wzmacniacza napieciowego do 30V podpięcie bezpośrednio do wyjścia głośnikowego nie daje zadowalającego wyniku (Lake People nie są w stanie dobrze napędzić tych słuchawek) i jest ryzyko zniszczenia. Również Pioneery SE100 wymagają klasycznego wzmacniacza do elektrostatów na dodatek nie maja wtyczki i słusznie każdy producent daje swój standard . czy była by szansa na taki wspólny odsłuch na użyczenie najchętniej z właścicielem dopasowanych wzmacniaczy.
Tak gwoli jakości dźwięku jednych z tych słuchawek prawie 30 letnie Pioneery Monitor 10 dokopały na wzmaku Lake People G99/2 moim całkiem niezłym Sony MDR 7509-HD, przenoszacym według producenta od 5-80000Hz i dynamice 107dB;z deczka kopną i topowe Staxy jak i Ultrasone Edition E9. Może z tego jak usłyszałem Monitory10 to gdybam ale przynajmniej te SE100 powinny zagrać z dobrego wzmacniacza elektrostatycznego jak mistrzowie słuchawkowi ,do SE500 znalazłem też wzmaka, ma ktoś takowego :)
http://www.rudistor.com/RPX100.htm Napięciowo by spasował
Zdjęcie słuchawki Pioneer od lewej : Monitor10,SE500,SE100
Rafaell