Audiohobby.pl

Słuchawki wysokiego lotu

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
03-02-2021, 09:58
Mogliby dodać coś tam nieco na basie, obciążyć nieco bardziej dolny zakres żeby były bardziej uniwersalne i scenę dopompować powietrzem. Byłoby z nimi trochę więcej zabawy i objętość dźwięku całościowo większa. O ile to wszystko nie kosztem przezroczystości i holografii.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
03-02-2021, 11:01
Co do tej sceny to ja zdecydowanie nie podzielam powszechnych opinii. Jak dla mnie jest wszystko co trzeba ponieważ to są słuchawki.
Grają dokładnie tak jak powinny słuchawki, jeśli zaczynają majstrować przy przestrzeni to mamy efekt jak w HD800 albo Staxowym 007.
Staxowe majstrowanie mi przypadło do gustu, ale daleki jestem od oceny tej przestrzenności jako prawdziwej.
Ta prawie holografia daje dużo spokoju, oddala od wydarzeń, no ale w efekcie pozycjonowanie siada, wszystko wisi gdzieś lekko przed nami w przestrzeni, ale bez ostrych konturów.
I druga sprawa - wszystko tak wisi, co byś nie puścił. Efekt piękny, ale za każdym razem ten sam, bo to maniera słuchawek.

Każda maniera w brzmieniu powoduje, że dane słuchawki grają wszystko z taką manierą, wszak nie ma możliwości by słuchawki wiedziały, ze grasz rocka i trzeba tak a nie inaczej podregulować charakterystykę.
Jak dowalimy basu to będzie dowalony wszędzie, nawet jak go w nagraniu nie ma w takich ilościach, tak jak ze sztucznie zrobioną przestrzenią.

Już zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nie majstrowanie przy słuchawkach tylko we wzmacniaczu przez EQ.
Daje to nadal prawdę w słuchawkach, co dostaną po kablu to zagrają, ale da się to dostosować do nagrania i do konkretnego człowieka.

Wiem, wiem, EQ jest be, za to dziwnie majstrowanie w słuchawkach nie jest be, kto zrozumie audiofila ... :D
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
03-02-2021, 15:08
Ciekawe czy ktoś już od strony technicznej rozpracował na czym te zmiany polegają?
Czy zmiany podyktowała potrzeba pomajstrowania przy brzmieniu czy np.  chodziło o zmniejszenie awaryjności?
Nie powiem, że mnie to zaciekawiło  :)
Ja myślę, że chodziło o uzasadnienie podwyżki ceny robiąc przy okazji jak najmniej. O awaryjnych Utopiach jakoś nie czytałem, chociaż nie uganiam się od lat za niusami na temat słuchawek. Tak sobie spoglądam z boku na fora tylko. ;)

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
03-02-2021, 15:44
Panie Krzysztofie, oj jak ja się z Panem zgadzam, jak się zgadzam...
To tak na pocieszenie, że nie jesteś całkiem sam z opiniami, które zaprezentowałeś powyżej. :)
« Ostatnia zmiana: 03-02-2021, 15:47 wysłana przez Karol »

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
03-02-2021, 16:11
Żeby nie było tak różowo, to znalazłem jedną wadę Utopii w porównaniu do reszty słuchawek.
FC są bardzo czułe na pozycjonowanie na głowie. Najprawdopodobniej dyspersja jest bardzo mała i kąt promieniowania przetwornika wąski. Najwęższy z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia.
To daje oczywiście ostre pozycjonowanie, ale lekkie przesunięcie muszli i natychmiast ściąga obraz na lewo albo prawo.
Ta ostrość obrazu powoduje jeszcze jeden nieoczekiwany efekt, który nawet na Staxach nie występuje w takiej skali.
Nierówności w nagraniach są bardzo wyraźne.
Brak balansu we wzmacniaczu albo generalnie w torze (bo może być w DACU, albo w odtwarzaczu programowym)  odbieram jako torturę w przypadku wielu nagrań, szczególnie z wokalem.
Jestem przekonany, że nie wszyscy tak reagują na to zjawisko, ale w FU ta wada wielu realizacji jest dla mnie niezwykle mocno widoczna i odczuwalna.

Przysłuchuję się tez dołowi pasma. Jak dla mnie to mięsa nie brakuje, ponieważ mięso to nigdy nie jest najniższy bas. I w czasie odsłuchu słychać na wielu nagraniach takie subsoniczne pomruki, delikatnie czasami, lekkie muśnięcia w kotły w symfonice.
Każda zmiana na plus w wyższych rejestrach basu z mety by to zagłuszyła. Nie byłoby szans usłyszeć tych niuansów na dole, jeśli mięso by to zagłuszyło.
Nie można mieć mięsa i jednocześnie słyszeć najdelikatniejsze wibracje na dole w proporcjach jakie są w nagraniach.
Chyba, że nie interesują nas proporcje w nagraniach :) No ale wracamy wtedy do teorii majstrowania przez słuchawki w każdym nagraniu :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Gwos

  • 361 / 5668
  • Zaawansowany użytkownik
03-02-2021, 17:18
Przysłuchuję się tez dołowi pasma. Jak dla mnie to mięsa nie brakuje, ponieważ mięso to nigdy nie jest najniższy bas. I w czasie odsłuchu słychać na wielu nagraniach takie subsoniczne pomruki, delikatnie czasami, lekkie muśnięcia w kotły w symfonice.
Każda zmiana na plus w wyższych rejestrach basu z mety by to zagłuszyła. Nie byłoby szans usłyszeć tych niuansów na dole, jeśli mięso by to zagłuszyło.
Nie można mieć mięsa i jednocześnie słyszeć najdelikatniejsze wibracje na dole w proporcjach jakie są w nagraniach.
Chyba, że nie interesują nas proporcje w nagraniach :) No ale wracamy wtedy do teorii majstrowania przez słuchawki w każdym nagraniu :)

Bardzo mnie ciekawi ten aspekt. Podobne zjawisko usłyszałem w T+A Solitaire P, czasem słyszałem na SR-009, a dawno temu męczyło mnie to na GS-1000. Natomiast prawie tego nie ma na Susvarze. Jednocześnie Susvarze, moim zdaniem, nie brakuje nic w proporcjach między górą, środkiem a dołem i jednocześnie Susvara jest ultra precyzyjna. Wydało mi się więc, że sprawa leży w sygnaturze. Solitaire P, być może również Utopia, z jednej strony bardzo wierne odtwarzają nagranie, z drugiej owe brudy mogą wynikać z obranego stroju, niższego w porównaniu z Susvarą, jednocześnie zachowując dobre proporcje między zakresami. Czy takie rozumowanie ma sens?

Utopii nie słyszałem, ale zaraz po powrocie do Warszawy posłucham, widzę, że na mieście jest sklep firmowy Focala, nigdy wcześniej o nim nie słyszałem, bomba.

A już zupełnie na boku: fascynujące jest słuchanie tła rozmaitych nagrań, czasem aż wierzyć się nie chce z czym mamy do czynienia. Już gdzieś wcześniej pisałem, że tło wielu nagrań Glenna Goulda, pianisty, może służyć za swoiste nagranie terenowe. Najbardziej zaś niesłychany szum jaki znam znalazłem na nagraniach Georga Friedricha Handel'a w wykonaniu polskiego Arte dei Suonatori [1] - genialny zespół, genialna realizacja w sensie jakości dźwięku, ale w pauzach szum jak z szybu wentylacyjnego!

Korekta: na Susvarze te pomruki są, ale nie drażnią.

[1] https://www.artedeisuonatori.pl/albums.html
« Ostatnia zmiana: 03-02-2021, 17:24 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5668
  • Zaawansowany użytkownik
03-02-2021, 18:18
Troszkę na temat:

https://www.overgrownpath.com/2008/01/hip-hop-rhythms-through-sound-proof.html

Cytuj
The background rumble of trains on the London Underground passing beneath the hall can be heard on several of the great classical recordings made in the Kingsway Hall in the 1960s and 70s. I was reminded of this when recording the interview for my recent David Munrow on the record programme as I could hear the 21st century equivalent of Underground trains in the form of low frequency hip hop rhythms coming through the 'soundproof' window from the adjacent studio at Future Radio.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

saudio

  • 724 / 5273
  • Ekspert
03-02-2021, 19:23
Dla mnie Utopie grają zbyt wąską sceną i nie chodzi mi o porównanie do HD800, ale do większości słuchawek na tym poziomie, do tego jak dla mnie mają męczącą sygnaturę, u mnie powodowały ból uszu, po kilku godzinach słuchania.

nsk

  • 549 / 4863
  • Ekspert
04-02-2021, 20:55
Tam w sumie nie ma dużo do kombinowania. Jeśli przyciemnili strojenie to pewnie naprawili coś przy cewce, aby nie psuła się przy wysokim SPL, a strojenie poprawili twardszą gąbką w padach. Scenę pewnie będą poprawiać już w jakiś Grande Utopiach :).

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
05-02-2021, 11:44
Dzień dobry.
Mam takie krótkie pytanie. Czy ktoś może wie, co dzieje się z @gruesome?
Uświadomiłem sobie, że od dłuższego czasu, nie widziałem jego wpisu na jakikolwiek temat.
Mam nadzieję, że wszystko w porządku?!!

Gustaw

  • 3856 / 3314
  • Administrator
05-02-2021, 12:05
Chyba wszystko w porządku bo pewna aktywność jest.

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
05-02-2021, 12:09
Brak nadmiernej aktywności oznacza, że sprzęt cieszy. Cieszmy się wraz z zadowolonymi. ;)

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
05-02-2021, 13:20
Prawda, od jakiegos czasu nie mam ochoty za bardzo pisac za duzo no bo co tu ciagle walkowac. Na sasiednim forum tylko walkuje temat smiechu i znowu jestem zbanowany  za to :) 8 raz bedzie chyba :D
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5893
  • Ekspert
10-02-2021, 21:30
Jak taka cisza to chociaz wrzuce foto, moje ATH dostaly nowy, srebrny warkoczyk, 4x19AWG.

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
10-02-2021, 22:01
No i elegancko :) A co to takiego?
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.