Audiohobby.pl

NAD C521 - podregulowanie lub wymiana lasera

GrzgrzK

  • 37 / 5873
  • Użytkownik
23-03-2008, 18:54
Witam,
Wszystkie znaki wskazują, że w moim odtwarzaczu padł laser (nie widzi czasami płyty, w czasie odtwarzania przeskakuje lub w ogóle momentami nic nie słychać). Jestem zatem zmuszony tymczasowo ratować się odtwarzaczem DVD.

Przechodząc do rzeczy, nie wiem, czy jest możliwe podregulowanie lasera, tak aby wrócił do życia, czy niestety konieczna jest jest jego wymiana. Nie potrafię ani jednego ani drugiego, dlatego pomocne byłby mi wskazówki jak się do tego zabrać, a przede wszystkim informacja jaki laser jest zamontowany w NAD C521 i gdzie takiego szukać na wymianę.

Bruce

  • 559 / 5886
  • Ekspert
23-03-2008, 20:16
A tak z ciekawości to po jakim okresie urzytkowania padł laser?

ps. lepiej wymienić niż regulować... zresztą nie wszystkie lasery mają taką możliwość
________
mniam...
________
mniam...

Bruce

  • 559 / 5886
  • Ekspert
23-03-2008, 20:18
A jeszcze jedno, zanim zdecydujesz się na wymianę może lepiej spróbuj najpierw wyczyścić soczewkę, może jest tylko brudny.
________
mniam...
________
mniam...

Bruce

  • 559 / 5886
  • Ekspert
23-03-2008, 20:32
Ten laser to SONY KSS 213 kosztuje ok 25 zł... tylko musisz sprawdzić na tym co masz w CD dokładny tym tj. z jaką jest literką bo są od A do D... prawdopodobnie różnica polega na rodzaju wyprowadzenia. Musisz kupić dokładnie taki jaki masz w swoim odtwarzaczu.

Można kupić np. tu (ale to popularny laser więc moża go kupić w wielu miejscach)

http://www.lasery-cd.impelshop.com/?thisOffset=150&page=1
________
mniam...
________
mniam...

GrzgrzK

  • 37 / 5873
  • Użytkownik
23-03-2008, 23:36
Bruce, dziękuję za pomoc.

Odtwarzacz działał u mnie bez problemów prawie trzy lata, ale kupiłem go używanego, więc pewnie ma trochę więcej lat na karku.

Jutro otworzę odtwarzacz i spróbuję przeczyścić soczewkę. Sprawdzę też to oznaczenie na laserze, bo pewnie i tak czeka mnie wymiana lasera, jeżeli czyszczenie nic nie da.

Bruce

  • 559 / 5886
  • Ekspert
23-03-2008, 23:58
Te lasery wytrzymują ok 4 lat normalnego użytkowania podobnie jest w popularnych laserach używanych w Marantzach VAM1202 i ich odmianach... to już nie to co kiedyś, za to są tanie.
________
mniam...
________
mniam...

GrzgrzK

  • 37 / 5873
  • Użytkownik
24-03-2008, 11:47
Laser próbowałem przeczyścić na sucho, zdmuchując z niego kurz. Nic to nie dało objawy takie same. Spróbuję w tygodniu ponownie przeczyścić spirytusem lub izopropanolem, może pomoże.
Dalej nie wiem jaki to typ lasera, ponieważ nie ma widocznego oznaczenia. Próbowałem wyjąć laser, pewnie to proste, ale za cholerę nie wiem jak. Próbowałem nawet wyjąć cały mechanizm, ale oczywiście tacka blokuje.
Zamieszczę na dniach zdjęcie, prosząc o dalsze wskazówki, bo widocznie czegoś nie widzę.

bartek_z

  • 404 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2008, 13:24
Powiem krótko i brutalnie - posmaruj to smalcem i daj psu na pożarcie. Ja przerabiałem podobny problem w tym cedeku, nie był to na szczęście mój cedek tylko znajomego. Kupiliśmy nowy napęd (na szczęście nie był drogi), wsadziliśmy i... dalej nic. Wcześniej grzebał w tym Trimex, skasował 120 PLN i w karcie napraw wbili, że wymienili regulator lasera. Jest to oczywistya bzdura, ja tylko w paru miejscach stwierdziłem dolutowanie jakichś śmiesznych rezystorków, krótko mówiąc prowizorka, byle sprzęt wytrzymał jakiś czas. nowy laser nie działał jednak nawet po usunięciu tych rezystorków. Moral z tego jest jeden - to nie laser a serwo. Pytałem się później paru innych mądrych osób które siedzą w temacie CD, między inymi Piotrka608, on stwierdził, że to szmelc i się tego nie dotyka i w sumie w duchu przyznałem mu rację. Koniec końcow jeden ze znajomych elektroników stwierdził, ze może się podjąć naprawy, wziął go na przegląd, ale stanęło na tym, ze trzebaby kupić kilka scalaków i tez nie będzie gwarancji, że zadziała. 200 PLN to już nie opłacało się pompować w to urządzenie, bo za 300-400 PLN mozna mieć takie samo sprawne.  Tak więc przeczyść laser izopropanolem a jak nie pomoże to kup jakiegoś marantza CD-x0, albo Philipsa 820, zagra znacznie lepiej a wydasz niej niz na naprawą NADa.

Hoko

  • 216 / 5872
  • Aktywny użytkownik
24-03-2008, 21:41
bartek_z,
"kilka scalaków" to od razu z siebie nie wysiadło, więc albo ten ostatni fachowiec się myli, albo pierwszy miast zreperować jeszcze bardziej zepsuł ;)

Nie wiem, jak tam jest w tym konkretnym modelu, ale z mojej praktyki wynika, że 99% awarii cd z objawami nieczytania lub przeskakiwania jest spowodowane laserem - oczywiście dopóki ktoś nie zacznie wymieniać tego, co nie trzeba... ;)

Odnośnie laserów kss - nowe mają zabezpieczenie w postaci połączonych lutem ścieżek i żeby zagrało, trzeba ten lut ściągnąć. Bardzo wiele osób się na to nacina, a przyczyna jest prozaiczna.

Bruce

  • 559 / 5886
  • Ekspert
24-03-2008, 21:49
Też mi się wydaje, że to padł laser i nic więcej, być może miałeś pecha bartek_z. Ja nie miałem osobiście do czynienia z laserami Sony KSS, ale podobne objawy miałem w Marantzu i wymiana lasera pomogła.
________
mniam...
________
mniam...

bartek_z

  • 404 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
25-03-2008, 11:32
Tja, jasne... widzę, ze duch "wszystkowiedzenia" został tutaj przeszczepiony wprost z AS. Po pierwsze nowy laser był instalowany i BEZ EFEKTU, wydawało się najbardziej oczywiste, że padł własnie on, ale nic z tych reczy, z nowym lasertem działało tak samo. Po drugie nie padło kilka scalaków naraz, tylko istniało prawdpodobienstwo, że trzeba będzie kilka scalaków kupić zanim trafi się na ten własciwy, serwo to nie zawsze jest jedna kostka. Po trzecie niewiele osób chcialo się podjąć grzebania w tym CD, zostal do wyboru Trimex, który raz się już popisał doraźną naprawa (usterka wrociła po roku) i wlaśnie ten gość, który stwierdził, że będie musial kupić części i może się to nie opłacać. Po trzecie Marantz i Sony KSS i ich serwa to są dzieła sztuki w porównaniu do syfu od Sanyo, znam przypadek, że nawet wymiana lasera w DPA okazała się nieskuteczna, więc jeśli mieliście do czynienia z wyrobami konkurencyjnych firm to nie wyciągajcie zbyt daleko idących wniosków, Sanyo to badziewie.

Hoko

  • 216 / 5872
  • Aktywny użytkownik
25-03-2008, 12:27
bartek_z
kss213 to ja bym dziełem sztuki jednak nie nazywał. philipsy (marantze) prezentują się trochę lepiej, ale tylko z wierzchu. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś wymieniało się je masowo, często w sprzęcie jeszcze na gwarancji, a nieraz i takim jeszcze nie sprzedanym - przynajmniej jeśli idzie o produkty klasy popularnej z tymi podzespołami.

Ze scalakami rozumiem, bez papierów często trudno wytypować, co może być przyczyną. W takich wypadkach zamiast serwisu oferowanego przez dysrybutora sprzetu lepiej czasem skorzystać z serwisu (autoryzowanego) producenta podzespołów - w tym przypadku sony. Podejrzewam, że serwo jest tam raczej typowe i kupowane razem z mechanizmem, w tanim sprzęcie mało kto robi na własną rękę. Prawdziwe problemy pojawiają się, gdy siądzie jakiś podzespół dedykowany do danego sprzętu (np zaprogramowany procesor sterujący), wtedy klapa.

bartek_z

  • 404 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
25-03-2008, 18:29
Nie SONY tylko SANYO. http://www.cdmods.prv.pl/index.php?show=tuning_nadc541

KSS213 dzielem sztuki nigdy nie był, ale przy Sanyo to wszystko jest dziełem sztuki, jeśli nie miałeś do czynienia z tymi napędami to nawet nie próbuj. Idea, zeby poszukać gdzieś serwisu Sanyo jest słuszna, o tym nie pomyślałem. Inna sprawa, że Sanyo to chyba nie ma u nas dystrybucji ani serwisu, a serwis nieautoryzowany bez papierów to raczej nie wytypuje gdzie poszło spięcie. Trimex odpada, bo za wcześniejszą prowizorkę skasowali 120 PLN, a wlutowali za 3 rezystorki po groszu za sztukę, warte pewnie mniej niż ich plomba, którą nie wiedzieć po co przykleili), za wymianę scalaka pewie policzyliby tyle, ze by sie nie opłaciło.

A tak w ogóle odradzam, bo nie gra dobrze.

GrzgrzK

  • 37 / 5873
  • Użytkownik
29-03-2008, 22:35
bartek_z
Z twojej ostatniej wypowiedzi wynika, że mówisz o NAD C541 a ja mam problem z laserem w NAD C521.

Przeczyszczenie lasera spirytusem nic nie pomogło (izopropanolu nigdzie nie znalazłem), objawy nadal takie same. Laser padł.

GrzgrzK

  • 37 / 5873
  • Użytkownik
29-03-2008, 23:05
Nie mogę wyjąć lasera. Proszę o wskazówki jak wyjąć laser, nie chciałbym czegoś uszkodzić. Poniżej zdjęcia napędu.