Audiohobby.pl

Płyty łatwe i płyty wredne.

konto_usuniete

  • 56 / 5420
  • Użytkownik
22-03-2008, 00:54
Mam taki pomysł aby wpisywać tytuły łatwych lub trudnych płyt dla systemów audio.
Określenie "łatwa " charakteryzuje płytę, która brzmi bardzo dobrze nawet na kiepskim systemie.
Analogicznie, płyta trudna to taka, która może doprowadzić do szału posiadacza całkiem dobrego zestawu.

Jaki jest w tym sens ? Otóż, chodzi mi o to aby nie dać się zauroczyć podczas prezentacji systemu audio np przez sprzedawcę, który w taki sposób dobiera materiał muzyczny aby nawet przeciętniak zagrał rewelacyjnie.
Z drugiej strony, aby stosując płyty trudne, nie odsądzać od czci i wiary zestawu, który może sprawić sporo frajdy na większości materiału muzycznego.

Oczywiście na jednym krążku może pojawić się tylko kilka "dziwnych" nagrań i w tym wypadku warto podać jego numer lub nazwę.

Przykładowe typy.

Łatwizna:
Norah Jones - Not to late - bardzo ładny wokal nawet w car audio za 2 tys zł. Generalnie to nie słyszę dużej różnicy w barwie głosu Norah Jones między "chińczykiem" za 4 tys zł a Halcro.

Płyty wredne:
Peter Gabriel - Up - bardzo trudno poradzić sobie z bałaganem na scenie. O problemach z basem w kilku nagraniach nawet nie wspominam.
Kari Bremnes - Losrivelse - 14 nagranie potrafi "rozkonrtolować" bas w 90% systemów których słuchałem

gulon

  • 34 / 5881
  • Użytkownik
22-03-2008, 01:21
Nic chyba z takiego podziału nie wyjdzie, bo płyty (przynajmniej wg mnie) dzielą się też na takie, które brzmią dobrze na każdym systemie i na takie, które brzmią na każdym źle, bo zostały zapisane i zatłoczone źle lub dobrze, i nic juz tego nie zmieni. Tak juz mają, czasami wychodzą poprawki, remastery itp, mimo, że czasem sporo to zmienia, to reguła jest i tak bezlitosna, a wyjątków mało...

gulon

  • 34 / 5881
  • Użytkownik
22-03-2008, 01:25
P.S. up gabriela dobrze brzmi na słabym (moim) sprzęcie, nie zauważam "wredności"...

Slav

  • 545 / 5897
  • Ekspert
23-03-2008, 03:38
Ja podam przyklady, ktore rozwala kazdy sprzet. Bathory "Bathory",  Darkthrone "Transylvanian Hunger" i Burzum "Hvis Lyset Tar Oss".

Slav

  • 545 / 5897
  • Ekspert
23-03-2008, 03:40
Bathory sie nie zaladowal.

clo2

  • 1702 / 5897
  • Ekspert
23-03-2008, 09:58
Slav

Na tym Bathorym to się faktycznie wszystko wykłada. Nagranie iście garażowe. On to wogóle w studiu nagrywał czy u siebie w domu?;). No, ale w tej płycie nie to jest ważne.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

Hoko

  • 216 / 5879
  • Aktywny użytkownik
23-03-2008, 11:26
Witam

Na tej płycie wazne nie jest, ale Hammerheart też pozostawia do życzenia, a to już szkoda, bo muzycznie jest to świetna płyta. Ale metal w większości wypadków jest nagrany tak sobie - nie zawsze musi od razu "wykładać" sprzęt, ale często niewiele słychać prócz głównej lini melodycznej :)

Micke

  • 19 / 5897
  • Nowy użytkownik
25-03-2008, 16:35
Wredne:
Tak jak już ktoś wcześniej wspomniał, ogólnie większość metalu, ja wymienię...
Helloween - Keeper Of The Seven Keys Part 1, napiszcie mi proszę na jakim systemie ta genialna płyta zagra dobrze.
Queen - A Kind of Magic, miernota, a muzyka świetna, wielka szkoda.

Ciekawe:
Płyty zespołu Kyuss, ściana nastrojonych na C, przesterowanych elektrycznych gitar.
Przedziwnie nagrania dlatego, że na jednym sprzęcie jest ściana dźwięku i huk bez ładu i składu na innym niespotykana przestrzeń, gitary wypełniające cały pokój.

Łatwizna:
Katie Melua, Diana Krall itp śpiewające panie gdzie zazwyczaj na raz nie gra (właściwie brzdąka) nigdy więcej jak 3 instrunenty.
Wiekszość płyt Madonny i Michaela Jacksona, też na każdym chyba systemie grają dobrze.
View from a bridge, can't take anymore

tyszkens

  • 9 / 5897
  • Nowy użytkownik
17-04-2008, 18:55


ze STREAMEREM Nilsa Pettera Molvaera nie poradził sobie żadem system na AS bodajże 2005. to, co dzieje się tam z basem to rzecz niesamowita. jeżeli lubisz bas to posłuchaj koniecznie. o trąbce Norwega nie wspominam, to kanon:)
tyszkens