Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

m701

  • 358 / 2577
  • Zaawansowany użytkownik
01-08-2021, 19:39
Te Acme to syf jest totalny wywal to .....szkoda rolki.
Akurat staram się zbierać kasetki wszystkie jakie wychodziły, nawet jak są tym największym syfem, inaczej musiał bym wywalić też wszystkie kasety polskie, to też w porównaniu do kaset zachodnich był syf, chodzi o zachowanie wzorów jakie były wyprodukowane. Kiedyś tak wywaliłem pudło kaset bo był to syf do nagrywania (nie szło tego słuchać), dzisiaj nie mogę je zdobyć do kolekcji, bo pewnie każdy je wywalał. Na razie nie nagrywam bo nie mam czasu, a do nagrywania mam parę setek sony, tdk, basf i innych, może nie z górnej półki ale są.
Chętnie przyjmę wszystkie wywalane kasety, za przesyłkę zapłacę. Pozdrawiam
Mirek

Hammer

  • 4685 / 2297
  • Ekspert
01-08-2021, 20:33
Ostatnio własnie wywaliłem takie kasety a'la Acme, niektóre próbowałem podmienić w środku ale same obudowy dawały tragiczne efekty.....
Takich nonamów jest masa i nic nie wniosły do historii, zastanów się czy warto je kolekcjonować bo zajmują miejsce a pożytku żadnego....
Zapamiętam Cię jak będę coś wywalał ..... bo szkoda miejsca na coś czego nie będę nigdy używał..

Wojciech7

  • 1501 / 1098
  • Ekspert
01-08-2021, 22:46
Kiedy zacząłem myśleć o kupnie magnetofonu kasetowego postanowiłem że nie będę kupował, zbierać kiepskiej jakości kasety magnetofonowe. Kupuje w miarę dobre  i tego się trzymam. Kiepskie to miałem w dawniejszych czasach, potem wywaliłem i wcale tego nie żałuje. Kiepskie kasety zwiększają prawdopodobieństwo napraw magnetofonu (głowica nagrywająca, paski,rolka dociskowa). Mam wystarczającą ilość kaset (po co cała szafa kaset ?). Jeśli już koniecznie  chciałbym mieć dobrą jakość dźwięku, to jest CD-Audio.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
01-08-2021, 23:52
Jeśli chodzi o nagrywanie kaset to oczywiste jest to że "zbieramy" tylko te dobrej jakości. Ale jeśli kolekcjonujemy kasety jako poszczególne egzemplarze to już sprawa się ma zgoła inaczej. I to należy odróżniać, i nie wrzucać do jednego "wora" ;)
Aczkolwiek zdarzyło się mi nagrywać na taśmach dość wątpliwej jakości. O dziwo efekt był zadowalający.
« Ostatnia zmiana: 01-08-2021, 23:57 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1501 / 1098
  • Ekspert
02-08-2021, 08:43
Aczkolwiek zdarzyło się mi nagrywać na taśmach dość wątpliwej jakości. O dziwo efekt był zadowalający.
To znaczy że dany magnetofon był dobry. Nie  wziąłem pod uwagę że można kolekcjonować kasety.

m701

  • 358 / 2577
  • Zaawansowany użytkownik
03-08-2021, 22:47
Te Acme powinienem pokazać w dziale "Różne kasetowe wynalazki itp.", wtedy nie było by tematu. Tak, zbieram kasety tak jak się kolekcjonuje znaczki, monety, czy inne przedmioty, z każdego rodzaju staram się zachować po jednej kasecie w najlepszym stanie jakie do mnie trafią, reszta trafia do pudeł jako duble, chyba że są to kasety naprawdę dobrej jakości, wtedy idą do szafy na lepsze czasy, tak jak pisałem wyżej na razie nie mam czasu nagrywać,.

Mirek

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
03-08-2021, 22:54
Tak, zbieram kasety tak jak się kolekcjonuje znaczki, monety, czy inne przedmioty, z każdego rodzaju staram się zachować po jednej kasecie w najlepszym stanie jakie do mnie trafią, reszta trafia do pudeł jako duble, chyba że są to kasety naprawdę dobrej jakości, wtedy idą do szafy na lepsze czasy, tak jak pisałem wyżej na razie nie mam czasu nagrywać,.
Ja także zbieram kasety... ale tylko TDK w folii. I troszkę tam sobie nagrywam, nie tyle co kiedyś ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2297
  • Ekspert
04-08-2021, 06:44
Te Acme powinienem pokazać w dziale "Różne kasetowe wynalazki itp.", wtedy nie było by tematu. Tak, zbieram kasety tak jak się kolekcjonuje znaczki, monety, czy inne przedmioty, z każdego rodzaju staram się zachować po jednej kasecie w najlepszym stanie jakie do mnie trafią, reszta trafia do pudeł jako duble, chyba że są to kasety naprawdę dobrej jakości, wtedy idą do szafy na lepsze czasy, tak jak pisałem wyżej na razie nie mam czasu nagrywać,.
Ja całkiem poważnie napisałem, jak znajdę u siebie jakieś wynalazki to wyślę Ci fotki, ja czasem kupuje takie "syfki" choćby z ciekawości sprawdzenia, będzie wolna chwila to popatrzę ....

pień

  • 2241 / 1034
  • Ekspert
05-08-2021, 07:23
Drodzy praktykujący nagrywanie :)
Możecie się śmiać w razie czego bo ja nigdy jakoś specjalnie nie wnikałem w tajniki.
  O co chodzi:
Kupiłem za grosze kolekcję starych, nagranych kaset.  Generalnie są to kasety z taśmami firmowo nagranymi.  Bajki, muzyka itp.
Jakie taśmy w środku są nie mogę powiedzieć bo zwyczajnie nie wiem.  Dokonałem wyrywkowej kontroli (kastet jest 160) i generalnie na oko w większości są w znakomitym stanie, żadnych załamań-rys.   Również jakość zapisanych na nich dźwięków jest bez uwag- chyba że pozytywnych.
 Natrafiłem na jedną serię z jak uważam najlepszym zapisem.  Magnetofon podczas ich odtwarzania na wyświetlaczu poziomu pokazuje piki dochodzące do końca skali +6.  Średnio jest to takie skakanie w okolicy zera , plus-minus 2
 
Czy ów poziom zapisu widoczny podczas odtwarzania mogę niejako potraktować jako wskaźnik ile te taśmy wytrzymują i walić z takim samym poziomem podczas nagrywania?

ed:
Kasetki niestety w większości klejone. Nie posiadają żadnych dodatkowych wgłębień kodujacych na grzbiecie poza tymi standardowymi zabezpieczającymi przed kasowaniem.  Z tego co wiem wskazuje to na taśmy type I.
 No ale ja się w sumie nie znam.  Pamiętam tylko że na BASF-ach chromowych które miałem kiedyś było więcej rowków
« Ostatnia zmiana: 05-08-2021, 07:35 wysłana przez pień »

Wojciech7

  • 1501 / 1098
  • Ekspert
05-08-2021, 10:36
Czy wszystkie kasety są Typ I-?
Jaki masz magnetofon kasetowy, czy ma automatyczną lub ręczną kalibracje taśmy(BIAS,SuperAutoBle, ATC) itp.
Skalibrować taśmę i nagrać na próbę aby poziom nagrania w  szczytach był na poziomie -0- albo inny wg zaleceń producenta magnetofonu.Można dla testu zwiększać poziom nagrania do momentu przesterowania sygnału-wtedy będzie wiadomo jaki jest ten poziom.Też mam kasety nagrane na innych magnetofonach i nie jest to wyznacznikiem do ponownego nagrywania-zawsze przewijam taśmę aby się ułożyła do mojego magnetofonu potem kalibruje kasetę, ustawiam poziom nagrania w  zależności od rodzaju muzyki- teraz naciskam przycisk record .
« Ostatnia zmiana: 05-08-2021, 10:46 wysłana przez Wojciech7 »

Destroyer

  • 335 / 1316
  • Zaawansowany użytkownik
05-08-2021, 11:16
Drodzy praktykujący nagrywanie :)
Możecie się śmiać w razie czego bo ja nigdy jakoś specjalnie nie wnikałem w tajniki.
  O co chodzi:
Kupiłem za grosze kolekcję starych, nagranych kaset.  Generalnie są to kasety z taśmami firmowo nagranymi.  Bajki, muzyka itp.
Jakie taśmy w środku są nie mogę powiedzieć bo zwyczajnie nie wiem.  Dokonałem wyrywkowej kontroli (kastet jest 160) i generalnie na oko w większości są w znakomitym stanie, żadnych załamań-rys.   Również jakość zapisanych na nich dźwięków jest bez uwag- chyba że pozytywnych.
 Natrafiłem na jedną serię z jak uważam najlepszym zapisem.  Magnetofon podczas ich odtwarzania na wyświetlaczu poziomu pokazuje piki dochodzące do końca skali +6.  Średnio jest to takie skakanie w okolicy zera , plus-minus 2
 
Czy ów poziom zapisu widoczny podczas odtwarzania mogę niejako potraktować jako wskaźnik ile te taśmy wytrzymują i walić z takim samym poziomem podczas nagrywania?

ed:
Kasetki niestety w większości klejone. Nie posiadają żadnych dodatkowych wgłębień kodujacych na grzbiecie poza tymi standardowymi zabezpieczającymi przed kasowaniem.  Z tego co wiem wskazuje to na taśmy type I.
 No ale ja się w sumie nie znam.  Pamiętam tylko że na BASF-ach chromowych które miałem kiedyś było więcej rowków
Cześć.
Na czole każdego typu kasety występują charakterystyczne okienka które pozwalają rozróżnić rodzaj nośnika.
I tak: pierwsza od góry posiada po lewej i prawej stronie okienko które jest zabezpieczone ząbkiem,i który po wyłamaniu go zabezpiecza taśmę przed skasowaniem.Jest to taśma żelazowa( oznakowana także jako typ I,Fe, Normal).
Środkowa kaseta posiada zabezpieczone ząbkiem okno + dodatkowy otwór. Jest to taśma typu chrom(albo typ II, CrO2,High).
Taśma trzecia od dołu to taśma z nośnikiem metalowym(typ IV, Metal). Oprócz bocznych zabezpieczonych ząbkiem okien i otworu, ma jeszcze dwa dodatowe otwory pośrodku czoła kasety.
Nigdy nie nagrywałem na taśmach nagranych fabrycznie i nie mogę napisać jakie są efekty takich kombinacji. Na taśmach firmowych typu BASF,TDK,Maxell,Sony,Scoth, Fuji i.t.p.,które już były nagrywane(t.zw.używki),poziom nagrywania dla żelazówek to +2dB, dla chromu +5dB. a metali +8dB.
To tak w skrócie. Jeśli coś sknociłem w tym wypracowaniu to Koledzy poprawią.
 
« Ostatnia zmiana: 05-08-2021, 11:19 wysłana przez Destroyer »
St.

Hammer

  • 4685 / 2297
  • Ekspert
05-08-2021, 17:42
Zazwyczaj nagrywa się do "0", ja czasem do+2-3 db ale zależy od magnetofonu, powyżej tego wchodzą zniekształcenia, lepiej nie przesadzać.....

pień

  • 2241 / 1034
  • Ekspert
05-08-2021, 22:04
Dzięki wam bardzo za podpowiedzi :)

Po przejrzeniu wszystkich kaset wychodzi że:
 Większość żelazówki
osiem sztuk to chromowe
15 sztuk metal-   to ze zbioru koncertów Placido Domingo.  Osobiście zdarłem folię z pudełka - nigdy nie były odtworzone :)
   Myślę że ich wcale nie skasuję.  Zostaną dla potomności.

Mój magnetofon d..   nie urywa, to zwykła Yamaha KX-W 321.   Posiada komplet > macek< że tak się wyrażę i samodzielnie rozpoznaje
typ kaset.
(ed: zapomniałem na śmierć że mam jeszcze Yamahe  MT 400- to inna para kaloszy, jednak myślę że to ona będzie zajmowała się nagraniami- w/g instrukcji ona nie jest przeznaczona do nagrań na type IV. Obskakuje type I i II )
Mam jeszcze Grundiga CF35  jednak nie jestem przekonany czy on jest lepszy od Yamaszki.  Zastrzegam że mogę się mylić bo on nie jest w stanie>grającym.
Zdechł mu zasilacz-  jeżeli na tym się skończyło to jakoś ogarnę bo mam teraz motywację żeby tym się zająć.  Jeżeli padający zasilacz pociągnął za sobą coś jeszcze to raczej wymięknę.

« Ostatnia zmiana: 05-08-2021, 22:39 wysłana przez pień »

Destroyer

  • 335 / 1316
  • Zaawansowany użytkownik
05-08-2021, 23:02
15 sztuk metal-   to ze zbioru koncertów Placido Domingo.  Osobiście zdarłem folię z pudełka - nigdy nie były odtworzone :)
   Myślę że ich wcale nie skasuję.  Zostaną dla potomności.

Nie chce mi się wierzyć żeby żeby fabrycznie ktoś nagrywał na metalach.
Możesz podesłać fotki?
St.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
05-08-2021, 23:15
Po przejrzeniu wszystkich kaset wychodzi że:
 Większość żelazówki
osiem sztuk to chromowe
15 sztuk metal-   to ze zbioru koncertów Placido Domingo.  Osobiście zdarłem folię z pudełka - nigdy nie były odtworzone :)
   Myślę że ich wcale nie skasuję.  Zostaną dla potomności.
No nie ukrywam że także mnie zainteresowało ... że są to "metale"...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.